Kosmatka olbrzymia
Luzula sylvatica
syn.
Luzula maxima
ang. Greater Wood Rush
Należąca do rodziny sitowatych (
Juncaceae) jest byliną występującą w stanie naturalnym na Kaukazie i w górskich obszarach Europy, w tym i w Polsce. Możemy się na nią natknąć zarówno w Sudetach, Karpatach, oraz na Roztoczu.
Nie bez powodu nosi nazwę 'olbrzymia', w dobrych warunkach potrafi osiągnąć wysokość 80- 100 cm, ale w naszych warunkach klimatycznych, raczej nie widuje się takich wielkich roślin. Dzięki mocnemu kłączu wytwarzającemu rozłogi, łatwo i dość szybko tworzy spore kępy, nie będąc przy tym rośliną agresywną, która zawłaszcza sobie ogród kawałek po kawałku. Jej połyskujące, zielone i owłosione liście osiągają szerokość 10-12 mm i są częściowo zimozielone, w zależności od stanowiska i warunków zimowych. Kwiaty są luźnymi wiechami, złożonymi z kolejno rozgałęziających się łodyżek, na których pojawia się kilka ( najczęściej 3-5) niepozornych kwiatów. Małe, ciemnobrązowe nasionka zebrane są w podłużnej torebce a sprzymierzeńcem w ich rozsiewaniu są mrówki. Jak to bywa u sporej części roślin, nasiona posiadają elajosom -ciałko mrówcze- czyli tłusty wyrostek lubiany przez mrówki. Po zjedzeniu pożywnego ciałka, mrówki wyrzucają nasiona z mrowiska i w ten sposób siewki luzuli mogą pojawiać się w sporej odległości od rośliny matecznej.
Na rycinie 'Deutschlands Flora in Abbildungen' Johanna Georga Sturma, wydanej w 1796 r
żródło: wolne zasoby Wikipedii
W uprawie ogrodowej nie nastręcza żadnych kłopotów. Świetnie przystosowuje się do odczyny podłoża - urośnie w zasadowej i kwaśnej glebie. W zasadzie woli półcień, ale i na słońcu świetnie sobie poradzi. Może rosnąć na skrajnie suchym stanowisku ( czasem listki mogą ciut zaschnąć na końcach), ale zimą nie lubi zbyt wilgotno mieć w nogach - stanie w kałuży wody, to nie dla niej. Kępy od środka brązowieją i wygniwają. Nie wymaga zabezpieczania na okres zimowy, chyba, że zima jest skrajnie mroźna i bezśnieżna.Polecana do uprawy w strefach 4-9.
Ze względu na to, iż kosmatka powiększa kępę dzięki rozłogom, także jej rozmnażanie przez dzielenie kęp jest dziecinnie łatwe i nie wymaga żadnych skomplikowanych zabiegów.
Oprócz zielonolistnej kosmatki - gatunku, w ogrodach uprawiana jest także popularna odmiana o żółtych liściach " Solar Flair', oraz inne, odmiennie wybawione kultiwary:'Taggard's Cream' o białych młodych przyrostach, które w miarę upływu sezonu zielenieją, czy 'Aureomarginata (syn.Marginata) o kremowych marginesach.
Luzula sylvatica w ogrodzie Andrzeja
Zółtolistna, dość jaskrawa odmiana 'Solar Flair', czyli
Luzula sylvatica Aurea
.