Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Hiacynt orientalny (Hyacintus orientalis) – uprawa w ogrodzie i wymagania

Hiacynt orientalny (Hyacintus orientalis) – uprawa w ogrodzie i wymagania 2020/03/22 19:04 #194319

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8384
  • Otrzymane podziękowania: 24992
U mnie wysadzanymi z doniczek częstowały się zwykle gryzonie :unsure: , ale zachowały się jeszcze bezimienne niebieskie :lol:
Otwierają się pomalutku :)







pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Ostatnio zmieniany: 2020/03/28 21:39 przez piku.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie, edulkot, basik, wojtek

Hiacynt orientalny (Hyacintus orientalis) – uprawa w ogrodzie i wymagania 2020/04/10 07:57 #196437

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7691
  • Otrzymane podziękowania: 39497
Hiacynty stały się ostatnio moimi ulubionymi roślinami cebulowymi. Są może mniej fotogeniczne niż tulipany ale rosną za to nadzwyczaj dobrze.
Nie marnieją mimo, że nie zmieniam im miejscówki przez dłuższy okres. Z tulipanami mam natomiast problem od kiedy zostało założone podlewanie kropelkowe.
Wilgoć latem im nie służy i musiałbym je wykopywać. Niestety jestem zbyt leniwy więc wiele ciekawych odmian całkiem mi zmarniało.
Podobnie rzecz się ma z narcyzami, choć tu głównym problemem jest szkodnik.

A hiacyntów posiadam już chyba z 15 odmian, głównie niebieskie i różowe. Oczywiście bez zerknięcia do notatek nie mam pojęcia która jest która :P
... a i notatki nie wiem czy wiele pomogą bo odmiany często różnią się jakimiś detalami.
Najważniejsze jednak jest to że pięknie rosną w całym ogrodzie, a spacerując można co jakiś czas napotkać piękny zapach który rozsiewają.

















Ostatnio zmieniany: 2020/04/10 07:58 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): halszka, takasobie, edulkot, basik


--=reklama=--

 

Hiacynt orientalny (Hyacintus orientalis) – uprawa w ogrodzie i wymagania 2020/04/10 09:36 #196442

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14463
  • Otrzymane podziękowania: 43409
Moje hiacynty nie takie 'tłuściutkie' jak Wojtka, ale są!

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): halszka, edulkot, wojtek

Hiacynt orientalny (Hyacintus orientalis) – uprawa w ogrodzie i wymagania 2020/04/10 11:27 #196451

  • halszka
  • halszka Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1991
  • Otrzymane podziękowania: 5934
Wojtku, no właśnie, co im robisz, że one takie tłuściutkie? Moje też zwykle w kolejnym sezonie są łysawe.
Pozdrawiam
Halina
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Hiacynt orientalny (Hyacintus orientalis) – uprawa w ogrodzie i wymagania 2020/04/13 09:24 #196729

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7691
  • Otrzymane podziękowania: 39497
Też tak miałem w starym ogrodzie na Podkarpaciu. Na ciężkiej alkalicznej ziemi szybko marniały. Myślałem że podobnie będzie na moich opolskich nieurodzajnych piachach.
Bardzo się więc zdziwiłem ze gdy w kolejnym sezonie po posadzeniu były prawie dokładnie takie same jak na początku.
W zasadzie to nic z nimi nie robię, jedynie przy sadzeniu podsypałem im trochę mączki kostnej jako nawozu długo działającego.

Po czterech latach od posadzenia wyglądają tak jak na zdjęciach poniżej, być może kwiatostany są minimalnie mniejsze niż po posadzeniu
ale kępa się zagęszcza. Zachwycają więc chyba nawet bardziej niż na początku.



Ostatnio zmieniany: 2020/04/13 09:25 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, halszka, takasobie, edulkot, nowababka

Hiacynt orientalny (Hyacintus orientalis) – uprawa w ogrodzie i wymagania 2020/04/23 07:56 #197959

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7691
  • Otrzymane podziękowania: 39497
Tak mi się jeszcze przypomniało, że swoje hiacynty po kwitnieniu zawsze "ogołacam" . Robię tak ze wszystkimi cebulowymi.
Chyba to też ma wpływ na kwitnienie w następnych latach.

... przed


... po


... a za rok :lol:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): tabaaza, piku, halszka, edulkot, nowababka

Hiacynt orientalny (Hyacintus orientalis) – uprawa w ogrodzie i wymagania 2021/04/21 00:44 #233258

  • tabaaza
  • tabaaza Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 615
  • Otrzymane podziękowania: 2270
Hejka :)
Ogrodnikowi ciężko dogodzić, mnie zależy na tym żeby moje hiacynty wyglądał na zdziczałe bo takie bardziej pasują mi do innych nasadzeń w ogrodzie. Złośliwie "dziczeją" powoli, nawet parę lat po posadzeniu sa jeszcze zbyt grubaśne i takie "ogrodowe". Dlatego namiętnie poszukuję hiacyntów wielopędowych, które bardziej przypominają dziczyznę. Niestety u nas słabo z wyborem odmian.

















Pozdrówka
Tabs :kot
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, halszka, nowababka, nelu-pelu, wojtek, a.nia, DorotaZ

Hiacynt orientalny (Hyacintus orientalis) – uprawa w ogrodzie i wymagania 2021/04/21 09:34 #233275

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14463
  • Otrzymane podziękowania: 43409
Mnie się wydaje, ze oprócz obcinania przekwitniętych kwiatostanów dużą role odgrywa stanowisko. U mnie w różnych miejscach różnie się mają.






Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, halszka, nowababka, wojtek, DorotaZ, Katarzyna2021

Hiacynt orientalny (Hyacintus orientalis) – uprawa w ogrodzie i wymagania 2021/04/28 07:27 #234303

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7691
  • Otrzymane podziękowania: 39497
Udało mi się kupić jesienią kilka nowych odmian hiacyntów. I tu muszę pochwalić polski sklep z cebulami na literkę "B" ... bo zamówiłem 10 odmian i wszystkie są zgodne.

Prince of Love


Aladdin




Gipsy Princess




Dark Dimension


... i starszy u mnie Delft Blue
Ostatnio zmieniany: 2021/04/28 07:32 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, nowababka, basik, a.nia, DorotaZ, Luke

Hiacynt orientalny (Hyacintus orientalis) – uprawa w ogrodzie i wymagania 2021/04/28 10:59 #234313

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4211
  • Otrzymane podziękowania: 16202
Dark Dimension :kocham
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Hiacynt orientalny (Hyacintus orientalis) – uprawa w ogrodzie i wymagania 2021/04/28 12:44 #234323

  • Franusiowa
  • Franusiowa Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3899
  • Otrzymane podziękowania: 13578
tabaaz czy, te śliczne hiacynty rosną w Twoim ogrodzie - robią ogromne wrażenie zdziwko zdziwko
na tle tych wspaniałych dużych drzew wyglądają jak w bajce recourse recourse recourse
A u mnie rośnie tylko jeden hiacynt ,który przetrwał wszystkie zawirowania. :tup
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Hiacynt orientalny (Hyacintus orientalis) – uprawa w ogrodzie i wymagania 2021/04/28 12:49 #234325

  • Franusiowa
  • Franusiowa Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3899
  • Otrzymane podziękowania: 13578
Wojtek, ogałacasz hiacynty zostawiając pędy kwiatowe ?
Ten czarny :kocham i chyba zmienię zdanie o hiacyntach .
Elunia ,tabaaz, Ty i inni pokazujecie ,że te cebulowe wprowadzają do ogrodu dużo radości.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): nelu-pelu

Hiacynt orientalny (Hyacintus orientalis) – uprawa w ogrodzie i wymagania 2021/05/04 00:38 #235118

  • halszka
  • halszka Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1991
  • Otrzymane podziękowania: 5934
Moje hiacynty w większości stale się wykładają, więc zaczęłam je podpierać podpórkami do storczyków ;). W zeszłym roku nawoziłam je nawozem z guano do roślin cebulowych i chyba w tym roku są bardziej puchate.
Z ilustrowanego spisu wychodzi, że różowy to być może jest Amethyst think: .







Niebieski był kupowany jako Delft Blue.



Pozdrawiam
Halina
Ostatnio zmieniany: 2021/05/04 00:44 przez halszka.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, Shalina

Hiacynt orientalny (Hyacintus orientalis) – uprawa w ogrodzie i wymagania 2021/05/05 13:04 #235325

  • Luke
  • Luke Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 503
  • Otrzymane podziękowania: 2386
wojtek napisał:
Udało mi się kupić jesienią kilka nowych odmian hiacyntów. I tu muszę pochwalić polski sklep z cebulami na literkę "B" ... bo zamówiłem 10 odmian i wszystkie są zgodne.

Chyba kupowałem z tego samego źródła, kupiłem w sumie 52 cebule i zauważyłem tylko jedną pomyłkę (zamówiłem 'Red Diamond', przyszedł 'Eros'). Natomiast dość długo czekałem na dostawę przesyłki. Rośliny zamówione jeszcze w sierpniu dotarły dopiero na początku października. Znacznie szybciej szły paczki z cebulami roślin od innego znanego hodowcy na literę "K", a najszybciej przyszła mi paczka z Holandii. :lol:

'Dark Dimension'


Po lewej 'Woodstock', po prawej 'Fondant'


Od lewej 'Fondant', 'Jan Bos', 'City od Haarlem'


'Delft Blue', 'Gipsy Queen', 'Alladin', 'Sky Jacket'


'White Pearl' (na pierwszym planie)


'Pink Pearl' (na pierwszym planie)


Widok na całą rabatkę




Hiacynty pełne: 'Royal Navy', 'Prince of Love', 'Lili Purple', 'Snow Crystal' (kupiłem jako 'Madame Sophie'), 'Eros' i dalej po prawej przekwitający 'Dark Dimension'.
Załączniki:
Ostatnio zmieniany: 2021/05/05 13:15 przez Luke.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, piku, wojtek, Shalina, a.nia

Hiacynt orientalny (Hyacintus orientalis) – uprawa w ogrodzie i wymagania 2022/04/02 21:24 #262648

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66668
Choć widzę, że w niektórych ogrodach hiacynty już kwitną, u mnie prezentują dopiero wybarwiające się 'kolby'


fot.02.04.2022r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, wojtek, Shalina, Luke, ewakatarzyna

Hiacynt orientalny (Hyacintus orientalis) – uprawa w ogrodzie i wymagania 2022/04/02 21:33 #262651

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7691
  • Otrzymane podziękowania: 39497
Kwitną, kwitną ... ale przy tym nawrocie zimy to zdecydowanie lepiej jest im w tych kolbach.

fot. 27.03.2022


Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, Shalina, DorotaZ, Luke, ewakatarzyna

Hiacynt orientalny (Hyacintus orientalis) – uprawa w ogrodzie i wymagania 2022/04/03 13:33 #262698

  • nena08
  • nena08 Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 186
  • Otrzymane podziękowania: 960
Dziś moje hiacynty wyglądają tak. :woohoo:





Ta sama rabata 27.03 :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): nelu-pelu, wojtek, Shalina, a.nia, DorotaZ, Luke, ewakatarzyna

Hiacynt orientalny (Hyacintus orientalis) – uprawa w ogrodzie i wymagania 2022/04/13 20:53 #263422

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14463
  • Otrzymane podziękowania: 43409
Tak się dziś przeszłam po ogrodzie i pofociłam. I choć zła jestem, bo po kilku latach hiacynty już nie są takie piękne, ale urzekły mnie te wesołe pachnące plamy w ogrodzie:



Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): nelu-pelu, DorotaZ, ewakatarzyna

Hiacynt orientalny (Hyacintus orientalis) – uprawa w ogrodzie i wymagania 2022/04/16 21:55 #263631

  • Luke
  • Luke Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 503
  • Otrzymane podziękowania: 2386
Duże kwiatostany Hiacyntów są efektowne, ale mają tę wadę, że są podatne na przewracanie się pod własnym ciężarem podczas wiatru i deszczu, są też podatne na złamanie łodygi przez zwierzęta. Coś kosztem czegoś. U mnie większość jeszcze stoi pionowo, bo początek kwitnienia przypadł na dość dobrą pogodę.







Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): nelu-pelu, Katarzyna2021, ewakatarzyna

Hiacynt orientalny (Hyacintus orientalis) – uprawa w ogrodzie i wymagania 2022/04/17 07:51 #263643

  • Katarzyna2021
  • Katarzyna2021 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2680
  • Otrzymane podziękowania: 8796
Hiacynty pachną już przed zakrętem, chociaż jeszcze nie do końca rozwinięte. Kilka z paczki Fondante, reszta dosadzana z dekoracji świątecznych. W pierwszym roku zwykle się pokładają, daję im dyskretne patyczki Y na podpórkę i w następnym roku już wiedzą jak się trzyma pion.



Ostatnio zmieniany: 2022/04/17 19:35 przez Katarzyna2021.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Luke, ewakatarzyna
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Moderatorzy: takasobie
Czas generowania strony: 0.218 s.