Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2017/03/09 18:14 #52055

  • mewa
  • mewa Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 194
  • Otrzymane podziękowania: 452
U mnie większość zeszłorocznych opisanych nabytków nie zakwitnie.
W pączkach są siewki





Pozdrawiam, Ewa
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzysia, ewacz

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2017/03/10 16:33 #52326

  • haw5
  • haw5 Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 198
  • Otrzymane podziękowania: 236
Bristol 26 lutego







Pozdrawiam Krystyna.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, danutal, Krzysia, Gosia1704, chester633, lelumpolelum, zanetatacz, Danusia, Maja S, ewacz


--=reklama=--

 

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2017/03/11 19:39 #52629

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25632
  • Otrzymane podziękowania: 66643
Na Wyspach wiosna pojawia się nieco wcześniej, gdy byłam tam miesiąc temu, ciemierniki miały juz niezłe pąki. flower

Moje rosliny zostały ogolone...do szczętu. Niektóre, zwłaszcza młode, pierwszy raz kwitnące siewki ciemierników orientalnych, wyglądają nieco śmiesznie. 2smiech







A to jedna z moich starszych kęp ciemiernika orientalnego. Pąki już nieco wyciągnęły się w górę, więc niemal wszystkie liście wycięłam.





Jedna z najciekawszych kolorystycznie siewek.Kolor kwiatów po rozwinięciu jest bliski pomarańczowemu





.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant, danutal, Krzysia, Gosia1704, chester633, lelumpolelum, dorcia7, zanetatacz, haw5, mewa ten użytkownik otrzymał 3 podziękowań od innych

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2017/03/11 21:15 #52694

  • Asia2
  • Asia2 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1167
  • Otrzymane podziękowania: 3666
Pollciu, ile lat ma ta Twoja kępa?
P.S. Pomarańczowy ciemiernik cudny :kocham !
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2017/03/11 21:30 #52703

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25632
  • Otrzymane podziękowania: 66643
Asiu, pierwotna kępa miałaby z 8 lat, ale była podzielona na pół. Jej druga część rośnie na dawnym miejscu, czyli starym hostowisku. Jest chyba jeszcze większa od tej? think:

Mam bardzo dużo różnych siewek ciemierników, szczególnie w jednym, nieco zagłębionym miejscu. Tam też ładnie wysiewa mi się dysosma. Siewki przenoszę w różne części ogrodu, więc nie pamiętam, która siewka od którego jest ciemiernika. Najbardziej podobają mi się te o niemal czarnych kwiatach. :heart
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Asia2

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2017/03/13 19:33 #53121

  • Fabiola
  • Fabiola Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1039
  • Otrzymane podziękowania: 1928
Po prostu zabójczy :kocham
Pozdrawiam Fabiola.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2017/03/13 19:36 #53124

  • Krzysia
  • Krzysia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2766
  • Otrzymane podziękowania: 7331
Moje nie takie piękne, ale też cieszą wink-3 .

Z wyprzedaży w B. z 2015 r, w ubiegłym roku małe kwiatuszki pojawiały się przez całe lato, tym razem zakwitł jak należy.





A ten wyłudziłam w 2014 r od koleżanki w zamian za podanie nazwy uroczych wczesnych kwiatuszków, jakie pojawiły się wiosną na jej nowo zakupionej działce :diabelek .


Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant, zanetatacz, Danusia, ewacz

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2017/03/13 22:27 #53176

  • Ness
  • Ness Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1915
  • Otrzymane podziękowania: 2881
Poll napisał:
Na Wyspach wiosna pojawia się nieco wcześniej, gdy byłam tam miesiąc temu, ciemierniki miały juz niezłe pąki. flower

Zgadza się. U mojej sąsiadki pod budynkiem od strony zachodniej rosną trzy ciemierniki. Kwiaty rozwinęły się dwa tygodnie temu. Przez większość dnia mają cień. Liście nie są wycinane. A oto jeden z nich




(Zdjęcia robiłam wczoraj t.j. 12.03)

Tu kolejny.


(zdjęcie z 24.02)

Nie znam wieku roślin ale mogę zapytać.
pozdrawiam
Jaguś

Jeśli nie wiesz co masz dalej zrobić, zrób sobie kawę

Nad rzeczką, opodal krzaczka
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Amarant, takasobie, Krzysia, affa, Gosia1704

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2017/03/14 19:09 #53272

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25632
  • Otrzymane podziękowania: 66643
Obserwując swoje ciemierniki, wydaje mi się, że orientalne najszybciej przyrastają. think: Mam u siebie kilka Helleborus niger, ale żaden z nich nie kwitnie tak obficie i nie rozrasta się zbyt szybko.

Wyżej napisałam:
Siewki przenoszę w różne części ogrodu, więc nie pamiętam, która siewka od którego jest ciemiernika. Najbardziej podobają mi się te o niemal czarnych kwiatach. :heart

Chciałabym wam pokazać jeden z takich ciemierników.W porównaniu z rosnącymi obok, jego wiosenny start jest nieco opóźniony, więc to tylko zawiązane pąki







Na tym samym poziomie hostowiska rosną też inne ciemierniki, sporo bardziej zaawansowane w rozwoju. Każdy ma nieco inny kolor, bo liczę na ciekawe krzyżówki i zmienność cech siewek.













Ciemiernik - piegusek, kupiony za grosze w Anglii, na wyprzedaży po sezonie



Nieco wyżej, ma swoje stanowisko ciemiernik 'Pretty Ellen Red' o ciemnoczerwonych, pojedynczych kwiatach



Generalnie powoli idzie rozwijanie paków ciemierników. Noce są bardzo zime, wczoraj było -2C. W dzień niby cierpło, ale zimne wiatry powodują, że odczuwalna temperatura jest sporo niższa, niż te 7C na termometrze.
.
Ostatnio zmieniany: 2017/03/14 19:11 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, Krzysia, Gosia1704, chester633, zanetatacz, ewacz

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2017/03/19 13:24 #54293

  • Iwona1311
  • Iwona1311 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 543
  • Otrzymane podziękowania: 1212
Polu śliczne te Twoje ciemierniki. Ja też mam kilka ale najlepiej rośnie i rozsiewa się h. niger ten biało kwitnący. Miałam też ładną kępę takiego


ale ubiegłej zimy kret mi go podrył i bardzo zmarniał, w tym roku ma dwa kwiaty.
Jednym kwiatem zakwitł mi też taki znaleziony we Włoszech w rowie


niestety też ma tylko jeden kwiat. Kupiony 3 lata temu ciemiernik o takich ciemnych kwiatach od dwóch lat nie rośnie, w tym roku kupiłam jeszcze takiego


więc teraz pytam co zrobić żeby te moje ciemierniki zechciały też zakwitnąć w przyszłym roku. Dodam tylko że w ubiegłym roku podsypałam im trochę wapna i skorupek z jajek, teraz naszykowałam sobie jeszcze popiołu.
Kwiatki bratki i stokrotki

Pozdrawiam Iwona
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): danutal, Krzysia, ewacz

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2017/03/19 14:07 #54302

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4212
  • Otrzymane podziękowania: 14696
Mój ogrodowy ciemiernik też zaczyna zabierać sie do kwitnienia.Jeszcze malutki pochodzi z podziału.


I drugi tegoroczny zakup,niestety musiałam wyciąć kilka listków i dwie łodyżki z kwiatami
były podgniłe i kładły się po ziemi.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): danutal, Krzysia, Gosia1704, basik, ewacz

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2017/03/23 10:43 #55111

  • Orszulka
  • Orszulka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3283
  • Otrzymane podziękowania: 7381
Na przednówku to cenne kwiaty na pokarm dla owadów






Bordowe trochę późniejsze jak widać
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): danutal, Krzysia, Gosia1704, zanetatacz, ewacz

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2017/03/24 20:59 #55390

  • Krzysia
  • Krzysia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2766
  • Otrzymane podziękowania: 7331
Gosiu, ja w ubiegłym roku straciłam nowo zakupionego, podobnego do Twego, wygnił, drugiego uratowałam, bo w porę wycięłam gnijące liście, ograniczyłam podlewanie i kilkakrotnie podlałam Topsinem. W tym roku nie zakwitnie, ale zaczyna się rozrastać.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): jugo

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2017/03/26 18:57 #55702

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4212
  • Otrzymane podziękowania: 14696
Krzysia napisał:
Gosiu, ja w ubiegłym roku straciłam nowo zakupionego, podobnego do Twego, wygnił, drugiego uratowałam, bo w porę wycięłam gnijące liście, ograniczyłam podlewanie i kilkakrotnie podlałam Topsinem. W tym roku nie zakwitnie, ale zaczyna się rozrastać.

Krzysiu czytałam twoją historie związaną z ciemiernikiem.Dzięki temu zaraz wycięłam podgniłe
liście i kwiaty,przesadziłam do nowej ziemi i podlałam środkiem p. grzybowym.
Może się ogarnie ,bardzo było by mi go szkoda gdyby nie przeżył, :angry:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2017/04/03 17:03 #56828

  • mirdem
  • mirdem Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2373
  • Otrzymane podziękowania: 5817
Kwitną:











Krzysiu a ten jest z Twoich zakupów :buziak :P



Pozdrawiam wiosennie przez cały rok - Mirka - :P
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): danutal, Krzysia, basik, ewacz

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2017/04/03 19:04 #56856

  • danutal
  • danutal Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 614
  • Otrzymane podziękowania: 1978
Kwitną moje NN












Pozdrawiam. Danuta
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie, Krzysia, ewacz

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2017/04/05 09:09 #57203

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14462
  • Otrzymane podziękowania: 43396
Nie znam odmian moich ciemierników

Tego dostała od koleżanki - siewka z jej ogrodu:


Od wielu lat w ogrodzie


Ciemiernik cuchnący
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzysia, zuzanna2418, ewacz

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2017/04/06 13:21 #57482

  • zuzanna2418
  • zuzanna2418 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3576
  • Otrzymane podziękowania: 13811
NN





Double Ellen Red



Nie rozmnażaj, nie porzucaj-sterylizuj!
Miejska i wiejska dżungla
Blog wiejski

Zuzanna
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Orszulka, takasobie, Krzysia, Gosia1704, ewacz

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2017/04/06 20:02 #57585

  • dodad
  • dodad Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 686
  • Otrzymane podziękowania: 1833
Pozdrawiam
Dorota
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Orszulka, Krzysia, Gosia1704, ewacz

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2017/04/07 17:45 #57762

  • Krzysia
  • Krzysia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2766
  • Otrzymane podziękowania: 7331
Kwitnie piegusek kupiony rok temu w LM, m.in. razem z tym co u Mirki wink-3 .




Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Orszulka, mirdem, Gosia1704, zuzanna2418, ewacz
Czas generowania strony: 0.211 s.