Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Pierwiosnek (Primula) – wiadomości ogólne, warunki uprawy, kompozycje w naszych ogrodach

Pierwiosnek (Primula) – warunki uprawy, w naszych ogrodach 2016/06/02 06:30 #667

  • Leszek.G
  • Leszek.G Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • podlasie, 5B
  • Posty: 593
  • Otrzymane podziękowania: 1023
Pierwiosnków opisywać chyba nie ma potrzeby.
Dość napisać, że lubią światło, słońce i wilgoć.
Niektóre u nas wymarzają (jak np P. japoński) albo zanikają z czasem (P. viali)
Ale czyż nie warto zadać sobie trochę trudu :P

Pierwiosnki wyniosłe:










P. łyszczak (P. auricula) Double gold


i zwykły P. auricula


P x pubescens ( P. omszony, hybryda)




CDN.

* * *


"Żeby zdobyć wiedzę - trzeba się uczyć. Żeby zdobyć mądrość - trzeba obserwować. " - Marylin vos Savanti
Ostatnio zmieniany: 2017/01/30 03:50 przez Gosia1704.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Efkaraj, jola

Pierwiosnek (Primula) – warunki uprawy, w naszych ogrodach 2016/06/03 11:33 #1308

  • Leszek.G
  • Leszek.G Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • podlasie, 5B
  • Posty: 593
  • Otrzymane podziękowania: 1023
P. capitata


P. rosea "Grandoflora"


P. juliae (P. gruziński)


P. deniculata alba (P. ząbkowany)


P. deniculata "Rubin"
"Żeby zdobyć wiedzę - trzeba się uczyć. Żeby zdobyć mądrość - trzeba obserwować. " - Marylin vos Savanti
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): jola


--=reklama=--

 

Pierwiosnek (Primula) – warunki uprawy, w naszych ogrodach 2016/07/17 10:01 #13553

  • jola
  • jola Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 274
  • Otrzymane podziękowania: 799
Kolejny nieznajomy .


Oraz nieprzerwanie kwitnąca od wczesnej wiosny Francesca :-)

Pozdrawiam : Jola .
Ostatnio zmieniany: 2016/07/31 21:08 przez jola.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant, VERA, Gosia1704, dorcia7

Pierwiosnek (Primula) – warunki uprawy, w naszych ogrodach 2016/08/15 21:54 #20254

  • jola
  • jola Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 274
  • Otrzymane podziękowania: 799
Pierwiosnki - starsze i nowsze nabytki .










Pozdrawiam : Jola .
Ostatnio zmieniany: 2016/08/15 22:04 przez jola.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant, VERA, Gosia1704, zanetatacz

Pierwiosnek (Primula) – warunki uprawy, w naszych ogrodach 2016/10/13 11:15 #29428

  • Gosia1704
  • Gosia1704 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2193
  • Otrzymane podziękowania: 2554
Tak wyglądały moje tegoroczne siewki pierwiosnków tuż przed wsadzeniem do gruntu. Chyba pozbyłam się już mączniaka vishenka
To są siewki mieszanki Striped Blue. Zobaczymy jak przezimują.





Tutaj mam siewki Mystery Packet
Pozdrawiam Wszystkich
:witaj
Zapraszam na
Kwiecisty groch z kapustą
Ostatnio zmieniany: 2016/10/13 11:18 przez Gosia1704.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, VERA, jola, Semper, dorcia7, zanetatacz, Franusiowa

Pierwiosnek (Primula) – warunki uprawy, w naszych ogrodach 2016/12/23 02:20 #40324

  • Gosia1704
  • Gosia1704 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2193
  • Otrzymane podziękowania: 2554
Mam takiego gratiska, z zupełnie innymi listkami, być może pierwiosnek syberyjski (p. nutans). Zobaczymy jak zakwitnie na wiosnę. Widzicie jakie ma inne listki?



Prześlicznie rośnie mi Dark Rosaleen. Tutaj bordowe wysokie julianki – mam nadzieję, że na wiosnę dołączą do nich inne siewki florystyczne (wysokie) :owady . Kilka z tych julianek powędruje do innych ogrodów, mam nadzieję, że sprawią się dobrze. Widzicie jakie biedniutkie, wymęczone przez mączniaka?



Tutaj mam siewki pierwiosnków striped blue. One też częściowo wywędrują. Może powinnam je zadołować w doniczkach, ale nie mam doświadczenia w uprawie doniczkowo-ziemnej, więc będą kopane wiosną. Te w kółeczku to raczej zostaną, bo były wsadzane do doniczki bardzo malusie (trzy, żeby doniczka nie stała pusta), jak widać nawet mączniak ich nie zmógł :kocham .



Te to zostaną ze mną.



Mam jeszcze dużo, dużo innych siewek zwłaszcza od Kasi kryzysowej. Zobaczymy jak zakwitną wiosną.
Pozdrawiam Wszystkich
:witaj
Zapraszam na
Kwiecisty groch z kapustą
Ostatnio zmieniany: 2017/02/06 18:45 przez Gosia1704.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Pierwiosnek (Primula) – warunki uprawy, w naszych ogrodach 2017/01/17 21:23 #44982

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25526
  • Otrzymane podziękowania: 66089
Primula 'Ramona'
Polyanthus

'Ramona' kwitnie miedziano-czerwonymi kwiatami wzniesionymi nad rozetą zielonych liści. W moim ogrodzie rośnie od 2013 roku, ale szału nie ma. Ani zachwalane, 'spektakularne' kwiaty, ani tempo wzrostu i obfitość kwitnienia nie zaskoczyły mnie pozytywnie.







.
Ostatnio zmieniany: 2017/02/04 23:15 przez Gosia1704.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Pierwiosnek (Primula) – warunki uprawy, w naszych ogrodach 2017/01/17 21:59 #44992

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25526
  • Otrzymane podziękowania: 66089
Cięzko bez szczegółów ustalić nazwę na podstawie jednego zdjęcia, wygląda mi jednak na Primula alpicola violacea. Do pełnej identyfikacji trzeba by jednak trochę zbliżeń na liście, kwiaty, pąki...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Wertyk

Pierwiosnek (Primula) – warunki uprawy, w naszych ogrodach 2017/01/17 22:19 #45002

  • Ingrid
  • Ingrid Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Posty: 9
  • Otrzymane podziękowania: 4
Poll to zdecydowanie nie jest 'Ramona' tylko jakiś kundelek z siewu .
pozdrawiam Ingrid
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll

Pierwiosnek (Primula) – warunki uprawy, w naszych ogrodach 2017/01/17 22:23 #45007

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25526
  • Otrzymane podziękowania: 66089
Kupiona u Sattonów w UK, ale zawsze jest pewnie i tam margines błędu.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Pierwiosnek (Primula) – warunki uprawy, w naszych ogrodach 2017/01/17 23:50 #45028

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25526
  • Otrzymane podziękowania: 66089
Moim zdaniem sa najładniejsze. ;heart
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Pierwiosnek (Primula) – warunki uprawy, w naszych ogrodach 2017/01/20 00:38 #45336

  • Gosia1704
  • Gosia1704 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2193
  • Otrzymane podziękowania: 2554
Kondzio napisał:
Tego niestety nie znam nazwy ale znając Gosie znajdzie nazwę :)

Załącznik nie został znaleziony


Konrad mnie zdecydowanie przecenia. Ponieważ nie widać dokładnie kwiatu to można tylko strzelać.
Moje typy to: 1. Primula alpicota (violet), 2. Primula waltonii i 3. Primula secundiflora.
Dwie pierwsze widziałam w angielskich sklepach w sprzedaży. Problem jest tylko w tym, że prymule na zdjęciu są prawie granatowe, a te które wymieniłam są co najwyżej fioletowe lub ciemno-lila.

Te pierwiosnki wysokie są najczęściej pochodzenia azjatyckiego. Ważny jest też czas kwitnienia (kwitną często późną wiosną, wczesnym latem). Są wśród nich również samoistne krzyżówki. Na przykład pierwiosnek Beesa ma żółte oczko, jest ciemno-różowy lub biały, pierwiosnek Bulleya mocno żółty, a ich naturalna krzyżówka – pierwiosnek piętrowy P. bullesiana (P. bulleyana x P. beesiana) jest w odcieniach pomarańczowych do cynobru. Wszystkie mają wysokość około 70–80 cm i lubią ziemię dość wilgotną.

Edit. Ewa, pamiętaj o mnie. Ja dopiero będę siała tamtegoroczne zakupy.
W tamtym roku wysiałam m.in. P. sieboldii „Miho no Koji” ale niestety żadna mi nie wzeszła. Zostawiłam doniczki i przez cały rok podlewałam, ale prawdę mówiąc nadzieję już straciłam.
Pozdrawiam Wszystkich
:witaj
Zapraszam na
Kwiecisty groch z kapustą
Ostatnio zmieniany: 2017/02/10 19:22 przez Gosia1704.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Pierwiosnek (Primula) – warunki uprawy, w naszych ogrodach 2017/01/21 00:40 #45542

  • Gosia1704
  • Gosia1704 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2193
  • Otrzymane podziękowania: 2554
evastyl napisał:
W kilku książkach znalazłam informacje iż prymula 'Elizabeth Killelay ' jak i z seriim 'Lace' należny do gatunku elatior pierwiosnek wyniosły a właściwie jest to P. elatior- hybrida lub P.x polyantha
U mnie słabo rośnie a wszystko przez to że zimy są przeważnie deszczowe z małą ilością śniegu a wiadomo że większość prymul nie znosi mokrych zim .

Ja ostatnio szperałam też troszkę za prymulkami i doszłam do wniosku, że po angielsku „primerose” to określenie pierwiosnka bezłodygowego. P. elatior to oczywiście pierwiosnek wyniosły, tylko, że Anglicy uważają chyba, że już czystych pierwiosnków wyniosłych to nie ma.
Z jednej strony pierwiosnki się tak łatwo krzyżują...
Bezwzględnie Polyantha to krzyżówka pierwiosnka bezłodygowego i wyniosłego. Francisca na przykład, choć znaleziona w naturze też jest podejrzana o to, że jest krzyżówką (hybrydą) ponieważ bardzo długo kwitnie.
Są pierwiosnki linii Cowichan, te charakteryzują się ciemnymi liśćmi i bardzo czerwonym zabarwieniem kwiatów. Pochodzą one od pierwiosnków znalezionych przy torach kolejowych stacji Cowichan. Są to Polyanthy (czyli hybrydy, które jak pierwiosnek wyniosły mają łodygi). Ciemne zabarwienie liści, ale bezwzględnie to pierwiosnki bezłodygowe mają te hodowane w Irlandii (Irish primeroses).
Współczesne pierwiosnki w hodowli są już tak pokrzyżowane, że chyba możemy mówić o pierwiosnkach gatunkowych oraz ich hybrydach, które posiadają najwięcej ich cech.
Niektóre z nich, jeśli rozmnażane względnie generatywnie możemy nazwać odmianami.
Anglicy (jeśli mówimy o Barnhaven, które choć jest we Francji to jednak kontynuje hodowlę powstałą w Ameryce, z nasion pozyskanych z Anglii), wcale nie rozróżniają pierwiosnków łyszczaków i omszonych. Myślę, że warto by je przekwalifikować zgodnie z tym co jest u nas uznawane.
Z tymi starymi gatunkami, które podlegały hodowli, krzyżowaniu i selekcji to są kłopoty ze względu na ich mnogość.
Polyanthy pochodzące od pierwiosnków gruzińskich, które są bezłodygowe, bez wątpienia łodygi mają, a jednak są nazywane juliankami.
Będziemy się zastanawiać, jeśli się zgodzicie wspólnie i dochodzić do jakichś wniosków.
Zobaczymy, może coś nam z tego wyjdzie.

Pierwiosnki linii Hose-in-hose to też są Polyanthy. Prawdopodobnie jednym z ich przodków był pierwiosnek lekarski. Znane są od czasów elżbietańskich.
Jeszcze są tak zwane linie elżbietanek – pierwiosnków bezłodygowych o wyjątkowo ozdobnych wybarwieniach.
Może to jakoś rozbierzemy wspólnymi siłami?


Pozdrawiam Wszystkich
:witaj
Zapraszam na
Kwiecisty groch z kapustą
Ostatnio zmieniany: 2017/02/04 14:02 przez Gosia1704.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Ingrid

Pierwiosnek (Primula) – warunki uprawy, w naszych ogrodach 2017/01/21 17:34 #45631

  • dorcia7
  • dorcia7 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi bo nie jesteś sam
  • Posty: 597
  • Otrzymane podziękowania: 1420
A ja nie narzekam :)



pozdrawiam -Dorota
Działka - moja pasja cz. 1
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Gosia1704, Elżbieta, Ingrid

Pierwiosnek (Primula) – warunki uprawy, w naszych ogrodach 2017/01/28 22:21 #46862

  • Gosia1704
  • Gosia1704 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2193
  • Otrzymane podziękowania: 2554
Prześliczne pierwiosnki, które pokazała nam Ela w propozycjach na białe rabaty TU.
Po lewej – pierwiosnek ząbkowany (P. denticulata), po prawej – pierwiosnek lekarski (P. veris). Na dole hybryda pierwiosnka wyniosłego.

Elzbieta napisał:
Primule i pierwiosnki


Pozdrawiam Wszystkich
:witaj
Zapraszam na
Kwiecisty groch z kapustą
Ostatnio zmieniany: 2017/01/29 11:58 przez Gosia1704.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Elżbieta

Pierwiosnek (Primula) – warunki uprawy, w naszych ogrodach 2017/01/29 21:06 #47021

  • Elżbieta
  • Elżbieta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2643
  • Otrzymane podziękowania: 6990
Jeżeli zginą, to kupię nowe choć z założenia moje ogrodowanie, a raczej działkowanie miało się ograniczać do bardzo wąskiej grupy roślin. Kiedy na targu zobaczyłam te śliczne żółte kwiatuszki przypomniało mi się dzieciństwo i dlatego zawsze bedę je mieć :slonko
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Gosia1704

Pierwiosnek (Primula) – warunki uprawy, w naszych ogrodach 2017/01/29 21:36 #47023

  • dorcia7
  • dorcia7 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi bo nie jesteś sam
  • Posty: 597
  • Otrzymane podziękowania: 1420
Gold Nugget Apricot



Gold Nugget Blue



Blue Zebra



Miss Indigo



Moonshine

pozdrawiam -Dorota
Działka - moja pasja cz. 1
Ostatnio zmieniany: 2017/01/29 23:21 przez Gosia1704.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): jola, Gosia1704, Elżbieta

Pierwiosnek (Primula) – warunki uprawy, w naszych ogrodach 2017/02/02 14:58 #47449

  • Danusia
  • Danusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 11246
  • Otrzymane podziękowania: 20612
Witam przez pierwiosnki tutaj trafiłam bo troszkę ich już u siebie nazbierałam i chciałam poszerzyć swoją wiedzę na ich temat :) z sianiem na razie nie próbuje bo mam do nasionek dwie lewe ręce.
Danusia

Człowiek jest kowalem swego losu.Może dlatego znajdujemy się tak często miedzy młotem a kowadłem. HORACY
Moje małe szczęścia i porażki
WIZYTÓWKA
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Pierwiosnek (Primula) – warunki uprawy, w naszych ogrodach 2017/02/02 15:02 #47451

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8383
  • Otrzymane podziękowania: 24980
Czekamy więc z niecierpliwością Danusiu na zdjęcia Twoich ulubieńców :)
pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Pierwiosnek (Primula) – warunki uprawy, w naszych ogrodach 2017/02/02 18:49 #47490

  • Danusia
  • Danusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 11246
  • Otrzymane podziękowania: 20612
Postaram się wstawić kilka zdjęć tylko musicie mi wybaczyć bo nazw wszystkich nie znam ale pewnie szybko sie tutaj nauczę :)










To tak na razie na początek :) mam nadzieje że zdjęcia wszystkie wejdą
Danusia

Człowiek jest kowalem swego losu.Może dlatego znajdujemy się tak często miedzy młotem a kowadłem. HORACY
Moje małe szczęścia i porażki
WIZYTÓWKA
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant, piku, Gosia1704
Czas generowania strony: 0.200 s.