Matteuccia x intermedia /
Pentarhizidium intermedium
prawdopodobnie
Matteuccia struthiopteris x
Matteuccia orientalis
Pisząc opis wstępny do wątku o jednym z domniemanych rodziców tej paproci -
Matteuccia orientalis - problemy klasyfikacyjne ujęłam w zdaniach:
Przez lata, najczęściej stosowaną na świecie nazwą była Matteuccia orientalis i nagle, w wyniku badań filogenetycznych, okazało się, iż żyjący na przełomie XIX/XX wieku Hayata, miał rację - paproć została uznana za Pentarhizidium . Postanowiono więc ją i hybrydę Pentarhizidium intermedium przenieść do nowego rodzaju w obrębie rodziny onokleowatych (Onoclea), gdzie są jedynymi przedstawicielami. W obiegowym nazewnictwie funkcjonuje jednak nadal przede wszystkim, jako Matteuccia orientalis (=Onoclea orientalis (Hooker)).
Jeśli więc weźmiemy pod uwagę wyniki najnowszych badań, to Matteuccia x intermedia jest hybrydą międzygatunkową i do tego, nie powinna nosić zastosowanej tu nazwy a właśnie Pentarhizidium intermedium . Nadal trwają badania nad ta paprocią, gdyż do prac włączyli się Japończycy... podważający jej hybrydowe pochodzenie* . W literaturze i obiegu handlowym jest jednak zazwyczaj stosowana dawna nazwa, więc przytaczam ją i tutaj.
Najczęściej - jak pisałam wyżej -gatunek ten jest uważany za naturalną, powstałą w naturze hybrydę, odnalezioną we wschodniej Azji, gdzie występuje na terenach od wschodnich Himalajów do środkowych Chin. Tworzy, jak pióropusznika strusi kępy o kształcie leja. W obrębie rośliny wyróżniamy dwa typy liści: asymilacyjne, osiągające
wysokość od 60 do 90 cm, oraz liczne, ale sporo mniejsze liście zarodnionośne . Kształtem, sporofilie przypominają drugiego z rodziców, czyli
Matteuccia orientalis . Optymistyczna wiadomością jest to, że nie jest gatunkiem tak agresywnym, ekspansywnym, jak
Matteuccia struthiopteris - rozrasta się krótkimi kłączami w obrębie kępy. Jeśli po kilku latach uprawy tworzy odrosty, co sugerują niektóre źródła, to w niewielkiej ilości i łatwe do opanowania.
W ogrodzie wymagać będzie stanowiska półcienistego, zasobnego i stale wilgotnego. W literaturze brak jest dobrych rad dotyczących zimowania tej paproci, ja nakrywam ją kilkoma iglastymi gałęziami.
Porównanie sporofili, czyli liści zarodnionośnych
Matteuccia x intermedia ( w środku) i jego rodziców -
Matteuccia orientalis (po lewej) i
Matteuccia strthiopteris (po prawej)
* Fern Gazette nr14/91: 'THE SYSTEMATIC STATUS OF MATTEUCCIA INTERMEDIA '(WOODSIACEAE: PTERIDOPHYTA)
M. KATO & T. SUZUKI
Botanical Gardens, Faculty of Science, University of Tokyo
.