Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
 • Strona:
 • 1
 • 2

TEMAT: Wskazówki ogólne dla początkujących

Wskazówki ogólne dla początkujących 2016/07/03 21:11 #9593

 • markita
 • markita Avatar
 • Online
 • Moderator
 • Posty: 4338
 • Otrzymane podziękowania: 7876
Skoro tu trafiłaś/łeś, to znaczy, że od swojego przyszłego ogrodu oczekujesz czegoś więcej niż zielonej przestrzeni trawnika otoczonej tujami ;)
Brawo Ty :bravo

Od czego zatem należy zacząć? Będziemy się przesuwać od ogółu do szczegółu ;)

Otoczenie działki, czyli lokalizacja

Zaczynając myśleć o własnym ogrodzie rozpoczynamy od oględzin najbliższego terenu i nie chodzi tu o zaglądanie sąsiadom w ich rabaty i grządki ;) . Ważne jest, czy nasz przyszły ogród znajduje się w mieście, czy na wsi, czy dookoła mamy sąsiadów w bliskiej odległości, czy działka leży w odosobnieniu, wreszcie co rośnie dookoła. Czy jest jakiś las w pobliżu i jakie gatunki drzew w nim rosną, czy też pola uprawne, bądź ugory porośnięte nawłocią. Wszystko to da nam wstępne rozeznanie, w jakim kierunku powinniśmy myśleć o przyszłych nasadzeniach. Zastanówmy się jakie warunki atmosferyczne panują na naszym terenie - inne będą nad morzem, inne w górach, a jeszcze inne w centralnych obszarach naszego kraju, zapoznajmy się ze strefami mrozoodporności. Im większą wiedzę zdobędziemy na tym wstępnym etapie, tym łatwiej będzie nam później podejmować decyzje choćby dotyczące konieczności zbudowania systemu nawadniającego, czy doboru gatunkowego roślin.

Nasze oczekiwania, czyli po co nam ogród

Zanim zaczniemy siać trawnik, zastanówmy się czego oczekujemy od naszego przyszłego ogrodu. Jakie role ma spełniać, oprócz tego, że będzie zieloną przestrzenią wokół domu. Z pewnością chcemy, żeby był miejscem odpoczynku - pytanie czy biernego, czy czynnego ;) ? Jak ogród widzą inni członkowie rodziny i czy ewentualnie są zainteresowani pracą w nim. Czy będziemy potrzebować miejsca na zapraszanie gości lub posiłki rodzinne pod chmurką - gdzie najlepiej takie miejsce zaplanować. Czy planujemy ogród ozdobny, czy też użytkowy, a może oba? Czy będziemy potrzebować jakiejś przestrzeni na składowanie drewna/ majsterkowanie/ plac zabaw dla dzieci/ wybieg dla psa - o tym wszystkim musimy pomyśleć już na wstępie.

Możliwości, czyli co realnie uda się zrobić

Na tym etapie musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przed wszystkim powierzchnia ogrodu, w zależności od tego jakim areałem dysponujemy, planujemy skromnie lub z rozmachem. Nie da się mieć wszystkiego na powierzchni dostępnej przy zabudowie szeregowej, ale też niech nas nie przeraża areał większy niż 20 arów. Wszystko jest do ogarnięcia, jeśli mądrze do tego podejdziemy.
Zróbmy hierarchię naszych potrzeb i w zależności od dostępnego miejsca zaplanujmy potrzebne strefy w naszym ogrodzie.
Następnie rozejrzyjmy się po terenie naszej działki. Czy coś na niej rośnie? Może jakieś drzewa, krzewy? Nie karczujmy bezmyślnie wszystkiego, na dorosłe drzewa czeka się wiele lat, a cień w ogrodzie to bardzo pożądana rzecz :) . Oczywiście jeśli zastany drzewostan jest stary i chory, może to jakieś wiekowe drzewka owocowe - usuńmy je, lecz zawsze dwa razy się zastanówmy przed wycinką, bo to straty nieodwracalne.
Kolejny etap to zaplanowanie komunikacji w naszym przyszłym ogrodzie, a co za tym idzie, zdecydowanie jakie nawierzchnie będą w nich użyte. Nie wszystko musimy robić od razu, ale warto mieć plan, który będziemy stopniowo realizować.
Musimy też przyjrzeć się glebie, na jakiej będziemy zakładać ogród. Jest to bardzo ważne, gdyż na tym wstępnym etapie możemy zastany stan gleby polepszyć, jeśli tego wymaga. Mapy geodezyjne działek zwykle zawierają informację o klasie ziemi na danym terenie, to powinna być dla nas kluczowa informacja. Ale nie martwmy się, jeśli zobaczymy na naszej mapce oznaczenie V/VI klasa ;) , na każdej glebie da się założyć ogród, najwyżej będzie wymagał od nas więcej pracy. Albo założenia systemu nawadniającego ;)
Jeśli nam się nie spieszy, można sezon lub dwa poświęcić na zasiewy wzbogacające glebę w cenne składniki, albo po prostu ulepszyć to, co mamy - gleby gliniaste rozluźnić dodatkiem piasku i drobnego żwiru, a gleby piaszczyste wzbogacić gliną i czarną ziemią. W obydwu przypadkach zalecane jest jak najszybsze założenie kompostownika i produkcja kompostu - najlepszego nawozu dla każdej gleby.
Jest to też dobry moment na decyzję, czy chcemy mieć wodę w ogrodzie i w jakiej formie. Czy będzie to oczko, czy raczej staw, czy chcemy mieć kaskadę (potrzebne będzie przyłącze elektryczne), a może strumyk?
No i wreszcie, czy nas na to wszystko stać ;) ?
Jak już wspomniałam, nie musimy od razu mieć ogrodu idealnego, ale dobrze mieć plan, co i gdzie docelowo ma się znajdować. Ogrodnictwo to zajęcie dla cierpliwych ;)

Preferencje roślinne, czyli co chcemy mieć w ogrodzie

Dopiero teraz dochodzimy do etapu, od którego niektórzy błędnie zaczynają, czyli doboru roślin do naszego ogrodu. Nieprzypadkowo właśnie teraz, bo to, co nam się podoba musimy zweryfikować przez pryzmat powyższych punktów. Czyli na przykład nie obsadzimy sobie ogrodu hostami, jeśli na działce nie posiadamy ani jednego drzewa dającego cień, albo nie zrobimy szpaleru rododendronów, jeśli ph naszej gleby znacznie przekracza 7 ;) . Zatem wybieramy gatunki, które nam się szczególnie podobają, sprawdzamy, czy spełniają kryteria zawarte w powyższych punktach i to będą nasze wytyczne na początek.
Może się zdarzyć inna sytuacja, gdy kompletnie nie znamy się na roślinach i nie mamy bladego pojęcia co chcemy. Wtedy zdecydujmy się na bardziej ogólne założenia - jakie kolory nam się podobają, czy chcemy mieć rabaty bylinowe, a może różankę? A może jedynie drzewa i krzewy? Choć obecność na forum ogrodniczym szybko zweryfikuje takie myślenie :lol:
Odradzam za to sugerowanie się tym, co zawierają ogródki sąsiedzkie, może się zdarzyć, że sąsiedzi to tacy sami laicy jak my i będziemy popełniać te same błędy. Lepiej wtedy zasięgnąć porady doświadczonego ogrodnika lub projektanta.

Plan, czyli jak to zrobić

Jeśli przerobiliśmy uczciwie wszystkie poprzednie etapy, sporządzenie choćby szkicu naszego przyszłego ogrodu nie powinno sprawić nam trudności. Szkic powinien zawierać wyodrębnione trefy ogrodu, komunikację, planowane rabaty, ewentualny warzywnik, miejsce na altanę/grill/plac zabaw, no i oczywiście planowane nasadzenia. Te ostatnie nie muszą być szczegółowo rozrysowane, w końcu to szkic, raczej chodzi o rozplanowanie gdzie posadzimy drzewa, żywopłot, gdzie będą rabaty, a gdzie trawnik. Warto w tym miejscu wspomnieć o zachowaniu proporcji - nie planujmy zbyt dużo drzew na małej działce, ale też nie zakładajmy trawnika na 90% powierzchni, niech wszystkie elementy wzajemnie się uzupełniają.


Powyższy post oczywiście nie wyczerpuje wszystkich wstępnych zagadnień związanych z zakładaniem ogrodu, chętnie zapoznam się z uwagami czytających i uwzględnię je we wskazówkach.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Siberia, Roma, rispetto, piku, Efkaraj, takasobie, Gosia1704, zuzanna2418, Ness ten użytkownik otrzymał 11 podziękowań od innych

Wskazówki ogólne dla początkujących 2016/07/03 22:23 #9639

 • moni
 • moni Avatar
 • Wylogowany
 • Ekspert
 • Posty: 121
 • Otrzymane podziękowania: 247
Marta
super, że rozpoczęłaś ten wątek. Myślę, że niezależnie od tego czy planuje się zakładać ogród samodzielnie czy też z pomocą projektanta taka wiedza jest bardzo przydatna. W końcu ogród to niemała inwestycja i dobrze jest wiedzieć co i jak, choćby ogólnie, po to aby uniknąć podstawowych błędów, dodatkowej pracy i kosztów.
Do tego etapu wstępnego planowania, który opisałaś dodałabym jeszcze tylko jedną rzecz : ile czasu będziemy w stanie poświęcić na jego pielęgnację ? Jeśli nie mamy za dużo czasu to trzeba to koniecznie wziąć pod uwagę bo zaniedbany z powodu braku czasu ogród będzie nas frustrował a nie relaksował ;)
Niecierpliwie czekam na dalszy ciąg ...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma, piku, Efkaraj, Elżbieta


--=reklama=--

 

Wskazówki ogólne dla początkujących 2016/07/03 22:28 #9644

 • markita
 • markita Avatar
 • Online
 • Moderator
 • Posty: 4338
 • Otrzymane podziękowania: 7876
Dzięki Monika, że się włączyłaś do dyskusji :buziak , bo to też dyskusja ma być ;)
Masz absolutną rację, że trzeba mierzyć siły na zamiary, czyli własny czas na ogród w przyszłości.
Starałam się zawrzeć maksimum treści w minimum słów :silly: , żeby przydługie czytadło nie zniechęcało ;)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): moni

Wskazówki ogólne dla początkujących 2016/07/03 22:45 #9648

 • moni
 • moni Avatar
 • Wylogowany
 • Ekspert
 • Posty: 121
 • Otrzymane podziękowania: 247
Bardzo fajnie to napisałaś. Krótko i treściwie. I to co najważniejsze. Jeśli chodzi o ogród to jest taka masa czynników, które należy/warto wziąć pod uwagę, że napisanie tego w 3 słowach nie jest możliwe :) A są to ważne rzeczy, od których dobrze jest zacząć aby później nie poprawiać własnych błędów (piszę oczywiście z własnego doświadczenia).
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): markita

Wskazówki ogólne dla początkujących 2016/07/03 23:11 #9661

 • Siberia
 • Siberia Avatar
 • Wylogowany
 • Platynowy forowicz
 • Posty: 2547
 • Otrzymane podziękowania: 3772
markita napisał:
Czyli na przykład nie obsadzimy sobie ogrodu hostami, jeśli na działce nie posiadamy ani jednego drzewa dającego cień, albo nie zrobimy szpaleru rododendronów, jeśli ph naszej gleby znacznie przekracza 7 ;)

:oops: :dry: :silly: :blink: :ohmy: :unsure: :oops: Stuknij w stół, a nożyce się odezwą :lol:

A co, jeśli wyznaje się zasadę, że Polka potrafi? To wtedy można??? 2smiech 2smiech 2smiech 2smiech 2smiech 2smiech 2smiech 2smiech 2smiech
O, kurcze, oczywiście ja myślałam o sobie, nie o Polci 2smiech
Ostatnio zmieniany: 2016/07/03 23:13 przez Siberia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wskazówki ogólne dla początkujących 2016/07/03 23:19 #9665

 • Poll
 • Poll Avatar
 • Wylogowany
 • Administrator
 • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
 • Posty: 25152
 • Otrzymane podziękowania: 63797
Polci też to dotyczy.
Co z tego wynika? Duuużo pracy, sporo pieniędzy na zadrzewienie i lata czekania. Rujnowanie się na cieniówki tymczasowe, coroczne ich zakładanie i ściąganie. Trzeba być bardzo zdeterminowanym i naprawdę chcieć. :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wskazówki ogólne dla początkujących 2016/07/03 23:23 #9667

 • moni
 • moni Avatar
 • Wylogowany
 • Ekspert
 • Posty: 121
 • Otrzymane podziękowania: 247
No ba ! Na hosty i cienioluby zostaje jeszcze pn strona budynku (np. tam gdzie miał być garaż gwizdac trzeba tylko czasem kogoś przekonać, że tak MUSI być polewkamax )
ale zapasy cieniówki też są ! Coby miało nie być 2smiech jak cienia jak na lekarstwo :deszcz
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wskazówki ogólne dla początkujących 2016/07/03 23:30 #9669

 • moni
 • moni Avatar
 • Wylogowany
 • Ekspert
 • Posty: 121
 • Otrzymane podziękowania: 247
A na poważnie, to jeśli działka jest przysłowiową patelnią, a chce się posiadać kolekcję cieniolubów (czy też odetchnąć na powietrzu w upalne dni) to tak jak Poll napisała - sadzić drzewa !
Tak czy inaczej drzewa stanowią szkielet ogrodu. A że długo rosną to od nich dobrze jest zacząć nasadzenia (jak już wiemy co gdzie chcemy mieć). Dobrze jest kupić chociaż kilka większych egzemplarzy (nawet kosztem opóźnienia innych zakupów) i/lub pomyśleć o gatunkach szybkorosnących (z rozsądkiem oczywiście) - i tak przyjdzie nam na nie czekać co najmniej kilka lat aż zaczną wyglądać i cień dawać.
Ostatnio zmieniany: 2016/07/04 08:16 przez moni.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Elżbieta

Wskazówki ogólne dla początkujących 2016/07/03 23:51 #9676

 • markita
 • markita Avatar
 • Online
 • Moderator
 • Posty: 4338
 • Otrzymane podziękowania: 7876
Siberia napisał:
markita napisał:
Czyli na przykład nie obsadzimy sobie ogrodu hostami, jeśli na działce nie posiadamy ani jednego drzewa dającego cień, albo nie zrobimy szpaleru rododendronów, jeśli ph naszej gleby znacznie przekracza 7 ;)A co, jeśli wyznaje się zasadę, że Polka potrafi? To wtedy można??? 2smiech 2smiech 2smiech 2smiech 2smiech 2smiech 2smiech 2smiech 2smiech

Przypominam, że to dział dla początkujących i proszę mi tu nie siać destrukcji :diabelek , że Polak/Polka potrafi przekonujemy się na każdym kroku ;) , a do tego uwielbiana przez nasz naród zasada "wolnoć Tomku w swoim domku" przyprawia niejednokrotnie o ból zębów :diabelek

Oczywiście jak ktoś będzie się bardzo upierał stwarzać sobie problemy na własne życzenie, to nic już na to nie poradzimy ;) . Oprócz złośliwego komentarza "a nie mówiłam" 2smiech

Moni dzięki za sprowadzenie dyskusji do meritum :przytulam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia

Wskazówki ogólne dla początkujących 2016/07/04 00:34 #9678

 • Poll
 • Poll Avatar
 • Wylogowany
 • Administrator
 • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
 • Posty: 25152
 • Otrzymane podziękowania: 63797
Marto, z mojej strony, to wcale nie żarty... Kupując działkę - łyse , rozsłonecznione pole , cieszyłam się,że będe miała ... pole do popisu. :silly: To było kilkanaście lat temu ... Kręciły mnie wtedy skalniaki , więc zaplanowałam na samym środku to, co dziś nazywam górką skalną. Pieczołowicie obsadzałam tymi drobinkami, karłowymi odmianami iglaków... Hosty zajmowały wtedy ok 10 m kwadratowych powierzchni chronionej nieco cieniem przez stary dąb i tylko w godzinach popołudniowych. Z biegiem czasu hosty, paprocie i inne cienioluby stały się tym, co mnie pociągnęło , ta fascynacja trwa do dziś i wątpię , by już odpuściła .

Dlaczego to piszę? Gdybym wtedy wiedziała, że pociągnie mnie w stronę cieniolubów, szukałabym zupełnie innej działki . Wiele osób jednak nie ma wyboru, z różnych przyczyn staje się właścicielami ogrodów o różnych warunkach.... Oczywiście, jak napisałaś, nie sadzi się host na patelni, ale pisząc we wcześniejszym poście o determinacji, wiem , co piszę. Początkujący ogrodnicy mają więc dwa wyjścia:
1/ sadzenie takich roślin , na jakie pozwalają nam warunki panujące na naszej działce
2/ stworzenie mikroklimatu ogrodu, który odpowiada roślinom, które chcemy w nim sadzić. Można - jeśli się bardzo tego chce - zmienić patelnię w cienisty, mieszany las, choć trwa to zazwyczaj kilka dobrych lat i wymaga wielu nakładów - zarówno pracy własnej, jak i finansowych

W tej chwili, starsze części mojej patelni, wyglądają tak:Zaś 2-3 letnie , wymagają jeszcze stosowania sztucznych cieniówek /myślę, że za 3-4 lata już nie będą potrzebne/

Uwagi moje odnoszą się chyba jednak bardziej do ogrodów kolekcjonerskich, więc - jak napisałaś - dobrze byłoby przemyśleć, jakie rośliny nam się podobają, jakie funkcje ma ogród pełnić... Choć czasem trudno przewidzieć, co przyniesie czas i w którą stronę serce nas pociągnie ... .

Położę też nacisk na to, co napisałaś powyżej
...a gleby piaszczyste wzbogacić gliną i czarną ziemią. W obydwu przypadkach zalecane jest jak najszybsze założenie kompostownika i produkcja kompostu - najlepszego nawozu dla każdej gleby.

Moja słaba, piaszczysta gleba świetnie sprawdzała się, jako podłoże dla roślin skalnych, natomiast nie dla roślin cienia, wywodzących się zazwyczaj z lasów obfitujących w próchnicę .Stąd latami kompostuje wszystko, co tylko się da w 9 olbrzymich kompostownikach - każdy z nich ma ok. 1,5 m sześć. objętości. I ciągle mi tego kompostu za mało. krecigl Stosowałam także obsiewanie wolnej, niezagospodarowanej części działki żółtym łubinem, który był traktowany, jako zielony nawóz. :)
Ostatnio zmieniany: 2016/07/04 00:45 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kalmia, Gosia1704, dobra nuta, Elżbieta, babciakrysia

Wskazówki ogólne dla początkujących 2016/07/04 08:01 #9715

 • rispetto
 • rispetto Avatar
 • Wylogowany
 • Platynowy forowicz
 • Homo hortulus
 • Posty: 1468
 • Otrzymane podziękowania: 3330
To, co napisała Poll jest chyba kwintesencją powstawania każdego ogrodu, którego właściciel traktuje go jako coś więcej, niż przysłowiowy trawnik otoczony tujami. Szczególnie dotyczy to osób, które wcześniej nie miały ogrodu lub zajmowały się nim okazyjnie. Możemy mieć jakieś wyobrażenie o jego przyszłym kształcie, możemy mieć genialny projekt, a gdy minie parę lat dłubania w ziemi, to okazuje się, że pasjonuje nas zupełnie co innego, niż na początku i wtedy zaczyna się ogrodowa rewolucja ;)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia, dobra nuta

Wskazówki ogólne dla początkujących 2016/07/04 10:27 #9735

 • zuzanna2418
 • zuzanna2418 Avatar
 • Wylogowany
 • Platynowy forowicz
 • Posty: 3567
 • Otrzymane podziękowania: 13685
Bardzo, bardzo istotne informacje! Dziękuję! :)

Wrócę jeszcze do kwestii otoczenia działki. Mój ogród miejski jest z trzech stron otoczony działkami sąsiadów. Od frontu graniczy z ulicą osiedlową.
I tak: sąsiad nr 1 i 2 mają wzdłuż ogrodzenia szpaler iglaków (strzyżone tuje i kilkunasto- już metrowe świerki, sosny). Dla nas oznaczało to: cień plus deficyt wody w tych rejonach przypłotowych. Ale z drugiej strony staraliśmy się wykorzystać sytuację i tak zaaranżować te fragmenty po naszej stronie, żeby granica działek wydawała się zatarta dzięki roślinom i żeby uzyskać efekt wizualny "przeplatania się" rosnących po obu stronach roślin ze sobą.
Ponadto trzeba było przemyśleć sprawę litego muru 185 cm, który oddziela nas od sąsiada nr 2 i 3. Taki rodzaj ogrodzenia ma swoje wady i zalety.

Ulica od frontu jest dość ruchliwa z uwagi na zlokalizowaną niedaleko szkołę. Zatem początkowe plany zrobienia "ogrodu do podziwiania" w części frontowej zmieniły się w konieczność odseparowania się od hałasu i ruchu poprzez posadzenie szpaleru, no trudno, żywotnika Ellwangeriana.

Po reformie śmieciowej doszły nam dwa dodatkowe pojemniki do segregacji odpadów. Zatem trzy pokaźne kontenery muszą też gdzieś znaleźć swoje miejsce, muszą być łatwo dostępne a przy tym nie rzucać się w oczy.

No i jest jeszcze sprawa miejsca do przechowywania sprzętu i narzędzi ogrodniczych, doniczek, nawozów, i te pe. Mamy na to miejsce np. w garażu, czy trzeba budować coś dodatkowego? Tu też musieliśmy zweryfikować nasze pierwotne zamysły.

To tyle z własnych doświadczeń :)
Nie rozmnażaj, nie porzucaj-sterylizuj!
Miejska i wiejska dżungla
Blog wiejski

Zuzanna
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): dobra nuta

Wskazówki ogólne dla początkujących 2016/07/04 10:33 #9736

 • Efkaraj
 • Efkaraj Avatar
 • Wylogowany
 • Moderator
 • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
 • Posty: 13314
 • Otrzymane podziękowania: 30396
rispetto napisał:
... możemy mieć genialny projekt, a gdy minie parę lat dłubania w ziemi, to okazuje się, że pasjonuje nas zupełnie co innego, niż na początku i wtedy zaczyna się ogrodowa rewolucja ;)
I to jest kolejna racja.
Ja od początku posiadania działki, miałam w planach hortensjowy szpaler pod lasem. Dla tych hortensji wyrywałam pokrzywy i podagrycznik, kłącze po kłączu, dokładnie i sukcesywnie. Aż przyszedł taki moment, że dostałam pierwszą hostę... Teraz pod lasem rosną dwie hortensje, a szpaler robi się z host i powoli, powoli zmienia swój kształt.
Mam ten plus, że cienia i słońca u mnie na działce jest po równo, więc było łatwiej.

Jedyną rabatą, na której nie popełniłam kolosalnych błędów jest aleja róż, ale już z bylinami było gorzej.
Ostatnio zmieniany: 2016/07/04 10:34 przez Efkaraj.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): dobra nuta

Wskazówki ogólne dla początkujących 2016/07/04 11:06 #9749

 • markita
 • markita Avatar
 • Online
 • Moderator
 • Posty: 4338
 • Otrzymane podziękowania: 7876
Polu Twój przykład nazwałabym "dla zaawansowanych" ;) , jeśli wiemy już co chcemy, to znaczy, że poznaliśmy trochę materię ogrodu i jego różne odsłony. Ja chciałam zacząć od takich naprawdę podstaw-podstaw ;)
Ale bardzo dobrze, że uzmysławiasz z czym się wiąże dopasowanie nieprzystosowanego miejsca do uprawy tego, co chcemy ;)

Paweł wszystko się zgadza, Pola opisała swoją kilkunastoletnią drogę do tego, co kocha. A ten dział ma służyć początkującym zielonym szczypiorkom ;) . Jeśli się rozwiną, na forum znajdą mnóstwo inspiracji, w którą stronę chcą podążać.

Zuza bardzo cenne spostrzeżenia :) , tak właśnie musimy analizować teren, na którym przyjdzie nam zmagać się z materią ;)

Ewo w planach jest wątek o naszych błędach ;) , będę prosiła o podzielenie się nimi z przyszłymi ogrodnikami :P
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma, babciakrysia

Wskazówki ogólne dla początkujących 2016/07/04 18:01 #9821

 • aguniada
 • aguniada Avatar
 • Wylogowany
 • Platynowy forowicz
 • Posty: 1186
 • Otrzymane podziękowania: 1632
Świetny i ważny temat... dlaczego? Bo jeśli schrzanimy sprawy fundamentalne na początku, to odwrócić je z czasem będzie bardzo ciężko.
Co dla mnie oznacza fundament ogrodu? Otóż jest to spójność totalna między człowiekiem, domem i naturą. Ogród to przecież pewnego rodzaju kompromis między naturą a człowiekiem.
Filozofując nieco, duch miejsca musi się w nim pojednać z duszą właściciela. Skomplikowane? Bynajmniej, jeśli zrozumie się w pełni sens tego stwierdzenia.
Podświadomie wybieramy otoczenie zdrowe i bezpieczne, takie też uważamy za piękne. Dom na wzgórzu, w jakimś drzewiastym osłonięciu z tyłu i boków, z przodu z dobrze widocznym horyzontem, albo przynajmniej przedpolem. Czy to sytuacja idealna? Wymarzony dom w ogrodzie? Tak, pod warunkiem, że przestrzeń ta będzie współgrać z naszymi gustami i temperamentem.
Przyglądam się u siebie na wsi na różnego rodzaju założenia... sielski krajobraz zwyczajnej mazowieckiej wsi, bardzo naturalny, zarośnięty, niekoniecznie zadbany, jeśli chodzi o tzw. zieleń wspólną... raptem zaczynają gdzieniegdzie powstawać tu domy-klocki, dominować kanciaste formy, rabaty spod linijki, w jednym ogrodzie 10 różnych materiałów użytych do jego wykończenia. Chaos w najgorszym tego słowa znaczeniu, oznaczający bowiem przesadny porządek, dominantę form i sztuczności nad naturalnością. Smutne, zgrzytające, pokazujące, iż projektant był tu jedynie dyktatorem, a nie doradcą klienta, w dodatku, niewiele rozumiejącym, co oznacza krajobraz zapożyczony i jak ważne jest, byśmy się wraz ze swoim domostwem w niego wtopili, jakbyśmy tu byli od zawsze...
W doskonałej fotografii chodzi o głębię uczucia, nie głębię ostrości - Peter Adams.
Zapraszam: Ogród w cieniu brzóz oraz AD Photography
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia, dobra nuta, Dori, Aleksandra

Wskazówki ogólne dla początkujących 2016/07/04 19:38 #9837

 • sierika
 • sierika Avatar
 • Wylogowany
 • Platynowy forowicz
 • Posty: 2464
 • Otrzymane podziękowania: 3597
Myśle, że Markita zaczęła dobrze i powinna kontynuować swoja myśl, kolekcjonerstwo, wtapianie ogrodu w krajobraz jeśli szczęsliwiec ma go za płotem i tym podobne to zawsze sprawa dlaszej lub bliższej przyszłości, okrzepnięcia w temacie ogrodowym...ile jest osób na forach ogrodniczych, które od poczatku wiedzą czego chcą? ile poprzestaje na radosnym wyobrażeniu z czym to sie je? jednostki o ile w ogóle....wiekszość z nas ma spłachetki ziemi a za płotem radosna twórczośc sąsiadów... :(
Gdybym miała taki przewodnik zaczynając dzisiaj nie szukałabym wciąż i wciąż.....Marta dobrze zaczęłaś i tego się trzymaj.... :buziak
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wskazówki ogólne dla początkujących 2016/07/04 19:55 #9845

 • Roma
 • Roma Avatar
 • Wylogowany
 • Platynowy forowicz
 • Posty: 2479
 • Otrzymane podziękowania: 2425
Też uważam, że bardzo potrzebny jest taki instruktarz dla początkujących.Martuś, gdybym wcześniej natrafiła na taki temat to zapewne mój ogród dzisiaj wyglądałby inaczej, byłby bardziej dojrzały a ja oszczędziłabym sobie wiele problemów i ogromu niepotrzebnej pracy krecigl teacher
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): dobra nuta

Wskazówki ogólne dla początkujących 2016/07/05 10:12 #9920

 • piku
 • piku Avatar
 • Wylogowany
 • Platynowy forowicz
 • "Zielono mi..."
 • Posty: 8229
 • Otrzymane podziękowania: 24121
Ja ze swojej strony dodam radę dla bywających na działce od czasu do czasu by przemyśleć dobrze sprawę rabat bylinowych. Aby pobyt na działce zamiast odpoczynku nie stał się gonitwą by wizualnie doprowadzić wszystko do ładu ;)
pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): dobra nuta

Wskazówki ogólne dla początkujących 2016/07/12 22:55 #12431

 • Ave
 • Ave Avatar
 • Wylogowany
 • Platynowy forowicz
 • Posty: 1198
 • Otrzymane podziękowania: 3166
Z mojej strony mam takie spostrzeżenie/uwagę - przygotowanie ziemi...warto jest na początek zainwestować (no nie każdy ma na swojej działce czarnoziem nadany przez przyrodę).
Warto teren wyrównać, wzbogacić w dobrą ziemię (nawieźć), zasilić i dopiero potem sadzić. Nawet kosztem późniejszego zakładania ogrodu. Wiem, że początkujący ogrodnicy bywają niecierpliwi, ale wiem też jak potem takie nieprzygotowanie gruntu się mści. Ja na przykład mam już sporo nasadzeń, ale nie będę miała pięknego, równego trawnika, bo teren miałam połąkowy, nierówny i nigdy nie miałam nawiezionej porządnej ziemi..., cokolwiek sadzę musze kupować worki ziemi i ładować ją do dołków. To znacznie wyższe koszty i bardziej pracochłonne... na początku nie zainwestowałam i bardzo tego teraz żałuje.
Ostatnio zmieniany: 2016/07/12 23:16 przez Ave.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): zuzanna2418, dobra nuta

Wskazówki ogólne dla początkujących 2016/07/13 08:30 #12498

 • zuzanna2418
 • zuzanna2418 Avatar
 • Wylogowany
 • Platynowy forowicz
 • Posty: 3567
 • Otrzymane podziękowania: 13685
O, ja też jestem zdania, że to sprawa fundamentalna. U swoich sąsiadów na osiedlu widzę jak po ukończonej budowie domu wtykają krzewy w gruzowisko wykopując dołek i sypiąc dwie garście ziemi ogrodowej. Potem na to kora i gotowe. A potem widzę, jak te rośliny biedują przez kolejne sezony, jeśli w ogóle uda im się przetrwać.
To tak jakby ktoś liczył, że jak po urodzeniu dostanie porcję schaboszczaka, to ma już mu starczyć do pełnoletniości. :)
Nie rozmnażaj, nie porzucaj-sterylizuj!
Miejska i wiejska dżungla
Blog wiejski

Zuzanna
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Gosia1704, dobra nuta, Dori
 • Strona:
 • 1
 • 2
Moderatorzy: markita
Czas generowania strony: 0.253 s.