Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Oczka, bajora, kaskady, fontanny i strugi - FOTO

Oczka, bajora, kaskady, fontanny i strugi - FOTO 2016/07/28 19:11 #16169

• tabaaza
  • tabaaza Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Irysomaniaczka
  • Otrzymane podziękowania: 1951
Hejka! :)
Zdjęć z czasów chwały mojego oczka wodnego mam niewiele, więc upraszam uprzejmie o wsparcie oczkujących, strugujących i bajorujących (bajernych).
Zacznę od tego że niektórzy mają szczęście i przez ich ogród płynie sobie strumyk, albo jakieś naturalne bajorko im się trafiło. Jedak większość ogrodujących musi sobie w ogrodzie sztucznie zaoczkować czy zastrumykować, natura sadzawkami i innymi wodnymi ciekami nas nie obdziela zbyt hojnie. Pocieszające jest to że w razie problemów z aurą (totalna susza, deszcze nieustające powodujące podtopienia) ci od sztucznych zbiorników wodnych są w stanie jakoś tam zapanować "nad tworzywem", ci od zbiorników powstałych naturalnie mają często przechlapane (czytaj zero kontroli).
Jak wygląda standardowe oczko wodne w polskim ogrodzie? Wygląda okropnie! :diabelek Nie wiadomo dlaczego nie traktuje się go jako części kompozycji ogrodu tylko umieszcza w różnych miejscach, sprawiających wrażenie przypadkowo wybranych. Często oczko jest takie od Sasa do Lasa, stawek rybny, hodowla nenufarków i rabata iglacza wokół - no, woda w ogrodzie to umieścimy tam wszystko co rozkosze ogrodu wodnego na myśl nam przywodzi. Jak się da to i mostek, gondolę i latarnie morską, a co sobie będziemy żałować! Efekt jest dokładnie taki jak na rabacie bylinowej na której ućkaliśmy o 150% odmian i gatunków roślin za dużo. Ogrody wodne czyli oczka, bajora i strugi wraz z ich otoczeniem podlegają takim samym prawilnościom jak inne typy ogrodów. Jednym z najpaskudniejszych sposobów na załatwienie oczka wodnego tak że się patrzeć na nie nie da jest tzw. przedobrzenie. Nie wiadomo dlaczego jest to też jeden z najczęściej stosowanych sposobów na zohydzenie założeń z wodą w roli głównej. krecigl

Od czego zacząć tworzenie własnego ogrodu wodnego? Od tego samego od czego zaczynamy zakładanie ogrodu w ogóle - od solidnego przemyślenia czy chcemy mieć zbiornik wodny w ogrodzie. Przemyślenie sprawy musi być naprawdę takie z marszczeniem zapoconego czółka bo fajne oczko, czy też struga są w wykonaniu pracochłonne i kosztowne, no i na ich utrzymanie też musimy poświęcić "trochę" czasu. Wkomponujmy dobrze oczko w ogród, to nie bar nadmorski w sezonie, nie ma się co spieszyć. Powolutku rozważmy czy wolimy klasyczne geometryczne formy, czy bardziej nam odpowiada swobodny układ nasadzeń nad wodą. Określmy jakie rośliny chcemy nad wodą i w wodzie uprawiać, takie podejście do tematu ustali nam jakiej głębokości ma być oczko (a nie że wykopiemy dołek na 40 cm głęboki a potem łup w niego nenufara), a także jak wyglądać mają strefy wokół niego. Jeżeli chcemy wywołać sztucznie cyrkulację wody to nie ma zmiłuj, "prónd" musi być - znaczy policzmy ile będzie nas kosztowało zamontowanie instalacji elektrycznej (takiej, która nas nie ubije przy próbie włączenia) oraz ile nas będzie kosztowała eksploatacja tego urządzenia. W ogóle solidnie policzmy ile nas będą kosztowały materiały do wykonania ogrodu wodnego naszych marzeń. Nie oszczędzajmy kretyńsko na jakości materiałów, takie podejście w wypadku ogrodów wodnych bardzo źle się kończy (wiem z autopsji).
Dobra, zdjątko wprowadzające i muszę lecieć po miąsko dla kociambrów.

CDN.
P.S. Aha, nie mylmy ogrodu wodnego z hodowlanym stawem rybnym!
Ostatnio zmieniany: 2018/03/29 00:18 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Siberia, piku, VERA, Baba z psami, christinkrysia

Oczka, bajora i strugi - ogrody wodne 2016/07/28 19:36 #16180

• Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Otrzymane podziękowania: 39770
Tabazello, co masz na myśli pisząc 'przedobrzenie'???? Jakies szczegóły ? :kawa
Za tę wiadomość podziękował(a): tabaaza

--=reklama=--

Oczka, bajora i strugi - ogrody wodne 2016/07/28 20:15 #16189

• Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Moderator
  • Kazdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Otrzymane podziękowania: 17533
Bardzo ciekawy temat :) czekam niecierpliwie na więcej. Nie mam i nie będę miała oczka wodnego. Nie ogarniam moich trzech rabatek, więc z oczka nici, ale zapowiadają się ciekawe zdjęcia :)
Ja mam tylko dwa ceberki z wodą, bardziej dla kotów, ptaków i owadów, do picia w upały :)

Poll, chyba chodzi o te całe mnóstwo rzeczy, które można w oczku umieścić, bez składu i ładu :)
Ostatnio zmieniany: 2016/07/28 20:17 przez Efkaraj.

Oczka, bajora i strugi - ogrody wodne 2016/07/28 21:29 #16214

• tabaaza
  • tabaaza Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Irysomaniaczka
Jak to co ja mam na myśli? Ja mam na myśli wszystko! ;) Rośliny wodne od A do Z, rybki przecudne w gatunkach, ślimaki (tak, są zboczeńcy!), ptoszki prawdziwne i sztuczne, cały wodny staff na naszym stawie o powierzchni 5 metrów kwadratowych w porywach. Przedobrzenie dokładnie takie samo jak na upitolonej okrutnie ilością odmian i gatunków roślin rabacie. Q qrczę, nie wspomniałam o wielorybie i materacu do pływania a też na upartego w mały stawek wlezie, jak się nogą dopchnie. A zasada przecież prosta - im mniejszy staw, tym mniej roślin. Inaczej po pewnym czasie stawu nie ma. Właśnie wczoraj usiłowałam odgruzować mój, ręce mam pocięte trzciną - a miało być tak "piąknie", szum trzcin nad bajorkiem o lustrze wody nie przekraczającym 16 metrów kwadratowych. krecigl ) Czekam teraz na Wujka Jo, który ma mi pomóc uprać się z tym badziewiem i myślę sobie że jak mnie wcześniej myślenie o bajorku nie bolało to mnie teraz za karę bolą ręce. Jestem wkurzona na siebie! :mur Drodzy stawkowicze i bajorkowcy, pamiętajcie - mądrzy uczą się na cudzych błędach, głupi na własnych (mało radośnie doszłam do wniosku że zaliczam się do tej drugiej grupy ludziów, bo radzono mi zaprzestania sadzenia bez opamiętania trzcin i situ :nie_wolno ). Po konstruktywnej samokrytyce oświadczam że jednak nie zamierzam zakopać bajora i o nim zapomnieć. Wodne ogrody to fajna sprawa, tylko trzeba do tego podejść inaczej niż ja to uczyniłam. wink-3

Pozdrówka
Tabs :woohoo:
Ostatnio zmieniany: 2016/07/28 21:30 przez tabaaza.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj, VERA, Baba z psami, christinkrysia

Oczka, bajora i strugi - ogrody wodne 2016/07/28 22:13 #16233

• Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Moderator
  • Otrzymane podziękowania: 13749
Można sobie obsadzić ładnymi irysami. ;)

Nie wyobrażam sobie ogrodu bez tzw. oczka wodnego.Wbrew panującym opiniom jest mało obsługowe.

CIENISTY OGRÓD TOMKA
Pozdrawiam Tomek
Za tę wiadomość podziękował(a): tabaaza, piku, VERA, Baba z psami, Danusia

Oczka, bajora i strugi - ogrody wodne 2016/07/28 22:29 #16238

• tabaaza
  • tabaaza Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Irysomaniaczka
Jest mało obsługowe coolego Tomaszku bo sadziłeś rośliny z głową. Nie widzę przy oczku zastraszającej mnogości gatunków pełzających traw, tak spokojnie do tematu podszedłeś. Z umiarem sadziłeś. wink-3 No i teraz to procentuje.
Pozdrówka
Tabs :woohoo:
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr

Oczka, bajora i strugi - ogrody wodne 2016/07/28 23:20 #16258

• Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Moderator
Tabciu :przytulam ,nie do końca z głową. Testowałem większość dostępnych roślin tzw. wodnych.Część rosła marnie,a część powędrowała na kompost.
Również przestrzegam przed sadzeniem trzciny nad niewielkimi oczkami.Do dziś nie mogę się pozbyć w sumie ładnej trzciny Phragmites australis "Variegatus".Potrafiła przeleźć kłączami pod folią na drugą stronę oczka . :blink:
CIENISTY OGRÓD TOMKA
Pozdrawiam Tomek

Oczka, bajora i strugi - ogrody wodne 2016/07/29 07:51 #16297

• piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Otrzymane podziękowania: 18545
U mnie to raczej nie oczko a bajoro ;) , bo podeszłam do sprawy nieco spontanicznie :oops: . Teren był mokradłowy więc wykopałam dziurę i posadziłam irysa żółtego.

Z braku czasu reszta zrobiła się sama ;)

i pewnie dlatego to bardziej bajoro niż oczko :oops:

Później dosadziłam trochę traw i wierzby a na doprowadzenie tego do ładu czekam na emeryturę B).

Pewnie trzeba było z wykonaniem poczekać na tą emeryturę ale jakoś tak sobie lekkomyślnie podeszłam do sprawy obserwując różne dzikie sadzawki które same dają sobie radę :diabelek

A do bajora wrzuciłam trochę zieleniny z nadzieją na oczyszczenie wody i teraz nie wiem już jak z tym walczyć :nie_wiem

na szczęście lilie wodne jakoś sobie w tym radzą :lol:

Tataraku ani trzciny ostrzeżona nie posadziłam, a co się samo zapuści staram się usuwać, bo zapuszczenia tegoż boję się jak nawłoci.
pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Ostatnio zmieniany: 2016/07/29 08:21 przez piku.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, rispetto, tabaaza, Efkaraj, VERA, annawu, Baba z psami

Oczka, bajora i strugi - ogrody wodne 2016/07/29 08:01 #16300

• Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Moderator
  • Kazdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Otrzymane podziękowania: 17533
Tomek Mr napisał:
...Nie wyobrażam sobie ogrodu bez tzw. oczka wodnego.Wbrew panującym opiniom jest mało obsługowe.
...

Nie wierzę Tomaszu, że masz tak małą wyobraźnię polewkamax
Ja nie mam oczka wodnego i uwierz, dobrze mi z tym :)
Sąsiad ma ciurkadełko, ale tak jakoś dziwnie zmontowane, że mam wrażenie, że ktoś sika za moimi tujami polewkamax

Oczka, bajora i strugi - ogrody wodne 2016/07/29 08:30 #16306

• Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Moderator
Efkaraj napisał:
Ja nie mam oczka wodnego i uwierz, dobrze mi z tym :)

Ewo :przytulam, wierzę że Ci dobrze, ale było by jeszcze lepiej ;)
CIENISTY OGRÓD TOMKA
Pozdrawiam Tomek
Za tę wiadomość podziękował(a): tabaaza, Efkaraj

Oczka, bajora i strugi - ogrody wodne 2016/07/30 22:14 #16761

• Baba z psami
  • Baba z psami Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Poznasz charakter człowieka tego po zachowaniu psa jego
  • Otrzymane podziękowania: 671
Świetny wątek! Pozwolę sobie i ja dodać grosik od siebie :-) W moim ukochanym, niesistniejącym już ogrodzie miałam oczko otoczone dwoma warstwami podkładów kolejowych, o głębokości ok. 1.40m, wystarczającej by zimowały w nim ryby, a dwa sezony nawet żółwie czerwonolice. ALe chcę Wam powiedzieć o doborze kamieni do oczka. Wymyślałam sobie, że chcę mieć w rogu oczka kaskadę, bo szum wody, bo napowietrzanie oczka dla ryb (i braku glonów!), bo to świetne poidełko dla ptaków, bo super pije się kawę siedząc na brzegu oczka i słuchając plusku wody. Zatem postanowiłam nabyć kamień. I tu niespodziewanie dosyć wykazałam się sporą przezornością (to rzadkie u mnie ;-)). A mianowicie w sklepie z kamieniami (mimo, iż wydawało mi się, że już widzę jaki kamień mi się podoba i jaki na pewno kupię) kupiłam po jednym kamieniu z prawie 10 różnych rodzajów. I okazało się to najmądrzejszym co mogłam zrobić! Albowiem mokry kamień wygląda zupełnie inaczej niż suchy (niby oczywista oczywistość!). A do tego musiał współgrać z kolorem drewna podkładów kolejowych! I w ten oto sposób okazało się, że najładniej pasował łupek rudo-złoty.
A efekt był taki

Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek (dodałabym jeszcze psy :-))
Joanna
Psia Ferajna od Baby z psami
Za tę wiadomość podziękował(a): tabaaza, Efkaraj, VERA, Gosia1704, annawu

Oczka, bajora i strugi - ogrody wodne 2016/10/30 18:09 #33031

• zuzanna2418
  • zuzanna2418 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Otrzymane podziękowania: 10165
Kaskada musi nieco dojrzeć, żeby nabrac patyny i nieco obrosnąć.
Materiał to piaskowiec, mocno wysycony rudami żelaza.

Maj 2015 - w trakcie budowy

Lipiec 2016

Wrzesień 2016

Nie rozmnażaj, nie porzucaj-sterylizuj!
Miejska i wiejska dżungla
Blog wiejski

Zuzanna
Ostatnio zmieniany: 2016/10/30 19:13 przez zuzanna2418.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia, Efkaraj, VERA, Danusia

Oczka, bajora i strugi - prezentacje forumowiczów 2016/12/20 20:33 #40069

• Siberia
  • Siberia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Otrzymane podziękowania: 3791
Każda woda w ogrodzie jest tu mile widziana :-)
Pokażmy fotki na zachętę dla innych :-)

Ostatnio zmieniany: 2016/12/20 21:44 przez Siberia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, VERA

Oczka, bajora i strugi - prezentacje forumowiczów 2016/12/20 21:23 #40080

• beatazg
  • beatazg Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Otrzymane podziękowania: 6543
Oczko zimą

Jesień

Może będzie coś jeszcze jak znajdę :)

tylko ryby

Beata
Ostatnio zmieniany: 2016/12/20 22:15 przez beatazg.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia, Tomek Mr, edyta, VERA, Semper, zanetatacz, nelu-pelu

Oczka, bajora i strugi - prezentacje forumowiczów 2016/12/28 21:13 #40927

• VERA
  • VERA Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Otrzymane podziękowania: 13828
Woda w ogrodzie - bardzo proszę.................................. :fotka

Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Siberia, Tomek Mr, Amarant, beatazg, zanetatacz

Oczka, bajora i strugi - prezentacje forumowiczów 2016/12/30 16:20 #41204

• Siberia
  • Siberia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
Kaczki to dowód, że wodę widać nawet z nieba clap
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA, zanetatacz

Oczka, bajora i strugi - prezentacje forumowiczów 2017/01/01 11:53 #41673

• zuzanna2418
  • zuzanna2418 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Otrzymane podziękowania: 10165
Wątek wodny jest też w dziale "Projektowanie ogrodu"

oczka i bajora
Nie rozmnażaj, nie porzucaj-sterylizuj!
Miejska i wiejska dżungla
Blog wiejski

Zuzanna
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia

Oczka, bajora i strugi - prezentacje forumowiczów 2017/01/01 19:56 #41773

• Siberia
  • Siberia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
Wiedziałam, ze gdzieś powinien być, ale mi się schował 2smiech

Przeniosłam.
Ostatnio zmieniany: 2017/01/01 19:58 przez Siberia.

Oczka, bajora i strugi - prezentacje forumowiczów 2017/01/06 10:53 #42645

• Keetee
  • Keetee Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forowicz
  • Otrzymane podziękowania: 30
Bardzo mi się spodobał ten pomysł to wklejam filmik uzytkownika AKVARYUMGUNLUGU na Facebooku

[url=http://https://www.facebook.com/AKVARYUMGUNLUGU/videos/1353879347997209/?hc_ref=NEWSFEED][/url]
Ostatnio zmieniany: 2017/01/06 10:56 przez Keetee.

Oczka, bajora i strugi - prezentacje forumowiczów 2017/01/07 21:35 #43078

• Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Otrzymane podziękowania: 39770
Konkretne stwierdzenie, więc potwierdzam - warto mieć wodę w ogrodzie...choćby do podlewania latem. 2smiech

A tak serio...To wątek o urokach naszych różnych form 'wodnych', więc piszmy o urokach. Nie lubię letnich upałów, zazwyczaj spędzam je w ogrodzie właśnie nad którymś z moich oczek.Gdy jest mi smutno, źle, także tam poleguję.Choć wielu z Was się ze mnie podśmiechuje, że nic, tylko pracuję, nie jest to prawdą - często spędzam czas na leżaku, nad oczkiem w cienistej części Jedrzejówki. Gapię się na rybki, podglądam sekretne życie żab, ważek i całej chmary innych latających stworzeń, które przysiadają na liściach i popijają wodę.

W bardzo słoneczne i gorące dni, widzę,że nie tylko ja pragnę cienia, ale one tez się chowają, gdzie sie da...

Napiszę tu jeszcze, ze nie zdawałam sobie sprawy z tego, czym jest oczko wodne, nim nie zbudowałam pierwszego. W tej chwili, oczka i maleńkie dziurki, to mój bzik i ciągle buduje nowe. Zapewne niezby piekne, nie z wypaśnych materiałow, ale takie mi się podobają. A zycie w nich tętniące jest ważniejsze od tego, czy do ich budowy używam pięknego kamienia, czy tego znalezionego przy drogach.

.
Ostatnio zmieniany: 2017/01/07 21:52 przez Poll.
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA, annawu
Moderatorzy: Poll
Czas generowania strony: 0.317 s.