Hejka!
Aloes
Aloë to rodzaj sukulentów zaliczany do jednoliściennych sukulentów liściowych. Rodzaj liczy około 550 gatunków. Terenami natywnymi dla rodzaju są Półwysep Arabski, Afrykę i Madagaskar. Bogactwo form sprawia że każdy uprawiający sukulenty może znaleźć coś dla siebie. Są aloesy drzewiaste, krzewiaste, są byliny a niekiedy liany. Wszystkie gatunki aloesów, z wyjątkiem aloesu zwyczajnego
Aloe vera, są chronione przepisami CITES. W handlu spotyka się gatunki a także odmiany wyhodowane przez człowieka. W naszym klimacie uprawia się go w pomieszczeniach ( temperatura nie może spaść poniżej 7 stopni Celsjusza ), latem może "robić" za roślinę tarasową.
Aloesy uprawiane w donicach wymaga stanowiska jasnego ale nie nadmiernie nasłonecznionego oraz żyznej, przepuszczalnej ziemi ( zalecana jest mieszanka zwykłej ziemi kwiatowej z gruboziarnistym piaskiem - najlepiej kupić mieszankę gleby do sukulentów ). W przypadku zbyt słabego oświetlenia liście aloesu staną się blade i miękkie, w przypadku zbyt silnego operowania słońca niektóre odmiany wyglądają kiepsko, jak poparzone. Aloes jest mało wymagający jeśli chodzi o temperaturę ale zimą dobrze jest ją obniżyć ( optymalnie powinna być obniżona do około 10°C ). Podlewanie takie jak w przypadku innych sukulentów, znaczy oszczędne. Najczęściej rozmnażamy aloes z odrostów ale wytrwali mogą rozmnażać z nasion. Aloes od starożytności uchodził za roślinę leczniczą.
Aloes niebieski Aloe peglerae
Gatunek o grubych, ostro zakończonych liściach. Uroczy bo rzeczywiście niebieski ( za sprawą wosków wytwarzanych przez roślinę mających chronić ją przed skutkami nadmiernego nasłonecznia ). Aloes ten rozrasta się bardzo wolno tworząc rozety o regularnym, kulistym układzie. W naturze osiąga zaledwie 30 cm wysokości, w uprawie domowej jest znacznie mniejszy. Roślina wytwarza kolce o ceglastym zabarwieniu, najwięcej nich można znaleźć na wewnętrznej stronie liści. W starszym wieku wydaje okazały kwiatostan w formie kolby z pomarańczowymi, rurkowatymi kwiatami.
Aloes niebieski
Aloe peglerae
Aloe squarrosa
Gatunek w w naturze występuje na wyspy Socotra w Jemenie gdzie porasta wapienne klify. Znaczy endemit. Tworzy dość luźną rozetę z liści osiągających długość ok 8 cm. Liście są jasnozielone, czasem pojawiają się na nich białe plamki czy pasma. Ich brzegi są uzbrojone w ostre w niewielkie ., około 3 milimetrowe ząbki Z czasem starsze liście obumierają i odpadają z dolnej części łodygi przy okazji wytwarzając liczne odrosty, które wyrastają tuż obok głównej rozety. Aloes ten zakwita jasnopomarańczowymi, rurkowatymi kwiatami, zebranymi w krótki i wyprostowany kwiatostan.
Aloe squarrosa
Pozdrówka
Tabs