Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Lewizja (Lewisia) - gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie

Lewizja (Lewisia) - gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2016/06/23 22:00 #6693

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25526
  • Otrzymane podziękowania: 66083
Lewizja (Lewisia)

Ten niezbyt wielki, bo obejmujący około 20 gatunków rodzaj, honoruje w swojej nazwie amerykańskiego podróżnika i odkrywcę Meriwethera Lewisa, zyjącego i pracującego na przełomie XVIIII/ XIX wieku. Lewizje są roślinami wieloletnimi, które na stanowiskach naturalnych porastają skaliste obszary na zachodzie Ameryki Północnej.
Mapa przedstawiająca zasięg występowania wszystkich gatunków Lewisia


źródło: bonap.net

Lewizje, rosną w sposób bardzo charakterystyczny a zarazem urokliwy- mięsiste liście tworzą w szczelinach skalnych przyziemne rozety, nad którymi wyrastają delikatne kwiaty osadzone na wyprostowanych łodyżkach. Kwiaty gatunków mają zazwyczaj pastelowe barwy, w tym, w nieczęsto spotykanym kolorze brzoskwiniowym. Choć nie są wielkimi roślinami (dorastają do 10-15 cm wysokości) ze względu na walory ozdobne, lewizje trafiły do ogrodów, przede wszystkim skalnych i alpinariów, oraz dzięki entuzjastom, doczekały się licznych mieszańców.

Uprawa tych pełnych uroku roślin nie jest zbyt łatwa, dlatego obecnie nie są tak często spotykane w ogrodach, jak niegdyś. Należy zapewnić im stanowisko słoneczne, ale niezbyt gorące a tego ciężko dokonać. Musimy pamiętać, iż jest to roślina górska a w górach panują inne warunki, niż na nizinach, gdzie śnieg leży krócej i w mniejszej ilości, panuje mniejsza naturalna wilgotność powietrza. Ze stoków woda odprowadzana jest stosunkowo szybko, co powoduje, że lewizje nie wygniwają w okresie wczesnowiosennym. W Anglii odnotowuje się niskie temperatury ujemne i dużą ilość dni z opadami, więc miłośnicy lewizjii uprawiają je w specjalnych nieogrzewanych szklarniach, lub osłaniają je przed nadmiarem wilgoci szybami.

.
Ostatnio zmieniany: 2021/12/12 12:53 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant

Lewizja (Lewisia) - gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2018/02/07 15:04 #103525

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4204
  • Otrzymane podziękowania: 14645
Lewizja liścieniowa. nie znam odmiany.
Pięknie kwitła, niestety potem szybko zanikła.
Zdjęcie z końca lipca.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj, VERA


--=reklama=--

 

Lewizja (Lewisia) - gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2018/02/08 18:25 #103688

  • dorcia7
  • dorcia7 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi bo nie jesteś sam
  • Posty: 597
  • Otrzymane podziękowania: 1418
A to moje 2015-2017





















pozdrawiam -Dorota
Działka - moja pasja cz. 1
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA, Elżbieta, nelu-pelu

Lewizja (Lewisia) - gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2018/06/20 20:12 #122594

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16261
  • Otrzymane podziękowania: 54325
Lewizja ''Tutti Frutti”. w ogrodzie pokazowym w Pradze :)

Zdj.10.05.2018










pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA

Lewizja (Lewisia) - gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2021/01/07 21:06 #222471

  • Ave
  • Ave Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1305
  • Otrzymane podziękowania: 3406
Moją przygodę z lewizją zaczęłam... wpadką. Posadziłam w zwykłej ziemi (pamiętałam tylko, że mam sadzić pod kątem, żeby woda się w rozecie nie zatrzymywała) i co... i kicha. Nie padła, ale strasznie skarlała . Zniechęciłam się i nie chciałam już lewizji w ogrodzie.
Los bywa jednak przewrotny. Nie chciałam, to dostałam w prezencie ... 3 szt.. Nie miałam wyjścia musiałam o ich uprawie poczytać. I zastosować się do wymagań ...

- kwaśne podłoże, dobrze zdrenowane- bez problemu - kwaśny torf, ziemia rodzima, piasek

- warstwa podłoża, w której znajdują się korzenie - żwir i drobne kamyki - też nie filozofia.

- głębsza warstwa - może zawierać trochę gliny i próchnicy z kwaśnego torfu - i tak zrobiłam, rodzimą ziemię (gliniastą) pomieszałam z przekompostowaną korą i kwaśnym torfem

- powinna być sadzona w szczelinach, a nawet w prawie pionowych skarpach - to starałam się zachować - sadziłam tak, żeby po podlaniu woda odpływała z rozety. Zamoczenie rozety powoduje jej gnicie.

- roślinki powinny być tak posadzone, aby rozetki liściowe nie zbierały wody - u mnie skalniak jest ze spadkiem, więc problemów nie było. Jak potrzebowałam większe nachylenie to układałam kamyki.

- stanowisko uprawy powinno być częściowo ocienione, szczególnie w porze silnego nasłonecznienia - o tym wtedy nie wiedziałam, ale mój skalniak jest zacieniany krzakami właśnie od północnej strony, więc wymaganie to spełniło się samo.

- w sezonie podłoże powinno być lekko wilgotne - z tym mam różnie, bo skalniak podlewam sporadycznie

- w czasie długotrwałej suszy wskazane jest podlewanie roślin co 4-5 dni - no bez przesady, w czasie suszy podlewałam 1 x w tygodniu, a czasami rzadziej, ale tu pomogło chyba to popołudniowe zacienienie.

- jesienią podłoże powinno być osuszone (co niestety trudno wykonać gdyż jesienią częściej pada) - ja nic nie osuszałam, ale w ubiegłym roku było bardziej sucho niż mokro, więc w tym sezonie może będę musiała to zrobić.

- dobrze zimuje w suchym podłożu, zabezpieczona przed opadami deszczu i śniegu (można przykryć ją kloszem szklanym lub plastikowym).

Nie są to rosliny długowieczne, bo po 4-5 latach karleją, przynajmniej tak było u mnie.
Korzystałam z info www.mowimyjak.pl/dom-i-ogrod/rosliny-i-o...prawie,12_76505.html


















Ostatnio zmieniany: 2021/01/07 21:10 przez Ave.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA, Elżbieta, nelu-pelu, Franusiowa, wojtek

Lewizja (Lewisia) - gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2021/01/07 21:28 #222480

  • nelu-pelu
  • nelu-pelu Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 6622
  • Otrzymane podziękowania: 14341
Ewa imponujące kwitnienie..! clap clap
Pozdrawiam, Nela
Moje metamorfozy - zapraszam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ave

Lewizja (Lewisia) - gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2021/01/08 12:29 #222517

  • Franusiowa
  • Franusiowa Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3893
  • Otrzymane podziękowania: 13532
Ostatnio zmieniany: 2021/01/08 12:39 przez Franusiowa.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA, Ave, Elżbieta
Moderatorzy: Tomek Mr, Efkaraj, wojtek
Czas generowania strony: 0.170 s.