Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Hania SantaFe? Czemu nie?

W Hanutkowie 2016/09/15 10:18 #24715

  • inag1
  • inag1 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1938
  • Otrzymane podziękowania: 2352
Gdzie nie zajrzę, tam piękne, kwitnące rozchodniki i przede wszystkim stojące na baczność. U mnie zawsze rozkładają się na boki i to nieciekawie wygląda a do tego w tym roku coś je pożarło i nie mam nawet leżących. :( totalnie się na nie pogniewałam i rozwód wisi w powietrzu. ;)
Pozdrawiam- Ina

Ogród Iny
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

W Hanutkowie 2016/09/15 11:22 #24720

  • rispetto
  • rispetto Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Homo hortulus
  • Posty: 1468
  • Otrzymane podziękowania: 3345
Czytam o tej przypadłości rozchodników u wielu osób i przyznam, że nie wiem, co jest przyczyną, że te moje takie wyprostowane. Viagrą ich nie nawożę :diabelek Rosną sobie w glinie, nie są ani specjalnie podlewane, ani nie mają za bardzo sucho. Nie mam pojęcia :nie_wiem

Korzystając z okazji przemycę kilka iglakowych fotek z niedawnej wizyty w Krzywaczce ;)

Abies x vilmorinii Rosemoor Form


Picea abies Baly


Picea abies Rotenhaus Aurea


Pinus flexilis Lil Wolf
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant, takasobie


--=reklama=--

 

W Hanutkowie 2016/09/15 12:07 #24724

  • Pamelka
  • Pamelka Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Posty: 108
  • Otrzymane podziękowania: 86
rispetto napisał:
Abies x vilmorinii Rosemoor Form


WOW :woohoo: jakie cudo :woohoo:
Czy wielkością będzie podobna do Abies pinsapo 'Aurea' i czy jest dostępna w Hanutkowie ;)

Moje rozchodniki też leżałyby, gdybym ich nie związała :oops:
Jednak ostatnio tak się napatrzyłam na piękne okazy forumków, ze chyba jednak kilka dokupię :P
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

W Hanutkowie 2016/09/15 12:56 #24746

  • rispetto
  • rispetto Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Homo hortulus
  • Posty: 1468
  • Otrzymane podziękowania: 3345
Rośnie trochę wolniej od pinsapo 'Aurea', choć niektózy twierdzą, że to ta sama odmiana (E.S :) ). Obydwie zimują u mnie bez okrycia. Ta jest o tyle ciekawa, że (przynajmniej na moich egzemplarzach) część igieł jest w sezonie żółta, a część zielona. I to w obrębie jednej gałązki :) Rośnie jakieś 15 cm rocznie.
Muszę sprawdzić, czy jeszcze są.
Chyba przyjrzę się bliżej swoim rozchodnikom co one tak na baczność stoją ;)
Ostatnio zmieniany: 2016/09/15 13:04 przez rispetto.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

W Hanutkowie 2016/09/15 13:01 #24747

  • Pamelka
  • Pamelka Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Posty: 108
  • Otrzymane podziękowania: 86
Ja tam nie wiem, ale sprawdź może kolor nawozu, czy aby nie niebieski polewkamax

Jakbyś miał egzemplarz na zbyciu to się zapisuję, jeśli można.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

W Hanutkowie 2016/09/15 13:10 #24748

  • rispetto
  • rispetto Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Homo hortulus
  • Posty: 1468
  • Otrzymane podziękowania: 3345
Jest :) Zabrać?

Muszę chyba porozmawiać z kierownikiem naszego GSu co on tam dosypuje, bo od niego biorę nawozy polewkamax Niby zwykła polifoska, ale kto ich tam wie ;)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

W Hanutkowie 2016/09/15 13:19 #24750

  • Pamelka
  • Pamelka Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Posty: 108
  • Otrzymane podziękowania: 86
ups zapomniałam, że to poważne forum, a nie fejsik :silly:

Bierz :buziak
Ostatnio zmieniany: 2016/09/15 13:53 przez Pamelka.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

W Hanutkowie 2016/09/15 13:51 #24753

  • rispetto
  • rispetto Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Homo hortulus
  • Posty: 1468
  • Otrzymane podziękowania: 3345
Zapakowane :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

W Hanutkowie 2016/09/15 14:47 #24756

  • Roma
  • Roma Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2479
  • Otrzymane podziękowania: 2425
Rozchodniki, stoją na baczność, kiedy mają reglamentowaną wodę.Najlepiej tylko tyle ile Matka Natura dostarczy a najlepiej kiedy rosną tak jak u mnie w piachu i na lekkim pochyleniu. Nie mam z nimi żadnego problemu.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Pamelka

W Hanutkowie 2016/09/15 14:51 #24758

  • markita
  • markita Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4361
  • Otrzymane podziękowania: 7977
Paweł, a będziesz na Święcie Traw? To ja bym zamówiła Marita :woohoo:
Ostatnio zmieniany: 2016/09/15 14:52 przez markita.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

W Hanutkowie 2016/09/15 15:32 #24762

  • rispetto
  • rispetto Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Homo hortulus
  • Posty: 1468
  • Otrzymane podziękowania: 3345
Roma - czyli potwierdzałoby się to, co zaobserwowałem przy swoich rozchodnikach - nie przesadzać z opieką nad nimi :diabelek Moje mają raczej sucho ;)

Marto - Markita zamawia Marita :diabelek Przywiozę. W Rykach powinienem być około 12:00 :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

W Hanutkowie 2016/09/15 16:16 #24765

  • markita
  • markita Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4361
  • Otrzymane podziękowania: 7977
To ja poproszę tego na wysokim sztamie :P
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

W Hanutkowie 2016/09/21 21:51 #25633

  • rispetto
  • rispetto Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Homo hortulus
  • Posty: 1468
  • Otrzymane podziękowania: 3345
Właśnie sobie uświadomiłem, że jesień za progiem :(






Ostatnio zmieniany: 2016/09/22 08:01 przez rispetto.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant, danutal, edulkot, lelumpolelum

W Hanutkowie 2016/09/21 22:53 #25643

  • Monika-Sz
  • Monika-Sz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1012
  • Otrzymane podziękowania: 1974
Wtrącając się w dyskusję nt rozchodników- ta sama odmiana rośnie u mojej Mamy i u mnie.
U mnie niewysoki na baczność, u Mamy wyciągnięte gniazdo.
Z moich obserwacji wynika, że te u Mamy mają cieższą glebę i nieco mnie słońca. Podlewane tylko tyle co przez deszcz, ale gleba cięzka trzyma wilgoć. U mnie rosną w pełnym słońcu, na dość słabej ziemi- nie są tak wybujałe, ale trzymają fason.
Wydaje mi się, że to połączenie raczej piaszczystego stanowiska i dużego dostępu do słońca gwarantuje ładny pokrój.

Paweł- miło mi było CIę poznać! Twoje iglakowe cudeńka znam "z widzenia" bo czasem zaglądam cichaczem- cieszę się, że miałam okazję poznać takiego pasjonata, jakim jesteś :przytulam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

W Hanutkowie 2016/09/21 23:09 #25646

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5703
  • Otrzymane podziękowania: 15070
To i ja się w Hanutkowie przywitam... :witaj i podziękuję raz jeszcze za piękną paprotę... :buziak kapitalny masz Pawle ogród... a widziany z góry... :woohoo: wymiata... iglaczkowe królestwo... :) acz ja naturalnie spytam... wybacz... :P co to za różanecznik różowi się gdzieś w oddali na pierwszej stronie i czy on jeden, czy ich więcej w Twoim kolekcjonerskim ogrodzie?
Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2016/09/21 23:10 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

W Hanutkowie 2016/09/22 08:17 #25669

  • rispetto
  • rispetto Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Homo hortulus
  • Posty: 1468
  • Otrzymane podziękowania: 3345
Moniko Sz - również bardzo cieszę się z możliwości spotkania Cię :) Szkółking integruje ludzi :) No i zawsze łatwiej pisze się z ludźmi spotkanymi na żywo :)
Czytam to, co piszesz o rozchodnikach oraz glebie i dalej nie mam pomysłu co decyduje o tym, że rosną prosto :lol: Co ogród to inne, wzajemnie wykluczające się, warunki :lol: U mnie gleba jest gliniasta. Już miałem napisać, że może to kwestia wysypania korą, ale przypomniała mi się rabata, na której kory nie ma (wysypana jest otoczakami), a rozchodniki rosną jak głupie ;)

Moniko th - witam w hanutkowych progach :witaj No trochę tych iglaków się uzbierało :diabelek A ile jeszcze czeka na posadzenie ... gwizdac Dobrze, że mam chociaż miejsce, żeby je odstawiać "na lepsze czasy" :diabelek
Rodek, o który pytasz, to catawbiense Grandiflorum. Niezawodnie kwitnie od momentu posadzenia. I nawet miejscówka w pełnym słońcu mu nie przeszkadza :)

Idzie zima, więc chyba trzeba nowe buty kupić :diabelek



Zacząłem w tym roku rezygnować z kory na rzecz kamyków. Zobaczymy jak to będzie wyglądało po zimie ... A może ktoś z Was ma tak wysypane rabaty? Sprawdza się?
Ostatnio zmieniany: 2016/09/22 08:20 przez rispetto.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant, chester633

W Hanutkowie 2016/09/22 11:02 #25701

  • Monika-Sz
  • Monika-Sz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1012
  • Otrzymane podziękowania: 1974
Eee tam nowe buty, nie można ślepo za modą podążać ;) - te są świetne :woohoo: :woohoo:

Co do gleby- glina może porządnie potrafi przeschnąć i też daje rozchodnikom trudne warunki, jakie one wolą.. think:
Ta cięzka, jaka jest u mojej Mamy, to taka czarna, wilgotna, zimna- jakby torfowa. Dawno temu- kilkadziesiąt lat wcześniej, tamte tereny były podmokłymi łąkami.
Od pewnego czasu zbieram się do tego, żeby zrobić doświadczenie i wykopać kępy rozchodników, sadząc je jeszcze raz- tym razem w dołkach z dużą domieszką piasku- i sprawdzić, co się będzie działo.
Jeśli nadal będą się rozkładać na boki w gniazdo, to będzie oznaczać, że pełne słońce jest im potrzebne równie mocno, co suche stanowisko ;)

Z tym łatwiejszym pisaniem do osób, które się poznało masz rację- inaczej wchodzi się do wątku, znając osobiście osobę.

Patrzę sobie na te twoje iglakowe cudeńka..i od razu na myśl przychodzi mi moja sosenka NN- kilka lat temu dostałam jako miniaturkę, posadziłam na brzegu rabaty. Od roku z przerażeniem obserwuję, że robi się z niej duży iglak i rośnie jak "choinka"..i chyba wiosną muszę wykopać :blink:
Nie wiem, co to jest, co z tego wyrośnie..ale miniaturka to na pewno nie jest krecigl

Tak się jeszcze głupio zapytam.. we wpisie z 27 sierpnia- ten las doniczek..to Twoja szkółka :woohoo: ?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): rispetto

W Hanutkowie 2016/09/24 21:14 #25968

  • rispetto
  • rispetto Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Homo hortulus
  • Posty: 1468
  • Otrzymane podziękowania: 3345
Te buty stoją już chyba czwarty rok i widać, że nie do końca są całoroczne :lol:
Czuję, że wspólnie napiszemy jakąś rozprawę doktorską n a temat powodzenia w uprawie rozchodników polewkamax Będę mógł dołączyć do testów, bo jedna z tych kęp trafi do ogrodu z wyjątkowo kiepską glebą (glina taka, że jak wyschnie to tylko kilofem ją łupać). Co do słonecznej miejscówki to mogę już potwierdzić. Mam jedną kępę posadzoną w miejscu, gdzie słońce jest może przez dwie godziny, a do tego są dosyć mocno podlewane ze względu na towarzystwo hortensji i tam się wykładają. Czyli jest jakiś trop :)
Co do Twojego iglaka, to zawsze można go trochę ogolić :) Z sosnami jest bardzo prosto, bo wystarczy przyciąć wiosenne 'świeczki' i już zrobi się bardziej kompaktowy. Jeśli to świerk lub jodła, to najlepiej przyciąć je wczesną wiosną skracając gałęzie.
A we wspomnianym wpisie to tak, moja "szkółka" :)

Kilka widoków z słonecznej odsłony jesieni





No i zaczęły się pierwsze szczepienia :)


I na koniec rozchodniki z rabaty "pokazowej"
Ostatnio zmieniany: 2016/09/24 21:46 przez rispetto.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant, th, MarzenaSantaFe, Efkaraj, edulkot, chester633, lelumpolelum, Nowinka, zanetatacz

W Hanutkowie 2016/09/25 16:48 #26034

  • Siberia
  • Siberia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2929
  • Otrzymane podziękowania: 5603
No to pokazały :woohoo:

Posiadaczowi taaakiej ilości drzew to ani jesień, ani nawet zima niestraszna :kocham

Gorzej mają byliniarze :diabelek

Lada tydzień trzeba będzie dosadzić/przesadzić cośkolwiek, żeby zimą znów nie :mur
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

W Hanutkowie 2016/09/26 10:47 #26148

  • rispetto
  • rispetto Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Homo hortulus
  • Posty: 1468
  • Otrzymane podziękowania: 3345
No to mnie własnie zniechęca do bylin (z małymi wyjątkami) :P Latem festiwal kolorów, a od późnej jesieni do wiosny ... No ale nie chce wywoływać wojny od wyższości świąt wielkanocnych na Bożym Narodzeniem :diabelek
Teraz właśnie pięknie zaczynają przebarwiać się klony i dokonałem odkrycia w części, gdzie w doniczkach rośliny czekają na swoją miejscówkę. Chyba w zeszłym roku kupiłem klona rubrum 'Green Pillar'. Miał być kolumnowy, ale póki co nie pokazuje tego, więc czekał na lepszy czasy. No i teraz okazało się, że pal sześć tą kolumnowość! Jaki kolor liści dostał to głowa mała. Wieczorem wrzucę fotkę, bo została w paracie. Czerwień taka, że klękajcie narody :woohoo:
Tymczasem wrzucam zdjęcie nowego mieszkańca Hanutkowa. Oto Piksel :)

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, Amarant, Kalmia, danutal, markita, edulkot, affa, Pani Bestia, chester633, lelumpolelum ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych
Moderatorzy: Efkaraj
Czas generowania strony: 0.188 s.