Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla)
Hortensje ogrodowe naturalnie rosną w Japonii, Korei i na terenie Półwyspu Indochińskiego.
Francuski botanik Philip Commerson zachwycony olbrzymimi kwiatami tej rośliny podczas podróży do Japonii, nadał jej nazwę na cześć swojej ukochanej, Hortensji Barnet.
Łacińska nazwa nawiązuje od dużych zapotrzebowań wodnych tych krzewów.
Hortensja ogrodowa jest krzewem zrzucającym na zimę liście. Osiąga wysokość do 1,5m.
Liście duże, jajowate, piłkowane, gęste, na sztywnych pędach.
Kwiatostan hortensji składa się z dwóch rodzajów kwiatów; niepozornych płodnych, które mają pręciki i słupek oraz z okazałych, większych kwiatów płonnych. Kwiaty układają się w kuliste kwiatostany.
Kwiaty hortensji mają kolory: biały, różowy, czerwony, niebieski, fioletowy. Hortensje kolorowe zmieniają barwy w zależności od zakwaszenia podłoża, ilości żelaza i glinu. Im bardziej kwaśne podłoże, tym bardziej niebieski jest kwiatostan. Wyjątkiem jest tutaj hortensja biała, która koloru nie zmienia.
Kwitnienie: od czerwca do sierpnia, ale kwiaty utrzymują się nawet przez całą zimę w formie zasuszonej.
Stanowisko jakie wybierzemy dla hortensji będzie miało wpływ na jej kwitnienie. Zbyt cieniste stanowisko osłabia kwitnienie, nadmiar słońca powoduje omdlewanie i przypalanie kwiatostanów. Tak więc optymalnie jest posadzić hortensję ogrodową w półcieniu.
Gleba powinna być przepuszczalna, próchnicza i wilgotna. Na glebach zimnych, gliniastych, z zastoinami wody, hortensje nie będą chciały się rozwijać.
Wsadzając do ogrodu kupione w sklepie hortensje, wykopujemy dół mniej więcej wielkości całej rośliny, do dołu mieszamy ziemię ogrodową z kwaśną próchnicą w proporcji pól na pół, na dno można dać przefermentowany obornik i do tak przygotowanego podłoża wsadzamy roślinę. Udeptujemy wkoło ziemię, aby powstało zagłębienie na wodę. Wierzch zasypujemy kwaśną korą lub torfem. Mocno podlewamy.
Hortensje ogrodowe to krzewy nie lubiące zimnych korzeni, zimnych wiatrów i mrozu. Zimą powinny być okryte chochołem lub agrotkaniną, a podstawa krzewu obsypana korą lub kwaśnym torfem.
Nawożenie i podlewanie
Pamiętajmy o podlewaniu krzewów, zwłaszcza w upalne lata, w czasie kwitnienia. To roślina, która lubi pić.
Nawozimy hortensję nawozami wieloskładnikowymi
bez dodatku wapnia., z przewagą potasu i fosforu.
Nawozy dla hortensji powinny mieć skład N-P-K (Azot-Fosfor-Potas) w stosunku 5:5:13. Do tego mikroelementy magnez i selen (5:27) Dopuszcza się zawartość wapnia nie większą niż 2% masy. Z mikroelementów ważne są: bor, miedź, żelazo, mangan, molibden i cynk.
W sklepach dostępne są dedykowane granulowane nawozy dla hortensji, którymi nawozimy rośliny 2-3 w sezonie, ostatni raz z końcem sierpnia.
Płynne nawozy stosujemy co 10-14 dni. Z końcem sierpnia nawożenia zaprzestajemy, aby roślina mogła się przygotować do zimy.
Przycinanie hortensji
Hortensja ogrodowa kwitnie na ubiegłorocznych pędach. Znaczy to, że pąki kwiatowe tworzą się na jesieni, zakwitną dopiero w następnym roku. Obcinając hortensję, pozbawimy ją możliwości kwitnienia. Cięcie ograniczamy do usunięcia przekwitniętych kwiatostanów. Kwiatostany możemy zostawić na krzewie i obciąć dopiero wiosną. Wiosną wycinamy również pędy słabe, połamane i suche (dopiero po wypuszczeniu pąków liściowych).
Hortensje w doniczkach
Hortensje ogrodowe sprawdzą się w uprawie donicowej. Na zimę przenosimy je w miejsce gdzie temperatura będzie oscylować w granicach 4-8'C. Podlewamy tak, aby ziemia było lekko wilgotna. Od lutego przenosimy rośliny do cieplejszego miejsca, ok. 15'C, a na zewnątrz wynosimy po 15 maja. Gdy wiosna jest ciepła, można donice wynieść wcześniej, ale koniecznie chowajmy je na noc do domu.
Poniżej znajdziecie spis alfabetyczny odmian hortensji ogrodowych opisanych na forum
Jeżeli poszukujecie innych gatunków sprawdźcie w Ilustrowanym spisie hortensji