Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) 'Crispum Speciosum'

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) 'Crispum Speciosum' 2020/03/24 12:15 #194533

• Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Moderator
  • Otrzymane podziękowania: 13086
Asplenium solopendrium Crispum Speciosum

Do Crispum group należy całkiem pokaźna liczba odmian. Na ogół są mało dostępne w handlu, więc spotykane raczej w ogrodach kolekcjonerskich. Niektóre są do siebie bardzo podobne , a różnice polegają zwykle na kształcie, długości lub szerokości liścia.
O odmianie 'Crispum Speciosum' informacji jest niewiele: prawdopodobnie została znaleziona na terenie Anglii, jeszcze w epoce wiktoriańskiej, około 1870 r. i wydaje się być jedną z ciekawszych odmian tej grupy odmian Asplenium scolopendrium.

Liście są mocno pokarbowane, a ich długość może dochodzić do 60 cm. Dodatkowo posiada cechy variegaty , więc najlepiej posadzić ją w półcieniu, z dostępem do promieni słonecznych.
To nowy nabytek, więc ciężko mi powiedzieć coś więcej, np, o tempie wzrostu...

W uprawie wymaga miejsca półcienistego, o stałej, ale niezbyt wielkiej wilgotności, bez zastoin wodnych, które zimą mogą spowodować wygnicie paproci. Dobrze, gdyby odczyn gleby był zasadowy. lub obojętny. Jako roślina zimozielona nie lubi miejsc wietrznych i palącego słońca. Na zimę nie wymaga zabezpieczania, chyba, że temperatura bardzo mocno spadnie (poniżej 18-20C) a nie ma pokrywy śnieżnej.

Zapraszamy do naszego Ilustrowanego Spisu Paproci, gdzie znajduje się wiele innych ciekawych odmian języczników..

Szczęśliwych posiadaczy, a mam nadzieję że tacy będą ,proszę o dodawanie zdjęć :)

.
CIENISTY OGRÓD TOMKA
Pozdrawiam Tomek
Ostatnio zmieniany: 2020/12/01 23:56 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, th, piku, jugo, nelu-pelu, basik, ewacz

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) 'Crispum speciosum' 2020/03/24 19:02 #194550

• Poll
  • Poll Avatar
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Otrzymane podziękowania: 38534
Przeszukałam moje wiktoriańskie książki paprociowe i nie znalazłam tej formy Asplenium scolopendium... Może np Lowe zamieścił ją pod inną nazwą? think: Jak by nie było, czekam z niecierpliwością na mój egzemplarz, jutro powinien nadejść.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr

--=reklama=--

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) 'Crispum Speciosum' 2020/04/05 21:58 #196071

• Poll
  • Poll Avatar
  • Administrator
Jeden z moich egzemplarzy Asplenium scolopendrium 'Crispum Speciosum' już trafił do gruntu. Nie chciałam męczyć rośliny, bo była posadzona w samym lekkim, jak pierze torfie a rozpoczęła rozwijanie młodych pastorałów. Bardzo jestem ciekawa, czy i czym nas ta odmiana zadziwi.

'Crispum Speciosum' na naturalnie wilgotnym, ale dość słonecznym stanowisku

fot.05.04.2020r.
.
Ostatnio zmieniany: 2020/04/05 22:02 przez Poll.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, edyta, th, krzysztof.k, basik, ewacz

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) 'Crispum Speciosum' 2020/04/29 17:23 #198795

• Poll
  • Poll Avatar
  • Administrator
Dopiero teraz do gruntu trafił drugi egzemplarz Asplenium scolopendrium 'Crispum Speciosum'. Dostał nieco bardziej cieniste stanowisko

fot.26.04.2020r.
.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, edyta, th, ewacz

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) 'Crispum Speciosum' 2020/09/09 00:32 #212291

• Poll
  • Poll Avatar
  • Administrator
Asplenium solopendrium Crispum Speciosum na wilgotnym, półcienistym stanowisku

.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, basik, Maggie

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) 'Crispum Speciosum' 2020/09/26 21:02 #213857

• basik
  • basik Avatar
  • Moderator
  • Otrzymane podziękowania: 21237
Asplenium solopendrium Crispum Speciosum, kilka dni temu trafił i do mojego ogrodu hu_rra
Od razu poszedł do gruntu, stanowisko półcieniste, ale wiosną dostanie więcej słonka.
Niezaprzeczalnie piękny :kocham

fot.25.09.2020

pozdrawiam Basia
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Tomek Mr, edyta, th, ewacz, wojtek, Maggie

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) 'Crispum Speciosum' 2020/12/01 22:20 #219812

• Poll
  • Poll Avatar
  • Administrator
'Crispum Speciosum' po pierwszych przymrozkach... Tak właśnie będzie zimował - otulony w kołderkę z liści

fot.01.12.2020r.
.
Ostatnio zmieniany: 2020/12/01 22:24 przez Poll.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, basik, ewacz

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) 'Crispum Speciosum' 2020/12/06 18:40 #220196

• basik
  • basik Avatar
  • Moderator
  • Otrzymane podziękowania: 21237
Mój również już skubnięty przymrozkami. Na zimę okryję gałązkami sosnowymi, leżą już przygotowane obok rośliny.

fot.06.12.2020
pozdrawiam Basia
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, ewacz

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) 'Crispum Speciosum' 2021/06/06 03:20 #240100

• Poll
  • Poll Avatar
  • Administrator
Asplenium solopendrium Crispum Speciosum rośnie na bardzo wilgotnym, dość słonecznym stanowisku. Generalnie, języczniki nie przepadają za bardzo mokrymi stanowiskami, ale to miejsce chyba mu przypasowało

fot.05.06.2021r.
.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, basik, ewacz
Moderatorzy: Poll, Tomek Mr
Czas generowania strony: 0.261 s.