Arachniodes miqueliana
Rodzaj
Arachniodes skupia około 90ciu gatunków, z których wiele, niestety, nie może być uprawianych w naszych warunkach klimatycznych.
Arachniodes miqueliana jest jednym z tych, które nieźle znoszą polskie zimy i to bez większego zabezpieczenia. Zimę 20221/22 spędził na Dolnych Śląsku pod opadłymi z drzew liśćmi, a najniższe odnotowane temperatury wyniosły -17C. Być może- to będziemy dopiero sprawdzać- opatulony iglastymi gałęziami i/ lub włókniną, zniesie temperatury ponad -20C.
Gatunek ten spotykany jest w liściastych i mieszanych lasach, oraz w niewysokich górach, gdzie porasta wilgotne, porośnięte mchami skały na terenie Chin, Korei i Japonii. W rozprzestrzenianiu pomagają mu długie, pełzające kłącza licznie pokryte lancetowatymi łuskami, z których wyrastają jasnozielone, ułożone niemal poziomo liście. Dzięki temu, iż są one czteropierzaste, wydają się być delikatne i zwiewne, ale są stosunkowo trwałe i potrafią dobrze znieść kilkustopniowe przymrozki. Dojrzały
Arachniodes miqueliana osiąga wysokość od 60 do 100 cm.
W ogrodzie wymagać będzie stanowiska półcienistego, osłoniętego od mocnych wiatrów, o stałej lekkiej wilgotności. Gleba powinna być żyzna i przepuszczalna, by nie tworzyły się zastoiny wodne, zwłaszcza w okresie zimowym.
Ostatecznej klasyfikacji tego gatunku dokonano w 1962r, a epitet gatunkowy, honoruje holenderskiego botanika Friedricha Antona Wilhelma Miquela (1811-1871).
źródło zdjęć: archive.org i Wikipedia
Arachniodes miqueliana- świeże, wiosenne liście
fot.05.06.2022r.
.