Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Mini oczka wodne, czyli woda w małym ogrodzie

Mini oczka wodne, czyli woda w małym ogrodzie 2016/12/13 19:19 #39211

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31377
Woda w ogrodzie jest bardzo potrzebna. W czasie upalnych, suchych dni jest zbawieniem dla licznej rzeszy mniejszych i większych żyjątek ogrodowych. Nie zawsze możemy sobie pozwolić na posiadanie stawu z rybkami, czy dużego oczka wodnego.
Każdy natomiast może spróbować wykorzystać przedmioty użytkowe: balie, misy, wanienki, do zaadaptowania ich na mini oczko wodne.
Dlatego i ja zdecydowałam się zrobić namiastkę oczka wodnego.
Moje mini oczko co roku wygląda inaczej.

2014 rok




2015 rok




A w tym roku nie mam ani jednego zdjęcia :unsure: A na pewno robiłam, bo cały ceberek był obrośnięty wkoło gajowcem żółtym i nawet mi się to podobało :)
Ostatnio zmieniany: 2018/03/29 00:16 przez Poll. Powód: dodanie ikonki wątku
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia, Amarant, Krzysia, VERA, chester633, Zielona Ania, annawu

Mini oczka wodne 2016/12/14 09:43 #39254

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 14462
  • Otrzymane podziękowania: 43400
Ja też miałam w kociołku ocynkowanym. Całkiem fajnie to wyglądało. W tym roku nie czyściłam jesienią, zrobię to wiosną. Jestem ciekawa, czy wytrzyma na zewnątrz... :dry:

Założyłam to oczko dla cudownego zapachu tataraku i mięty wodnej! Trochę poczochram i jakbym była nad jeziorem!





Ostatnio zmieniany: 2016/12/14 09:50 przez takasobie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Daniela, Amarant, Efkaraj, Krzysia, VERA, chester633, Zielona Ania, annawu


--=reklama=--

 

Mini oczka wodne 2016/12/14 10:52 #39260

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31377
Ja mój ceberek na zimę opróżniam z wody. Boję się, że jak przyjdzie mróz to mi ceberek rozerwie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Mini oczka wodne 2016/12/14 11:09 #39263

  • Monika-Sz
  • Monika-Sz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1012
  • Otrzymane podziękowania: 1974
W takich zbiornikach z wodą ważne jest, aby włożyć jakiś konar..albo ułożyć wyspę z kamieni- żeby ptaki miały gdzie zaparkować i się napić, wykąpać, niech też mają frajdę :lol:
Jeśli nie ma nic, po czym można się z wody wydostać, to i żabki wskoczą..i się nie wydostaną :unsure:
Tak mi sie przynajmniej wydaje- kiedyś myślałam o takim zbiorniku dla ozdoby i zastanawiałam się właśnie nad tym, czy jak żaba wskoczy, to się nie utopi, jeśli nie będzie miała chociaż skrawka "lądu" think:
Jakie są Wasze obserwacje?

Sam pomysł bardzo fajny a i te zbiorniki wyglądają bardzo urokliwie :woohoo:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633, Zielona Ania

Mini oczka wodne 2016/12/14 11:15 #39264

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 14462
  • Otrzymane podziękowania: 43400
Żaby sobie dadzą radę, jak są w zbiorniku rośliny. Ja kiedyś miałam we wiadrze różę multiflora. Różę wziął kolega, a ja nie zauważyłam, że żaba w wiadrze od czasu do czasu pływała i się chłodziła. Dobrze, że następnego dnia zajrzałam, żeby wylać wodę z wiadra, bo żaba nie mogła wyjść, bo nie miała się po czym wspiąć.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Mini oczka wodne 2016/12/14 11:28 #39268

  • markita
  • markita Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4361
  • Otrzymane podziękowania: 7977
Ja niestety mam na sumieniu jedną żabę :oops: , nie mam doświadczenia z oczkami, nawet mini, nie przyszło mi do głowy, że żaby potrzebują pomocy w wyjściu z wody. Roślinkę miałam, ale pies mi zeżarł krecigl , no i biedna żaba straciła życie :oops: . Na przyszły rok się poprawię zwyc

maj 2015, zaraz po założeniu





maj 2016

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Krzysia, VERA, chester633, Zielona Ania, annawu

Mini oczka wodne 2016/12/14 11:40 #39269

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31377
W moich ceberkach są kamienie, właśnie dlatego, żeby ptaki mogły się napić. Dla owadów są te pływające listeczki:)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona Ania

Mini oczka wodne 2016/12/14 11:58 #39273

  • Krzysia
  • Krzysia Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2766
  • Otrzymane podziękowania: 7331
Efko, Miłko, bardzo mi się podobają takie mini oczka, a ponieważ nie mam szans na oczko wodne z prawdziwego zdarzenia, a dysponuję ocynkowanymi i cebrzykiem i wanienką to chyba wiem jakie będzie wyzwanie wiosenne clap . Trzeba się rozeznać w roślinności wodno bagiennej teacher , jedną to chyba nawet mam, razem z liliowcem trafiła mi się strzałka szerokolistna, cały sezon rosła razem z nim w donicy tylko czy przetrzyma zimę :nie_wiem .

Marty dziurką wodną zachwycałam się już w ubiegłym roku :bravo taka właśnie mi się marzy, ale jeszcze nie nadchodzącym roku, najpierw muszę uporządkować cały teren wokół domu, żeby znaleźć jej odpowiednie miejsce.

Bardzo proszę recourse napiszcie coś o roślinkach do małych zbiorniczków, jak je zimujecie ?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Mini oczka wodne 2016/12/14 12:04 #39274

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66647
Moje mini oczka wodne, zwane dziurkami wodnymi są zagłębione w ziemi. Podpatrzyłam kiedyś w necie sposób wykorzystania ...niepotrzebnych opon samochodowych :lol: i postanowiłam - chyba 3 lata temu spróbować.Wielkośc takiego mini oczka zalezy od wielkości uzytej opony - ja uzyłam opon od samochodów cieżarowych.

Największym problemem jest odcięcie jednego , zachodzącego na felgę obrżerzenia opony - do tego mąż mojej koleżanki użył gumówki a i tak był cały w czarnym, dość tłustym pyle. fakt, wycinał te brzegi z 3 opon. :lol: Potem kopiemy dół, tak by obcięty brzeg znajdował się ok 5 cm poniżej poziomu gruntu. Wrzucamy tam opone i sprawdzamy czy zachowany jest poziom - to ważne, aby woda się nie przelewała. Następnie środek opony wykładamy folią oczkową a brzegi wywijamy na poziom gruntu. I to w zasadzie tyle - napełniamy naszą dziurke wodą a wywinięte brzegi przyciskamy kamieniami.Obsadzam moje dziurska zazwyczaj tak, aby trochę roślin nad sama wodą się zwieszało - świetne są hakonechloe a jeszcze lepsze bluszcze, które służą owadom za naturalne mostki.Za stanowisko wybieram nieco bardziej nasłonecznioną część hostowiska, aby życie mogło się tam toczyć i rozwijać. Szybko o dziurkach dowiedziały się nie tylko owady, ale przede wszystkim ropuchy, których pojawiło się u mnie sporo. Jak wcześniej dziewczyny pisały, w takiej dziurce musi być wyjście awaryjne dla zażywających kąpieli. U mnie, zazwyczaj jest to obły dołem kamień , lub spora gałąź owinięta dołem folią.
Mini oczka buduję zazwyczaj na...ścieżkach a za mostek robią grube deski.

Zalety sa oczywiste - budowa takiej dziurki trwa z wykopaniem dołu ok 3 godzin. Woda w małym pojemniku szybko się nagrzewa, roślinność szybko się rozrasta a i żabska lubią takie ciepłe bajora.

Znalazłam zdjęcia z 2014r a dziurki były robione w 2013r. Rośliny nie były jeszcze na tyle rozrośnięte, by zasłonić wszystko, więc zamieszczam je, aby było widać o czym pisze.







we mgle spryskiwaczy



Zdjęcie z fragmentu z tego roku - hakonechloe bardzo się rozrosły i widać tylko fragment kamieni



Na podobnej zasadzie buduję shrekowiska - rośliny bagienne świetnie się w nich czują np tulejnik kamczacki zakwitł mi pierwszy raz po 4-5 latach uprawy. Dziurkę wypełniam mieszanką ziemi, kory, kompostu wg upodobania roślin. Folia oparta na oponie nie pozwala na szybka utratę wilgoci. Rosną tam tulejniki, zachylniki błotne i odmianowe kaczeńce



edit: Nie przykładam wielkiej wagi do wykończenia takich dziurek - nie kupuje i nie stosuje pięknego kamienia - biorę, co znajdę przy drodze. Jak widać, na ostatniej fotce, tylko wiosną nieco widać niestaranność :oops: wykonania, ale w sezonie wszystkie detale zakryte są przez rośliny.

Bagienko z Thelypteris palustris wiosną, gdy kwitły kaczeńce a inne rośliny dopiero się rozwijały











.
Ostatnio zmieniany: 2016/12/14 19:33 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant, Krzysia, zuzanna2418, chester633, Zielona Ania, annawu

Mini oczka wodne 2016/12/14 12:07 #39275

  • chester633
  • chester633 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1179
  • Otrzymane podziękowania: 3078
Nie mam u siebie mini-oczka...ale kto wie.... gwizdac .....podstawa przy tego typu zbiornikach to albo pływające rośliny - grążel,lilia wodna,osoka , kamień ,korzeń, łagodnie ukształtowany brzeg zbiornika by zwierzęta środowiska wodnego lub te które przypadkowo wpadną do naszego oczka miały możliwość wydostania , jak się oto nie zatroszczymy będzie to ,,wodny grobowiec'' :diabelek :( :unsure:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Zielona Ania

Mini oczka wodne 2016/12/14 12:21 #39277

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66647
chester633 napisał:
... by zwierzęta środowiska wodnego lub te które przypadkowo wpadną do naszego oczka miały możliwość wydostania , jak się oto nie zatroszczymy będzie to ,,wodny grobowiec'' :diabelek :( :unsure:

Dokładnie tak! Dwukrotnie wyławiałam utopione w nich krety, które nie potrafiły się wydostać po kamieniu, lub gałęzi. Inne zwierzątka sobie radzą.
Krzysia pytała o rośliny - ja nie wyciągam ich z tych mini oczek. Na miejsca nasłonecznione kupiłam lilie, które wymagają płytkiej wody i wszystko sobie spokojnie przezywa zimę (prócz hiacyntów wodnych).

W innej dziurce wodnej, zrobionej z balii - jaką pokazała Ewcia-wyłożonej folią, pękła folia i muszę niestety wymienić, bo poziom wody ciągle spada. Żyją tam tylko okrężnice bagienne (Hottonia palustris), widuję tam też wielką ropuchę - chyba składa tam skrzek?



W tej chwili woda jest skuta lodem , ale widzę w nim zielone listki ...I tak trzeci rok.

.
Ostatnio zmieniany: 2016/12/14 12:25 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzysia, VERA, chester633, Zielona Ania, annawu

Mini oczka wodne 2016/12/14 12:42 #39278

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31377
Ja się zastanawiałam nad roślinami do mojego ceberka, ale również nie wiedziałam co z zimą, zwłaszcza, że wodę wylewam na zimę. Dlatego moje oczko co roku zazieleniam trzmieliną i tojeścią rozłogową. Mam tych roślinek dość sporo, zwłaszcza, że rosną na potęgę. Wyrywam z korzonkami z ziemi, wkładam do wody i przykładam kamieniem. W ciągu sezony rozrastają się, ale nie na tyle szybko, by pokryć całą taflę wody. W pierwszym roku miała irysy w doniczkach, które potem zostały przekazane koleżance do wsadzenia w bagienko :)

Poll, z opona to świetny pomysł i w zimie nic się nie dzieje, bo mróz ich raczej nie uszkodzi :)
Ostatnio zmieniany: 2016/12/14 12:45 przez Efkaraj.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona Ania

Mini oczka wodne 2016/12/14 12:47 #39279

  • chester633
  • chester633 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1179
  • Otrzymane podziękowania: 3078
To dorzucę jeszcze swoje trzy grosze, warto większość pojemników np. te które po pewnym czasie poddadzą się sile klimatu wyłożyć folią EPDM,PCV,GPVC think: przedłuży to zdecydowanie życie naszych ,,ciurkadełek'' o jakieś 20 lat zdziwko (prędzej balia zgnije i wanna przerdzewieje) :diabelek
padło pytanie na temat zimowania roślin....wkopanie takiego pojemnika częściowo do ziemi w zacisznym miejscu ,wypuszczeniu 3/4 części wody ,przykrycie gałązkami ,,jedliny'' jeżeli będzie pewność że zima będzie taka jak w ostatnich sezonach to nasze rośliny dadzą sobie radę. Jeśli wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują na normalną zimę :dry: warto co cenniejsze rośliny nie zimujące w naszym klimacie przenieść do oświetlonej np. piwnicy gdzie jest dodatnia temperatura.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Krzysia, VERA, Zielona Ania

Mini oczka wodne 2016/12/17 21:37 #39686

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66647
Poll napisał:
Znalazłam zdjęcia z 2014r a dziurki były robione w 2013r. Rośliny nie były jeszcze na tyle rozrośnięte, by zasłonić wszystko, więc zamieszczam je, aby było widać o czym pisze.


Dla porównania, zdjęcie tego samego fragmentu dziurki wodnej z lata tego roku .





.
Ostatnio zmieniany: 2016/12/17 22:00 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA, Monika-Sz, chester633, Zielona Ania, annawu

Mini oczka wodne 2017/02/02 16:27 #47464

  • majek2106
  • majek2106 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 547
  • Otrzymane podziękowania: 1269
A to takie ciurkadełko zrobione z okrągłej wkopanej kasty budowlanej, obłożone kamieniami i zasilana mini pompą wodną-obieg wody zamknięty.




tylko na noc muszę wyłączać bo mam wrażenie że gdzieś rury ciekną :blink:
Ostatnio zmieniany: 2017/02/02 16:30 przez majek2106.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj, Krzysia, VERA, Zielona Ania, nelu-pelu

Mini oczka wodne 2017/02/02 21:17 #47524

  • majek2106
  • majek2106 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 547
  • Otrzymane podziękowania: 1269
W tym roku na moim tarasie było jakoś wyjątkowo ciepło dlatego w szybkim tempie i niby tak dla ochłody zrobiłem takie mini oczko do szybkiego montażu .
Zbiornik to duża płaska donica z tworzywa ( bez otworu oczywiście ) obstawiona równą kostką kamienną, woda tryska z okrągłego kamienia przewierconego i ustawionego na mniejszej doniczce też przewierconej na bokach aby pompka, która jest pod spodem magla pobierać wodę. Koszt całego przedsięwzięcia 150 zł a widok i odgłosy pluszczącej wody bezcenny. :)






Dodatkową zaletą jest podgrzewanie wody do polewania roślin na tarasie ale o tym przekonałem się w trakcie użytkowania.
Codziennie konewką brałem wodę do polewania roślin na tarasie ( a sporo tego było ) i uzupełniałem zimną z węża, dzięki temu zawsze woda w mini oczku był krystalicznie czysta.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, piku, Krzysia, VERA, Zielona Ania

Mini oczka wodne 2017/02/02 21:20 #47525

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31377
Majku, a jak schowałeś kabel od pompki? czy ona jest bez kabla?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Mini oczka wodne 2017/02/02 21:30 #47529

  • majek2106
  • majek2106 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 547
  • Otrzymane podziękowania: 1269
Tam gdzie wychodził z wody postawiłem doniczkę z bluszczem i praktycznie został zamaskowany a dalej to już miedzy doniczkami ( po lewej stronie widać )
Ostatnio zmieniany: 2017/02/02 21:31 przez majek2106.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Mini oczka wodne 2017/02/02 21:43 #47531

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31377
Super, dziękuję, pompkę już zakupiłam :lol:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Mini oczka wodne 2017/02/03 08:49 #47565

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 14462
  • Otrzymane podziękowania: 43400
Czy jak mi w moim kociołku lód się zrobił, czy tatarak przetrwa? Bo chyba w naturze nie ma z tym kłopotu. Miałam tam jeszcze nenufary, miętę wodna i niezapominajkę wodną, ale je spisałam na straty. think:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Moderatorzy: wojtek
Czas generowania strony: 0.195 s.