Pteridium aquilinum
orlica pospolita/ orlica zgasiewka
Gatunek paproci występujący na całym świecie... w Polsce pospolicie spotykana na niżu i w niższych położeniach górskich, w widnych i suchych borach mieszanych oraz borach sosnowych, rzadziej na terenach otwartych.
Dorasta do 2 m wysokości.
Liście duże, parasolowate, ażurowe... z reguły 3- rzadziej 2- i 4-krotnie pierzasto złożone, wyrastają pojedynczo z kłącza... sztywna blaszka liściowa przyjmuje w zarysie kształt trójkąta i jest ustawiona prostopadle do ogonka... młode liście są omszone, później blaszka liściowa jest naga lub rzadziej słabo owłosiona... pod koniec sezonu przebarwia się na złocisto rdzawo... na zimę zasycha.
Zarodnie pojawiają się rzadko na krawędziach ostatniego rzędu liści.
Ogonek liściowy żółto zielony, długi i sztywny.
Kłącze długie, płożące się i grube.
Orlica ma niskie wymagania uprawowe: preferuje stanowiska półcieniste lub cieniste... glebę piaszczystą o lekko kwaśnym lub kwaśnym odczynie... jest tolerancyjna w stosunku do wilgotności podłoża.
Bardzo silnie się rozrasta! Paproć ekspansywna i inwazyjna !!!
Roślina trująca !!! jednak po przetworzeniu kłącza i młode liście orlicy są jadalne... z kłączy - z uwagi na zawartość do 60% skrobi - można wytwarzać mąkę
Nazwa 'orlica' wywodzi się od układu wiązek przewodzących w ogonku liściowym, które w przekroju przypominają wizerunek orła.
Orlica pospolita śpiąca snem zimowym w lasku nieopodal stoku narciarskiego w Kielcach... zdjęcia z
6.02.2019