Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: ASTRY W NASZYCH OGRODACH - rabaty, kompozycje i pogaduchy ...

ASTRY W NASZYCH OGRODACH - rabaty, kompozycje i pogaduchy ... 2023/09/30 22:12 #304278

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26137
  • Otrzymane podziękowania: 68992
Kasiu, nie twierdzę, ze kompletnie mi się nie podoba, ale przyzwyczajona do zieleni, czy innych stonowanych barw host i paproci, czuję lekki niepokój spowodowany tymi chmurami kolorów. Starałam się sadzić po 2 do 4 sztuk każdej odmiany, więc te plamy kolorystyczne są bardzo dobrze widoczne. Powoli się przyzwyczajam. :lol:

Gosiu, pytałaś o jeden z astrów, to 'Andenken an Paul Gerber'. Za nim, aster nowoangielski Rudelsburg'



Jeden z moich najnowszych nabytków- Aster dumosus 'Sapphire'





Inna nowość w moim ogrodzie- aster nowoangielski 'Grape Crush' jeszcze w pąkach



Piekność o delikatnym kolorze kwiatów i powyginanych płatkach. Cudny, ale straszliwie mi się namnożył przez te kilka lat! Chyba będę wysadzać wzdłuż drogi :lol:
Kupiłam go jakieś 8 lat temu w UK, ale labelkę wcięło.






fot. 28/30.09.2023r.
.
Ostatnio zmieniany: 2023/09/30 22:15 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj, Krzysia, nowababka, Elżbieta, zanetatacz, nelu-pelu, Danusia, GosiaM, kasik 69, DorotaZ ten użytkownik otrzymał 2 podziękowań od innych

ASTRY W NASZYCH OGRODACH - rabaty, kompozycje i pogaduchy ... 2023/09/30 23:33 #304283

  • GosiaM
  • GosiaM Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Małgoś
  • Posty: 1176
  • Otrzymane podziękowania: 4113
Ja tam astry bardzo lubię. Może kiedyś Poll uśmiechnę się do Ciebie po tego o którego pytałam. I takie ciemne. Gdybym tylko mogła stworzyła bym jeszcze jedna rabatę w której jesienią dominowały by właśnie astry.
W ogrodzie robią teraz mega robotę. Trochę się smucę,że jesienią kiedy już się tak nie przesiaduje na tarasie mój ogród jest chyba najbardziej atrakcyjny i nikt go nie ogląda prócz nas domowników.
zielonozakreceni.pl/forum/ogrody-zielono-zakreconych/9755-wszystko-od-nowa?start=%1$d
"Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia"

"Zakładaj własne ogrody i ozdabiaj swoją duszę zamiast czekać aż ktoś inny przyniesie ci kwiaty"
Ostatnio zmieniany: 2023/09/30 23:34 przez GosiaM.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna


--=reklama=--

 

ASTRY W NASZYCH OGRODACH - rabaty, kompozycje i pogaduchy ... 2023/10/02 23:15 #304413

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26137
  • Otrzymane podziękowania: 68992
Gosiu, nie ma problemu, byleby nie paczką. Zapraszam nawet po spore kępy, ale odbiór osobisty, bo nie mam sił pakować paczek.

Aster novi-angliae 'Marina Volkonsky' ma w rzeczywistości nieco ciemniejszy i zimniejszy kolor. Nadaje się do ostatniego rzędu, bo osiąga dobrze ponad 100 cm.




fot. 02.10.2023r.
.
Ostatnio zmieniany: 2023/10/02 23:16 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzysia, Elżbieta, Danusia, ewakatarzyna, Monika83

ASTRY W NASZYCH OGRODACH - rabaty, kompozycje i pogaduchy ... 2023/10/03 08:11 #304418

  • Monika83
  • Monika83 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 615
  • Otrzymane podziękowania: 2903
3.10.2023r.
. Island Tonga.
.
Ostatnio zmieniany: 2023/10/03 08:14 przez Monika83.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzysia, nowababka, Elżbieta, zanetatacz, Danusia, Shalina, ewakatarzyna

ASTRY W NASZYCH OGRODACH - rabaty, kompozycje i pogaduchy ... 2023/10/03 08:59 #304421

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13611
  • Otrzymane podziękowania: 31924
Polu, jako miłośnik wszelakich odcieni zieleni, jesteś narażona na atak wzrokowy ze strony tak bujnie kwitnących kwiatów. Zwłaszcza, że astry mają to do siebie, że mają tych kwiatów mnóstwo,gęsto, bardzo maleńkich i tworzą takie... chmury koloru. Tego raczej nie da się przełamać sadząc kępy astrów w bliskiej siebie odległości. Zawsze wtedy będzie kolorowy łan.
Ale masz tyle przestrzeni zagospodarowanej, że zawsze możesz znaleźć się w zielono-zielonym otoczeniu :)

Mi się baaaaardzo podoba :kocham Choć dużą część astrów z ogrodu wyprosiłam :oops: Jakoś wolę podziwiać u innych ;)
Ostatnio zmieniany: 2023/10/03 09:02 przez Efkaraj.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

ASTRY W NASZYCH OGRODACH - rabaty, kompozycje i pogaduchy ... 2023/10/05 23:08 #304582

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26137
  • Otrzymane podziękowania: 68992
Ewciu, już nieco przywykłam do tego kolorowego chaosu wink-3 , a nawet z przyjemnością go fotografuję. Początki były najgorsze.

Choć zdjęcia kolorowych astrowych rabat wyglądają spektakularnie, to wchodząc w szczegóły, nie jest tak prosto i ładnie. Uprawiam astry od kilku lat, ale nie pamiętam, by wyglądały one tak brzydko, jak w tym roku. Kwiaty są bardzo małe, szybko zasychają, brązowieją, a łodygi są brunatne, podeschnięte. I to wszystko, mimo podlewania. To, oczywiście, wynik bardzo wysokich temperatur i braku deszczy.


fot. 04.10.2023r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Krzysia, Elżbieta, zanetatacz, nelu-pelu, Danusia, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna

ASTRY W NASZYCH OGRODACH - rabaty, kompozycje i pogaduchy ... 2023/10/06 08:58 #304595

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13611
  • Otrzymane podziękowania: 31924
Poll napisał:
Choć zdjęcia kolorowych astrowych rabat wyglądają spektakularnie, to wchodząc w szczegóły, nie jest tak prosto i ładnie. (...) Kwiaty są bardzo małe, szybko zasychają, brązowieją, a łodygi są brunatne, podeschnięte.

I właśnie to mnie Polu zniechęciło do astrów. Bo zdjęcie można wykadrować, ale oczami widzi się wszystko.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

ASTRY W NASZYCH OGRODACH - rabaty, kompozycje i pogaduchy ... 2023/10/07 22:44 #304655

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26137
  • Otrzymane podziękowania: 68992
Wiele osób zniechęciło się do astrów właśnie z tego powodu.... Jednocześnie, gdy potrzebujemy roślin niezbyt drogich, szybko zapełniających rabaty , są roślinami niezastąpionymi. Moje słoneczne rabaty powstały tylko dlatego, że cień dopiero rośnie :lol:, a ja nie chciałam zostawiać niezagospodarowanej powierzchni wokół domu. W miarę, jak miejsca te będa się zacieniać, rabaty będą likwidowane. Jeśli wystarczy mi czasu, jeszcze w tym roku jedna z rabat już pójdzie pod szpadel.
Jeśli jednak ktoś lubi kwiaty, zwłaszcza tak cenne, bo kwitnące do późna (nieraz nawet w listopadzie), to jest jedno wyjście- bardzo uważnie dobierać odmiany pod względem wysokości, tak, by niższe odmiany dokładnie zakrywały 'nogi' wyższych i tak dalej... dwu, trzykrotnie.












fot. 04.10.2023r.
.
Ostatnio zmieniany: 2023/10/07 22:53 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj, Krzysia, nowababka, Elżbieta, zanetatacz, Danusia, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna, Monika83

ASTRY W NASZYCH OGRODACH - rabaty, kompozycje i pogaduchy ... 2023/10/13 12:46 #305029

  • nowababka
  • nowababka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • A na drogę w nieznane - nadzieję…
  • Posty: 3699
  • Otrzymane podziękowania: 11818
Ja mam dwa bardzo późne, jeden bardzo ładny, bardzo niski, niestety szkoda, że kwitnie dopiero w październiku bo czasami wczesny mróż mu zaszkodzi :(



dla porównania z innymi bylinami obok



drugi NN dostałam od jakiejś forumki i jest to potwór zdziwko Co roku wiosną go ograniczam, wyrywam 2/3 a potem mam go dwa razy tyle wink-3


:fotka 12.10.2023
pozdrawiam (◕‿◕✿)
Marysia [a.k.a olibabka]
"Jeśli masz dwa bochenki chleba, sprzedaj jeden i kup liliowca" - przysłowie chińskie
:tup u mnie
Ostatnio zmieniany: 2023/10/13 12:51 przez nowababka.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Efkaraj, Krzysia, Elżbieta, basik, Danusia, DorotaZ, ewakatarzyna, Monika83

ASTRY W NASZYCH OGRODACH - rabaty, kompozycje i pogaduchy ... 2023/10/16 19:38 #305255

  • Monika83
  • Monika83 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 615
  • Otrzymane podziękowania: 2903
Schneekissen. 15.10.2023r.
.
.
Ostatnio zmieniany: 2023/10/19 12:17 przez Monika83.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Krzysia, Elżbieta, zanetatacz, Danusia, wojtek, ewakatarzyna

ASTRY W NASZYCH OGRODACH - rabaty, kompozycje i pogaduchy ... 2023/10/16 19:53 #305258

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13611
  • Otrzymane podziękowania: 31924
Z białym wysokim astrem mam tak samo jak Marysia. Co roku wykopuję, ograniczam i co roku ponoszę w tym względzie porażkę. Zarasta mi maliny.

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Krzysia, nowababka, Elżbieta, zanetatacz, Danusia, wojtek, ewakatarzyna

ASTRY W NASZYCH OGRODACH - rabaty, kompozycje i pogaduchy ... 2023/10/16 21:32 #305286

  • Danusia
  • Danusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 11365
  • Otrzymane podziękowania: 21018
Bardzo je lubię i z roku na rok mam coraz więcej rotfl















Załączniki:
Danusia

Człowiek jest kowalem swego losu.Może dlatego znajdujemy się tak często miedzy młotem a kowadłem. HORACY
Moje małe szczęścia i porażki
WIZYTÓWKA
Ostatnio zmieniany: 2023/10/16 21:33 przez Danusia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzysia, nowababka, Elżbieta, zanetatacz, nelu-pelu, wojtek, ewakatarzyna, Monika83

ASTRY W NASZYCH OGRODACH - rabaty, kompozycje i pogaduchy ... 2023/10/17 20:31 #305338

  • Elżbieta
  • Elżbieta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2646
  • Otrzymane podziękowania: 7005
Moje nn. bardzo wysokie, dobrze że rosną pod płotem, mają się o co oprzeć.

07-10-2023


Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzysia, nowababka, zanetatacz, nelu-pelu, basik, Danusia, DorotaZ, Katarzyna2021, ewakatarzyna, Monika83

ASTRY W NASZYCH OGRODACH - rabaty, kompozycje i pogaduchy ... 2023/10/18 12:35 #305357

  • Katarzyna2021
  • Katarzyna2021 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2762
  • Otrzymane podziękowania: 9153
Takich kępek marcinków się dochowałam. Pierwsze bardziej lila, drugie bardziej niebieskie, nie za wysokie, nie pokładają się. Te wysokie są dużo późniejsze.



Ostatnio zmieniany: 2023/10/18 12:39 przez Katarzyna2021.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzysia, zanetatacz, Danusia, DorotaZ, ewakatarzyna, Monika83

ASTRY W NASZYCH OGRODACH - rabaty, kompozycje i pogaduchy ... 2023/10/23 08:27 #305738

  • Monika83
  • Monika83 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 615
  • Otrzymane podziękowania: 2903
Island Barbados. 23-24.10.2023r.
.
.
.
.
Ostatnio zmieniany: 2023/10/31 07:28 przez Monika83.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): basik, Danusia, ewakatarzyna

ASTRY W NASZYCH OGRODACH - rabaty, kompozycje i pogaduchy ... 2023/10/27 18:50 #306054

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16592
  • Otrzymane podziękowania: 56329
Mam w kilku miejscach w ogrodzie astry nn. Nie są zbyt wysokie, nie pokładają się, nie rozrastają się zbyt szybko, kwitną długo ... cóż chcieć więcej gwizdac

fot. 20-25.10.2023










pozdrawiam Basia
Ostatnio zmieniany: 2023/10/27 18:51 przez basik.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Elżbieta, DorotaZ, ewakatarzyna, Monika83
Moderatorzy: Efkaraj
Czas generowania strony: 0.188 s.