Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Łzawica ogrodowa - łzy Hioba (Coix lacryma-jobi)

Łzawica ogrodowa - łzy Hioba (Coix lacryma-jobi) 2018/03/05 09:44 #107354

  • staweg1
  • staweg1 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 520
  • Otrzymane podziękowania: 1670
Bardzo interesująca jednoroczna trawa, nazywana prosem jerozolimskim. Spotykałem się też z nazwą "Chiński perłowy jęczmień". Nazwy o tyle błędne, że łzawica nie jest spokrewniona z żadną z tych roślin, botanicznie najbliżej jej do kukurydzy.
Jest to gatunek z rodziny Wiechlinowatych (Poaceae) dorastająca do 60 cm wysokości.
W Polsce uprawiana jako jednoroczna.

Ma szablaste liście, załamujące się w połowie, zwisające w dół.
Kwitnie od czerwca małymi kłoskami również w dół zwisającymi. Od września wydaje zielone błyszczące owoce, które po dojrzeniu, przybierają barwę białą lub czarno-siną. Budową przypominają łzy, stąd nazwa.
Dojrzałe wysuszone nasiona są twarde, dlatego wykorzystywano je do wyrobu różańców, korali i do suchych kompozycji.
Mają też znaczenie żywieniowe. W Korei ze sproszkowanych nasion przygotowuje się yulmu cha – rodzaj gęstej herbaty (po zalaniu wrzątkiem), natomiast w Chinach łuskane nasiona gotuje się na wolnym ogniu a otrzymany płyn - yi ren jiang na końcu osładza cukrem. W obu tych państwach z nasion pędzi się także bimber a jednym z nich jest południowokoreański okroju, przygotowywany z nasion ryżu i łzawicy. W Indiach warzy się też lokalne piwo, nazywane zhu lub dzu.
Wysiewać należy wprost do gruntu w kwietniu - maju, w odstępach co 15-20 cm. Jeśli chcielibyśmy mieć roślinę wcześniej, należy nasiona moczyć przez kilka dni, a następnie wysiać w ciepłym pomieszczeniu, podpędzić w doniczkach i wysadzać na rabatkę gdy miną przymrozki.

Wrażliwa na mróz, nie przetrwa naszej zimy. Może być uprawiana w mieszkaniu i będzie wtedy rośliną trwałą, odświeżającą powietrze. Uprawiana w domu wydaje olejki lotne zabijając bakterie w otoczeniu. Trzeba jej jednak zapewnić dużo światła, czyli miejsce gdzieś przy oknie tarasowym lub balkonowym (na parapet trochę za wysoka).

Nasiona łzawicy, w ziołolecznictwie uważane są za lek na wątrobę i drogi żółciowe. Leczą też reumatyzm, artretyzm, wspomagają trawienie, oczyszczają przewód pokarmowy z pasożytów.









Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj, nowababka

Łzawica ogrodowa - łzy Hioba (Coix lacryma-jobi) 2018/03/05 09:55 #107356

  • nowababka
  • nowababka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • A na drogę w nieznane - nadzieję…
  • Posty: 3801
  • Otrzymane podziękowania: 12272
Dojrzałe wysuszone nasiona są twarde, dlatego wykorzystywano je do wyrobu różańców, korali i do suchych kompozycji.
Mam taki różaniec :)

pozdrawiam (◕‿◕✿)
Marysia [a.k.a olibabka]
"Jeśli masz dwa bochenki chleba, sprzedaj jeden i kup liliowca" - przysłowie chińskie
:tup u mnie
Ostatnio zmieniany: 2018/03/05 09:56 przez nowababka.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.


--=reklama=--

 

Łzawica ogrodowa - łzy Hioba (Coix lacryma-jobi) 2018/03/05 15:03 #107391

  • staweg1
  • staweg1 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 520
  • Otrzymane podziękowania: 1670
Wiele mi mówiono o różnych wyrobach, ale nie przypuszczałem, że zobaczę taki różaniec. Ja łzawicy nie uprawiam już od wielu lat, brak miejsca.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Łzawica ogrodowa - łzy Hioba (Coix lacryma-jobi) 2018/03/05 15:48 #107396

  • nowababka
  • nowababka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • A na drogę w nieznane - nadzieję…
  • Posty: 3801
  • Otrzymane podziękowania: 12272
Kupiłam go w moim mieście w Domu Długosza, kilka lat temu. Nasze, sandomierskie siostry zakonne go zrobiły :) Rok później próbowałam uprawiać tą trawę, ale nic mi z niej nie wyszło, marny ze mnie ogrodnik :oops:
pozdrawiam (◕‿◕✿)
Marysia [a.k.a olibabka]
"Jeśli masz dwa bochenki chleba, sprzedaj jeden i kup liliowca" - przysłowie chińskie
:tup u mnie
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Moderatorzy: Efkaraj
Czas generowania strony: 0.152 s.