Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ismena błonczatka (Hymenocallis festalis)

Ismena błonczatka (Hymenocallis festalis) 2018/03/29 10:54 #110438

  • staweg1
  • staweg1 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 520
  • Otrzymane podziękowania: 1669
Ojczyzną Hymenocallis jest Ameryka Południowa - od Meksyku po Peru. Nazwa pochodzi od greckiego: hymenos - skóra i kallos - piękny. Polska nazwa prawdopodobnie wzięła się nie tylko z tłumaczenia ale i wyglądu; kwiat sprawia wrażenie, że długie płatki połączyła jakby błona. Nazwa Ismena, to nawiązanie do urody księżniczki tebańskiej, siostry Antygony i Polinika.
Z cebuli wyrastają łukowato wygięte liście podobne do Hipeastrum. Kwiaty zbudowane są z 6 wąskich działek długości ok. 10 cm, które rozchylając się ukazują okazały, lejkowaty przykoronek. Do przykoronka przyrośnięte są pręciki. Kwiaty intensywnie pachną, zwłaszcza wieczorem. Uprawia się kilka odmian błonczatek: 'Advance' i 'Diana' - o białych kwiatach oraz 'Sulphur Queen' - kwitnącą żółto.
Dobrze rośnie na stanowiskach ciepłych i słonecznych. Gleba powinna być głęboko uprawiona, żyzna i wilgotna. W roku poprzedzającym sadzenie cebul, warto zasilić glebę rozłożonym krowieńcem. (Może być granulowany).

Bardzo wrażliwa na przymrozki. Cebule należy wykopać przed wystąpieniem przymrozków, zazwyczaj na początku października (mimo zielonych liści) i przenieść do przechowalni. Mięsiste korzenie można skrócić (ostrym nożem, sekator je zgniata) do ok. 10 cm. Jest wielu przeciwników skracania korzeni, ale moje doświadczenie pokazuje, że łatwiej przechowywać takie cebule, a wcale im to nie szkodzi. W przechowalni powinna być zachowana temperatura nie wyższa niż 10 stopni C, tak mówi literatura przedmiotu. Moje - leżąc przez zimę w blokowej piwnicy - mają temperatury od 5 do 15 st.C , a zachowują żywotność i pięknie kwitną. Czasem zbyt wcześnie zaczynają wyrastać pędy, ale wtedy po posadzeniu, bardzo szybko zakwitają.

Cebule sadzimy pod koniec kwietnia lub na początku maja na taką głębokość, żeby nad cebulą pozostało ok. 10 cm ziemi . Rozmnażać najłatwiej z cebul przybyszowych, które delikatnie oddziela się od cebuli matecznej bezpośrednio przed sadzeniem.



'Sulphur Queen'


Mieszane.


Nieco zmoczona.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, takasobie

Ismena błonczatka (Hymenocallis festalis) 2022/07/16 20:52 #272971

  • zuzanna2418
  • zuzanna2418 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3576
  • Otrzymane podziękowania: 13811
Mój eksperyment z Ismeną w donicy. Cebulę kupiłam wiosną i w maju posadziłam do donicy na tyle głębokiej aby móc zachować te 10 cm ziemi nad cebulą (mniej więcej.
Zasilam od czasu do czasu rozcieńczonym nawozem bio-biz Fisz mix.
Stanowisko słoneczne


Nie rozmnażaj, nie porzucaj-sterylizuj!
Miejska i wiejska dżungla
Blog wiejski

Zuzanna
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): nelu-pelu, ewakatarzyna


--=reklama=--

 

Moderatorzy: takasobie
Czas generowania strony: 0.151 s.