Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne...

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2018/10/19 21:22 #134973

  • Fiona
  • Fiona Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 339
  • Otrzymane podziękowania: 1096
Kaplica objawień - na terenie Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej.


W koronie znajduje się kula wyjęta z ciała Jana Pawła II. Korona przechowywana jest w skarbcu i wyjmowana podczas głównych uroczystości.

Pozdrawiam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, piku, takasobie, Zielona Ania, basik

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2018/10/21 15:08 #135154

  • staweg1
  • staweg1 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 520
  • Otrzymane podziękowania: 1669
Quis Ut Deus czyli Któż jeśli nie Bóg
Przetłumaczyłbym to zdanie raczej "Któż jak Bóg?"
Tej sentencji wynoszącej Boga ponad wszystkie stworzenia użył Wincenty Pol zachwycony pięknem Tatr. W Dolinie Kościeliskiej ustawił krzyż z takim napisem.

Pisząc o kapliczkach w lasach pomiędzy Budami Łańcuckimi a Żołynią wspomniałem o pewnej tajemniczej sprawie. Otóż, mniej więcej w połowie drogi pomiędzy kaplicą Św. Antoniego, a kaplicą Św. Huberta odchodzi droga leśna w kierunku Korniaktowa Płn. Przy tej drodze, na leśnym dukcie wiodącym na niewielkie wzgórze ktoś nieznany, wiosną 1992 r. umieścił kapliczki Drogi Krzyżowej. Są to kapliczki nadrzewne, rodzaj dużych pasyjek.


Na pierwszym z drzew, na kamiennej tablicy umieścił intencję tego "dzieła".





W ubiegłym roku, na kolejnej sośnie pojawił się "wiersz" o tym wydarzeniu.


Wiele osób (sąsiedztwo ścieżki rowerowej i tras nordic walking) odwiedza to miejsce. Jedni z ciekawości inni dla modlitwy, ale "tajemnicy" na razie nikt nie wyjaśnił.
Ostatnio zmieniany: 2018/10/21 15:12 przez staweg1.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, piku, takasobie, Dagusia, Zielona Ania, zanetatacz, Fiona


--=reklama=--

 

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2018/10/23 22:06 #135392

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25957
  • Otrzymane podziękowania: 67998
Ciekawe, czy prawda kiedys wyjdzie na jaw? think:

Natura nie znosi prózni.... Po męczacym sezonie, czas na odpoczynek i kapliczkowe łowy. clap Planowałam w tym tygodniu - ścislej pisząc, jutro - wyruszyć w okolice Borów Tucholskich a potem na Warmię, ale załamanie pogody mnie powstrzymało. Za to wczoraj, odwiedziłam południowe krańce Wielkopolski

Kapliczka na zakręcie, przy wylocie z Janiszewa





Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, Semper, Zielona Ania, zanetatacz, staweg1

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2018/10/30 21:52 #136274

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25957
  • Otrzymane podziękowania: 67998
Jestem właśnie w podroży na wymarzoną Warmię hu_rra , ale i po drodze też spotykam to i owo. Szkoda tylko, że dni teraz takie krotkie :mur

Kapliczka wśród pól wsi Korytnica (pół-wsch Wielkopolska)










fot.30.10.2018r
.
Ostatnio zmieniany: 2018/10/31 08:30 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, piku, takasobie, Semper, Zielona Ania, zanetatacz

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2018/11/01 18:06 #136404

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25957
  • Otrzymane podziękowania: 67998
Kapliczka z figurką Matki Boskiej na skrzyżowaniu w miejscowości Nowe, powiat Świecie (kujawsko-pomorskie)






fot.01.11.2018r
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, takasobie, Zielona Ania, basik, Fiona

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2018/11/12 19:22 #137540

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25957
  • Otrzymane podziękowania: 67998
Ostatnio, jadąc do tartaku w Sułowie, odkryłam nową kapliczkę w mojej okolicy. Jest cała z drewna - w wydrążonym pniu ktoś posadził Frasobliwego.Kapliczka znajduje się na skraju lasu, między wsiami Gruszeczka i Ujeździec Wielki






fot.05.11.2018
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, takasobie, edulkot, Semper, Zielona Ania, sierika, zanetatacz, basik, Fiona

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2018/11/13 09:07 #137595

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14577
  • Otrzymane podziękowania: 43995
Całkiem świeża ta kapliczka. I misterna! Ktoś poczuł potrzebę wielką!
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2018/11/30 17:58 #139329

  • staweg1
  • staweg1 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 520
  • Otrzymane podziękowania: 1669
Piękny ten "Frasobliwy". Najczęściej na drzewach umieszczane były tzw. Pasyjki, czyli krzyże oznaczające Mękę Pańską umieszczane w malutkich kapliczkach. Zwykle zawieszało się je na najbardziej okazałym drzewie, przy drodze albo na rozstaju dróg. Była zasada, że tych drzew się nie ścina. W efekcie, po dziesięcioleciach, drzewa te stawały się pomnikami przyrody, ot, taka niesformalizowana ochrona przyrody. Na wielu drzewach pomnikowych spotykałem pasyjki. Dziś ludzie też je wieszają lub odnawiają. Oto przykład z lasu w sąsiedztwie mojego ogrodu.






Podobna pasyjka umieszczona jest na pomnikowej sośnie, która była jednym z najpiękniejszych drzew jakie spotkałem.





Napisałem "była", bo ubiegłoroczne wichury nie oszczędziły tej ponad 300-letniej sosny, a żal!



Ostatnio zmieniany: 2018/11/30 21:38 przez staweg1.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, piku, takasobie, Semper, Zielona Ania, nelu-pelu, Fiona

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2018/12/10 22:07 #140306

  • staweg1
  • staweg1 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 520
  • Otrzymane podziękowania: 1669
Sobotnie święto Matki Bożej Niepokalanie Poczętej przypomniało mi, że w pobliżu mojego miejsca zamieszkania jest figura MBNP z okresu Oświecenia (połowa XVIII w.). Stoi ona na pograniczu dwu miejscowości: Kozodrzy i Borku Małego, w powiecie Ropczycko-Sędziszowskim.



Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, piku, takasobie

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2018/12/10 22:56 #140309

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25957
  • Otrzymane podziękowania: 67998
Kapliczka, wybudowana na wzór warmińskich, ale stojąca na starym cmentarzu w Nowem (kujawsko-pomorskie). Obecnie, wydaje się być zagrożona, borosnąca obok lipa, wysadza wszystko swoimi korzeniami, co stoi obok niej .Nie udało mi się jeszcze dotrzeć do jakichkolwiek informacji na jej temat. Może Romci się uda?















Zabytkowa kaplica św. Jerzego

Ostatnio zmieniany: 2018/12/10 22:57 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, takasobie, Ness, Semper

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2018/12/13 16:32 #140685

  • staweg1
  • staweg1 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 520
  • Otrzymane podziękowania: 1669
Będąc w Kozodrzy, oprócz figury MBNP, sfotografowałem ładnie utrzymaną kapliczkę Maryjną.





Przy drodze w kierunku Ostrowa stoi kilka kapliczek "dwupoziomowych" różniących się materiałem, z którego zostały wykonane. Podobne są również w samym Ostrowie.



W poprzednich wiekach, gdy nie było takiej sieci kościołów jak obecnie, budowano czasem Kapliczki, a dokładniej kaplice, do których okresowo przyjeżdżał ksiądz, by odprawić Mszę Św. W 1913 r. taka kaplica powstała w Ostrowie, a dopiero 10 lat później wybudowano drewniany kościół użytkowany do dziś. Chciałem pokazać również wnętrze tej kaplicy, ale była zamknięta. Jeszcze kiedyś się tam wybiorę.



Gdy się odwrócić od kaplicy, zobaczymy remizę OSP. Stoi przed nią Św. Florian. No, nie taki ładny, drewniany, jak ten pokazany wcześniej, ale jest.

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, piku, takasobie, Semper

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2019/01/25 22:11 #146604

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25957
  • Otrzymane podziękowania: 67998
Frasobliwy w jesiennej oprawie (na trawowisku w moim ogrodzie)

Ostatnio zmieniany: 2019/01/25 22:23 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, takasobie, Semper, basik, a.nia

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2019/07/05 20:20 #169705

  • kasik 69
  • kasik 69 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 802
  • Otrzymane podziękowania: 3388
Z mojej wsi:
krzyż odnowiony w zeszłym roku, poprzedni stało od 1948



I dosłownie kilkadziesiąt metrów od naszego domu-pomnik postawiony rodzinie Koniuszewskich, ich losy opisał Władysław Reymont w książce ,, Z ziemi chełmskiej,,

Zapraszam do Ogrodu z robalkiem.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, piku

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2019/07/05 23:49 #169760

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25957
  • Otrzymane podziękowania: 67998
Kasiu, masz może fotkę ze zbliżeniem, na której mozna by było odczytać tablice intencyjne obu krzyzy?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2019/07/06 07:56 #169782

  • kasik 69
  • kasik 69 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 802
  • Otrzymane podziękowania: 3388
Polu nie mam, zrobię w przyszłym tygodniu.
Tutaj wiele jest miejsc naznaczonych historią, np Pratulin-miejsce męczeńskiej śmierci 13 unitów. Zdjęć mam mało i kiepskie, ale pokażę. Wiem, że są też drewniane kapliczki z postaciami wszystkich męczenników. Nasza wizyta była krótka, następnym razem zrobię więcej zdjęć.

To stacja Drogi Krzyżowej


Niestety zdjęcie miejsca pochówku mam tylko takie
Zapraszam do Ogrodu z robalkiem.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2019/07/07 08:40 #169858

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25957
  • Otrzymane podziękowania: 67998
Kasiu :przytulam przywołałaś miłe wspomnienia. Byłam w Pratulinie kilka lat temu, też dreptałam po tej ziemi.

Vis a vis Ogrodu na Rozstajach, który zwiedzaliśmy podczas naszego świętokrzyskiego zlotu, umieszczono w 1808 roku, figurę działającego na przełomie XIV i XV wieku, dominikanina, Wincentego Ferreriusza.. Zwany był 'Aniołem Apokalipsy , gdyż głosił nadejście Antychrysta i zaciekle zwalczał uznane za heretyckie, ruchy religijne (np katarów) Przypisywane jest jego wstawiennictwu ocalenie mieszkańców Neapolu od cholery w XIX wieku, więc prawdopodobnie, figurę ustawiono w Młodzawach właśnie, jako podziękowanie za opanowanie epidemii tej choroby, która szalała w okolicy w XIX w..

Według innych źródeł, figura przedstawia Wincentego Kadłubka, jednego z najświatlejszych Polaków XIII w, który ostatnie lata życia spędził w klasztorze cystersów w Jędrzejowie.







Ostatnio zmieniany: 2019/07/07 21:33 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, takasobie, sierika, kasik 69

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2019/07/07 20:38 #169912

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14577
  • Otrzymane podziękowania: 43995
Jak obiecałam, pokażę kilka kapliczek, które spotkałam na Podlasiu:






Ostatnio zmieniany: 2019/07/07 20:40 przez takasobie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2019/07/07 20:40 #169913

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14577
  • Otrzymane podziękowania: 43995
I znalazłam po drodze jedna stację drogo krzyżowej, ale gdzie jest następna i poprzednia - nie mam zielonego pojęcia




Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, piku, sierika

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2019/07/07 20:41 #169914

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14577
  • Otrzymane podziękowania: 43995
i krzyż spotkany w środku biebrzańskich lasów:




Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, piku, sierika

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2019/07/07 21:30 #169929

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25957
  • Otrzymane podziękowania: 67998
Miłeczko, ależ ten krzyz piękny. :kocham pamiętasz jego lokalizację???
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Czas generowania strony: 0.202 s.