Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Niecierpek (Impatiens) - odmiany, rodzaje, warunki uprawy

Niecierpek (Impatiens) - odmiany, rodzaje, warunki uprawy 2016/12/27 20:21 #40716

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31377
Niecierpek
Impatiens


Niecierpek swoją nazwę otrzymał od pękających torebek nasiennych pod wpływem nawet najlżejszego dotyku. Do tego jest bardzo kruchą rośliną, która w czasie przesadzania łatwo ulega połamaniu.
Spośród licznych rodzajów niecierpków mamy odmiany, które można uprawiać w donicach na tarasach lub w gruncie na rabacie.

Niecierpek Walleriana - sułtański
Niecierpek nowogwinejski
Niecierpek balsamina
Niecierpek himalajski - gruczołowaty
Niecierpek barwierski
Niecierpek balsamina

W zależności od odmiany niecierpki osiągają od 20-70cm wysokości.
Ostatnio zmieniany: 2016/12/30 10:29 przez Efkaraj.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Niecierpek (Impatiens) - odmiany, rodzaje, warunki uprawy 2016/12/27 20:46 #40724

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31377
Niecierpek balsamina
Impatiens balsamina

Ojczyzna niecierpka balsamina są Indie Wschodnie.
Tworzy dość spore egzemplarze wysokości ok. 60cm. Łodygi ma mięsiste, czerwonawe, z wystającymi węzłami (kolankami). Liście są gęste, a ich katach pojawiają się duże kwiaty na krótkich szypułkach. kwitnie od czerwca do września. Kwiaty w zależności od odmiany są pełne, półpełne i pojedyncze o zróżnicowanym kształcie i kolorze. Mogą być typu goździkowego, różanego i kamieliowego.
Stanowisko powinno być słoneczne, gleba dobrze nawieziona i przepuszczalna. Niecierpek może rosnąć również w półcieniu, ale wtedy słabiej kwitnie.

Rozmnażanie z nasion wysiewanych pod koniec marca lub na początku kwaietnia, do ciepłego inspektu, lub w domu na parapecie. Na stanowisko stałe można niecierpki wysadzać dopiero jak minie niebezpieczeństwo przymrozków. Rośliny znoszą dobrze przesadzanie nawet w czasie kwitnienia.

Niecierpek balsamina jest wrażliwy na szarą pleśń, przędziorki, mszyce i mączlika.

czerwiec


wrzesień
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.


--=reklama=--

 

Niecierpek (Impatiens) - odmiany, rodzaje, warunki uprawy 2017/01/06 23:18 #42809

  • Krzysia
  • Krzysia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2767
  • Otrzymane podziękowania: 7332
Przez wiele lat z powodzeniem siałam niecierpka Waleriana (Impatiens walleriana), w latach 90 ubiegłego wieku dostałam nasiona zebrane w USA i te były najładniejsze, niziutkie, mocno rozgałęzione, obsypane mnóstwem kwiatów w bardzo wyrazistych kolorach. Potem chyba nie zebrałam nasion, a w sprzedaży na podobne nigdy nie trafiłam. Wzdycham do nich na fotkach papierowych :diabelek .

Znalazłam tylko takie zdjęcie z ubiegłego roku, słabo mi kwitły więc nie zasłużyły na uwiecznienie :diabelek .





Kiedyś przetrzymałam skrzynkę z kilkoma niecierpkami przez zimę, wiosną zrobiłam sadzonki i te kwitły najlepiej flower .
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj
Moderatorzy: Efkaraj
Czas generowania strony: 0.174 s.