Natrafiłam na ciekawy artykuł i postanowiłam przybliżyć Wam zestaw porad i wskazówek znanego kanadyjskiego projektanta ogrodów
Briana Mintera.
Porad jest aktycznie więcej niż tytułowe 21, ale sądzę że warte poznania.
Zdjęcia poglądowe zostały zaczerpnięte ze strony
21 easy ideas to beautify your yard
Tłumaczenie własne.
1. Zintegruj rośliny
Warzywa i zioła mają swoje miejsce w ogrodzie kwiatowym. Brian Minter wykorzystuje zioła do obsadzania krawędzi i granic rabat, a ma przede wszystkim słabość do różnych gatunków mięty ponieważ wyrasta ona wcześnie i towarzyszy nam w ogrodzie do późna. "W ogrodzie, integracja jest
kluczem," mówi. Aromat mięty unosi się na wietrze, gdy odwiedzający potrącają rośliny przechodząc, a w każdej chwili można użyć jej do aromatyzowania (napojów, sałatek, deserów) przez cały dzień.
2. Graj w tekstury
Należy zwrócić uwagę na teksturę liści, a także rozmaite barwy. Oto, na przykład, fioletowa Żurawka sprawia piękny kontrast wobec Dąbrówki rozłogowej 'Burgundy Glow' i szaro-niebieskich kamieni.
3. Wsadzaj drzewka i krzewy do donic
Nie myśl, że ogrody są ograniczone do donic z nasadzeniami jednorocznymi - można użyć drzew i krzewów, aby uzyskać odważny efekt. Oto, na przykład, tawlina jarzębolistna 'Sem' jest wspaniałym zestawieniem z bordowymi liśćmi orzecha laskowego 'Red Majestic'.
4. Plan na wielkie wejście
Dwa świerki gotowe, aby wprowadzić gości do ogrodu, na wzgórzu z wolno rosnącymi drzewami iglastymi i roślinami alpejskimi. Zimozielone drzewa są po prostu wystarczająco duże - około 2,5 m wysokości i 1,5 m szerokości - do gry w ukrycie krętej ścieżki, która prowadzi do porośniętego roślinnością ogrodu. "Definiowane wejście robi duże wrażenie", Brian mówi: "Witajcie!".
5. Stwórz zakątki by cieszyć się swym ogrodem
"Ogrody to nie tylko sadzenie, przycinanie i odchwaszczanie," mówi Brian. "One są magicznym miejscem, i potrzebują przypomnienia gdy tam przechodzimy. Ładne widoki i trochę ucieczki". Czy są one wykorzystywane, czy nie, niewielki ozdobny stół i krzesła zapraszają do kontemplacji. Miejsce zaprasza: Chodź, usiądź na chwilę i by powąchać kwiaty, słuchać śpiewu ptaków i obserwować jak rośnie trawa.
6. Posadź pachnące zioła
Zioła posadzone w skrzynkach okiennych i pojemnikach, dzięki czemu można umieścić je przed drzwiami do kuchni lub przy grillu. Można wtedy łatwo uciąć i zastosować do sałatek, zup, sosów. Poza tym to uczta dla oczu, jak również kubków smakowych.
7. Stworzenie dramaturgii w ogrodzie
Wielka, rozłożysta Gunnera czuje się jak w naturze nad zalesionym strumieniem i wodospadem, dodaje dramatyzmu i stwarza obraz w ogrodzie. Brian używa wielkich bylin wieloletnich - do zmiany skali rzeczy, to coś na podobieństwo dodania wieżowca do panoramy miasta. Tawułki i tulejniki ("kapusta skunksa") podkreślają i uzupełniają scenę.
Uwaga: Nie wszędzie można zastosować gunnerę, w naszym klimacie jest wymagająca co do zimowania. Można jednak użyć innych roślin: hibiskusów, lilii orientalnych, sadźców konopiastych, ostróżek, wysokich rudbekii, parzydła leśnego, wiązówki czerwonej, kanny, miskantów czy malw.(przyp. D.)
8. Niech przyroda będzie twoim przewodnikiem
Brian stworzył alpejski staw jakby wykuty na wzgórzu, gdzie żaby i ropuchy dołączają się do chóru ptaków, chętnie chlapiących się w płytkiej wodzie. "Sztuką jest, praca z ustawieniem i kompozycją tak, by staw i nasadzenia miały naturalny wygląd," mówi Brian. W tym przypadku stwarza to płaszcz irgi na pierwszym planie i alpejskie jodły oraz cyprys nutkajski w tle.
9. Nie zapomninaj o pojemnikach/donicach
Wczesną wiosną, na długo przed rozkwitem barw ogrodu, Brian ustawia pojemniki, które większość sezonu cieszą jasnymi liśćmi i subtelnymi fakturami. Jakaś bylina o pokroju płaczącym, do tego Euphorbia lub dwie. Do tego Żurawka (np. "Marmalade"), po której następuje smuga Sedum (np. "Angelina"). "Z liśćmi takimi jak te, kto potrzebuje kwiatów?" mawia. No, a kwiatów takich jak fiołki można dodać do ozdoby wiosennych sałatek.
10. Wysokie akcenty w ogrodzie
Nadaj krajobrazowi kilka wysokich punktów - w tym przypadku, Brian pokazał trzy wysokie inspirowane klasycyzmem kolumny betonowe, które stoją niczym wykrzykniki. "Chodzi o to, aby podnieść wzrok z ziemi", mówi Brian. "Filary tworzą poczucie starożytności i dodają element zaskoczenia i tajemnicy." Scena ta jest uderzająca w lecie, kiedy otaczający ogród mieni się w kolorze białym tawułek, pluskwicy oraz bratków i srebrzystych miskantów.
11. Zastosuj krzywe
Sekret wprowadzenia intrygi w ogrodzie? "Zawsze mam krzywą", mówi Brian. "Aby zachować zagadkowość - Co odnajdę, co odkryję? Nie potrzeba dużo miejsca, aby to osiągnąć". Spacer na drugi koniec tej winorośli opartej na pergoli zastąpi długi spacer w wielkim ogrodzie czy parku.
12. Wykorzystaj moc perspektywy
Brian tworzy iluzję dużej przestrzeni przez jej zwężenie. (trawnik) "W ogrodzie jest węższy o 8 stóp (ok. 2,40 m) na końcu, niż jest na pierwszym planie, w którym mierzy 20 stóp (ok. 6 m) od bukszpanu do bukszpanu," mówi Brian. Rezultat: przestrzeń, którą obserwujemy wydaje się półtora raza większa niż jest jej rzeczywista długość.
13. Zastosuj różnobarwne liście
Niezależnie od tego, że odstrasza komary, Brian lubi barwne pachnące geranium (Pelargonium citrosum). Dzięki jakby zmrożonym-białym końcówkom liści, "świeci jak latarnia" na obrzeżach rabaty. "Zwykła forma zielona zniknie", mówi Brian. "Użyj barwnych roślin, które zamieszają rzeczy." Plusem jest cytrynowy zapach, obdarowujący przechodzących doznaniami sensorycznymi.
14. Idź w bogate, ciemne kolory
Twój ogród zyska na dodatku roślin z ciemnymi bordowymi liśćmi, które wyglądają (na tle innych) niczym czarne. "Czarne liście tworzą magiczne kombinacje w ogrodzie", mówi. "Wystarczy spojrzeć na te ciemne liście begonii czy dalii.
15. Nie komplikuj
Można stworzyć sensację umieszczając jedną wspaniałą roślinę w spektakularnej donicy. Brian robi to z Sedum 'Angelina' w 90 cm wysokości pordzewiałym gazonie. "To jest elegancja w prostocie," mówi. "Ludzie mają tendencję do zbyt skomplikowanych nasadzeń kontenerowych." Brian lubi to złote słońce, soczyste, tolerujące upał i suszę. Roślina popisze się zmiennością koloru od wiosny, przez lato do jesieni (zielony, żółty, bursztynowo-pomarańczowy).
cdn.