Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Róże pienne w naszych ogrodach i zabezpieczanie ich na zimę.

Róże Pienne w naszych ogrodach . 2018/02/24 22:54 #105929

  • halszka
  • halszka Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1991
  • Otrzymane podziękowania: 5934
Stosuje się różne sposoby zabezpieczania róż piennych na zimę - najważniejsze jest zabezpieczenie miejsca szczepienia które w ich przypadku znajduje się wysoko nad ziemią i przy silnych mrozach może przemarzać. Kiedyś zabezpieczałam swoje róże pienne agrowłókniną - minus był taki, że przy dużych różach trzeba jesienią przyciąć pędy, bo w przeciwnym trudno je opatulić. A jak wiadomo, róż jesienią się nie tnie (choć wiem, że niektórzy, na przykład mój sąsiad, robią to w okolicach listopada). Używanie agrowłókniny do owijania róż piennych odradzała mi też pani Chodunowa ze szkółki róż w Radlińcu - ale nie pamiętam już, czy mówiła, dlaczego to jest niezbyt dobry sposób. W każdym razie znalazłam w necie (nie pamiętam gdzie) instrukcję zabezpieczania przy pomocy słomy drzewnej i gałązek świerkowych - przy takim zabezpieczeniu nie potrzeba przycinać zbyt długich gałązek.
Pokażę, jak to u mnie wygląda :)

Najpierw słomę drzewną (tak się chyba nazywa ;)....



....upycham między gałązkami koronki nad szczepieniem i owijam ją wokół niego. Mniej więcej wygląda to tak:





Jak już jest wystarczająco duża "gula" ze słomy, to pomiędzy gałązkami różanymi utykam kilka gałązek świerku lub jodły (zależy od tego, jaką mieliśmy choinkę ;)). Owijam całość kilka razy sznurkiem, dość ciasno, żeby się wszystko dobrze trzymało i wiatr nie wywiał gałązek i słomy. Pod sznurek daję jeszcze kilka gałązek iglastych, bo przed owinięciem sznurkiem spadają, gdy jest ich zbyt dużo. Efekt wygląda tak:







Widok z góry:

Pozdrawiam
Halina
Ostatnio zmieniany: 2018/02/25 08:57 przez halszka.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Efkaraj, Franusiowa

Róże Pienne w naszych ogrodach . 2018/02/25 14:21 #106000

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25635
  • Otrzymane podziękowania: 66643
To jednak bardzo pracochłonna praca, zwłaszcza, gdy się jest wielkim miłośnikiem piennych róż! Ile Ty takich masz?

Na terenie , gdzie odbywały się targi Gardenia 2018, zauważyłyśmy drzewka zabezpieczone przed mrozami . Korony były okryte włókniną ( nie wiem, czy coś pod nią jeszcze umieszczono?) a pnie otoczonodookoła słomianką, która obejmowała je do samej góry, jak wysoko się dało.
Ostatnio zmieniany: 2018/02/25 14:21 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.


--=reklama=--

 

Róże Pienne w naszych ogrodach . 2018/02/25 16:25 #106006

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 6267
  • Otrzymane podziękowania: 24465
Dorzucę jedną ciekawą refleksję, którą usłyszałem od ogrodniczki amatorki uprawiającą róże pnące od wielu lat.
Stwierdziła, że o wiele lepiej zimują jej róże rozpięte na konstrukcjach drewnianych niż metalowych.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Róże pienne w naszych ogrodach i zabezpieczanie ich na zimę. 2018/02/25 19:47 #106053

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31377
Halinko, wielkie dzięki Ci za ten kurs obrazkowy recourse recourse recourse bardzo będzie mi przydatny i na pewno zastosuję u moich róż, które mam w planach :)
Ostatnio zmieniany: 2018/02/26 12:34 przez Orszulka.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Róże pienne w naszych ogrodach i zabezpieczanie ich na zimę. 2018/02/27 13:37 #106329

  • Franusiowa
  • Franusiowa Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3899
  • Otrzymane podziękowania: 13574
Dzisiaj z obawy przed dużymi mrozami ubrałam swoje róże pienne w ubranka .
Ubranka mam już kilka lat i przy zakładaniu muszę uważać, żeby się nie porozrywały.

Lato 2017



Zima 2017 dokładnie 27 luty



Dołem te kapturki są szerokie i przywiązując je sznurkiem dodatkowo zabezpieczają szczepienia .



A tym dużym zabezpieczyłam tylko szczepienia folią bąbelkową -po prostu powtykałam ile tylko się dało między gałązki .

Lato 2017



Szczepienia mają zabezpieczone tylko tym dużym okazom



a tą małą w środku zabezpieczyłam, tak




Jednak jak tylko mrozy odpuszczą /ma ulżyć w sobotę / różyczki będą musiały sobie radzić same,
po prostu je rozbiorę 2smiech

Cztery pienne stoją w garażu też mam z nimi trochę roboty ,bo albo je wystawiam albo wciągam z obawy żeby nie zaczęły wcześniej puszczać pączków.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll

Róże pienne w naszych ogrodach i zabezpieczanie ich na zimę. 2018/02/27 14:09 #106332

  • staweg1
  • staweg1 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 520
  • Otrzymane podziękowania: 1669
Nie mam róż piennych, ale obserwuję ich uprawę przy naszej plebanii. Rośnie tam ok 25 róż piennych. Sadzone były pod kątem 45 stopni i na czas uprawy odginane do góry i przymocowywane do palika. Po obsypaniu liści są przyginane łukowato w drugą stronę, a cała część powyżej szczepienia oraz miejsce szczepienia, zakopywane do ziemi. Jest to gleba na podłożu piaszczystym, czyli lekka, ale zabieg od wielu lat okazuje się skuteczny.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Orszulka, Franusiowa

Róże pienne w naszych ogrodach i zabezpieczanie ich na zimę. 2018/02/27 15:10 #106342

  • Franusiowa
  • Franusiowa Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3899
  • Otrzymane podziękowania: 13574
Stachu, wiem o takim przechowywaniu róż piennych ale żeby można było tak je przechowywać trzeba na rabacie mieć dużo pustego miejsca .
Ja mam mały ogród i wszędzie są nasadzenia a po drugie u mnie nie ma takich srogich mrozów /wyjątki/ mieszkam nad morzem Bałtyckim.
Dziękuję za wpis może, ktoś skorzysta z Twojej rady. flower flower
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Róże Pienne w naszych ogrodach . 2018/02/28 20:26 #106588

  • halszka
  • halszka Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1991
  • Otrzymane podziękowania: 5934
Poll, nie mam róż piennych w wielkiej ilości choć je uwielbiam. Przyczyna jest prozaiczna - zbyt mała przestrzeń z odpowiednim nasłonecznieniem w moim ogrodzie (do którego lepiej chyba pasuje określenie ogródek gwizdac ). W sumie 9, ale nie wszystkie zabezpieczam na zimę. Nigdy nie zabezpieczałam róży piennej Bonica i The Fairy oraz Rose de Recht, w tym roku goły stoi jeszcze Leonardo da Vinci. Nie jest to jakoś szczególnie pracochłonne, tyle że ręce zawsze mam pokłute, a poza tym o tej porze roku ogarnia mnie marazm ogrodowy i strasznie mi się nie chce tego robić

Rosarium Uetersen - ta na pewno wymaga okrywania :)






Ballerina





Bonica







I jeszcze Grahamek :kocham naj naj



Pozdrawiam
Halina
Ostatnio zmieniany: 2018/02/28 20:39 przez halszka.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Orszulka, Franusiowa

Róże pienne w naszych ogrodach i zabezpieczanie ich na zimę. 2018/03/02 21:16 #106919

  • Franusiowa
  • Franusiowa Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3899
  • Otrzymane podziękowania: 13574
Bardzo ładna, ta pienna Ballerina muszę się za takim "pustakiem" rozejrzeć.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): halszka

Róże pienne w naszych ogrodach i zabezpieczanie ich na zimę. 2018/10/18 19:22 #134776

  • halszka
  • halszka Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1991
  • Otrzymane podziękowania: 5934
The Fairy wciąż kwitnie.









Pozdrawiam
Halina
Ostatnio zmieniany: 2018/10/18 19:23 przez halszka.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj, Franusiowa, Maggie

Róże pienne w naszych ogrodach i zabezpieczanie ich na zimę. 2018/10/18 20:36 #134805

  • Franusiowa
  • Franusiowa Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3899
  • Otrzymane podziękowania: 13574
halszka 9 róż piennych to już spora ilość .ja w tym roku poszalałam dokupiłam pięć, razem mam 15 st ,
Będzie co ogacać kupić można szybko 2smiech .
Nowo kupione 5 szt będą zimowały w garażu ale reszta ???????

Z tej sie bardzo cieszę :mniam :mniam



Jak przygotuję zdjęcia to pokażę resztę.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): halszka, Efkaraj, wojtek, Maggie

Róże pienne w naszych ogrodach i zabezpieczanie ich na zimę. 2018/10/21 19:01 #135181

  • Franusiowa
  • Franusiowa Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3899
  • Otrzymane podziękowania: 13574
Następna róża pienna z nowo kupionych ,to róża Golden AGE ADAdenoj




kwiat z bliska






Kolor kwiatu jest niespotykany i chociaż nie mam jeszcze upatrzonego miejsca gdzie będzie rosła to tak mi wpadła w oko , że musiałam ja zaprosić do mojego ogrodu.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): halszka, Efkaraj

Róże pienne w naszych ogrodach i zabezpieczanie ich na zimę. 2018/10/23 21:59 #135391

  • halszka
  • halszka Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1991
  • Otrzymane podziękowania: 5934
Tegoroczne kwitnienie róży Graham Thomas











Pozdrawiam
Halina
Ostatnio zmieniany: 2018/10/23 22:05 przez halszka.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj, edulkot, Franusiowa

Róże pienne w naszych ogrodach i zabezpieczanie ich na zimę. 2019/03/23 20:43 #154632

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 6267
  • Otrzymane podziękowania: 24465
Efkaraj napisał:

A w środku Rosarium Utersen, sztuk 3
Do tego forum nie masz dostępu


Ewo, sadziłaś u siebie wcześniej róże szczepione na patyku? U mnie zwykle przepadały po pierwszej zimie, pomimo okręcania włókniną. :nie_wiem Niby radzą przygiąć do ziemi i zakopczykować...ale moje musiałbym łamać, coby się przygięły ;)
Ostatnio zmieniany: 2019/03/25 16:45 przez Efkaraj.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633

Róże pienne w naszych ogrodach i zabezpieczanie ich na zimę. 2019/03/23 21:19 #154644

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16351
  • Otrzymane podziękowania: 54887
Ewuś :przytulam ja bym nie chciała zapeszać, ale mnie nie udało się nigdy przezimować róż szczepionych na pniu, a Twój ogród też w strefie 6b, nie przyciągałam do ziemi, a tylko otulałam włókniną, ale zawsze kończyło się to porażką :( niemniej jednak trzymam kciuki za twoje :kibic
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Róże pienne w naszych ogrodach i zabezpieczanie ich na zimę. 2019/03/23 21:27 #154649

  • sierika
  • sierika Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2475
  • Otrzymane podziękowania: 3614
Wiele osób ma podobne zdanie ale może u Ciebie przetrwają, cóż każdy z nas ma tego typu doświadczenia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Róże pienne w naszych ogrodach i zabezpieczanie ich na zimę. 2019/03/24 08:50 #154694

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31377
Tomku, Basiu, Ewciu, miałam... jak widzicie, czas przeszły ;)

Miałam dwa razy. Za każdym razem były piękne tylko w pierwszym roku, bo następnego nie dożyły gwizdac
A ponieważ niezmiennie sie nimi zachwycam, to kupiłam po raz trzeci... i już na pewno ostatni. Producent zapewnia, że są szczepione na giętkich pniach i można je przyginać na zimę. W szkółce, wszystkie róże tak zimują, więc się skusiłam. Oczywiście jestem świadoma, że zawsze coś może pójść nie tak. Tak naprawdę to jest prezent, który sobie sama wybrałam. Gdybym dostała np. kosmetyki, też nie cieszyłabym się nimi dłużej niż pół roku :lol:
Ostatnio zmieniany: 2019/03/24 09:44 przez Efkaraj.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, edulkot, zanetatacz

Róże pienne w naszych ogrodach i zabezpieczanie ich na zimę. 2019/03/24 09:22 #154698

  • nelu-pelu
  • nelu-pelu Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 6637
  • Otrzymane podziękowania: 14381
Efcia bardzo dobre podejście do sprawy.. :zdrowko popieram :)
Pozdrawiam, Nela
Moje metamorfozy - zapraszam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj, edulkot, zanetatacz

Róże pienne w naszych ogrodach i zabezpieczanie ich na zimę. 2019/03/24 10:30 #154705

  • markita
  • markita Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4361
  • Otrzymane podziękowania: 7977
Gdzieś czytałam, nie wiem, czy nie na stronie Floribundy, że takie róże sadzi się pod skosem, potem palikiem prostuje się pieniek, ale dzięki takiemu sadzeniu, po usunięciu palika, róża da się łatwiej położyć.
Ostatnio zmieniany: 2019/03/24 10:30 przez markita.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, Ingrid

Róże pienne w naszych ogrodach i zabezpieczanie ich na zimę. 2019/03/24 11:25 #154709

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 6267
  • Otrzymane podziękowania: 24465
Efkaraj napisał:
Producent zapewnia, że są szczepione na giętkich pniach i można je przyginać na zimę. W szkółce, wszystkie róże tak zimują, więc się skusiłam. :
W momencie szczepienia to może były i giętkie...teraz wyglądają na sztywne jak penis u młodzieńca :lol:
Ewciu :przytulam ,miejmy nadzieję, że się nimi nacieszysz , bo wyglądają na zdrowe ;)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Moderatorzy: edulkot
Czas generowania strony: 0.200 s.