Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/03/22 20:14 #289550

  • Rozalia
  • Rozalia Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 233
  • Otrzymane podziękowania: 777
Kapitalny!
Rozalia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/03/23 06:58 #289586

  • janka.p
  • janka.p Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1543
  • Otrzymane podziękowania: 3929
Asia2 napisał:
Na pączki raczej nikt by się nie połasił... Nie zdążyły rozkwitnąć.

a to nie sroki? Albo jakieś inne ptasie szkodniki <sorry>?
U mnie sroki właśnie tak niszczyły pąki np. koronom cesarskim. Musiałam je wszystkie osiatkować, bo inaczej kwitnienia żadnej bym się nie doczekała:(.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Asia2, elakuznicom


--=reklama=--

 

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/03/23 17:40 #289606

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68191
U mnie bażanty i szpaki wyrywają kwiaty ziarnopłonom, ale często widzę je (kwiaty, nie ptaki :silly: ) rozwalone tu i ówdzie. Ciemierniki mają kwiaty i łodygi jednak sporo większe, ale kto wie...

Wszyscy się chwalą zakupami/ nowymi odmianami, jakie trafiają do ich ogrodów, pochwalę się i ja.
Wczoraj doszła do mnie nowa odmiana z Rodney Davey Marbled Group .... Frostkiss 'Bayli's Blush' hu_rra
Nie kwitnie, ale rozwija cudne kolorowe liście:










fot. 23.03.2023r.
.
Ostatnio zmieniany: 2023/03/23 17:41 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Kalmia, piku, Efkaraj, jugo, zanetatacz, elakuznicom, basik, Danusia, Shalina ten użytkownik otrzymał 3 podziękowań od innych

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/03/23 18:57 #289612

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4247
  • Otrzymane podziękowania: 14896
Polu faktycznie piękna odmiana. :)

Pierwszy raz zakwitła moja siewka.Objawiła się tylko jednym kwiatem,ale bardzo mi się podoba.





Inne które teraz kwitną.






Ostatnio zmieniany: 2023/03/23 19:00 przez jugo.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, Efkaraj, zanetatacz, elakuznicom, Danusia, wojtek, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/03/23 21:15 #289653

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16453
  • Otrzymane podziękowania: 55567
Ciekawa, czteroletnia siewka ciemiernika mieszańcowego "Red Hybrids".





Płatki kwiatu są zredukowane i dziwacznie poskręcane.







pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, piku, Efkaraj, takasobie, Danusia, wojtek, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/03/23 21:32 #289659

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68191
Basiu, to jego pierwsze kwitnienie?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/03/23 21:50 #289662

  • SantaRispetto
  • SantaRispetto Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Posty: 157
  • Otrzymane podziękowania: 657
Ciepło jest i U nas zaczynają kwitnąć ciemierniki. Fakt, że dużo przymroziło, ale i tak cieszą oczy. Parę niezawodnie kwitnących, nie kwitnie, po jednym to tylko znacznik został. Taki rok..
Siewka, urocza o drobnych kwiatami, takich delikatnych bardzo na żywo




Kolejna siewka , pierwsze kwitnienie, głęboki purpurowy kolor.



Wyjątkowo udany egzemplarz kupiony w Sadzawce Double Yellow, jest naprawdę żółty i inny od 2 pozostałych ( kupiłam 3 bo takie tanie były, no i każdy inny :) )

Ostatnio zmieniany: 2023/03/24 19:46 przez Puszek. Powód: obrócenie zdjęcia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, th, piku, takasobie, jugo, zanetatacz, elakuznicom, Puszek, Danusia ten użytkownik otrzymał 4 podziękowań od innych

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/03/23 21:54 #289663

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16453
  • Otrzymane podziękowania: 55567
Polu w zeszłym roku zauważyłam, że ma nienormalne kwiaty, ale myślałam, że podmarzł i dlatego ma takie zniekształcone. W tym wyglądają tak samo.
pozdrawiam Basia
Ostatnio zmieniany: 2023/03/23 21:56 przez basik.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, ewakatarzyna

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/03/24 07:42 #289684

  • SantaRispetto
  • SantaRispetto Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Posty: 157
  • Otrzymane podziękowania: 657
Jakoś taka aktywna się zrobiłam polewkamax
No to po kwiatuszku!
Red's



Siewka


Frühlingssonne

Ostatnio zmieniany: 2023/03/24 19:48 przez Puszek. Powód: obrócenie zdjęcia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, Kalmia, piku, takasobie, jugo, zanetatacz, Danusia, Shalina, a.nia ten użytkownik otrzymał 3 podziękowań od innych

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/03/24 18:54 #289719

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68191
SantaRispetto napisał:
Jakoś taka aktywna się zrobiłam polewkamax

I super, bo masz się czym pochwalić, a my lubimy podziwiać ładne kwiatuszki. :zdrowko

Nowa odmiana z Rodney Davey Marbled Group, która pojawi się w sprzedaży w 2024 roku- Helleborus x 'Elemental'.

Sądząc z wyglądu, jest to także ciemiernik iburgski, ale czekamy na jakiekolwiek informacje na jego temat. Póki co, trafi na półcieniste, żyzne stanowisko, gdzie rosną już inne odmiany RDMG.

Zdjęcia ciemne, z komórki, ale mam nadzieję, że za kilka dni pojawią się lepsze. :dry:










fot. 24.03.2023r.

.
Ostatnio zmieniany: 2023/03/24 18:57 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, piku, Efkaraj, takasobie, Semper, jugo, zanetatacz, basik, Danusia ten użytkownik otrzymał 5 podziękowań od innych

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/03/25 23:01 #289865

  • Monika83
  • Monika83 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 610
  • Otrzymane podziękowania: 2872
Kupiony w zeszłym roku jako Party Dress ale mam wątpliwości czy to on.
.
.
Ostatnio zmieniany: 2023/03/25 23:03 przez Monika83.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, th, piku, takasobie, Danusia, wojtek, Shalina, ewakatarzyna

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/03/25 23:23 #289867

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68191
Moniko, czy to Party Dress Group, najlepiej jest poznać po liściach. Poczekajmy troszkę, aż nowe się pojawią, wtedy wszystko będzie wiadomo.
Podejrzewam, ze wiem, gdzie kupiłaś tę odmianę. Podejrzewam też pierwotne źródło pochodzenia tego ciemiernika w Holandii. Niby szkółka jest sprawdzona, ale.... rozmnaża ciemierniki przez siew, co nie zawsze pozwala na zachowanie ich cech. Dlatego też np ciemierniki z serii 'Magic' nie są jednorodne, choć opatrzone przecież firmową etykietą i konkretną nazwą.

Jak napisałam, poczekajmy, a może jednak...

Doble Anemone Yellow Spotted


fot. 25.03.2023r.
.
Ostatnio zmieniany: 2023/03/25 23:28 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, piku, takasobie, zanetatacz, Danusia, wojtek, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/03/26 01:16 #289868

  • GosiaM
  • GosiaM Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Małgoś
  • Posty: 1173
  • Otrzymane podziękowania: 4098
Siewki które dostałam i kupiłam













zielonozakreceni.pl/forum/ogrody-zielono-zakreconych/9755-wszystko-od-nowa?start=%1$d
"Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia"

"Zakładaj własne ogrody i ozdabiaj swoją duszę zamiast czekać aż ktoś inny przyniesie ci kwiaty"
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, piku, takasobie, zanetatacz, basik, Danusia, wojtek, Shalina, DorotaZ ten użytkownik otrzymał 2 podziękowań od innych

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/03/26 01:18 #289869

  • GosiaM
  • GosiaM Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Małgoś
  • Posty: 1173
  • Otrzymane podziękowania: 4098
Orientalne Mieszańcowe (Helleborus x hybridus)





zielonozakreceni.pl/forum/ogrody-zielono-zakreconych/9755-wszystko-od-nowa?start=%1$d
"Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia"

"Zakładaj własne ogrody i ozdabiaj swoją duszę zamiast czekać aż ktoś inny przyniesie ci kwiaty"
Ostatnio zmieniany: 2023/03/27 00:59 przez Poll. Powód: poprawienie nazwy
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, edyta, th, piku, takasobie, zanetatacz, basik, Puszek, Danusia, wojtek ten użytkownik otrzymał 4 podziękowań od innych

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/03/26 09:10 #289877

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6357
  • Otrzymane podziękowania: 24967
Siewka od koleżanki Poll.

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, piku, Efkaraj, takasobie, zanetatacz, Franusiowa, basik, Danusia, Shalina ten użytkownik otrzymał 3 podziękowań od innych

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/03/26 21:08 #289967

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14577
  • Otrzymane podziękowania: 44007
Moje ciemierniki dziś:



Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, th, Kalmia, piku, zanetatacz, Danusia, Shalina, ewakatarzyna, Monika83

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/03/26 21:26 #289973

  • Danusia
  • Danusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 11345
  • Otrzymane podziękowania: 20964
Double Ellen White Spotted rozpoznany i jego siewka bardziej limonkowa




Kolejne sieweczki a część jeszcze w pączkach












Jeszcze taki ale oczywiście NN



Danusia

Człowiek jest kowalem swego losu.Może dlatego znajdujemy się tak często miedzy młotem a kowadłem. HORACY
Moje małe szczęścia i porażki
WIZYTÓWKA
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, th, piku, zanetatacz, basik, GosiaM, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/03/27 07:53 #290012

  • Monika83
  • Monika83 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 610
  • Otrzymane podziękowania: 2872
Poll tego ciemiernika Party Dress kupiłam w OL bo tylko u nich jest on dostępny i masz racje poczekam na młode liście one prawdę ujawnią

Fot. z 26.03.2023r.
A w tym sezonie zamówiłam z OL ViV Benedetta i też nie mam pewności czy to faktycznie ona ponieważ jej kwiaty na początku były białe.



A teraz tak wyglądają.
.



Fot.z 26.03.2023r. W dodatku z mylącą etykietką przyjechał do mnie ten ciemiernik.


.

To był chyba mój ostatni zakup w tym sklepie
Ostatnio zmieniany: 2023/03/27 10:29 przez Monika83.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, basik, Shalina, a.nia, ewakatarzyna

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/03/27 12:49 #290031

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68191
Tak, wiem, ze kupiłaś w OL.
Jeśli chodzi Bemedettę, to mam dwa egzemplarze- od Petersa i z OL- oba wyglądają niemal tak samo, jak Twój. Nawet ten, który zimował już u mnie 2 lata jest ciemniejszy. Spoko, to na 99% ta odmiana.
Ostatnio zmieniany: 2023/03/27 12:53 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): basik, a.nia, ewakatarzyna, Monika83

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2023/03/27 15:54 #290042

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16453
  • Otrzymane podziękowania: 55567
Już jakiś czas temu nabyty w szkółce Pi-ma trójlist, okazał się ciemiernikiem :lol:






fot. 18.03.2023
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, Kalmia, piku, takasobie, zanetatacz, Shalina, DorotaZ, Katarzyna2021, ewakatarzyna ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych
Czas generowania strony: 0.212 s.