.
Coraz więcej właścicieli ogrodów decyduje się na wybudowanie w ogrodzie oczka wodnego.Aby spełniało ono nasze oczekiwania i nie było w przyszłości przyczyną niepotrzebnych kłopotów warto wspomnieć na co powinniśmy zwrócić uwagę.
Wielkość oczka
Jeżeli planujemy trzymać w nim ryby ozdobne oczko powinno być odpowiednio duże i głębokie, aby w czasie suszy nie było zbyt mało wody i aby zimą staw nie zamarzł całkowicie. Średniej wielkości oczko powinno mieć przynajmniej 4 x 6 m. , czyli 24 metry kwadratowe powierzchni wody i miejsca o głębokości przynajmniej 1,2 m. Taka wielkość powinna sprawić, że jego utrzymanie nie będzie nam nastręczało wiele problemów.
Ważną rzeczą jest aby nie było narażone na całodzienne nasłonecznienie. Najlepiej tak je umiejscowić żeby w najcieplejszej porze dnia było ocienione przez otaczającą roślinność.
Materiały
Według mnie najpraktyczniejszym materiałem do budowy stawu są rozmaite folie.Odradzam kupowania gotowych wytłoczek, które zazwyczaj nie są odpowiednio duże i głębokie !
Najbardziej znana jest folia polichlorku winylu (PCV), jest ona dostępna w różnych grubościach od 05 do 1,5 mm. Przy tego rodzaju foliach polecałbym grubość minimum 1 mm. Najbardziej odporna i wytrzymała jest membrana EPDM, obecnie najlepsza izolacja do wszelkiego rodzaju zbiorników wodnych. Niestety cena dość wysoka przeszło 30 zł. za m2.
Kolejne etapy budowy oczka wodnego
Jeżeli teren nie jest płaski, dobrze jest wyznaczyć jego poziom co ułatwi nam odpowiednie uformowanie wykopu.
Wykop powinien mieć kilka półek. Pierwsza zwykle służy jako bariera kapilarna i daje możliwość zamaskowania brzegów folii w tym wypadku kamieniami.
Następne półki powinny być na tyle szerokie i tak wyprofilowane, aby można było swobodnie ustawić donice lub kosze z roślinami wodnymi.Zwykle w wykopie formujemy półki przewidziane dla odpowiednich roślin wodnych.
1. Strefa bagienna płytka do 30 cm.
2. Strefa średnia 30-50 cm.
3. Strefa głęboka powyżej 50 cm.
Gotowy wykop należy oczyścić z kamieni, korzeni i innych ostrych przedmiotów a następnie można lekko podsypać przesianym piaskiem lub wyłożyć włókniną lub flizeliną jak na zdjęciu poniżej.
Rozkładamy luźno folię i powoli nalewamy wodę. Staramy się aby folia miała jak najmniej załamań.
Tu brzegi oczka zostały wyłożone płaskimi blokami piaskowca.
Należy unikać kamieni wapiennych, które zmieniają ph wody .
CDN