Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Wskazówki ogólne dla początkujących

Wskazówki ogólne dla początkujących 2016/07/13 21:39 #12685

  • sierika
  • sierika Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2475
  • Otrzymane podziękowania: 3614
Jest takie powiedzenie angielskich ogrodników...roslinę kup za pensa a w dołek daj funty....ziemia to podstawa, znacznie łatwiej zrobic to na początku, kiedy nie trzeba lawirować miedzy rosnącymi juz roslinami, można wykorzystac różne sprzęty, także ciężkie oszczędzając swoje zdrowie, nerwy i rozczarowania w późniejszym okresie, ideałem byłoby chociaz dwa sezony dać na przygotowanie, materiały organiczne tak, warto tez wykorzystać dobroczynne działanie nawozów zielonych....
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia, Gosia1704, dobra nuta

Wskazówki ogólne dla początkujących 2016/07/14 08:28 #12794

  • dobra nuta
  • dobra nuta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1106
  • Otrzymane podziękowania: 1168
Wszyscy macie rację pisząc zwłaszcza z własnego doświadczenia. Jak wiecie jestem początkująca a może inaczej- przebudziłam się i otworzyłam oczy. I tak nawet jak ma się ścisły plan i konsekwentnie się go trzymamy, to nagle przychodzi to o czym napisał rispetto - rewolucja i nasze wcześniejsze plany biorą w łeb. Tak się stało u mnie. Pole orne przekształciłam na wybieg dla psów. 18 arowe chwastowisko doprowadziliśmy do jako takiej psiej użyteczności. Tak została tam wysiana byle jaka trawa, chwasty nie do końca wybrane, teren nie wyrównany - bo i po co psom angielski trawnik lub idealna płaszczyzna? Zadanie zostało spełnione w zeszłym roku i byłam w siódmym niebie, że tyle przestrzeni uzyskaliśmy dla naszych piesków. No tak...wszystko ok, ale widok tego pustkowia w tym roku załamał mnie i zaczyna się stopniowa rewolucja czyli faza nr 1.
Polka potrafi wszystko a i fantazjować czerpiąc z Waszych ogrodów, tak że te plany, szkice mogą zostać mglistym zarysem.
I tu jak Agnieszka napisała - to musi grać i z sercem i rodziną itd.
pozdrawiam - ania
mój wątek


Jedyną pewną metodą unikania porażek jest nie mieć żadnych, nowych pomysłów. - Albert Einstein
Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy. - Albert Einstein
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): zanetatacz, Aleksandra


--=reklama=--

 

Wskazówki ogólne dla początkujących 2016/07/18 09:35 #13838

  • rispetto
  • rispetto Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Homo hortulus
  • Posty: 1460
  • Otrzymane podziękowania: 3345
Dobrze wiedzieć, że na przesadzanie roślin nigdy nie jest za późno!

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wskazówki ogólne dla początkujących 2016/07/21 12:14 #14567

  • tabaaza
  • tabaaza Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 615
  • Otrzymane podziękowania: 2270
Hejka! :)
Ja zacznę od tego że najważniejszą rzeczą w ogrodzie jest czas. zarowk Ogród nie powstaje w trymiga, jak to się niektórym wydaje - ogród jest jak wino, dojrzewa. Nawet wielka kasiora w tle i sadzenie największych (starszych) jak się tylko da drzew czy krzewów nie sprawi że będziemy mieli dojrzalszy ogród. Jedyne co będziemy mieli to zrealizowany projekt ogrodu a potem się dopiero zacznie. Część roślin wyleci bo mimo "książkowego" posadzenia okaże się że mnóstwo czynników mikroklimatycznych nie pozwala im wegetować w naszych ogrodzie, część roślin wybuja w zupełnie inny sposób niż to sobie wyobrażaliśmy a jeszcze część okaże się zupełnie nie tym co nam się podoba. Normalka, ogród to żyjąca i wiecznie zmienna substancja, nie umeblowany pokój. Ogród się tworzy w czasie i nijak się tego obejść nie da! Ogrody instant to tylko przydomówki w angielskich programach z cyklu urządzimy ci ogródek przy domu bo sam za głupi jesteś żeby to zrobić. W realu jest inaczej.
Druga ważna rzecz związana z czasem to problem do przemyślenia - ile czasu jesteśmy w stanie poświęcić ogrodowi. Musimy pomyśleć solidnie i przewidywać pewne rzeczy np.trafi nam się wyjazd lub trafi nas choroba i żegnaj ogródku pod kancik. Lepiej projektować ogród tak żeby nie wymagał nieustającego doglądania (no chyba że ktoś lubi i ma naprawdę dużo czasu wolnego) bo inaczej to będzie uwięzienie przy pieleniu, przycinaniu, nieustającym nawożeniu, okrywaniu, docieplaniu, formowaniu, kolejnemu odchwaszczaniu i tak w kółko.
Jak dla mnie ogrodowanie to ma być przyjemność, chwile obcowania z naturą, a nie katorga!
Teraz będzie można mnie zagryźć za poglądy, he, he 2smiech - tereny przydomowe z trawniczkiem, obtujaczone i z paroma kwitnącymi roślinami w celu zapewnienia ogrodowego alibi nie są ogrodami sensu stricto. To jest zieleń miejska, teren rekreacyjny. Owszem miejsc do życia domowego sporo ( teren pod grillowanie, miejsce na basenik dla młodych, ślizgawka dla teściowej i tym podobne pitigrilli ), ale to jest bawialnia na świeżym powietrzu a nie ogród. Prywatny plac zabaw. A cóż tam się uprawia, oprócz rozkosznego chlapania, opiekania mięska i satysfakcji że teściowa znów zaliczyła glebę? Tuje i Tyrawniczki? Balkonowce wsadzone w doniczki? Poczucie że ma się ogród? Na 200 - 300 metrach kwadratowych można stworzyć ogrodowy bajkoland, ogrody niepowtarzalne ale nieczęsto wydziela się z działek aż tyle miejsca dla prawdziwego ogrodu, takiego w którym uprawiamy rośliny. Place zabaw tak się rozrosły że pożarły ogrody. Stanowczo protestuję :nie_wolno (proszę o zaprotokołowanie protestu) przeciwko nazywaniu tylko zatrawniczkowanych i zatujowanych terenów przydomowych ogrodami, to jest zieleń miejska ( lub wiejska, jeśli to się zdarza na wsi).
Pozdrówka
Tabs :woohoo:
Ostatnio zmieniany: 2016/07/21 12:21 przez tabaaza.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia, Tomek Mr, Roma, Daniela, aguniada, markita, Asia2, Gosia1704, zuzanna2418, Ness ten użytkownik otrzymał 4 podziękowań od innych

Wskazówki ogólne dla początkujących 2016/07/21 16:01 #14594

  • zuzanna2418
  • zuzanna2418 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3577
  • Otrzymane podziękowania: 13859
Ja wrócę jeszcze do kwestii już wspomnianej przez markitę, czyli naszych futrzastych pupili w ogrodzie. Należy przyjąć z dużym prawdopodobieństwem, że dla ogrodu pies, także i kot raczej będą siłą niszczycielską (oczywiście uogólniam i nieco przejaskrawiam, ale z premedytacją).
Jeśli czyjaś miłość do zwierzęcia jest ogromna, ale skończy się z chwilą, gdy zauważy się pierwszy wykopany dołek na rabacie, albo wysikany placek na trawniku - to należy pewne rzeczy przemyśleć.
Oczywiście możemy starać się oduczyć robienia pewnych rzeczy psa (z kotem życzę powodzenia, ale spektakularnych sukcesów nie wróżę), ale ciągła wojna o każdy przygryziony krzaczek czy wygniecioną/wykopaną bylinkę, to na dłuższą metę stres i dla posiadacza ogrodu i jego zwierzaka.
Zatem zastanówmy się najpierw, czy nasz zwierzak będzie mógł korzystać z ogrodu, czy po pierwszym przewinieniu zapakujemy go do kojca lub się go pozbędziemy (przypadki bardzo częste).
Zatem po pierwsze: wyluzujmy (no dobra,przynajmniej się starajmy), świat się nie kończy na idealnie wypielęgnowanym trawniku. Po drugie: to co dla nas najcenniejsze możemy zabezpieczyć ogrodzeniem. Po trzecie: czerpmy radość ze wspólnego spędzania czasu w ogrodzie. Często te kolosalne straty widzimy tylko my,pieklimy się i przyjemność z posiadania ogrodu szlag trafia.

Moje ogrodowe kompromisy na rzecz tej oto obywatelki



Wymiętolona kępa lawendy, w której obywatelka się uwala regularnie
Tolerowanie żółtych kółek na trawnikach
Doły wielkości średniego leja po bombie pod dwoma żywotnikami, które służą za schrony przeciwupałowe
Pomniejsze dołki tu i ówdzie, które staram się regularnie zasypywać.

Za to frontowy ogródek został ogrodzony, podobnie jedna z rabat, nader często odwiedzana w celu leżakowania na wszystkich po kolei roślinach, zaczynając od pojawiających się wiosną tulipanach.

I dajemy radę :)
Nie rozmnażaj, nie porzucaj-sterylizuj!
Miejska i wiejska dżungla
Blog wiejski

Zuzanna
Ostatnio zmieniany: 2016/07/21 16:05 przez zuzanna2418.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia, tabaaza, Efkaraj, markita, Gosia1704, zanetatacz, babciakrysia, Jagusia

Wskazówki ogólne dla początkujących 2016/07/21 18:43 #14622

  • tabaaza
  • tabaaza Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 615
  • Otrzymane podziękowania: 2270
Hejka! :)zuzanna2418 napisał:
Zatem zastanówmy się najpierw, czy nasz zwierzak będzie mógł korzystać z ogrodu, czy po pierwszym przewinieniu zapakujemy go do kojca lub się go pozbędziemy (przypadki bardzo częste).

Piesy i koty nie korzystają legalnie z ogrodu, one korzystają z części rekreacyjnej vel zieleni przydomowej, jak wszyscy domownicy ( jak chcą to mogą zaliczyć basenik i pogonić teściową na ślizgawce ). Tzw. pozbywanie się zwierząt bo ogródek musi być pod kancik dyskwalifikuje pozbywających się jako ludzi z tzw. normą psychiczną. Brak empatii połączony z dążeniem do celu satysfakcjonującego jedynie dążącego to cecha osobowości socjopatycznej. Zero tolerancji dla socjopatów! :czarownica
zuzanna2418 napisał:
Za to frontowy ogródek został ogrodzony, podobnie jedna z rabat, nader często odwiedzana w celu leżakowania na wszystkich po kolei roślinach, zaczynając od pojawiających się wiosną tulipanach.

I to jest bardzo słuszne podejście. Każdy ma swoje zabawki, pańcia psu zabaweczek nie podbiera i nie lata z nimi w zębach. ;) Piesa wie że pańcia ma swoje zabawki, w swoim kojcu i szlus!
zuzanna2418 napisał:
Wymiętolona kępa lawendy, w której obywatelka się uwala regularnie
Tolerowanie żółtych kółek na trawnikach
Doły wielkości średniego leja po bombie pod dwoma żywotnikami, które służą za schrony przeciwupałowe
Pomniejsze dołki tu i ówdzie, które staram się regularnie zasypywać.

Cieniutko, jak na taką dużą su. ;) Co to za przestępstwa?! zdziwko Wyżarcie kocimiętki łącznie z korzeniami, notoryczne łamanie irysów podczas wojenek o tytuł króla podwórka, podlewanie bukszpanu, który i tak już ma specyficzny smrodek, spraszanie kocich gości a potem wywalanie ich z wrzaskiem i łamaniem pędów kolejnych bylin, polowania na wszystko co się rusza, regularne zaleganie na tym co aktualnie zaczęło kwitnąć (po kwitnieniu poduszka już nie jest tak interesująca), nieustająca niechciana pomoc w pracach ogrodowych - to jest dopiero wzruszające! ;) polewkamax Koty ciężej odseparować od kojca pańci. wink-3
Pozdrówka
Tabs :woohoo:
Ostatnio zmieniany: 2016/07/21 18:46 przez tabaaza.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Gosia1704, zuzanna2418, babciakrysia

Wskazówki ogólne dla początkujących 2016/07/22 09:57 #14799

  • zuzanna2418
  • zuzanna2418 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3577
  • Otrzymane podziękowania: 13859
Tabs - sucz jest przegrzeczna, biorąc pod uwagę to, co syberiany potrafią zdziałać w ogrodzie!

Przy poprzedniej, nieokreślonej rasowo musiałam zostawić korytarz przelotowy wzdłuż frontowego ogrodzenia, bo lubiła sobie pobiegać na tej trasie.
Kocica za to przebywa głównie na pryzmie kompostowej i mam nadzieję, że dzięki temu procesy kompostowania przebiegają prawidłowo :D
Nie rozmnażaj, nie porzucaj-sterylizuj!
Miejska i wiejska dżungla
Blog wiejski

Zuzanna
Ostatnio zmieniany: 2016/07/22 17:29 przez zuzanna2418.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): tabaaza, babciakrysia

Wskazówki ogólne dla początkujących 2016/07/22 14:13 #14832

  • agnesik12
  • agnesik12 Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 222
  • Otrzymane podziękowania: 296
tabaaza cieszę się że ktoś podziela mój pogląd na temat zbyt obszernego rozrastania się placów zabaw na terenach przydomowych!!! Uważam za zupełnie zbyteczne kupowanie ogromniastych trampolin, basenów większych niż dom, zjeżdzalni, huśtawek itd.... Sama mam dzieciaczki a takich rzeczy / ku rozpaczy połowy rodziny i zdziwieniu większości znajomych/ nie posiadam. Uważam że najlepszą zabawą dla dzieci jest zabawa z innymi dzieci na placach zabaw. W co drugim jak nie w co pierwszy okolicznym ogrodzie stoją trampoliny i bardzo rzadko kiedy widzę żeby dzieciaki z tego korzystały. Bo jest fun przez pierwszy tydzień a potem komu chce się samemu skakać czy zjeżdzać po raz tysięczny z tej samej zjeżdzalni????

Po prostu taka moda i trampolinę co by nie być zwyrodnialcem trzeba mieć.

A ja mam ogród i kwiaty. I moja córa wróciwszy ostatnio z kolonii pierwsze co to pobiegła do ogrodu i ściskając się powiedziała: mamuś wiesz nasz ogród to taka zaczarowana kraina. Tyle tu zapachów i kolorów i motyli do podziwiania. I aż łezka mi się w oku zakręciła...
Pozdrawiam,
Agnieszka
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, tabaaza, piku, Gosia1704, zanetatacz, babciakrysia

Wskazówki ogólne dla początkujących 2016/07/22 18:34 #14851

  • rotos
  • rotos Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Posty: 19
  • Otrzymane podziękowania: 40
zuzanna2418 napisał:
to co dla nas najcenniejsze możemy zabezpieczyć ogrodzeniem.
Święte słowa :)
Tak u mnie wiosną wyglądają rabaty z gladiolami:

Pozdrawiam
Adam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Gosia1704, zuzanna2418, zanetatacz, babciakrysia

Wskazówki ogólne dla początkujących 2016/07/22 21:43 #14883

  • sierika
  • sierika Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2475
  • Otrzymane podziękowania: 3614
Aga, mądrą masz córkę, umie obserwować i wyciagać słuszne wnioski.....
W mojej wsi otoczona jestem trampolinami, basenami, tujami, to wszystko, jeszcze snujący się smród grillowego żarcia.....standart.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): babciakrysia

Wskazówki ogólne dla początkujących 2016/11/23 23:08 #36707

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14577
  • Otrzymane podziękowania: 44008
U mnie sąsiad sobie pięknie wybetonował wokół domu. Basen latem jest, okrzyki, gwizdy, a grilla robi z przodu przy śmietniku :blink:

Czas ważny w zakładaniu ogrodu. Mój mam od wielu lat i ciągle nie jest zrobiony.
I chyba to jest ważne, żeby zawsze mieć coś do zmiany w ogrodzie, do zrobienia lub skończenia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): babciakrysia

Wskazówki ogólne dla początkujących 2017/03/10 09:24 #52251

  • Roma
  • Roma Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2477
  • Otrzymane podziękowania: 2424
Mój ogródek powstaje od prawie 10 lat a ja nadal jestem początkująca krecigl W tym roku zaczynam niektóre rabaty przerabiać po raz trzeci, czy ostatni question think:
Jednak niczego już nie zrobię na tzw. jakoś to będzie, za dużo zdrowia mnie to kosztuje. Niestety ale należę do tego gatunku homosapien co to jak nie dostaną dokładnej mapy to nic porządnego w ogrodzie nie stworzą.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): babciakrysia

Wskazówki ogólne dla początkujących 2017/04/22 20:46 #60881

  • amalacho
  • amalacho Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forowicz
  • Posty: 32
  • Otrzymane podziękowania: 64
Witam,
mam też inne drobne przemyślenie - za płotem są (lub będą) sąsiedzi, a im może nie podobać się roślinność rosnąca w granicy i wtedy klops. Sadźmy rośliny tak by zmieściły się na naszej działce.
Kupiliśmy 3 lata temu działkę , na której w granicy rosły sosny i tuje( jakieś szerokie)- wrastały na szerokość 1,5 m. Po uzgodnieniu z sąsiadem obcięliśmy gałęzie z naszej strony, ale pięknie to nie wygląda :(

Tu po obcięciu najniższych najbardziej wchodzących na naszą działkę galęzi



Z naszej strony wygląda jeszcze gorzej, posieję w tym roku słoneczniki




(zdjęcie z jesieni, jeszcze przed skończeniem różanki)


Czy istnieje wątek o żywopłotach? Pamiętam, że dużo czasu zajęło mi zdecydowania jakie rośliny posadzić. Mam trochę przemyśleń, którymi chętnie się podzielę teacher

pozdrawiam
Agata
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): babciakrysia

Wskazówki ogólne dla początkujących 2017/04/22 20:58 #60886

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13600
  • Otrzymane podziękowania: 31847
Nie mamy osobnego tematu o żywopłotach, a pytania często się pojawiają na forum. Bardzo dobry pomysł z założeniem tematu o żywopłotach. Zapraszamy do założenia :bravo
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wskazówki ogólne dla początkujących 2017/04/22 21:06 #60890

  • amalacho
  • amalacho Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forowicz
  • Posty: 32
  • Otrzymane podziękowania: 64
Dobrze przemyślę tylko jak zacząć. W jakim dziale?

pozdrawiam
Agata
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wskazówki ogólne dla początkujących 2017/04/22 22:03 #60908

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13600
  • Otrzymane podziękowania: 31847
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wskazówki ogólne dla początkujących 2018/11/06 12:27 #136880

  • Jagusia
  • Jagusia Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • zielona w ogrodnictwie
  • Posty: 123
  • Otrzymane podziękowania: 278
Bardzo dziękuje za wątek. Dzięki niemu chyba wdrożyłam trochę "profesjonalizmu" w swoje ogrodnictwo i ...narysowałam mapę ogrodu!
I mnie olśniło!!! Teraz na jej podstawie będę PLANOWAŁA dalsze nasadzenia!!!
Nie wiem dlaczego wcześniej na to nie wpadłam tylko biegałam z doniczkami po trawniku i zmieniałam ich konfiguracje(często nawet tygodniami) zanim coś wsadziłam :grabie
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): markita

Wskazówki ogólne dla początkujących 2018/11/06 15:21 #136884

  • markita
  • markita Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4364
  • Otrzymane podziękowania: 7992
Jagusiu cieszę się, że tu trafiłaś i że nasze porady i doświadczenia Ci się przydały :przytulam

P.S. Mimo, że jesteśmy tacy "mądrzy" ;), to nadal nam się zdarza biegać po ogrodzie z doniczką i poszukiwać nerwowo miejscówek 2smiech
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wskazówki ogólne dla początkujących 2022/06/20 08:10 #270500

  • Jagna
  • Jagna Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forowicz
  • Posty: 23
  • Otrzymane podziękowania: 8
od 1 maja mieszkam, 1700m działki zagospodarowanej ogrodem, który jednak na początku wygladał tajemniczo i groźnie (z 2lata mało było robione poza koszeniem sporadycznym). Zainstalowałam apke do rozpoznawania roślin i zanim się za jakiś krzak wezmę oglądam Zielone Pogotowie na YouTube. Pan Grzegorz cierpliwie pokazuje i tlumaczy wszystko. Cięcie każdej rośliny pokazuje. Od podstaw można się wszystkiego nauczyć. Juz wiem że na wszystko jest czas i że prace w ogrodzie mają swój rytm wyznaczany twoimi roślinami - kiedy kwitnienie, kiedy cięcie itp. Zamówiłam sobie też ich poradniki: kalendarz cięcia, kalendarz nawożenia, kalendarz sadzenia.
Podziel ogród na części i zacznij od tego na co najczęściej patrzysz, u mnie to były rabaty przed domem widoczne z podjazdu.
Polecam też agrest oraz porzeczkę, tak aby mieć własne owoce na działce.
Ostatnio zmieniany: 2022/12/02 20:22 przez th. Powód: Usunięcie linku reklamowego
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wskazówki ogólne dla początkujących 2022/06/20 09:19 #270504

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6357
  • Otrzymane podziękowania: 24971
Jagna napisał:
Zainstalowałam apke do rozpoznawania roślin i zanim się za jakiś krzak wezmę oglądam Zielone Pogotowie na YouTube. Pan Grzegorz cierpliwie pokazuje i tlumaczy wszystko. Cięcie każdej rośliny pokazuje. Od podstaw można się wszystkiego nauczyć. Juz wiem że na wszystko jest czas i że prace w ogrodzie mają swój rytm wyznaczany twoimi roślinami - kiedy kwitnienie, kiedy cięcie itp. Zamówiłam sobie też ich poradniki: kalendarz cięcia, kalendarz nawożenia, kalendarz sadzenia.
.
Nie wierzyłbym do końca w to co pokazuje i mówi cierpliwie Pan Grzegorz. niestety czasem wygląda jakby nie doczytał dokładnie w google jak i co... ale trudno wiedzieć wszystko na każdy temat. :grabie
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, markita, takasobie, zuzanna2418
  • Strona:
  • 1
  • 2
Czas generowania strony: 0.185 s.