Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Z kamerą w „Kamiennym kręgu“

Z kamerą w „Kamiennym kręgu“ 2016/08/21 11:07 #21199

  • markussch01
  • markussch01 Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 225
  • Otrzymane podziękowania: 1220


Witam serdecznie,
Zakładając ten wątek nie kierowałem się sentymentem do bliskich mi stron Dolnego Śląska, lecz wielką estymą dla Królestwa unikalnych roślin skalnych, który stworzyła śp. Ewa W.

Wielokrotnie gościłem w tym jakże pięknym miejscu o różnych porach roku - za każdym razem żal było je opuszczać. Myślę, że wielu odwiedzających miało podobne uczucie niedosytu.

Ogród o tym profilu jest jednym z największych w Polsce, gdzie na powierzchni 25 arów założycielka przez wiele lat tworzyła ostoję dla ukochanych przez siebie „skalniaków”. Powstał przed około czterdziestu laty i był przez Ewę prowadzony do dnia smierci 05.03. 2015 roku.Obecnie ogrodem zajmuje się sympatyczna Pani Ania

Tarasowo ułożone głazy piaskowca na dużym spadzie terenu tworzą urokliwy, górski krajobraz.

Staw zlokalizowany w centralnej, najniższej części „Kamiennego kręgu” tworzy specyficzny mikroklimat, wpływa pozytywnie na wegetację roślin. Lustro wody w zbiorniku pokryte jest mnóstwem lilii wodnych, a w toni pluskają się karasie.

Znajdują się tu kolekcja wielu gatunków, odmian rzadko spotykanych w kraju roślin skalnych.

Tutaj też możną zobaczyć sporą reprezentację roślin cieniolubnych, takich jak: hosty, żurawki itp.

Większość Forumowiczów dobrze zna ten piękny ogród, w którym goszczą także ciekawe formowane krzewy ozdobne, drzewa.

Zapraszam osoby posiadające fotografie z tego urokliwego zakątka do zamieszczania w tym wątku.

Zdjęcia nie będą zamieszczane chronologicznie, bo nie o to przecież chodzi... spacery nawet te wirtualne dostarczają niezapomnianych wrażeń i mogą być inspiracją dla kolejnych wielbicieli założeń skalnych. Na każdym kroku widać tam z jak wielkim smakiem i miłością skomponowane zostały nasadzenia roślinne oraz kamienne aranżacje. Głównym budulcem skalnym użytym do budowy tego ogrodu skalnego był piaskowiec, pochodzący z pobliskich kamieniołomów.

Na zakończenie chcę dodać, że poznałem Ewę przez forum ogrodnicze, a że czasami przebywam w tej okolicy odwiedzałem go kilkakrotnie. Ewa ujęła mnie swoim charakterem i dokonaniami, bo choć nie wyglądała na siłaczkę wiele ostatnich lat i sił poświęciła swojemu ogrodowi. Była skarbnicą wiedzy i doświadczenia w hodowli roślin skalnych, którym chętnie się dzieliła z zainteresowanymi tą dziedziną, była pomysłowa i kreatywna.




Pozdrawiam Markus
Ostatnio zmieniany: 2016/08/21 15:11 przez edyta.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Daniela, Amarant, edyta, aguniada, Kalmia, tabaaza, piku, danutal ten użytkownik otrzymał 13 podziękowań od innych

Z kamerą w „Kamiennym kręgu“ 2016/08/21 12:16 #21216

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25989
  • Otrzymane podziękowania: 68087
Markusie, bardzo dziękujemy za wątek przypominający o Kamiennym Kręgu i Ewie, jego twórczyni , wspaniałej osobowości ogrodniczej. recourse

Bardzo żałuję, nie nie udało mi się nigdy dotrzeć do ogrodu Ewy. Bardzo chciałabym go zobaczyć , ale obecnie, to chyba raczej niemożliwe? Mam nadzieje,że zajmująca się obecnie ogrodem Pani Ania ( wielki szacunek za podjęcie wyzwania i serce), jest godną opiekunką tego unikatowego miejsca. Może kiedyś wyraziłaby zgodę na odwiedziny?

Markusie, może, mając kontakt z panią Anią, zapytałbyś o taką możliwość? flower
Ostatnio zmieniany: 2016/08/21 12:23 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.


--=reklama=--

 

Z kamerą w „Kamiennym kręgu“ 2016/08/21 14:33 #21252

  • markussch01
  • markussch01 Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 225
  • Otrzymane podziękowania: 1220
Korzystając z uprzejmości sympatycznej, uczynnej :) osoby wstawię kilka zdjęć z końca lipca tego roku.

Wreszcie staw wypełniony wodą po brzegi, karaski czekały kilka lat na ten dar nieba.






Polu, postaram się skontaktować z Anią, ale o ile wiem, przy obecnym nawale pracy i obowiązków...

Pozdrawiam Markus
Ostatnio zmieniany: 2016/08/21 15:12 przez edyta.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Daniela, Amarant, edyta, piku, danutal, Krzysia, VERA, Dorota15 ten użytkownik otrzymał 4 podziękowań od innych

Z kamerą w „Kamiennym kręgu“ 2016/08/21 18:22 #21302

  • VERA
  • VERA Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 5965
  • Otrzymane podziękowania: 24731
Pozwolę sobie dorzucić kilka zdjęć z ogrodu ś.p. Ewuni

Maj 2015 r.


































Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Daniela, Amarant, edyta, piku, Fabiola, danutal, Krzysia, mieciak49 ten użytkownik otrzymał 10 podziękowań od innych

Z kamerą w „Kamiennym kręgu“ 2016/08/27 09:20 #22278

  • Semper
  • Semper Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2326
  • Otrzymane podziękowania: 5640
Piękne miejsce.
W której części Dolnego Śląska jest to cudo?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA

Z kamerą w „Kamiennym kręgu“ 2016/08/27 21:40 #22320

  • VERA
  • VERA Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 5965
  • Otrzymane podziękowania: 24731
Jurku, Włodzice Wielkie - niedaleko Bolesławca. Obecnie ogrodem opiekuje się p. Ania, która nie mieszka na miejscu. Ogród udostępnia do zwiedzania po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym. Niestety posiałam Jej numer, więc na dzień dzisiejszy nie pomogę w tej sprawie :( ale będę szukać.........................
Pozdrawiam flower
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll

Z kamerą w „Kamiennym kręgu“ 2016/08/27 21:58 #22325

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25989
  • Otrzymane podziękowania: 68087
Super było by może zebrać sie małą grupka 5-6 osób i uprosić pozwolenie na zwiedzenie? think: Wiosna byłaby świetnym terminem.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA

Z kamerą w „Kamiennym kręgu“ 2016/08/27 22:02 #22326

  • VERA
  • VERA Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 5965
  • Otrzymane podziękowania: 24731
Polutku, jestem bardzo, bardzo za !!!!!!!!!
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Fabiola

Z kamerą w „Kamiennym kręgu“ 2016/08/29 19:24 #22541

  • VERA
  • VERA Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 5965
  • Otrzymane podziękowania: 24731
Kilka głazów, które zrobiły na mnie ogromne wrażenie zdziwko zdziwko

















Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Amarant, edyta, hanya, piku, danutal, Krzysia, Gosia1704, markussch01

Z kamerą w „Kamiennym kręgu“ 2016/08/29 23:26 #22587

  • markussch01
  • markussch01 Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 225
  • Otrzymane podziękowania: 1220
maj 2016














Pozdrawiam Markus
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Amarant, edyta, piku, danutal, Krzysia, VERA, Dorota15

Z kamerą w „Kamiennym kręgu“ 2016/08/30 23:33 #22750

  • Daniela
  • Daniela Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 222
  • Otrzymane podziękowania: 492
Pamiętam, gdy Ewa pokazywała kiedyś archiwalne zdjęcia z początków swojego ogrodu, gdy były zwiezione tylko głazy, a ona piękna i młoda. Pamiętam też jakie wrażenie zrobiły tamte zdjęcia w porównaniu z tym co jest tam obecnie... szok! W zasadzie teren naturalnie nie był tam zbytnio urozmaicony, a teraz - na zdjęciach - sprawia wrażenie jakbyśmy zwiedzali jakieś naturalne skałki - w górach. think:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, VERA, Gosia1704, markussch01

Z kamerą w „Kamiennym kręgu“ 2018/09/27 09:47 #132406

  • markussch01
  • markussch01 Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 225
  • Otrzymane podziękowania: 1220
Ania,z rownie wielką,ogrodniczą pasją śp.Ewy pielęgnuje skalny ogrod

Rok w ogrodzie extra, 08.09.2018

Pozdrawiam Markus
Ostatnio zmieniany: 2018/09/27 10:02 przez markussch01.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Siberia, edyta, piku, takasobie, VERA, nowababka
Czas generowania strony: 0.180 s.