Lilie azjatyckie, to najwcześniej chyba i najpowszechniej uprawiane rośliny z tej grupy. Zwykle nie pachnące, o kwiatach talerzykowatych, jedno- lub dwubarwnych. Najwięcej mieszańców tworzono niegdyś w ramach tej grupy oraz lilii orientalnych.
Obecnie tworzy się mniej nowych odmian wewnątrz poszczególnych grup, bo okazało się, że mieszańce międzygrupowe, zwłaszcza trąbkowych z orientalnymi, czyli orienpety, to rewelacyjnie kolorowe, pachnące i wysokie lilie znajdujące wielu nabywców. Co roku pojawia się kilka nowych odmian i końca nie widać.
Warto jednak „dochować wierności” mieszańcom azjatyckim ze względu na ich małe wymagania środowiskowe i dużą odporność na różne niesprzyjające warunki. Są tu też liczne ciekawe odmiany, które w naszych ogrodach można uważać za nowości, mimo, że mają już ponad pół wieku. Do takich należą, między innymi;
‘Sweet Surrender’ i podobna do niej w charakterze –
„Corsage’
Lilia wyhodowana przez Jana de Graafa, który tworzył wiele nowych, ciekawych odmian. Została zarejestrowana przez niego w 1961 roku. Sporo odmian z tego okresu już nie istnieje, natomiast 'Corsage' przetrwał. Wytwarza małe, bezzapachowe kwiaty na bardzo mocnej łodydze, skierowane na boki, czyli jest to lilia z grupy 1b. Kwitnie obficie w połowie lata. Zdarza się, że zakwita wcześniej. Jeśli zapewnić jej przeciętną ogrodową glebę i stanowisko słoneczne, będzie rosła i kwitła bezproblemowo, przez wiele lat. Ot, Korsarz.
> Ilustrowany wykaz gatunków i odmian lilii – C
> Wykaz odmian lilii mieszańców azjatyckich