Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Różaneczniki i azalie - wymagania, zakup, sadzenie i uprawa w ogrodzie

Różaneczniki i azalie - wymagania, zakup, sadzenie i uprawa w ogrodzie 2023/05/26 19:21 #295826

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5752
  • Otrzymane podziękowania: 15326
Tomku... skoro na 2 z 3 pytań satysfakcjonująca odpowiedź już padła... :zdrowko to dodam tylko, że rodek to przekwitający 'Scyphocalix' w Twoim ogrodzie... zwyc no chyba, że to nowy nabytek albo nie Twój ogród... wtedy możliwości jest wiele 2smiech
Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Różaneczniki i azalie - wymagania, zakup, sadzenie i uprawa w ogrodzie 2023/05/26 20:22 #295830

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4246
  • Otrzymane podziękowania: 16469
Monia… tak z ciekawości… czy ty masz taki magiczny notatniczek i na poszczególnych stronach np : Było ściernisko i spis moich rodków i azalii? 2smiech bo ja się nadziwić nie umiem Twojej pojemnej pamięci… :buziak
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, halszka


--=reklama=--

 

Różaneczniki i azalie - wymagania, zakup, sadzenie i uprawa w ogrodzie 2023/05/27 07:29 #295889

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 6394
  • Otrzymane podziękowania: 25210
Dziękuję za odpowiedzi ;)
th napisał:
Tomku... skoro na 2 z 3 pytań satysfakcjonująca odpowiedź już padła... :zdrowko to dodam tylko, że rodek to przekwitający 'Scyphocalix' w Twoim ogrodzie... zwyc no chyba, że to nowy nabytek albo nie Twój ogród... wtedy możliwości jest wiele 2smiech
Moniko, 'Scyphocalix' jest jednak sporo ciemniejszy.



Ten, o ktory pytałem był w sklepie ogrodniczym i wyróżniał się z całej reszty ciepłymi barwami...niestety nie był podpisany. :nie_wiem
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Różaneczniki i azalie - wymagania, zakup, sadzenie i uprawa w ogrodzie 2023/05/27 07:43 #295890

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13611
  • Otrzymane podziękowania: 31925
A nie może to być 'Flautando'?
Nie wiem, kolory bardzo podobne, pręciki również, tylko te robale wszystko zasłaniają....

Co do robalków... może też być to kwietnica różówka, która jest identyczna i oba owady lubią przebywać razem, a różnią się tylko kształtem wyrostka na śródpiersiu... Kwietnica żywi się nektarem kwiatowym.
Ostatnio zmieniany: 2023/05/27 07:58 przez Efkaraj.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, Kalmia

Różaneczniki i azalie - wymagania, zakup, sadzenie i uprawa w ogrodzie 2023/05/27 09:36 #295909

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5752
  • Otrzymane podziękowania: 15326
Efciu... może być 'Flautando'... brawo Ty! To późno kwitnący rodek z dzwonkowatymi kwiatami, ciepłymi w odbiorze... skoro teraz w sklepie, to się zgadza :zdrowko

Tomasz... robale uszkadzały kwiaty czy tylko po nich spacerowały?

'Scyphocalix' trzyma ten kolor do końca? Musisz mnie w tym względzie wyedukować :P


Ania... na razie wszystko poukładane w główce... tylko nie zawsze otwiera się odpowiednia szuflada 2smiech


Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2023/05/27 09:38 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, Kalmia, Efkaraj

Różaneczniki i azalie - wymagania, zakup, sadzenie i uprawa w ogrodzie 2023/05/27 11:36 #295917

  • Agneszka
  • Agneszka Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 261
  • Otrzymane podziękowania: 548
Tomku, wygląda mi na Flautando. Mój Flautando, choć dopiero mam go od miesiąca, ma własnie takie kwiaty.

Ostatnio zmieniany: 2024/01/31 00:00 przez th. Powód: Uaktywnienie plików
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr

Różaneczniki i azalie - wymagania, zakup, sadzenie i uprawa w ogrodzie 2023/05/27 12:39 #295918

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 6394
  • Otrzymane podziękowania: 25210
th napisał:

Tomasz... robale uszkadzały kwiaty czy tylko po nich spacerowały?

'Scyphocalix' trzyma ten kolor do końca? Musisz mnie w tym względzie wyedukować :P
Moniko, u mnie trzyma ten kolor, ale rośnie w zupełnym cieniu...chyba zbyt głębokim. think:
Robale raczej tylko przyleciały połazić.
Ewo, Twoja wiedza na temat robaków robi wrażenie :buziak .
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Różaneczniki i azalie - wymagania, zakup, sadzenie i uprawa w ogrodzie 2023/05/27 12:44 #295919

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13611
  • Otrzymane podziękowania: 31925
Tomku, robaki w ogrodzie to sama przyjemność :).
Za innymi nie przepadam...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Różaneczniki i azalie - wymagania, zakup, sadzenie i uprawa w ogrodzie 2024/02/13 23:00 #312258

  • Leonidas
  • Leonidas Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 511
  • Otrzymane podziękowania: 2091
Używał ktoś taki nawóz ? Skład raczej dobry, pierwszy raz się spotkałem i postanowiłem zakupić gdyż sezon już tuż tuż :tup







Ja tradycyjnie zaczęłam od obornika granulowanego jakoś miesiąc temu jak jeszcze był śnieg.
W połowie marca dam Yara Mile hydrocompleks z siarczanem amonu
A w maju w/w nawóz i to będzie ostatnie doglebowe nawożenie.
Kilka razy w sezonie zrobię jeszcze nawożenie dolistne . I na ten sezon muszę się jeszcze zaopatrzyć w kwasek cytrynowy bo do tej pory nie używałem .
„Tylko najlepsi mają chwilę zwątpienia”
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, th, nelu-pelu, wojtek

Różaneczniki i azalie - wymagania, zakup, sadzenie i uprawa w ogrodzie 2024/02/23 18:02 #312972

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 6394
  • Otrzymane podziękowania: 25210
Wydaje mi się, ze w konkursie na najbardziej wygryzionego rodka na naszym forum, miałbym ze swoją pociechą szanse, na główną nagrodę. ;) :nie_wiem

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Kalmia, chester633, zanetatacz, DorotaZ

Różaneczniki i azalie - wymagania, zakup, sadzenie i uprawa w ogrodzie 2024/02/23 18:26 #312973

  • zanetatacz
  • zanetatacz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 9860
  • Otrzymane podziękowania: 21438
Biedny ten rodek Tomku.....mam też kilka podgryzionych niestety.
Myślicie ,że już można zakwaszać podłoże rodkom?
pozdrawiam Żaneta
"Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek"-Cyceron
597 metrów zieloności
Ostatnio zmieniany: 2024/02/23 23:41 przez zanetatacz.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Różaneczniki i azalie - wymagania, zakup, sadzenie i uprawa w ogrodzie 2024/02/23 18:51 #312979

  • Katarzyna2021
  • Katarzyna2021 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2762
  • Otrzymane podziękowania: 9157
Tak wygląda zaspakajanie apetytu, wielkie żarcie i brak umiaru. Nieźle Ci obskubały Tomaszu. Widać jesteś przyzwyczajony. Nie żałowały sobie. :unsure:
Ostatnio zmieniany: 2024/02/23 18:52 przez Katarzyna2021.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Różaneczniki i azalie - wymagania, zakup, sadzenie i uprawa w ogrodzie 2024/02/24 02:14 #313045

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5752
  • Otrzymane podziękowania: 15326
Leonidasie... ja się z nawozem firmy Green Oro jeszcze do tej pory nie spotkałam, dlatego ciekawa będę rezultatu jego zastosowania :zdrowko
A co do Twojego zestawu... to z kolei pytanie mam, co robi w nim obornik, o którym na każdym kroku piszą, że ma działanie odkwaszające? I czy stosujesz go pod rodki rok w rok czy może tylko pod inne rośliny? Bo obornikiem odkwaszasz, siarczanem zakwaszasz... takie niestandartowe to postępowanie... think: niemniej masz tak niesamowicie zieloną rękę a Twoje rodki mają tak piękne liście i zdrowe pąki, że może i to jest metoda... do skopiowania :silly:

Ja się właśnie zastanawiam nad zmianą diety dla moich rodków, bo, nie u wszystkich, ale u niektórych coś jest na rzeczy, co mi się nie podoba i mogłyby one - spuszczając zasłonę milczenia na działalność opuchlaków i prześwietlików - prezentować się o wiele lepiej gwizdac


Żaneto... zakwaszamy wczesną wiosną a ta chyba przyszła... a w każdym razie na pewno będzie w przyszłym tygodniu :zdrowko


Tomasz... omajgad !!! Opuchlaki na maksa + chloroza! Nagrodę masz jak w banku! 037 A co to za nieszczęsna pociecha? Walczysz z dziadostwem w jakikolwiek sposób? Bo jak to Ci się rozejdzie po ogrodzie, to wgryzy będziesz miał i na bluszczach, winobluszczach... i na dereniach... i na wielu innych roślinach... u mnie obleganym przez opuchlaki hitem minionego sezonu były epimedia... i wierz mi, takie wygryzione epimedium przy paprocie uroku jej nie dodawało! :mur

Ja będę chciała przeciwko opuchlakom wypróbować teraz nowy środek na bazie nicieni ENTONEM... generalnie postępowanie takie samo jak przy LARVANEM... ale o ile przy stosowaniu LARVANEM temperatura gleby musiała wynosić 14°C i powyżej, to o ENTONEM piszą, że jest skuteczny również w niskich temperaturach i w jego przypadku wystarczy, że temperatura gleby przekroczy 7°C... i korci mnie by zamówić już teraz, bo szykuje się odpowiedni temperaturowo tydzień i jakaś wilgoć w podłożu w końcu też jest! Marzę o ogrodzie bez opuchlaków! :unsure:


Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2024/02/25 18:19 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, zanetatacz, nelu-pelu

Różaneczniki i azalie - wymagania, zakup, sadzenie i uprawa w ogrodzie 2024/02/24 06:43 #313046

  • Agneszka
  • Agneszka Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 261
  • Otrzymane podziękowania: 548
Leonidasie.... nawóz który prezentujesz ma skład pierwiastkowy odpowiedni, ale nadaje się do późnego nawożenia, ze względu na znaczną przewagę potasu (masz w nim NPK 8-22-28) Potas ma za zadanie wzmocnić rośliny przed zimą. Teraz na wiosnę daj nawóz równo cenny na przykład NPK 16-16-18. plus magnez. Wiosną rośliny potrzebują przedewszystkim azotu do nowych przyrostów.

Ja podałam mojemu towarzystwu w tym miesiącu kwasek cytrynowy, aby ustabilizować skład podłoża. Z początkiem marca podam siarczan magnezu dla zakwaszenia, a po tygodniu nawozy. Tym razem podam magiczną siłę, bo zostało mi jej z ubiegłego roku kilka opakowań. Trzeba pamiętać, że magiczna siła to nawóz interwencyjny, a nie rutynowy. Nie ma magnezu i mikroelementów, dlatego będę ją dozować oszczędnie. Magnez podam w postaci siarczanu magnezu, który dokwasi podłoże i zapewni magnez. Dodatkowo mam w podłożu rozsypaną siarkę granulowaną, od zeszłego roku. Ona bardzo powoli się rozpuszcza, więc w tym roku nie zastosuję jej. I więcej nie będę robić, bo stare sobie poradzą, a młode są zbyt młode i nie ma co szaleć z karmieniem. Żadnego obornika nie podam. O nie.
Ostatnio zmieniany: 2024/02/24 07:12 przez Agneszka.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, nelu-pelu

Różaneczniki i azalie - wymagania, zakup, sadzenie i uprawa w ogrodzie 2024/02/24 06:49 #313047

  • Agneszka
  • Agneszka Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 261
  • Otrzymane podziękowania: 548
Th ... dobry pomysł, żeby zastosować nicienie już teraz. Ja stosowałam larvanem w maju, a entonem w październiku. korci mnie żeby powtórzyć teraz entonem...ale jednak się wstrzymam, bo chcę zobaczyć czy będzie efekt jesiennego stosowania.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th

Różaneczniki i azalie - wymagania, zakup, sadzenie i uprawa w ogrodzie 2024/02/24 09:12 #313063

  • Leonidas
  • Leonidas Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 511
  • Otrzymane podziękowania: 2091
Żaneto zakwaszać można cały rok , ja za jakieś dwa tygodnie dam siarczan amonu , daję go minimalną ilość ze względu na dużo azotu ale 3 lata temu kupiłem 10 kg i tak się z nim męczę . Wolę zakwaszanie torfem kwaśnym, sypie go zazwyczaj późną jesienią na szerokość korony warstwę 2-3cm .



Moniko czy kopiować takie metody nie wiem , ja to nazywam błędne koło :glupek Tak obornik granulowany ma PH ok 7 więc dla rododendronów jest niby nie odpowiedni , ale ja widzę w nim więcej za niż przeciw. Innych roślin zbytnio nie mam więc sypie go po całej działce od trzech lat , co rok zimą . Do tego co rok sypie całe rabaty torfem kwaśnym i korą sosnową niesortowaną i nieprzekompostowana gwizdac Na celu mam uzyskanie jak najbardziej luźnego i próchniczego podłoża czyli gleby w której rozwijają się korzenie rododendronów. Moim zdaniem wszystkie problemy z rododendronami zaczynają się właśnie w korzeniach , które są bardzo drobne i muszą mieć odpowiednie warunki do rozwijania się . Napisze jeszcze jedną rzecz którą zrobiłem a mija się niby ze zdrowym rozsądkiem :grabie rok temu pod wszystkie różaneczniki i Borówki ( mam 4 krzaczki) rozsypałem mączkę bazaltową, aby zapewnić im minerałów na kilka lat.


Agnieszko co do Azotu dla różaneczników to w moim przypadku nie jest on zbytnio pożądany teacher nie zależy mi na dużych przyrostach i rodkach w stylu irokez , wolałbym jak by się zagęszczały od dołu i tam produkowały zdrowe zielone liście. Jak będzie czas pokaże , magiczna siła fakt ma moim zdanie za dużo azotu i stosuje ją tylko od momentu przekwitnięcia do końca lipca , chyba że rododendron mizernie wygląda to zaczynam jak ustąpią wiosenne przymrozki , a w tym sezonie to już chyba można :P
Też już potraktowałem różaneczniki kwaskiem cytrynowym , we środę przeszedłem się z 5kg workiem i sypałem po garści w około większego krzaczka i pół garści mniejszego , resztę zrobił deszcz.
„Tylko najlepsi mają chwilę zwątpienia”
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, chester633, zanetatacz, nelu-pelu

Różaneczniki i azalie - wymagania, zakup, sadzenie i uprawa w ogrodzie 2024/02/24 10:23 #313064

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 6394
  • Otrzymane podziękowania: 25210
Agneszka napisał:
I więcej nie będę robić, bo stare sobie poradzą, a młode są zbyt młode i nie ma co szaleć z karmieniem. Żadnego obornika nie podam. O nie.

Nie no ...z tego co czytam to koleżanka Agneszka daleka jest z jakimkolwiek szaleństwem przy rodkach 2smiech
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agneszka

Różaneczniki i azalie - wymagania, zakup, sadzenie i uprawa w ogrodzie 2024/02/24 11:25 #313069

  • zanetatacz
  • zanetatacz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 9860
  • Otrzymane podziękowania: 21438
Dziękuję za mnóstwo informacji -ja kupiłam zakwaszacz tej firmy co Ty nawóz Leonidasie i tak się zastanawiam bo piszą ,żeby sypać od IV do VII to jest siarczan amonu + siarka a że ja rozkładałam jesienią obornik bydlęcy(robię tak co drugi rok˝),więc chyba teraz wykorzystam kwasek a dopiero od kwietnia ten,nawóz też kupiłam
pozdrawiam Żaneta
"Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek"-Cyceron
597 metrów zieloności
Ostatnio zmieniany: 2024/02/24 11:36 przez zanetatacz.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, chester633

Różaneczniki i azalie - wymagania, zakup, sadzenie i uprawa w ogrodzie 2024/02/24 11:37 #313071

  • Leonidas
  • Leonidas Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 511
  • Otrzymane podziękowania: 2091
Żaneto ten zakwaszacz to zwykły siarczan amonu niby oczyszczony tylko dwukrotnie droższy , ja bym był oszczędny z sypaniem jego jak masz dać jeszcze nawóz z azotem .
„Tylko najlepsi mają chwilę zwątpienia”
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, zanetatacz, nelu-pelu

Różaneczniki i azalie - wymagania, zakup, sadzenie i uprawa w ogrodzie 2024/02/24 16:04 #313081

  • zanetatacz
  • zanetatacz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 9860
  • Otrzymane podziękowania: 21438
Tak wiem ,że tylko niewielka ilość pod krzaczek -ostrzegają o tym ,no tyle że wzbogacony siarką chciałam wypróbować
pozdrawiam Żaneta
"Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek"-Cyceron
597 metrów zieloności
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th
Moderatorzy: th
Czas generowania strony: 0.179 s.