Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ogród preriowy

Ogród preriowy 2016/09/17 13:39 #24988

  • dobra nuta
  • dobra nuta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1106
  • Otrzymane podziękowania: 1168
Jako, że zachwyciłam się ogrodami w stylu preriowym chciałabym streścić wyczytane informacje na jego temat. Może poza mną znajdą się i inne osoby chcące taki ogród założyć.

Ameryka Północna jest kolebką preriowych ogrodów. I to stamtąd ( ale nie tylko ) wędruje moda na taki styl w ogrodzie. Muszę tutaj od razu napisać o P. Amali Robredo wielkiej miłośniczce przyrody i czołowej projektantce w Urugwaju. Sama urodziła się i wychowała w Argentynie a w 2002r. zamieszkała w nadmorskiej miejscowości Urugwaju w José Ignacio, kurorcie również dla Europejczyków. Farmerzy z okolic zaczęli odsprzedawać swoje ziemie letnikom, ci budowali domki sezonowe, ale dookoła wiało pustką w ogrodach. I w tym momencie wkracza na arenę nasza prekursorka preriowych ogrodów. Sama mówi : „To był właśnie ten moment, kiedy stałam się również łowczynią roślin”. I tak szukając roślin rodzimych i poza granicami Urugwaju zakładała z nimi swoje prerie.
Do Polski moda dociera również pomalutku i ogrody preriowe zaczynają zyskiwać coraz więcej wielbicieli. Dla mnie osobiście nie ma znaczenia fakt, że coś jest modne lub nie, tylko czy nam się taki styl podoba, pasuje i współgra z wieloma czynnikami. Bo trzeba wszystkie aspekty wziąć pod uwagę przy zakładaniu takiego ogrodu ( jak i przy każdym innym stylu ).
Cechą wyróżniającą aranżacje preriowe jest brak wysokiego piętra roślinności- układ roślin jest poziomy. Mocno kontrastowe barwy nasadzeń świetnie sprawdzają się przy nowoczesnej, prostej architekturze budynków. Ogromna ilość traw i wysokich bylin sprawia że ogród ożywa podczas najlżejszych podmuchów wiatru.
Rośliny: Byliny i trawy sadzimy razem w większych i mniejszych grupach lekko się przenikających na swoich brzegach. Efekt ma być taki jakby nasiewały się tu naturalnie tworząc efekt kwietnej łąki. Wysokie i niskie rośliny sadzimy na zmianę, żeby efekt był bardziej zróżnicowany i przez to spektakularny. Pamiętajmy jednak żeby niższe rośliny sadzić bliżej frontu/brzegu rabat a wyższe z tyłu i w środku. Podobnie dobieramy kolorystykę, sadząc na przemian grupy roślin o kontrastowych barwach. Koniecznie musimy pamiętać aby sadzić obok siebie rośliny które kwitną w tym samym czasie tworząc pary.

Do nasadzeń stosujemy głównie byliny i trawy dobrze znoszące brak podlewania: nawłocie, baptisia, penstemon, rudbekie, jeżówki, nachyłki, monardy, czarnuszki, firletki, krwawnik, dziewanna, przetaczniki, dzielżany, czosnki, dzwonki, liatry, kosaćce, liliowce, krwawniki, bodziszki, astry i wiele wiele inntch. Do tego niskie i wysokie trawy ozdobne. Szczególnie proso rózgowate, spartina, rozplenice i trzcinniczki.
Krzewy: Możemy wzbogacić ogród preriowy o kilka krzewów a nawet niskich drzew. W naszym klimacie sprawdzą się dobrze sosna kosodrzewina, dzika róża, aronia, trzmielina pospolita i oskrzydlona, berberysy, kruszyna pospolita, karagana.

Drzewa: Na prerii drzewa prawie nie występują. Jeśli jednak musimy wzbogacić nasz ogród o drzewa to najlepiej sprawdzą się sosna kosodrzewina i limba, brzoza papierowa, akacja i sumak octowiec. Pielęgnacja ogrodu jest dość prosta- jedynie przez pierwsze 2 lata wymaga on cierpliwego plewienia chwastów rosnących pomiędzy kępami roślin.
W kolejnych latach rośliny mocno rozrosną się nie pozwalając na rozwój chwastów.
Aranżacja nadaje się zarówno do małych jak i do bardzo rozległych ogrodów.

źródła zaczerpniętych informacji : Home Garden-projektowanie,Poezja - Designu.pl

Jeden z ogrodów zaprojektowany przez Amalię Robredo





Ogród preriowy można również zobaczyc w "Maja w Ogrodzie" odc. 603.
pozdrawiam - ania
mój wątek


Jedyną pewną metodą unikania porażek jest nie mieć żadnych, nowych pomysłów. - Albert Einstein
Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy. - Albert Einstein
Ostatnio zmieniany: 2016/09/17 13:44 przez dobra nuta.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Daniela, piku, Krzysia, VERA

Ogród preriowy 2016/09/17 14:06 #24991

  • dobra nuta
  • dobra nuta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1106
  • Otrzymane podziękowania: 1168
źródło zdjęć :pinterest




pozdrawiam - ania
mój wątek


Jedyną pewną metodą unikania porażek jest nie mieć żadnych, nowych pomysłów. - Albert Einstein
Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy. - Albert Einstein
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Daniela, edyta, Fabiola, Krzysia, VERA, Gosia1704, nowababka, Lukrecja, Kuklik


--=reklama=--

 

Ogród preriowy 2016/09/19 22:07 #25380

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8384
  • Otrzymane podziękowania: 24992
No proszę wreszcie wiem jak nazwać moje ogrodowe założenia :lol: , od początku zakładania podkarpackiego ogrodu chodziło mi po głowie coś podobnego, to piękne inspiracje, dziękuję Ci Aniu za naprowadzenie na właściwą ścieżkę :kocham
pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): dobra nuta

Ogród preriowy 2016/11/27 17:00 #37173

  • parano-ja
  • parano-ja Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forowicz
  • Posty: 20
  • Otrzymane podziękowania: 22
Prawdę mówiąc jak zobaczyłam tytuł to byłam pewna,że to Ty Wiesiu go założyłaś bo od razu skojarzył mi się z Twoją "ziemią przodków" :)
Pozdrawiam
Anka
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku

Ogród preriowy 2017/01/13 19:25 #44283

  • mewa
  • mewa Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 194
  • Otrzymane podziękowania: 452
Właśnie od wczoraj siedzę i przeglądam takie rabaty,
Znalazłam blog w którym jest chyba wspominany ogród z Mai w ogrodzie tzn jego tworzenie od podstaw
Przydatne informacje na temat roślin jakie się tam znalazły i sporo zdjęc
Nie wiem czy mogę podać link ...najwyżej usuniecie zwyc
katarzynabellingham.blogspot.com/2016/08/ogrod-preriowy-dobry-dla-nas-i-dla.html
Pozdrawiam, Ewa
Ostatnio zmieniany: 2017/01/13 19:25 przez mewa.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, dobra nuta, Lukrecja

Ogród preriowy 2017/04/24 12:21 #61261

  • RypciumPypcium
  • RypciumPypcium Avatar
No właśnie coś w tym stylu chciałabym uzyskać, tylko, że nie na płaskim terenie, a na mojej olbrzymiej skarpie. Byłabym wniebowzięta, gdyby się udało :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Moderatorzy: wojtek
Czas generowania strony: 0.163 s.