Wiąz (Ulmus)
Wysokie, rozłożyste drzewa, rzadziej krzewy z rodziny wiązowatych (
Ulmaceae) obejmujący co najmniej 40 gatunków.
W naturze występuje w strefie umiarkowanej półkuli północnej.
Gatunki dziko rosnące w Polsce:
- wiąz górski
- wiąz pospolity, wiąz polny
- wiąz szypułkowy
Drewno wiązów jest ciężkie i twarde, odporne na gnicie. Używane jest w meblarstwie, a także do budowy łodzi.
Wiąz pospolity, wiąz polny (Ulmus minor)
- gatunek rośliny z rodziny wiązowatych (
Ulmaceae). Rodzime obszary jego występowania to: Europa, Azja Zachodnia i Kaukaz, Afryka Północna (Algieria, Maroko, Tunezja) i Wyspy Kanaryjskie
Morfologia
Pokrój
Drzewo zrzucające liście na zimę, o wysokości do około 30 metrów. Korona wielopostaciowa – u formy typowej zwykle wysoko sklepiona, ale przy tym wąska. Konary stosunkowo krótkie, mocne, odstające prawie poziomo. Gałęzie na nich raczej niejednolite; boczne niekiedy przygięte i wiszące.
Kora
Brunatno szara, z długimi dość głębokimi bruzdami i wygrabionymi listwami. Pędy cienkie, gładkie, lekko błyszczące, brunatno czerwone lub ciemnoczerwone.
Liście
Pączki owalne, spiczaste i tylko na szczycie nieco owłosione, poza tym błyszczące, czerwonobrunatne. Liście o długości 6-10 cm i szerokości 5-8 cm, przybierają rozmaite, zmienne kształty, choć przeważnie są odwrotnie jajowate lub podłużne, z wydłużonym wąskim wierzchołkiem i uderzająco skośną, asymetryczną nasadą liścia. Brzeg liścia jest niewyraźnie podwójnie piłkowany albo karbowany, z małymi, skierowanymi ku szczytowi ząbkami. Górna powierzchnia liścia zwykle błyszcząca i ciemnozielona, a dolna – jaśniejsza i z wyraźnymi, pęczkami aksamitnych włosków w kątach większych nerwów, a poza tym naga.
Kwiaty
Zebrane w gęste pęczki, na króciutkich szypułkach. Pręcików 4-5 z rudymi pylnikami, znamiona białe.
Owoce
Odwrotnie jajowate lub podłużne skrzydlaki; orzeszek znajduje się wyraźnie powyżej środka.
Źródło: Wikipedia
Wiąz polny 'Jacqueline Hillier'
Ulmus × hollandica
Szeroki, zwarty krzew. Rośnie naturalnie trochę jak bonsai. W necie piszą, że wolno. Z moich obserwacji wynika, że nie tak znowu wolno. Poradzi sobie nawet w słabszej glebie. Nie znosi cienia. Posadziłam go najpierw na stanowisku z późnym zachodzącym słońcem i chorował mocno. Po zmianie miejscówki (na słoneczną), rośnie pięknie, zdrowo i ... za szybko
Dorosły ma mieć wymiary 3,5 wys. i 5m szer.