Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/03/27 20:11 #290064

  • Katarzyna2021
  • Katarzyna2021 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2858
  • Otrzymane podziękowania: 9613
Ciemiernik mieszańcowy Double White Spotted przekwitając traci biały kolor, robi się żółtawo zielonkawy.





W przypadku żółtego ciemiernika mieszańcowego Double Yellow, różnica w przebarwieniu jest minimalna.

Ostatnio zmieniany: 2023/03/27 20:18 przez Katarzyna2021.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Kalmia, piku, takasobie, basik, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna, Monika83

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/03/28 05:28 #290101

  • Asia2
  • Asia2 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1202
  • Otrzymane podziękowania: 3808
Na moim poletku mniej lub bardziej kropkowanych siewek,



trafiły się takie dwa odmieńce: hu_rra

czysto żółty:



i wprawdzie lekko nakrapiany, ale z zielonymi paseczkami przez środek płatków:



Ostatnio zmieniany: 2023/03/28 05:30 przez Asia2.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, piku, takasobie, zanetatacz, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna


--=reklama=--

 

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/03/29 21:42 #290237

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26247
  • Otrzymane podziękowania: 69863
Ten czysto żółty z żółtymi miodnikami jest śliczny. Lubię takie czyste formy.

Jeden z ciemierników z Ashwood Garden Hybrids o bardzo długiej nazwie: 'Single slate grey shades blotched' wink-3


fot. 27.03.2023r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kalmia, takasobie, Asia2, zanetatacz, elakuznicom, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna, Monika83

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/03/29 21:44 #290239

  • Rozalia
  • Rozalia Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 233
  • Otrzymane podziękowania: 783
Chętnie takiego zakupię:))choruję na wszystkie srebrno niebiesko szare odmiany,ale do tej pory udało mi się kupić aż jedną single slaty blue przy czym nie widziałam jeszcze jej kwiatów rotfl
Rozalia
Ostatnio zmieniany: 2023/03/29 21:48 przez Rozalia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/03/29 21:46 #290240

  • Brydziasia
  • Brydziasia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 543
  • Otrzymane podziękowania: 2657
Poll, a z Twojego doświadczenia te anemonowe dają też dzieciaki z kołnierzykami, czy zupełnie niekoniecznie?
W ogóle macie namiary na jakieś szkółki z anemonowymi?
Pozdrawiam

Joanna zwana Brygidą
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/03/29 22:05 #290243

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26247
  • Otrzymane podziękowania: 69863
No właśnie, niekoniecznie. Na 20 siewek ciemierników anemonowych, tylko połowa ma kołnierzyki.
Prawdziwa kopalnią tego rodzaju ciemierników, jest, niestety, UK :dry: Czasem można coś na początku sezonu znaleźć u Petersa. Niezbyt tanio, ale pomyłki raczej się nie zdarzają, bo ciemierniki są z in vitro, nie z siewu. Tam kupowałam, m.in. 'Picotee Pearl', 'ViV Teresa', czy 'Tanzer'... Ostatnio pokazały się też u polskich sprzedawców, ale maleństwa i tylko trzeba mieć nadzieję, co coś sensownego z nich wyrośnie.

Anemone Yellow Spotted



.
Ostatnio zmieniany: 2023/03/29 22:05 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Kalmia, basik, ewacz, Shalina, Brydziasia, DorotaZ, ewakatarzyna, Monika83

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/03/30 07:11 #290254

  • Shalina
  • Shalina Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 212
  • Otrzymane podziękowania: 1059
Joasiu w tym sezonie anemonowe kupowałam w Florini.pl, ale tylko jeden miał kołnierzyk
Pozdrawiam Halina
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/03/30 07:30 #290255

  • Monika83
  • Monika83 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 719
  • Otrzymane podziękowania: 3382
Ja również kupowałam we Florinii ciemierniki anemonowe 3 odmiany ale tylko jeden miał kwiat Anemone White Spotted.
.
Ostatnio zmieniany: 2023/03/30 07:35 przez Monika83.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, zanetatacz, basik, ewacz, Shalina, ewakatarzyna, Rozalia

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/03/31 18:52 #290356

  • zanetatacz
  • zanetatacz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 10172
  • Otrzymane podziękowania: 22847
Moje nie odmianowe i odmianowe





pozdrawiam Żaneta
"Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek"-Cyceron
597 metrów zieloności
Ostatnio zmieniany: 2023/03/31 18:59 przez zanetatacz.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Iwona1311, elakuznicom, Danusia, ewacz, wojtek, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna, Monika83

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/03/31 19:26 #290361

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 8059
  • Otrzymane podziękowania: 41918
W tym roku zakwitły u mnie 3 siewki z Double Ellen White Spotted



Niby każdy kwiat trochę inny, ale rosną na zupełnie innych stanowiskach i zaczynały rozwój w innych terminach ... więc trudno powiedzie na ile by się różniły rosnąć obok siebie.

No ale każdy ładny i chyab wszystkie sobie zostawię :lol:



fot. 31.03.2023
Ostatnio zmieniany: 2023/03/31 19:27 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, Iwona1311, jugo, zanetatacz, elakuznicom, basik, Danusia, ewacz, Shalina ten użytkownik otrzymał 3 podziękowań od innych

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/03/31 19:31 #290363

  • ewacz
  • ewacz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1164
  • Otrzymane podziękowania: 5530
Cos z ciemierników i u mnie kwitnie...

















Pozdrawiam, Ewa
Ostatnio zmieniany: 2023/04/01 19:02 przez th. Powód: Uaktywnienie pliku
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Kalmia, Iwona1311, jugo, zanetatacz, basik, Danusia, wojtek, Shalina, a.nia ten użytkownik otrzymał 4 podziękowań od innych

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/04/01 17:07 #290423

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26247
  • Otrzymane podziękowania: 69863
Ewo, ładne mi 'coś' :lol: Wspaniałe, obfite kępy warte pozazdroszczenia.

Wczoraj i dziś nałożyłam 100 woreczków na ok. 80 ciemierników. Ponieważ pogoda nie dopisywała, obawiałam się, ze będzie gorzej. Tymczasem rozwijają się nowe kwiaty, nie tylko na odmianach, ale i gatunkach.





Ostatnie zdjęcie przedstawia wyłapywacz nasion na Helleborus x hybridus (Ashwood Garden Hybrids) 'Anemone Form White Picotee Shades'


fot. 01.04.2023r.
.
Ostatnio zmieniany: 2023/04/01 17:20 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Kalmia, piku, Efkaraj, takasobie, zanetatacz, basik, Danusia, GosiaM, ewacz ten użytkownik otrzymał 2 podziękowań od innych

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/04/02 13:23 #290490

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 17350
  • Otrzymane podziękowania: 60320
Ciemiernik czerwonawy, ciemiernik purpurowy (Helleborus purpurascens) od zeszłego roku mam dwa takie maluchy, jak na razie z jednym listkiem.

fot. 01.04.2023
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Efkaraj, elakuznicom, Danusia, ewacz, Shalina, ewakatarzyna

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/04/02 15:50 #290497

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 17350
  • Otrzymane podziękowania: 60320
Niedawno dostałam od Poli :przytulam takie cudeńka hu_rra

piegusek uroczy :kocham







Helleborus x hybridus 'Harvington Shades of the Night'



z labelką :P



Ciemierniki zielone (Helleborus viridis)



taką czarnulkę :mniam





i mnóstwo malutkich sieweczek clap

Polu kochana jeszcze raz wielce dziękuję vishenka
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Efkaraj, takasobie, zanetatacz, elakuznicom, Danusia, ewacz, Shalina, ewakatarzyna, Monika83

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/04/02 16:43 #290503

  • ewacz
  • ewacz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1164
  • Otrzymane podziękowania: 5530
Poll napisał:
Ewo, ładne mi 'coś' :lol: Wspaniałe, obfite kępy warte pozazdroszczenia.

Polla dziękuję.

Mam sporą kępę, którą muszę rozdzielić bo są w niej dwa różne ciemierniki. I nie bardzo wiem kiedy jest dobry na to czas. Siewki zawsze przesadzałam w maju. Ale z tej wielkości rośliną jeszcze nie ;walczyłam; Może coś mi podpowiecie?

To jest ta o której mówię...







Kwitnące siewki tego muszę wydłubać z 3 - 4 innych. Nie są duże to dam radę.

Prince Double Red.




Kilka moich siewek. Żałuję, że nie mam choć jednej siewki z kołnierzykiem ale brak odpowiedniej mamusi :nie_wiem









Pozdrawiam, Ewa
Ostatnio zmieniany: 2023/04/02 17:13 przez th. Powód: Usunięcie zdublowanego pliku
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Kalmia, piku, Efkaraj, takasobie, Olusia, zanetatacz, basik, Danusia, GosiaM ten użytkownik otrzymał 4 podziękowań od innych

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/04/03 10:30 #290558

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 17350
  • Otrzymane podziękowania: 60320
Helleborus Yellow Lady od kilku lat rośnie u mnie na półcienistym stanowisku.
Dziwnie w necie przedstawiana jest ta odmiana. Jedni pokazują żółte kwiaty z bordowymi cętkami, piegami w centrum, a inni czysto żółte takie, jak u mnie.
Różny jest też kształt płatków spiczasto zakończone lub zaokrąglone :nie_wiem

fot. 31.03.2023




pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, takasobie, zanetatacz, elakuznicom, Danusia, ewacz, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna, Monika83

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/04/03 22:15 #290647

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26247
  • Otrzymane podziękowania: 69863
Basiu, wszelkie 'Lady', to zazwyczaj wprowadzane na rynek ciemierniki z siewu. Niestety. Jak więc mają trzymać cechy, skoro firma Jelitto sprzedaje nasiona tzw mixy za około 36E za 1g, Przecież licho wie, co z tego wyrośnie, ale szkółki kupują i sprzedają potem to, co im z tego siewu wyjdzie. Kupili 'Lady'? Kupili, więc tak sprzedają! ... Zobacz TU. Dlatego kolekcjonerzy ostrzegają, by nie opisywać swoich ciemierników w kolekcjach, jako Lady, tylko cechami np Twój, to 'Single Yellow Green Shades (ex Lady)'.

Helleborus x 'Double Creme Pink Spotted'- rozwijający się kwiat i przekwitający. Jak widać, z porówania z palcami, kwiaty są pełne, ale niezbyt duże.






fot. 03.04.2023r.
.
Ostatnio zmieniany: 2023/04/05 12:55 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kalmia, piku, takasobie, zanetatacz, elakuznicom, basik, Danusia, ewacz, Shalina, a.nia ten użytkownik otrzymał 3 podziękowań od innych

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/04/05 13:06 #290702

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26247
  • Otrzymane podziękowania: 69863
Pogoda nie pozwala nie tylko cieszyć się ogrodem, ale nawet cokolwiek zrobić, postanowiłam więc zabrać się za pikowanie siewek ciemierników. W niektórych miejscach mam ich całe stada, szkoda mi je niszczyć, zwłaszcza tych od ciekawszych odmian. Pokazywałam chyba już jak obrzucony jest siewkami 'Anemone Yellow Spotted'- właśnie od nich zacznę








Kupiłam zestawy małych doniczuszek fi 5 na tackach i do nich będę pikować. Nie wiem, jak się sprawdzą, bo na super trwałe nie wyglądają, ale nie mam miejsca a P9 w takiej ilości, jaką potrzebuję.
Na jednej tacce jest 20 sztuk doniczek, kupiłam na początek 4 zestawy. Ziemię już przygotowałam- wymieszałam na taczce moją rodzimą, piaszczystą i kupioną, jako kompostową, przerobioną przez dżdżownice.




.
Ostatnio zmieniany: 2023/04/05 13:08 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, takasobie, zanetatacz, elakuznicom, basik, Puszek, Danusia, ewacz, Shalina, DorotaZ ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/04/05 19:24 #290738

  • DorotaZ
  • DorotaZ Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1664
  • Otrzymane podziękowania: 5443
Polu, to robota dla Kopciuszka! zdziwko
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/04/05 19:43 #290740

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13796
  • Otrzymane podziękowania: 32935
Polu, każdą jedną taką mini roślinkę będziesz przesadzać do doniczki? To chyba zapałką... Nigdy mi się to nie udawało.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Czas generowania strony: 0.213 s.