Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Krokusy w sezonie 2023

Krokusy w sezonie 2023 2023/03/12 08:19 #288698

  • Shalina
  • Shalina Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 212
  • Otrzymane podziękowania: 1052
Krokusy w śniegu gdy do wiosny 8 dni i rankiem 4 na minusie :mur
12.o3.2023r.







Pozdrawiam Halina
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, halszka, takasobie, Krzysia, nelu-pelu, basik, Katarzyna2021, ewakatarzyna, Monika83, Anika

Krokusy w sezonie 2023 2023/03/12 16:14 #288728

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14602
  • Otrzymane podziękowania: 44124
Basiu! Moja pierwsza myśl, to 'Zwanenburg Bronze', ale pokaż jeszcze zamkniętego z różnych ujęć.

Ruby Giant I angustifolius

Angustifolius i Romance
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, halszka, basik, wojtek, Shalina, DorotaZ, Luke, ewakatarzyna, Anika


--=reklama=--

 

Krokusy w sezonie 2023 2023/03/12 19:11 #288764

  • Luke
  • Luke Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 558
  • Otrzymane podziękowania: 2586
basik napisał:
Wśród 'Firefly' pojawiły się krokusy o odmiennych kwiatach. Może to 'Lilac Beauty' think:


To jest Krokus Tommasiniego, ale raczej nie 'Lilac Beauty', jest od niego nieco większy. Znam tę odmianę już, mam jej kilka cebulek. W niektórych zagranicznych sklepach sprzedają tę odmianę bez nazwy rodzajowej podpisując ją jedynie jako "Crocus Tommasinianus".
basik napisał:
Kupiony jako 'Advance', ale raczej nim nie jest :(

fot. 10.03.2023

To jest Crocus angustifolius 'Bronze Form'.


Ja dziś zaproszę was do obejrzenia zdjęć "Krokusy w śniegu", w takiej scenerii nieczęsto kwiaty się otwierają, jednak dzisiejsze słoneczko spowodowało, że dziś mimo leżącego śniegu wiele Krokusów otworzyło kwiaty, choć oczywiście nie wszystkie. 'Hubert Edelsten' akurat dziś się nie otworzył, ale jego pączki w śniegu i tak wyglądają uroczo :kocham


Odmianie C. chrysanthus 'Elegance' śnieg dziś nie przeszkadzał. wink-3





Crocus biflorus subsp. weldenii 'Fairy' rozwinął kwiaty jeszcze jak leżał śnieg, ale jego stanowisko jest dobrze nasłonecznione, więc ten szybko stopniał.


Pospolite Krokusy chrysanthus 'Fuscotinctus' tworzyły dziś ładne żółte kępki wystające z zaśnieżonej trawy



Crocus etruscus 'Zwanenburg' (po prawej) kupiony jako 'Bowles White' (właściwy to ten po lewej). Większość cebulek 'Bowles White' w paczce z Holanii była pomylona i urosły z nich Zwanenburgi, a jedna prawdopodobnie zakwitnie jako odmiana Angustifolius 'Bronze Form'.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, takasobie, basik, wojtek, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna, Monika83, Anika

Krokusy w sezonie 2023 2023/03/14 11:40 #288876

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14602
  • Otrzymane podziękowania: 44124
Early Gold

Hubert Edelsten

Lilac Beauty

Goldilock

Szafran wąskolistny(Crocus angustifolius)

Dorothy

Remembrance

Early Gold

Barr's Purple

Prins Claus

Cream Beauty
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, halszka, Shalina, DorotaZ, Luke, ewakatarzyna, Borislava.Kirilova, Anika

Krokusy w sezonie 2023 2023/03/14 16:00 #288884

  • halszka
  • halszka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2047
  • Otrzymane podziękowania: 6214
Dzisiaj większość krokusów już się pojawiła, wyjątkiem jest cześć vernusów, które jeszcze się zastanawiają.
Podobają mi się kompozycje z różnych krokusów Tomassiniego ( niestety podczas rôżnych wykopków i z racji braków w pamięci „ co ja tu sadzilłam ...” zaplątało się w ich pobliżu trochę innych gatunków :angry: ) Jesienią udało mi się dokupić w Lilypolu Świecie Kwiatów trochę k. Tomassiniego ‚Roseum’ :).







Pozdrawiam
Halina
Ostatnio zmieniany: 2023/03/15 07:45 przez halszka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, takasobie, basik, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna, Borislava.Kirilova, Monika83, Anika

Krokusy w sezonie 2023 2023/03/14 18:50 #288896

  • Luke
  • Luke Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 558
  • Otrzymane podziękowania: 2586
Gdyby ktoś pytał, czy krokusy można przesadzać w innym czasie niż lato/wczesna jesień to... owszem można. Na przełomie października i listopada moja Mama robiła reorganizację jednej rabaty, gdzie pomiędzy ekspansywnymi Tojeściami i Liliowcami rosły też niepozorne Krokusy (dwie odmiany: 'Ruby Giant' oraz 'Barr's Purple'). Cebulki w tym czasie miały już mocno rozwinięty system korzeniowy i wykopane zostały wraz z niewielką bryłą ziemi utrzymywaną w jednym kawałku przez rozwinięte już korzenie. W takiej formie powkładaliśmy je do doniczek z ziemią, przysypaliśmy kilkucentymetrową warstwą ziemi i wkopaliśmy te doniczki w grunt w różnych częściach ogrodu. Wygląda na to, że wszystkie się przyjęły i pierwsze z nich właśnie zakwitły.


Teraz nadszedł czas, kiedy kwitną jednocześnie Krokusy różnych odmian, więc prezentuję krótką relację z niedzieli na działce.
'Ruby Giant'


'Barr's Purple'


'Lilac Beauty' - w tym roku wyjątkowo nierówne - niektóre już kwitną, inne dopiero wychodzą z ziemi.


'Roseus'


Pierwszy kwiat odmiany 'Yalta'


Przydałby się nam wątek tematyczny dla odmiany Crocus x leonidi 'Early Gold', standardowo mam problem z ustaleniem polskiej nazwy tego Krokusa. Pomoże ktoś? 43pomoc


Niezawodne 'Romance'


'Ard Schenk'


'De Jager'


'Herald' - muszę przesadzić je na lepsze stanowisko, bo tutaj są nieco skryte. Rok temu próbowałem dokupić z Holandii 10 sztuk tej odmiany i... przysłali mi 10 cebulek odmiany 'Elegance' gwizdac


'Vanguard' - na pełen rozkwit jeszcze trzeba poczekać, ale już widać, że jak co roku jest to najwcześniejszy z Vernusów u mnie.
Ostatnio zmieniany: 2023/03/14 18:56 przez Luke.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, halszka, takasobie, Shalina, ewakatarzyna, Borislava.Kirilova, Monika83, Anika

Krokusy w sezonie 2023 2023/03/14 19:04 #288898

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26125
  • Otrzymane podziękowania: 68925
Krokus karpacki (Crocus heuffelianus) 'Shock Wave' rośnie u mnie na słonecznym stanowisku, w gliniastej glebie.




fot. 14.03.2023r.
.
Ostatnio zmieniany: 2023/03/14 23:43 przez Poll.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, halszka, takasobie, nelu-pelu, Shalina, DorotaZ, Luke, ewakatarzyna, Borislava.Kirilova, Monika83 ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych

Krokusy w sezonie 2023 2023/03/14 20:26 #288916

  • halszka
  • halszka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2047
  • Otrzymane podziękowania: 6214
U mnie też kwitnie Ruby Giant ( rozkwitł dosłownie z dnia na dzień, wczoraj ledwo były widoczne purpurowe noski ;) ).






Vanguard i u mnie jest jednym z pierwszych vernusów





I w końcu udało mi się zdobyć krokusa Prince Klaus ( nie pamietam czy w Lilypolu czy w Benexie, sprawdziłam - i to był jednak Świat Kwiatów).



Pozdrawiam
Halina
Ostatnio zmieniany: 2023/03/15 07:41 przez halszka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, takasobie, nelu-pelu, Shalina, Luke, ewakatarzyna, Monika83, Anika

Krokusy w sezonie 2023 2023/03/14 20:29 #288917

  • Monika83
  • Monika83 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 613
  • Otrzymane podziękowania: 2899
Vanguard. 14.03.2023r.
. Blue Pearl.
.

. Romance.
. Tricolor.
.
. Dorothy.
. Nn.
.

Orange Monarch.
. Golden Yellow.
Ostatnio zmieniany: 2023/03/14 20:54 przez Monika83.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, halszka, takasobie, Shalina, Luke, ewakatarzyna, Anika

Krokusy w sezonie 2023 2023/03/14 21:24 #288918

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14602
  • Otrzymane podziękowania: 44124
Przydałby się nam wątek tematyczny dla odmiany Crocus x leonidi 'Early Gold', standardowo mam problem z ustaleniem polskiej nazwy tego Krokusa. Pomoże ktoś?

Luke! Tak, koniecznie trzeba założyć wątek! Może założę, niestety tłumaczenie jest niedostępne. Nigdzie nie wspominają o nim, w Wikipedii, gdzie jest spora lista gatunków. Może kiedyś znajdziemy, wymyślimy i dopiszemy.

P.S. Coś znalazłam, wątek założony. B)
Ostatnio zmieniany: 2023/03/14 21:53 przez takasobie.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Luke, ewakatarzyna

Krokusy w sezonie 2023 2023/03/14 22:35 #288933

  • DorotaZ
  • DorotaZ Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1532
  • Otrzymane podziękowania: 4872
U mnie krokusy w powijakach Zimno i nic rozkwitnąć nie chce.
Same NN-y, nie ma mowy, żebym rozkminiła co jest co polewkamax .
fot. 12 marca 2023





ten ostatni jest maleńki, ma ze trzy cm wysokości.

Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, takasobie, Shalina, ewakatarzyna, Monika83, Anika

Krokusy w sezonie 2023 2023/03/15 08:43 #288945

  • halszka
  • halszka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2047
  • Otrzymane podziękowania: 6214
Zaczyna kwittnąć kępka krokusa Spring Beauty, w którą wrosła samosiejka





Golden Yellow świeci na rabatkach :)





Miał być Advance, ale to chyba jest Bronze Form (zakup sprzed dwóch lat z Benexu) :angry:

Pozdrawiam
Halina
Ostatnio zmieniany: 2023/03/15 08:52 przez halszka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, takasobie, nelu-pelu, Shalina, DorotaZ, Luke, ewakatarzyna, Anika

Krokusy w sezonie 2023 2023/03/16 18:51 #289026

  • Luke
  • Luke Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 558
  • Otrzymane podziękowania: 2586
Dziś krótka fotorelacja z mojego balkonu. Zakwitły mi już wszystkie Krokusy, które tu posadziłem, aktualnie są to 4 odmiany (+ nadprogramowy Vanguard, który znalazł się tu przez pomyłkę wykopany na działce wraz z rosnącymi obok krokusami Angustifolius).

Krokus wąskolistny (C. Angustifolius)


Krokus Tommasiniego 'Yalta' - W tym roku dość pechowo trafił z pogodą, początek kwitnienia przypadł na pochmurne wietrzne dni z deszczem, śniegiem i gradem, więc kwiaty nie wyglądają tak świeżo, jak rok wcześniej.


C. flavus 'Golden Yellow' - ta odmiana najlepiej sobie u mnie radzi mimo tego, że rośnie w miejscu, gdzie słońce w ogóle nie sięga o tej porze roku.


C. versicolor 'Picturatus' - rok temu zrobiłem reorganizację w tym miejscu, bo cebulki podzieliły mi się na masę drobnicy i były zbyt głęboko w ziemi. Porozdzielałem je, posadziłem płycej, ale i tak doczekałem się ledwie trzech kwiatków na wiosnę. Cieniste stanowisko im nie służy. Na działce w gruncie radzą sobie lepiej.


Na koniec jeszcze zdjęcie z działki, dziś pięknie rozwinęły nam się krokusy 'Vanguard'.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, takasobie, nelu-pelu, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna, Anika

Krokusy w sezonie 2023 2023/03/16 20:36 #289041

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14602
  • Otrzymane podziękowania: 44124
King of the Striped

Snowbunting

Barr's Purple

Tricolor

Barr's Purple

Blue Pearl
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Shalina, DorotaZ, Luke, ewakatarzyna

Krokusy w sezonie 2023 2023/03/17 12:56 #289079

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14602
  • Otrzymane podziękowania: 44124
I jeszcze zdziś:





Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Shalina, Luke, ewakatarzyna, Anika

Krokusy w sezonie 2023 2023/03/17 20:28 #289099

  • nena08
  • nena08 Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 190
  • Otrzymane podziękowania: 982
Po wielu dniach oczekiwań na słonko hu_rra

Firefly


Barr's Purple


Ruby Giant


Yalta


Blue Pearl


Remembrance


Przy okazji zrobiłam małe porządki w nazwach. Jeżeli coś jest źle, to proszę o poprawę.
Ostatnio zmieniany: 2023/03/17 20:32 przez nena08.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, takasobie, Shalina, Luke, ewakatarzyna, Anika

Krokusy w sezonie 2023 2023/03/17 21:13 #289106

  • Luke
  • Luke Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 558
  • Otrzymane podziękowania: 2586
nena08 napisał:
Barr's Purple

Przy okazji zrobiłam małe porządki w nazwach. Jeżeli coś jest źle, to proszę o poprawę.

Jak dla mnie te ze zdjęcia wyglądają bardziej na odmianę 'Vanguard' ;)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie, ewakatarzyna

Krokusy w sezonie 2023 2023/03/18 18:53 #289148

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14602
  • Otrzymane podziękowania: 44124




Luke! Czy ten poniżej to może być Vanguard? Zamiast Roseus przyszła do mnie mieszanka dziwna i wśród innych to:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, halszka, Shalina, Luke, ewakatarzyna, Anika

Krokusy w sezonie 2023 2023/03/18 21:37 #289174

  • Luke
  • Luke Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 558
  • Otrzymane podziękowania: 2586
takasobie napisał:
Luke! Czy ten poniżej to może być Vanguard? Zamiast Roseus przyszła do mnie mieszanka dziwna i wśród innych to:

To jest Krokus Tommasiniego 'Lilac Beauty' we wczesnej fazie kwitnienia. Vanguard jest zdecydowanie większy, dłuższy i nie ma aż tak zaokrąglonych płatków.

Kilka moich dzisiejszych zdjęć pokazujących tę odmianę, oraz inne podobne.
'Lilac Beauty' (późniejsza faza kwitnienia)


'Lilac Beauty' (początek kwitnienia, a za nim rozkwitający 'Barr's Purple' i 'Lilac Beauty' z poprzedniego zdjęcia)


Krokus Tommasiniego, którego właściwej nazwy nie znam, kolorystycznie podobny do 'Lilac Beauty', a kształtem nieco przypominający odmianę 'Roseus'.


'Roseus'


'Barr's Purple'


Nowość w moim ogrodzie: Krokus Tommasiniego 'Albus'. clap Miało tu urosnąć coś innego, ale Holendrzy często robią mi takie niespodzianki :silly: Z tej pomyłki się akurat cieszę, bo jest to przepiękny Krokus, kształtem przypomina 'Ruby Giant', tylko, że jest biały.


'Ruby Giant' wreszcie w pełnym rozkwicie.


'Yalta'



'Vanguard'
Ostatnio zmieniany: 2023/03/18 21:40 przez Luke.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, halszka, takasobie, nelu-pelu, Shalina, ewakatarzyna, Anika

Krokusy w sezonie 2023 2023/03/19 14:39 #289190

  • Shalina
  • Shalina Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 212
  • Otrzymane podziękowania: 1052
ZD.19.03.2023R.







Pozdrawiam Halina
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, takasobie, nelu-pelu, ewakatarzyna
Moderatorzy: takasobie
Czas generowania strony: 0.228 s.