Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Bellewalia pycnantha syn. Szafirek dziwny (Muscari paradoxum) syn. Hiacynt gronowy (Grape hiacinth)

Bellewalia pycnantha syn. Szafirek dziwny (Muscari paradoxum) syn. Hiacynt gronowy (Grape hiacinth) 2018/02/07 10:25 #103505

  • staweg1
  • staweg1 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 520
  • Otrzymane podziękowania: 1669
Rodzaj Bellewalia, jak wspomniano przy omawianiu Bellewalia romana, zawiera kilkanaście gatunków występujących na Kaukazie i w Turcji. Dawniej zaliczano je do Szafirków. Gatunek Bellewalia pyncnatha jeszcze obecnie nazywany jest Szafirkiem dziwnym (Muscari paradoxum). Jest to bardzo oryginalna roślina z rodziny Liliowatych (Liliaceae).
Wysokość: 15 - 25 cm.
Kwitnie: IV - V. Kwiaty dzwonkowate czarno-granatowe z jaśniejszymi, zielonkawymi brzegami. Kwiatostan przypominający szafirki.
Liście: szerokotrawiaste, początkowo znacznie wyższe od kwiatostanu, z czasem się z nim zrównują.
Uprawa: stanowisko powinno być słoneczne lub lekko ocienione. Gleba przepuszczalna lekko tylko wilgotna. Źle znosi gleby ciężkie, zlewne, za to radzi sobie nawet w okresach suszy, chociaż słabiej wtedy rośnie.
Bellewalia bardzo dobrze zaaklimatyzowała się w naszych warunkach, bez problemu przetrzymuje zimy, ale na wypadek dużych mrozów nie zaszkodzi lekko okryć. Świetna roślina obwódkowa lub do ogrodów skalnych.
Znana jest odmiana tej Bellewalii 'Green Pearl' o niemal zielonych kwiatach, ale znacznie bardziej wymagająca i zawodna w uprawie. Można ją polecić jedynie w rejonach o bardzo łagodnym klimacie.






Odmiana Bellewalia pycnantha 'Green Pearl'
Ostatnio zmieniany: 2018/02/07 10:41 przez staweg1.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): dorkow0, Gosia1704, lelumpolelum, Iwona1311, nowababka

Bellewalia pycnantha syn. Szafirek dziwny (Muscari paradoxum) syn. Hiacynt gronowy (Grape hiacinth) 2018/04/17 09:08 #112812

  • staweg1
  • staweg1 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 520
  • Otrzymane podziękowania: 1669
Zwykle Bellewalia zakwita po szafirkach armeńskich, ale obecny rok jest trochę nietypowy. Wczoraj zauważyłem, że kłosy kwiatowe tego szafirka dziwnego są już mocno zaawansowane.

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Gosia1704, nowababka


--=reklama=--

 

Bellewalia pycnantha syn. Szafirek dziwny (Muscari paradoxum) syn. Hiacynt gronowy (Grape hiacinth) 2018/04/27 18:04 #114622

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16345
  • Otrzymane podziękowania: 54870
Moje Muscari paradoxum rozpoczyna kwitnienie :)

Zdj.26.04.2018




pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): DorotaZ

Bellewalia pycnantha syn. Szafirek dziwny (Muscari paradoxum) syn. Hiacynt gronowy (Grape hiacinth) 2022/05/06 19:45 #265042

  • DorotaZ
  • DorotaZ Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1495
  • Otrzymane podziękowania: 4720
Mam i ja clap .

Fot. 5.05.2022

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): basik, wojtek, ewakatarzyna

Bellewalia pycnantha syn. Szafirek dziwny (Muscari paradoxum) syn. Hiacynt gronowy (Grape hiacinth) 2023/12/31 19:30 #309329

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16345
  • Otrzymane podziękowania: 54870
Bellewalia pycnantha 'Green Pearl' ... fot. 30.04.2023



pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Puszek, wojtek, ewakatarzyna
Moderatorzy: takasobie
Czas generowania strony: 0.157 s.