Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) 'HGC Ice N' Roses Rosetta'

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) 'HGC Ice N' Roses Rosetta' 2022/12/20 22:27 #283401

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5739
  • Otrzymane podziękowania: 15224
Helleborus x iburgensis HGC® 'Ice N’ Roses Rosetta'
ciemiernik iburgski 'Ice N’ Roses Rosetta'


'Ice N' Roses Rosetta', znana pod nazwą hodowlaną 'COSEH 6400', to jedna z odmian ciemiernika iburgskiego, która wzbogaciła Helleborus Gold Collection, stworzoną przez niemieckiego hodowcę Josefa Heugera. W botanicznym ujęciu jest hybrydą międzygatunkową: [Helleborus x iburgensis = Helleborus x ballardiae (H. lividus x H. niger) x Helleborus x hybridus. Nazwa gatunkowa została nadana z okazji państwowej wystawy ogrodniczej w Bad Iburg (Niemcy) w 2018 roku




Kwiaty 'Rosetty' są dwubarwne, kremowo zielonkawe centrum delikatnie przechodzi w róż na krawędziach.* Lekko miskowate, o średnicy około 7 cm, są skierowane na zewnątrz i osadzone na sztywnych, bardzo ciemnych łodygach, ładnie kontrastując z ciemnozielonymi, błyszczącymi liśćmi. Okres kwitnienia może rozpocząć się już w połowie stycznia, jednak w naszych polskich warunkach bardziej prawdopodobny będzie przełom lutego i marca. Nie zawiązuje nasion podobnie jak inne ciemierniki iburgskie.
Docelowo 'Rosetta' ma osiągać około 50 - 60 cm wysokości.

* Temperatura i nasłonecznienie stanowiska mogą wpływać na wybarwienie kwiatów

Sadząc w ogrodzie, należy przygotować mu miejsce osłonięte, o zasobnej glebie i stałej wilgotności, ale nie mokre. Odczyn gleby nie jest tak bardzo istotny, bo wszystkie ciemierniki hybrydowe świetnie radzą sobie także w lekko kwaśnej ziemi. Zimą i wiosną stanowisko powinno być dość słoneczne, latem półcieniste.

Uwaga! Ciemierniki to rośliny trujące i powodujące uczulenia skórne, dlatego wszelkie prace pielęgnacyjne powinny być prowadzone w rękawicach, by sok rośliny nie podrażnił skóry.







Inne odmiany ciemierników należące do serii HGC, w tym sekcji Ice N' Roses
znajdziesz w
wątku dedykowanemu Helleborus Gold Collection
oraz
Ilustrowanym Spisie Ciemierników
>>> Zapraszamy! <<<


Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2023/03/25 21:44 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, wojtek

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) 'HGC Ice N' Roses Rosetta' 2023/01/03 12:23 #284002

  • Monika83
  • Monika83 Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 607
  • Otrzymane podziękowania: 2857
Roses Rosetta 3.01.2023r
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, piku, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna


--=reklama=--

 

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) 'HGC Ice N' Roses Rosetta' 2023/01/15 16:46 #284726

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16429
  • Otrzymane podziękowania: 55448
Helleborus 'HGC Ice N' Roses Rosetta', fot. 14.01.2023

pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, piku, Shalina, a.nia, DorotaZ, ewakatarzyna, Kika

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) 'HGC Ice N' Roses Rosetta' 2023/02/01 14:19 #285944

  • Monika83
  • Monika83 Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 607
  • Otrzymane podziękowania: 2857
Roses Rosetta
.



1.02.2023r
Ostatnio zmieniany: 2023/02/01 14:28 przez Monika83.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): zanetatacz, basik, Shalina, a.nia, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) 'HGC Ice N' Roses Rosetta' 2023/02/01 19:43 #285953

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5739
  • Otrzymane podziękowania: 15224
Ależ pięknie wybarwiona 'Rosetta' :kocham


U mnie Ice N'Roses Rosetta nadal w fazie ścisłego pąka i kolorki jeszcze blade... mam tylko nadzieję, że nadchodząca fala nocnych mrozów mi jej nie skosi gwizdac

Zdjęcie z 31.01.2023




Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2023/02/01 19:48 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, zanetatacz, GosiaM, Shalina, ewakatarzyna, Monika83

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) 'HGC Ice N' Roses Rosetta' 2023/02/04 16:59 #286089

  • Monika83
  • Monika83 Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 607
  • Otrzymane podziękowania: 2857
th Monika przez te mocne jej wybarwienie to zaczynam mieć wątpliwości czy to jest na 100% Roses Rosetta,. Kupowałam u Zymona niejednokrotnie i jeszcze nigdy nie zdarzyła się pomyłka co do odmiany. Poczekam aż twoja Rosetta rozkwitnie tak jak i Basik a wtedy porównam;)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, Shalina, ewakatarzyna

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) 'HGC Ice N' Roses Rosetta' 2023/02/04 17:09 #286090

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25989
  • Otrzymane podziękowania: 68115
Moniko, mam takie same odczucia, co do mojej Rosetty think: Ja kupowałam w OLublin, ale jako sadzonkę niekwitnąca. Po 2ch latach zakwitła i jej kwiaty tez są takie ciemne. Tymczasem na stronie poświęconej HGC, kwiaty są wiele jaśniejsze.





Zdjęcia niestety ciemne, bo słońca brak. :nie_wiem

.
Ostatnio zmieniany: 2023/02/04 17:11 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, zanetatacz, Shalina, ewakatarzyna, Monika83

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) 'HGC Ice N' Roses Rosetta' 2023/02/04 17:35 #286096

  • Monika83
  • Monika83 Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 607
  • Otrzymane podziękowania: 2857
Poll moja Rosetta ma podobną barwę do twojej ,a zdj ze strony HGC te jasne pąki są identyczne jak u th Moniki, moja Rosetta nie miała takich bardzo jasnych pąków.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) 'HGC Ice N' Roses Rosetta' 2023/02/05 14:39 #286150

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5739
  • Otrzymane podziękowania: 15224
Moniko... Poll... być może Wasze ciemierniki to nie 'Rosetta' a 'Rosado'... :woohoo: a jaki będzie mój, okaże się dopiero za miesiąc albo, zważywszy na obecną aurę, i później... zaś obecne wybarwienie pąków może być na tym etapie mylące... zwłaszcza że moja 'Rosetta' też została nabyta w ogrodniczy.lublin i też 2 lata czekałam na kwiat, więc pewnie to ta sama partia, co u Poli gwizdac
Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): GosiaM, ewakatarzyna

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) 'HGC Ice N' Roses Rosetta' 2023/02/08 09:10 #286376

  • Monika83
  • Monika83 Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 607
  • Otrzymane podziękowania: 2857
th Monika mam Roses Rosado ,barwa pąków jest różna u obu tych odmian.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, ewakatarzyna

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) 'HGC Ice N' Roses Rosetta' 2023/02/11 13:40 #286610

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25989
  • Otrzymane podziękowania: 68115
Wkurzyłam się, kupiłam drugi egzemplarz Rosetty i mam wrażenie, że pąki wyglądają jednak tak, jak u pierwszego egzemplarza z OL


fot.1.02.2022r.
.
Ostatnio zmieniany: 2023/03/25 20:49 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, GosiaM, Shalina, ewakatarzyna, Monika83

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) 'HGC Ice N' Roses Rosetta' 2023/02/15 22:14 #286979

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5739
  • Otrzymane podziękowania: 15224
Po 2 tygodniach od poprzedniego raportu daje się zauważyć różowienie pąków 'Rosetty', ale to wciąż delikatny kolor... do mocnego różu, widocznego na Waszych ciemiernikach, droga jeszcze daleka gwizdac

Zdjęcia z 15.02.2023






Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2023/02/15 22:24 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) 'HGC Ice N' Roses Rosetta' 2023/02/16 00:14 #286985

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25989
  • Otrzymane podziękowania: 68115
Monik, a jak porównujesz z 'Carlottą', to widzisz różnice?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) 'HGC Ice N' Roses Rosetta' 2023/02/16 01:13 #286987

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5739
  • Otrzymane podziękowania: 15224
Widzę, aczkolwiek one są na innym etapie rozwoju... 'Rosetta' dopiero co leciutko rozluźniła pierwszy pąk a 'Carlotta' jeszcze chwila i będzie przymierzać się do kwitnienia... no i nie rosną obok siebie, żeby porównać je face to face... dlatego poczyniłam kolaż dzisiejszej 'Rosetty' i 'Carlotty' sprzed miesiąca... w każdym razie wydaje mi się, że 'Rosetta' różowieje po całości płatka a u 'Carlotty' dotyczy to przede wszystkim krawędzi




Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2023/02/16 02:06 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, jugo, GosiaM, Shalina, ewakatarzyna

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) 'HGC Ice N' Roses Rosetta' 2023/02/18 17:58 #287120

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16429
  • Otrzymane podziękowania: 55448
Kupiony w zeszłym roku w OL jako Helleborus 'HGC ® Ice N' Roses Rosetta'. Pierwsze, wyczekiwane kwitnienie i... nie takiego widoku się spodziewałam :( Nijak nie podobny do fotek z netu...

fot. 18.02.2023




Złożyłam w OL reklamację co do niezgodności odmianowej ciemiernika Roses Rosetta. Wiem, że pewno nic nie wskóram, ale niech przynajmniej wiedzą, że jestem niezadowolona i to bardzo. Moniko powołałam się też na Ciebie, jako na koleżankę której ta odmiana również okazała się mylną, aby na wstępie nie próbowali sugerować, że to ja się pomyliłam przy oznaczaniu
pozdrawiam Basia
Ostatnio zmieniany: 2023/03/25 22:03 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, elakuznicom, GosiaM, Shalina, a.nia, ewakatarzyna, Monika83, marta_st1

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) 'HGC Ice N' Roses Rosetta' 2023/02/19 21:49 #287219

  • Monika83
  • Monika83 Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 607
  • Otrzymane podziękowania: 2857
Basik ja moją Roses Rosette kupowałam u Zymona, stąd moje zdziwienie że jest innej barwy niż na etykietce. Pozostałe ciemierniki z HGC te które mam kupowałam też u niego bo zależało mi na zgodności odmianowej. W OL kupwałam w tamtym roku dwa nigery Snow Frills I Double Fashion ale tu akurat zgadzają się odmianowo. Ja reklamacji nie składałam poczekam na efekt końcowy jak będzie wyglądać Roses Rosette;)
Ostatnio zmieniany: 2023/02/19 21:55 przez Monika83.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): basik, GosiaM, ewakatarzyna

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) 'HGC Ice N' Roses Rosetta' 2023/02/20 02:22 #287226

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5739
  • Otrzymane podziękowania: 15224
Gosiu... a czy nie mogłabyś zasięgnąć języka w Zymonowej szkółce na temat prawidłowego wybarwienia 'Rosetty' tak jak zrobiłaś to odnośnie 'Rose'? Może i w tym przypadku zgodzą się udostępnić zdjęcia recourse

Basiu... to moja 'Rosetta' tak jak i Poli jest z OL


Chodzę ją oglądać niemal co dzień, ale ciągle w pąku i... z zewnątrz coraz bardziej różowa gwizdac

Zdjęcie z 19.02.2023




Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2023/02/20 02:26 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, basik, GosiaM, Shalina, a.nia, ewakatarzyna

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) 'HGC Ice N' Roses Rosetta' 2023/02/20 12:11 #287236

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16429
  • Otrzymane podziękowania: 55448
Dostałam odpowiedź z OL:

'.... co do odmiany 'Rosetta' to będę musiała skontaktować się z producentem i licencjodawcą sadzonek tych odmian. Sadzonki razem z licencjami przychodzą od producenta z Niemiec i ja całkowicie zdaję się na jego oznakowania. Pomyłka musiała nastąpić po jego stronie. Będę się z nim w tej sprawie kontaktować, aby sprawdzić jaka to w tej sytuacji odmiana. Do tej pory miałam do niego pełne zaufanie, ale chyba od tego sezonu wycofam opcję wcześniejszego zakupu po niższej cenie, tylko będę musiała czekać aż zakwitną, aby być w 100% pewna, że dostałam to co zamawiałam.
Pozdrawiam Joanna'

Pani Joanna również zadzwoniła do mnie z przeprosinami i ofertą zniżki przy następnych zakupach.
Nie pytałam jaka ta zniżka miałaby być, bo nie jestem zainteresowana kolejnymi zakupami w tej szkółce.
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, GosiaM, Shalina, ewakatarzyna, Monika83, marta_st1

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) 'HGC Ice N' Roses Rosetta' 2023/02/25 01:04 #287566

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5739
  • Otrzymane podziękowania: 15224
Zewnętrzna strona płatków 'Rosetty' zróżowiała

Zdjęcia z 23.02.2023







Natomiast wewnętrzna wydaje się być na tym - wciąż wczesnym - etapie dość jasna zwyc



Na kwitnienie przyjdzie wszak jeszcze poczekać gwizdac


Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2023/02/25 01:20 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, jugo, basik, Shalina, a.nia, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) 'HGC Ice N' Roses Rosetta' 2023/02/25 15:48 #287587

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25989
  • Otrzymane podziękowania: 68115
Moja niby Rosetta z OL. Zarwałam jeden kwiat i obeszłam z nim wszystkie odmiany IN"R- żadna nie jest na tyle podobna, bym mogła uznać, ze to ta.
edit: nie kwitnie u mnie tylko Rosali i tego porównania nie mogłam zrobić.




fot.23.02.2023r.
.
Ostatnio zmieniany: 2023/02/25 15:53 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, jugo, GosiaM, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna
  • Strona:
  • 1
  • 2
Czas generowania strony: 0.195 s.