Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Lineare'

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Lineare' 2016/06/15 20:04 #4698

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 6267
  • Otrzymane podziękowania: 24465
Polystichum setiferum 'Lineare'
paprotnik szczecinkozębny


Wśród kultywarów popularnego paprotnika, jakim jest Polystichum setifeum, wyróżnia się m.in. Lineare Group, czyli grupę odmian, które charakteryzują się zwiewną, ażurową, a przez to wiele lżejszą (niemal szkieletową) budową długich - w zależności od warunków - od 0,8 m do 1 m, wyprostowanych liści. Mają one także inną, wspólną cechę, która w oczach jednych uchodzi za wadę, według innych hodowców podnosi atrakcyjność roślin: listki - szczególnie te, położone najbliżej łodyżki - są nie w pełni wykształcone, czasem nawet całkowicie zredukowane i wyglądają jak cierń lub 'zaliczka na liść', co dobrze widać na poniższym zdjęciu :





Jak to bywa w świecie paproci, niejednolita nomenklatura, brak pełnej identyfikacji zmiennych odmian, spowodowały zamieszanie na rynku handlowym. Według J. Dyce'a*** , który był prezesem British Pteridological Society i czołowym znawcą gatunku Polystichum, grupa gromadzi rośliny, które charakteryzują się bardzo wąskimi i prostymi listkami (pinnules) oraz ww 'wadą', jaką jest niepełny rozwój. Rozróżnienie poszczególnych odmian należących do tej grupy jest niezwykle trudne i tylko wysokiej klasy fachowiec mógłby na 100% określić, czy paprotnik należy do określonej odmiany czy do innej. Dlatego też - dla ułatwienia - wprowadzono wspólną nazwę dla wszystkich tego typu roślin: Lineare Group.


Paprotniki Polystichum setiferum 'Lineare' tworzą zazwyczaj kępy o rozmiarach 1m x 1m , złożone ze wzniesionych, smukłych i jasnozielonych frondów. W 'żelaznej' pozycji, jaką jest "Encyklopedia of Garden Ferns" Sue Olsen, napotykamy tylko krótką jednozdaniową informację na temat 'kościstej' budowy frondów 'Lineare', natomiast wysokość dorosłej rośliny określona jest na ok. 60 cm. Jest to niepierwsza, zaniżająca rozmiary paproci informacja... spotkaliśmy się już z taką m.in.w wypadku Athyrium filix-femina 'Minutissimum'.


Paprotniki te są roślinami zimozielonymi i zaleca się usuwanie starszych, ubiegłosezonowych liści, tuz przed momentem rozwijania młodych pastorałów. Ułatwia to roślinie "wyżywienie" nowych frondów w rozrastającej się kępie i poprawia wygląd całej kępy.

Nie sprawiają większych kłopotów, jeśli zapewnimy im stanowisko w pełnym cieniu, chłodne, glebę bogatą w próchnicę, bez zastoin wodnych. Szczególnie zimą niekorzystnie wpływa na nie zbyt wilgotne stanowisko, które w większym stopniu niż mrozy, przyczynia się do tzw. zimowych strat. Biorąc pod uwagę, że w naszej strefie klimatycznej mogą wystąpić bezśnieżne, ale bardzo mroźne zimy, lepiej jednak zadbać o zabezpieczenie roślin nie tylko pod kątem nadmiaru wilgoci i okryć agrowłókniną i/lub stroiszem iglastym.
P.s. 'Lineare' polecane są do nasadzeń rozjaśniających ciemne zakątki ogrodowe, świetne w zestawieniach z trawami, innymi paprociami o ciemniejszym wybarwieniu i mocniejszej budowie frondów a także... do uprawy w pojemnikach. W tym wypadku należy pamiętać o ochronie przed nadmierna wilgocią: należy ustawić donice nie bezpośrednio na ziemi, lecz np. niewysokiej plastikowej kratce, która pozwoli na swobodny odpływ nadmiaru wody w momencie odmarzania ziemi w pojemniku.





----

James W. Dyce,brytyjski 'paprociany' autorytet - miłośnik, hodowca i autor książek propagujących paprocie m.in. "The Cultivation and Propagation of British Ferns","Fern names and their meanings: a glossary for the fern grower and collector", czy pośmiertnie wydanej 'Polystichum cultivars: variation in the British shield ferns'.

Dyce był szanowany nie tylko za fakt bycia liderem British Pteridological Society, ale przede wszystkim za usystematyzowanie i sklasyfikowanie gatunku Polystichum, którego był prawdziwym znawcą.
Ostatnio zmieniany: 2022/09/13 22:34 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Siberia, piku, halszka, dultom

Polystichum setiferum 'Lineare' 2016/08/24 01:06 #21785

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25635
  • Otrzymane podziękowania: 66643
Polystichum setiferum 'Lineare' rośnie w moim ogrodzie czwarty sezon.Przez pierwsze dwa lata nie widziałam niemal postępów w przyrastaniu. W ubiegłym roku 'coś' ruszyło, ale nadal była to nieduża kepka, z krótkimi ok.15 centymetrowymi frondami. Dopiero w tym roku się rozbujała, mocno zagęściła. Nie jest taka , jak egzemplarz kolegi Tomasza, ale może kiedys...

22.08.2016r, stanowisko półcieniste ( z przodu Polypodium vulgare/paprotka zwyczajna)






...
Ostatnio zmieniany: 2016/08/25 23:50 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia, piku, dultom


--=reklama=--

 

Polystichum setiferum 'Lineare' 2016/10/21 15:11 #31092

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 6267
  • Otrzymane podziękowania: 24465
Poll napisał:
Nie jest taka , jak egzemplarz kolegi Tomasza, ale może kiedys...

Polu, mój egzemplarz rośnie już 8 lat.Przez pierwsze również niewiele przyrastał. Taki wyrośnięty jest dopiero od 2 sezonów ;) .






Ostatnio zmieniany: 2016/10/21 15:13 przez Tomek Mr.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Siberia, piku, halszka, takasobie, dultom

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Lineare' 2018/06/11 01:34 #121537

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25635
  • Otrzymane podziękowania: 66643
Nie dodawałam w ubiegłym roku zdjęć, bo mój paprotnik szczecinkozebny 'Lineare' haniebnie przemarzł od wiosennych przymrozków. :mur Bliżej jesieni 2017 zaczął jednak powoli się zbierać a że nieźle przezimował, liczę, że w tym sezonie lepiej się zaprezentuje.


fot.10.06.2018r

Póki co, zmienił miejsce i trafił na nowy stok paprociowy.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, piku, dultom

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Lineare' 2018/07/14 22:36 #125231

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 6267
  • Otrzymane podziękowania: 24465
Polystichum setiferum 'Lineare'.wygląda na delikatną odmianę, ale pastorały ma trwałe jak pozostałe .



Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, Fabiola, jugo, nelu-pelu, dultom

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Lineare' 2019/10/27 15:19 #180950

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 6267
  • Otrzymane podziękowania: 24465
Polystichum setiferum 'Lineare' , jesiennie ;)





Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, Elżbieta, nelu-pelu, basik, dultom

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Lineare' 2020/04/06 21:50 #196152

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16351
  • Otrzymane podziękowania: 54887
Polystichum setiferum 'Lineare' od niedawna mam i ja zwyc

fot.06.04.2020


pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, piku, nelu-pelu, wojtek, dultom

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Lineare' 2020/05/20 22:10 #201298

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 6267
  • Otrzymane podziękowania: 24465
Polystichum setiferum 'Lineare group' to jedna z łatwiej rozpoznawalnych grup Paprotnika szczecinkozębnego.. Szkoda, że dorosłe egzemplarze rzadko wytwarzają rozmnóżki think:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, basik, dultom

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Lineare' 2020/06/04 19:26 #203537

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16351
  • Otrzymane podziękowania: 54887
Tuż po zakupie poszła do gruntu, stanowisko półcieniste, wystawa schodnia. Podczas kwietniowych przymrozków nakrywałam tekturowym pudełkiem, wypełnionym suchymi liśćmi.
Dała radę clap hu_rra

fot.04.06.2020


pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, piku, dultom

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Lineare' 2020/06/14 21:57 #204931

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 6267
  • Otrzymane podziękowania: 24465
Polystichum setiferum 'Lineare', u mnie rośnie dość dynamicznie i nigdy nie podmarzła.

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, basik, dultom

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Lineare' 2020/06/23 23:39 #206023

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16351
  • Otrzymane podziękowania: 54887
Polystichum setiferum 'Lineare'

fot.23.06.2020 :fotka
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, dultom

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Lineare' 2020/10/28 16:03 #216589

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 6267
  • Otrzymane podziękowania: 24465
Basiu, Twój jakby jeszcze nie nabrał cech odmiany, albo zdjęcie trochę przekłamuje ?
Mój Polystichum setiferum 'Lineare' ma pewnie kilkanaście lat i jako jeden z niewielu paprotników szczecinkozębnych nigdy nie podmarzł.

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, nelu-pelu, basik, ewacz, dultom

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Lineare' 2021/01/27 20:12 #224317

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25635
  • Otrzymane podziękowania: 66643
A mój podmarzł tej wiosny i wypuścił sporo skręconych liści. Do jesieni nie nadrobił strat, został troszkę mniejszy, niż w ubiegłych latach. :mur

Dziś, po zejściu śniegu - podrudziały, przyklapnięty, ale frondy nie są mocno połamane.


fot.27.01.2021r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, basik, ewacz, a.nia, dultom

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Lineare' 2021/04/30 21:58 #234560

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16351
  • Otrzymane podziękowania: 54887
Tomek Mr napisał:
Basiu, Twój jakby jeszcze nie nabrał cech odmiany, albo zdjęcie trochę przekłamuje ?

Obaczymy w tym sezonie think: Kupiony w profesjonalnej szkółce. Właśnie startuje.

fot.30.04.2021


pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, piku, ewacz

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Lineare' 2021/05/03 19:20 #235036

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25635
  • Otrzymane podziękowania: 66643
Po niezbyt udanym poprzednim sezonie, Polystichum setiferum 'Lineare' startuje w nowy. Oby lepszy.


fot.03.05.2021r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, piku, ewacz

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Lineare' 2021/05/18 08:46 #237228

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 6267
  • Otrzymane podziękowania: 24465
U mnie Polystichum setiferum 'Lineare' z groszkiem wiosennym ;)

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, piku, ewacz

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Lineare' 2021/08/11 21:44 #246621

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25635
  • Otrzymane podziękowania: 66643
'Lineare', to paprotnik, który chyba najmniej mi się podoba z wszystkich paprotników szczecinkozębnych :blink:


fot.03.08.2021r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, ewacz

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Lineare' 2021/08/12 11:24 #246646

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 6267
  • Otrzymane podziękowania: 24465
Mnie się podoba...zwiewny i delikatny...ale to tylko mężczyzna dostrzec potrafi gwizdac
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): dultom

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Lineare' 2021/08/12 11:49 #246647

  • dultom
  • dultom Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2735
  • Otrzymane podziękowania: 11756
Mnie też się podoba. Taki trochę koronkowy, a koronki bywają ponętne. :diabelek
Pozdrawiam, Tomek

Mój ogród jest mym najpiękniejszym arcydziełem (Claude Monet)

Ogród na kółkach
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Lineare' 2021/08/27 19:08 #247677

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16351
  • Otrzymane podziękowania: 54887
Tomek Mr napisał:
Mnie się podoba...zwiewny i delikatny...ale to tylko mężczyzna dostrzec potrafi gwizdac

Niekoniecznie gwizdac bo mnie się również podoba :heart

fot.22.08.2021




pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Tomek Mr, piku, ewacz, dultom, DorotaZ
  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: Poll, Tomek Mr
Czas generowania strony: 0.187 s.