Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/02/26 12:55 #287656

  • marta_st1
  • marta_st1 Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forowicz
  • Posty: 33
  • Otrzymane podziękowania: 203
W zeszłym roku kupiłam ciemiernika na olx, żałuję, że nie zrobiłam zdjęcia. Przyszedł kwitnący, korzeń otrzepany z ziemii i zawinięty w wilgotny ręcznik papierowy:/ wsadziłam do doniczki, bo nie do końca te korzenie mi się podobały i jakie było moje zdziwienie kiedy w doniczce oprócz ciemiernika zaczął wyrastać podagrycznik…
Więc wyciągnęłam go, obmyłam korzenie, wybrałam korzenie podagrycznika i w tym roku zakwitł.
Podagrycznik to chyba jedna z gorszych roślin którą można przynieść do ogrodu.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, th, piku, takasobie, Asia2, elakuznicom, basik, GosiaM, Shalina ten użytkownik otrzymał 2 podziękowań od innych

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/02/26 16:51 #287686

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68176
marta_st1 napisał:
W zeszłym roku kupiłam ciemiernika [...]. Przyszedł kwitnący, korzeń otrzepany z ziemii i zawinięty w wilgotny ręcznik papierowy:/ wsadziłam do doniczki, bo nie do końca te korzenie mi się podobały i jakie było moje zdziwienie kiedy w doniczce oprócz ciemiernika zaczął wyrastać podagrycznik…
Więc wyciągnęłam go, obmyłam korzenie, wybrałam korzenie podagrycznika i w tym roku zakwitł.

Ja sobie w taki sposób ściągnęłam podagryczniki wraz kępami liliowców od znajomego. Dobrze, ze - jak Ty - szybko się zorientowałam! :dry:
W temacie gołych korzeni ciemierników, owszem, jak najbardziej można w ten sposób wykopywać i dzielić ciemierniki. Przecież są nawet sprzedawane w kapersach. Asi bym tego jednak nie polecała, bo z tego, co pisze, są osłabione i chce je wysadzić do donic, by je wzmocnić. Chociaż, z drugiej strony, może warto byłoby zajrzeć w bryłę korzeniową, by zobaczyć, co się tam dzieje. Może jakies szkodniki? Może kłacza wygniły od nadmiaru wilgoci? Dobrze poznać przyczynę słabego wzrostu, czy nawet regresu rośliny.
Ostatnio zmieniany: 2023/02/26 17:25 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Asia2, elakuznicom, GosiaM, a.nia, DorotaZ, ewakatarzyna, marta_st1


--=reklama=--

 

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/02/28 07:51 #287819

  • Asia2
  • Asia2 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1177
  • Otrzymane podziękowania: 3718
Dzięki Dziewczyny za wskazówki. Tak właśnie zamierzałam zrobić. Poczekać do początku kwietnia, wykopać i delikatnie opłukać z podłoża, w którym rosną, a następnie wsadzić do lepszego. I tu znowu pytanie: jakie polecacie? Bo ja już czasami głupia jestem.... :nie_wiem
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): elakuznicom, a.nia, Katarzyna2021

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/02/28 11:59 #287827

  • Katarzyna2021
  • Katarzyna2021 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2752
  • Otrzymane podziękowania: 9082
Ciemiernik biały podwójny kropkowany z etykiety, nie wiem gdzie go wstawić w katalogu, na razie w chatce i ładnie rośnie, na dworze przymrozki, szkoda go męczyć.

Ostatnio zmieniany: 2023/02/28 12:00 przez Katarzyna2021.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, takasobie, zanetatacz, elakuznicom, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna, Monika83

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/02/28 13:14 #287832

  • Monika83
  • Monika83 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 610
  • Otrzymane podziękowania: 2870
Kasia to jest Double White Spotted, też mam tę odmianę;) chyba nie ma wątku o ciemiernikach ,,Double,, bez Ellen. Zdj z 24.02.2023r. Double White Spotted

. Double Ellen White zdj z jesieni ,pierwsze jego kwiaty były bez kropeczek
. I Double Ellen White Spotted

Wszystkie trzy odmiany podobne są do siebie ale da się je odróżnić;)
Ostatnio zmieniany: 2023/02/28 14:45 przez Monika83.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, takasobie, elakuznicom, GosiaM, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/03/01 18:01 #287929

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68176
Wydaje mi się, że to ta sama forma flore plena, ale obdarzona nową nazwą i w ten sposób puszczona na rynek. Jak sądzisz Moniko? Mnie się wydaje, że układ płatków jest identyczny.

Po mroźnej nocy ciemierniki leżały na płasko


fot.01.03.2023r.
.
Ostatnio zmieniany: 2023/03/01 18:22 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, takasobie, zanetatacz, elakuznicom, basik, Shalina, ewakatarzyna, Monika83

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/03/01 19:50 #287938

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16449
  • Otrzymane podziękowania: 55528
Pierwszy raz będzie kwitła siewka Helleborus 'Yellow Lady'. Nie mogę się doczekać rozwiniętego kwiatu, bo odmiana w pąku nie ma zaróżowień :tup

fot. 01.03.2023
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, th, zanetatacz, elakuznicom, GosiaM, Shalina, a.nia, ewakatarzyna

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/03/01 22:29 #287955

  • GosiaM
  • GosiaM Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Małgoś
  • Posty: 1173
  • Otrzymane podziękowania: 4096
Zapowiada się obfite kwitnienie ciemiernika NN-ki zakupionej w zeszłym roku w kwiaciarni.
Inne też niedługo ruszą. A ile mam siewek :grabie

zielonozakreceni.pl/forum/ogrody-zielono-zakreconych/9755-wszystko-od-nowa?start=%1$d
"Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia"

"Zakładaj własne ogrody i ozdabiaj swoją duszę zamiast czekać aż ktoś inny przyniesie ci kwiaty"
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, zanetatacz, basik, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna, Monika83

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/03/02 10:08 #287964

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7488
  • Otrzymane podziękowania: 16415
GosiaM napisał:
. A ile mam siewek :grabie
Przy tym też? U mnie siewki widzę tylko przy nigerach i przy Championie.
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Ostatnio zmieniany: 2023/03/02 10:09 przez edyta.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/03/02 12:16 #287970

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68176
edyta napisał:
...U mnie siewki widzę tylko przy nigerach i przy Championie.

Edytko, byłabyś niesamowitą szczęściarą, gdybyś uzyskała siewki od Championa, bo jako H. x ericmithii jest praktycznie mieszańcem bezpłodnym i tylko bardzo rzadko, okazjonalnie daje płodne nasiona.
Ostatnio zmieniany: 2023/03/02 12:16 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): elakuznicom

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/03/02 13:05 #287971

  • GosiaM
  • GosiaM Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Małgoś
  • Posty: 1173
  • Otrzymane podziękowania: 4096
Edyta przy tym nie. Sie okaze. Ale mam przy ciapkowatym nn.nawet okazuje się,ze mam jakas odmiane żółtą. Ale hmm kiepsko przyrasta bo jest za blisko świerków. Musze go przesadzić.
zielonozakreceni.pl/forum/ogrody-zielono-zakreconych/9755-wszystko-od-nowa?start=%1$d
"Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia"

"Zakładaj własne ogrody i ozdabiaj swoją duszę zamiast czekać aż ktoś inny przyniesie ci kwiaty"
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/03/02 17:53 #287979

  • Monika83
  • Monika83 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 610
  • Otrzymane podziękowania: 2870
Poll faktycznie wyglądają identycznie Double Fashion z Flore plena, nawet liście mają takie same.
Ostatnio zmieniany: 2023/03/02 17:55 przez Monika83.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/03/02 20:43 #287997

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16449
  • Otrzymane podziękowania: 55528
Kupiony jako Helleborus 'Pretty Ellen Red', ale chyba nim nie jest, bo coś za ciemne ma te kwiaty.

fot. 01.03.2023




pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, zanetatacz, elakuznicom, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/03/03 00:09 #288020

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68176
Basiu, mój 'Red' nie ma też aż tak ciemnych liści. Może 'Purple'? Masz go z tego, co pamiętam ze zdjęć w wątku... Nie przypomina go?
Monika83 napisał:
Poll faktycznie wyglądają identycznie Double Fashion z Flore plena, nawet liście mają takie same.

Jutro zmienię tytuł wątku i przemoderuję tam wszystkie wpisy 'Double Fashion'.
Rozpoczyna się ten cudowny, absolutnie cudowny czas! Uwielbiam go, tak, jak czas, kiedy hosty rozwijają skrzydła, a paprocie, pastorały! :slonko


















fot.02.03.2023r.
.
Ostatnio zmieniany: 2023/03/03 00:42 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, jugo, zanetatacz, elakuznicom, basik, Shalina, a.nia, DorotaZ, ewakatarzyna ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/03/03 07:11 #288024

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7488
  • Otrzymane podziękowania: 16415
Poll napisał:

Edytko, byłabyś niesamowitą szczęściarą, gdybyś uzyskała siewki od Championa, bo jako H. x ericmithii jest praktycznie mieszańcem bezpłodnym i tylko bardzo rzadko, okazjonalnie daje płodne nasiona.
W takim razie to pewnie nie jego dzieci, ale wiatr przewiał nasiona od rosnących po sąsiedzku :P . Będzie rodzicem zastępczym rotfl .
Nie chce mi się teraz robić zdjęć, bo większość dnia ciemierniki spędzają w pozycji - padnij. Czekam, aż pogoda bardziej zwiosennieje :lol: .
Na nowym Danna's Dulcet pojawił się grzyb. Musiałam go okroić. Póki co przysypałam popiołem drzewnym, bo tylko to miałam pod ręką. Zobaczymy jak sobie poradzi.
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Ostatnio zmieniany: 2023/03/03 07:11 przez edyta.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): elakuznicom, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/03/04 13:39 #288109

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16449
  • Otrzymane podziękowania: 55528
Poll napisał:
Basiu, mój 'Red' nie ma też aż tak ciemnych liści. Może 'Purple'? Masz go z tego, co pamiętam ze zdjęć w wątku... Nie przypomina go?
.

Polu 'Purple' to nie jest. Ma zupełnie inny kształt pąka. Liście również są odmienne. 'Purple' to u mnie straszna bida. W zeszłym roku nie zakwitł, a w tym ma jeden maleńki pęd kwiatowy. Mam nadzieję, że pogoda pozwoli aby się rozwinął. Na razie siedzi opatulony suchymi liśćmi i przykryty tekturowym pudełkiem.

fot. 04.03.2023
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, zanetatacz, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/03/06 20:55 #288304

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68176
Ciemno, zimno, nawet ciemierniki nie ciągną pąków w górę...

Takie małe porównanko- od lewej: 'Pink Frost', 'Charmer', 'Dana's Dulcet'.


fot.04.03.2023r.
.
Ostatnio zmieniany: 2023/03/06 21:00 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, zanetatacz, elakuznicom, a.nia, DorotaZ, ewakatarzyna, Monika83

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/03/06 21:08 #288306

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7488
  • Otrzymane podziękowania: 16415
Polu, skubiesz te kwiatki bez litości krecigl .
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/03/06 21:29 #288308

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68176
Edytko, skubię tylko te, które nie są płodne. :lol: Ciemierników mieszańcowych nie skubię, bo liczę na jakieś fajne mixy nasion, ale nie wiem, czy się doczekam, bo co któryś kwiat rozkwitnie, to albo jest zmrażany, albo pusty. Tyle dobrego, że sporo odmian jest jeszcze w pąkach:
Jade Tiger



Pierwsze kwiaty Golden Sunrise zostały uszkodzone, ale są następne pąki



.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, zanetatacz, elakuznicom, basik, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna, Monika83

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/03/07 17:43 #288343

  • nena08
  • nena08 Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 190
  • Otrzymane podziękowania: 979
Kwitnie od stycznia :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, zanetatacz, GosiaM, Shalina, a.nia, DorotaZ, ewakatarzyna, Monika83
Czas generowania strony: 0.199 s.