Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Czerpatka kanadyjska (Hydrophyllum canadense)

Czerpatka kanadyjska (Hydrophyllum canadense) 2016/09/28 21:35 #26498

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25641
  • Otrzymane podziękowania: 66648
Czerpatka kanadyjska (Hydrophyllum canadense)

Czerpatka, zwana też wodolistem kanadyjskim jest byliną należąca do faceliowatych (Hydrophyllaceae). Przywędrowała do polskich ogrodów z północnych terenów Ameryki Północnej, gdzie przez Indian kanadyjskich traktowana była, jako warzywo- niektóre plemiona spożywały zarówno jej liście, jak i korzenie.

Uprawa czerpatki nie jest trudna, gdyż jej wymagania są bardzo małe- poza jednym: nie znosi przesuszającej się gleby! Gdy warunki są dla niej odpowiednie, tzn ma stanowisko w miejscu półcienistym i wilgotnym, może stać się nawet rośliną ekspansywną, dlatego świetnie sprawdza się, jako zadarniacz na sporych powierzchniach parków i założeń naturalistycznych.

Jest ozdobna gównie wiosną, gdy ciekawego kształtu liście ozdobione są srebrnymi cętkami. Niestety, zanikają one w trakcie sezonu a kwiaty są mało efektowne i niepozorne. Zaleca się usuwać nasienniki, gdyż daje bardzo obfity samosiew.
Ostatnio zmieniany: 2021/12/03 11:29 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Czerpatka kanadyjska 2017/04/19 17:05 #60153

  • nowababka
  • nowababka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • A na drogę w nieznane - nadzieję…
  • Posty: 3635
  • Otrzymane podziękowania: 11485
Ta cieniolubna bylina rośnie u mnie już trzeci lub czwarty sezon, ale dopiero dzisiaj zobaczyłam jej siewki :woohoo:



Szukając informacji o niej doczytałam, że jej listki są jadalne, zarówno surowe jak i gotowane. Muszę spróbować ... chyba jednak nie polecam surowych 2smiech
pozdrawiam (◕‿◕✿)
Marysia [a.k.a olibabka]
"Jeśli masz dwa bochenki chleba, sprzedaj jeden i kup liliowca" - przysłowie chińskie
:tup u mnie
Ostatnio zmieniany: 2021/12/02 22:33 przez Poll. Powód: dodanie ikonki wątku
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll


--=reklama=--

 

Czerpatka kanadyjska 2017/05/13 22:36 #65001

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25641
  • Otrzymane podziękowania: 66648
W moim ogrodzie czerpatka straszliwie się sieje zdziwko Musze wypielać większość siewek, bo szybko rosną, dojrzewają i znów się sieją. rotfl



Zdjęcia z 09.05.2017. Podczas przymrozków nie ucierpiały.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Moderatorzy: Tomek Mr, Efkaraj, wojtek
Czas generowania strony: 0.151 s.