Hortensja pnąca
Hydrangea anomala subsp. petiolaris
Wielkość: tempo wzrostu typowe dla gatunku, tak więc przyrasta w tempie 0,5 m rocznie w pierwszych latach i 1 m w latach kolejnych. Wspina się za pomocą krótkich korzonków przybyszowych, silnie wczepiających się w pnie i grubsze konary sąsiadujących z nią drzew, skały, mury lub porowate ścianach budynków. Dorasta do wysokości 4-6 metrów.
Pędy: pokryte czerwonobrunatną, łuszczącą się korą, lekko pofalowane i przylegające do podpór
Liście: dwubarwne, środek zielony, biało-obrzeżone, prawie okrągłe, średnicy 5-10 cm, z piłkowanymi brzegami.
Kwiaty: zebrane w płaskie kwiatostany o średnicy od 15 do 25 cm, złożone z dwóch rodzajów kwiatów: większe, białe kwiaty płonne otaczają jego brzegi, natomiast drobniejsze, zielonkawobiałe kwiaty płodne wypełniają jego wnętrze. Kwitnie od czerwca do końca lipca. Warto jednak wiedzieć, że pierwsze pąki kwiatowe na tej hortensji pojawiają się dopiero po 4-5 latach od jej posadzenia
Owoce: niepozorne torebki, rozwijające się z wewnętrznych obupłciowych kwiatów, nasiona oskrzydlone, o znikomym znaczeniu dekoracyjnym, natomiast stanowią pokarm dla ptaków.
Mrozoodporność: bardzo dobra
Stanowisko: półcieniste, podłoże próchniczne o lekko kwaśnym odczynie, ale toleruje także i gleby lekko zasadowe, wilgotne, ale nie podmokłe. Źle znosi suszę, szczególnie w pierwszych latach po posadzeniu.
Jeśli chcesz poznać wszystkie hortensje opisane na naszym forum zajrzyj do ILUSTROWANEGO SPISU HORTENSJI
Zdjęcie Pawła Rispetto:
rispetto napisał:
Hydrangea anomala 'Take a Chance'