Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Ciemiernik glandorfski (Helleborus x glandorfensis) 'HGC® Ice N' Roses® Rosali'

Ciemiernik glandorfski (Helleborus x glandorfensis) 'HGC® Ice N' Roses® Rosali' 2022/02/15 22:28 #259804

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5707
  • Otrzymane podziękowania: 15078
Helleborus x glandorfensis HGC® 'Ice N’ Roses Rosali'
ciemiernik glandorfski 'Ice N’ Roses Rosali'


'Ice N' Roses Rosali', znana pod nazwą hodowlaną 'COSEH 6200', to jedna z odmian ciemiernika glandorfskiego, która niedawno pojawiła się w sprzedaży. Należy do Helleborus Gold Collection, stworzonej przez niemieckiego hodowcę Josefa Heugera, zaś w botanicznym ujęciu jest hybrydą międzygatunkową: Helleborus x glandorfensis = Helleborus x ericsmithii (Helleborus niger x Helleborus sternii) x Helleborus x hybridus. Nazwa gatunkowa honoruje miasto w Dolnej Saksonii, w którym znajduje się szkółka Heugera (Heuger Gartenbaubetriebe) - Glandorf.




Kwiaty 'Rosali' są dwubarwne, początkowo jasnożółtawe centrum delikatnie przechodzi w malinową czerwień, by mocniej wybrzmieć na karmazynowych krawędziach *, z czasem czerwień ustępuje odcieniom różu a żółć zielenieje. Lekko miskowate, dość duże, o średnicy około 9 cm, są skierowane na zewnątrz i osadzone na sztywnych, bardzo ciemnych łodygach, ładnie kontrastując z ciemnozielonymi, błyszczącymi liśćmi. Okres kwitnienia może rozpocząć się już w połowie stycznia, jednak w naszych polskich warunkach bardziej prawdopodobny będzie przełom lutego i marca. Nie zawiązuje nasion podobnie jak inne ciemierniki glandorfskie
Docelowo 'Rosali' ma osiągać około 40 cm wysokości.

* Temperatura i nasłonecznienie stanowiska mogą wpływać na wybarwienie kwiatów

Sadząc w ogrodzie, należy przygotować mu miejsce osłonięte, o zasobnej glebie i stałej wilgotności, ale nie mokre. Odczyn gleby nie jest tak bardzo istotny, bo wszystkie ciemierniki hybrydowe świetnie radzą sobie także w lekko kwaśnej ziemi. Zimą i wiosną stanowisko powinno być dość słoneczne, latem półcieniste.

Uwaga! Ciemierniki to rośliny trujące i powodujące uczulenia skórne, dlatego wszelkie prace pielęgnacyjne powinny być prowadzone w rękawicach, by sok rośliny nie podrażnił skóry.





Inne odmiany ciemierników należące do serii HGC, w tym sekcji Ice N' Roses
znajdziesz w
wątku dedykowanemu Helleborus Gold Collection
oraz
Ilustrowanym Spisie Ciemierników
>>> Zapraszamy! <<<


Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2023/03/25 22:07 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll

Ciemiernik glandorfski (Helleborus x glandorfensis) 'HGC® Ice N' Roses® Rosali' 2022/03/10 02:12 #261033

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5707
  • Otrzymane podziękowania: 15078
Całkiem nieoczekiwanie sprawiłam sobie prezent na Dzień Kobiet... :woohoo: a może to prezent na tę okazję odszukał mnie... :silly: tak czy siak stałam się szczęśliwą posiadaczką 'Rosali' :kocham

Ten kwiat jest przepiękny i tak odmienny od dotychczas oferowanych Ice N'Roses... po raz pierwszy tak ciepły odcień i melanż żółci z czerwienią :woohoo: :kocham :kocham :kocham




A że szczęściem trzeba się dzielić... to uszczęśliwiłam także innych zielonozakręconych, którzy teraz mają moralny obowiązek wspierać niniejszy wątek :P

(więcej nie mogłam... :na_ucho bo niniejszy dorobek, a do tego doszedł jeszcze 1 ciemiernik + 2 małe rodki, targałam pieszo li tylko dwoma rękoma na odcinku 4,5 km :silly: )




Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2023/03/05 01:07 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, takasobie, jugo, zanetatacz, elakuznicom, basik, GosiaM, wojtek, DorotaZ, ewakatarzyna


--=reklama=--

 

Ciemiernik glandorfski (Helleborus x glandorfensis) 'HGC® Ice N' Roses® Rosali' 2022/03/10 20:09 #261058

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5707
  • Otrzymane podziękowania: 15078
Ostatnia 'Rosali' ustrzelona dla Asi zwyc




Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, Asia2, zanetatacz, Danusia, GosiaM, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik glandorfski (Helleborus x glandorfensis) 'HGC® Ice N' Roses® Rosali' 2022/04/14 21:00 #263498

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5707
  • Otrzymane podziękowania: 15078
Ice N'Roses Rosali w moim ogrodzie... już w nieco zmienionej kolorystyce :)

Zdjęcia z 28.03.2022






Zdołała nawet przeżyć swoją pierwszą przygodę ze śniegiem, wygiąwszy się pod jego naporem... na Prima Aprillis 2smiech

Zdjęcia z 1.04.2022




A miejscówkę dostała obok innych Ice N'Roses: Red & Bianco

Zdjęcia z 7.04.2022



Piękna to odmiana :kocham




Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2023/03/05 02:21 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, elakuznicom, DorotaZ

Ciemiernik glandorfski (Helleborus x glandorfensis) 'HGC® Ice N' Roses® Rosali' 2023/01/17 20:28 #284856

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7691
  • Otrzymane podziękowania: 39497
Ice N’ Roses® Rosali otworzył pierwsze kwiaty ... w środku trochę podmrożony.

fot. 17.01.2023
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, th, basik, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna, Monika83

Ciemiernik glandorfski (Helleborus x glandorfensis) 'HGC® Ice N' Roses® Rosali' 2023/01/21 21:30 #285240

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5707
  • Otrzymane podziękowania: 15078
Wojtek... ile pędów kwiatowych wytworzyła 'Rosali(e)' w drugim sezonie? Twój egzemplarz w momencie zakupu miał 1 pęd (nieszczęśliwie przeze mnie utrącony 037 )

U mnie była z 2 pędami i teraz też ma 2... ofkoz gwizdac


Zdjęcia z 20.01.2023 robione w koszmarnych warunkach atmosferyczno świetlnych :silly:










Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, Asia2, elakuznicom, Shalina, a.nia, DorotaZ

Ciemiernik glandorfski (Helleborus x glandorfensis) 'HGC® Ice N' Roses® Rosali' 2023/01/23 11:02 #285326

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4211
  • Otrzymane podziękowania: 16202
Moja Rosali na dzień 17.01.2023 wygląda tak:
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, th, Shalina, DorotaZ, Katarzyna2021, ewakatarzyna

Ciemiernik glandorfski (Helleborus x glandorfensis) 'HGC® Ice N' Roses® Rosali' 2023/01/30 14:50 #285825

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7691
  • Otrzymane podziękowania: 39497
th napisał:
Wojtek... ile pędów kwiatowych wytworzyła 'Rosali(e)' w drugim sezonie? Twój egzemplarz w momencie zakupu miał 1 pęd ...

W końcu fotkę zrobiłem, no i wygląda że jest całkiem dobrze ... 3 pędy kwiatowe :) Rosali rośnie u mnie w ciemnym "kącie" gdzie zimą słońce nie dociera i wczoraj była cały dzień lekko podmrożona.


fot. 29.01.2023
Ostatnio zmieniany: 2023/01/30 14:52 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, th, zanetatacz, elakuznicom, GosiaM, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik glandorfski (Helleborus x glandorfensis) 'HGC® Ice N' Roses® Rosali' 2023/02/08 23:44 #286453

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5707
  • Otrzymane podziękowania: 15078
'Rosali' dzielnie opiera się mrozom... z pudłem na głowie :silly:

Z dzisiejszej inspekcji





Jeszcze dwie noce i pudło będzie można zabrać


Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, jugo, zanetatacz, elakuznicom, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik glandorfski (Helleborus x glandorfensis) 'HGC® Ice N' Roses® Rosali' 2023/02/13 14:39 #286774

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4211
  • Otrzymane podziękowania: 16202
Rosali
12.02.2023
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Ostatnio zmieniany: 2023/02/13 14:39 przez a.nia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, th, jugo, elakuznicom, basik, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik glandorfski (Helleborus x glandorfensis) 'HGC® Ice N' Roses® Rosali' 2023/02/21 02:51 #287317

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5707
  • Otrzymane podziękowania: 15078
Ice N’Roses Rosali już prawie, prawie... się rozwinęła :silly:

Zdjęcia z 20.02.2023 i ponownie w koszmarnych warunkach, które mi z deka zakłamują kolorystykę gwizdac








Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2023/02/21 03:00 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, jugo, elakuznicom, basik, Shalina, a.nia, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik glandorfski (Helleborus x glandorfensis) 'HGC® Ice N' Roses® Rosali' 2023/02/21 10:49 #287329

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4211
  • Otrzymane podziękowania: 16202
Rosali powolutku zaczyna podnosić kwiaty do góry..
18.02.2023
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, th, jugo, elakuznicom, basik, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna, Monika83

Ciemiernik glandorfski (Helleborus x glandorfensis) 'HGC® Ice N' Roses® Rosali' 2023/02/26 02:19 #287641

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5707
  • Otrzymane podziękowania: 15078
Ice N'Roses Rosali rozpoczęła kwitnienie... ofkoz w deszczu gwizdac

Zdjęcia z 25.02.2023










Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2023/02/26 02:21 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, elakuznicom, basik, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna, Borislava.Kirilova, Monika83

Ciemiernik glandorfski (Helleborus x glandorfensis) 'HGC® Ice N' Roses® Rosali' 2023/03/07 01:59 #288319

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5707
  • Otrzymane podziękowania: 15078
Obiecałam sobie nie robić już więcej zdjęć 'Rosali' w deszczu, bo wychodzą jakieś takie strasznie krzykliwe... gwizdac no to teraz pada śnieg. 2smiech

Mroźne noce sprawiają, że jeśli nie całe rośliny, to kwiaty są mocno pochylone... tak jest i z 'Rosali'... stąd chcąc, by mi zapozowała, zmuszona byłam ująć jej kwiaty w dłoń


Zdjęcia z 6.03.2023





Odnoszę wrażenie, że niska temperatura przyspiesza i nasila różowienie płatków.... a ciepłe czerwienie, by móc zaistnieć w wybarwieniu, potrzebują... nie inaczej a ciepła i słońca... zwyc dlatego obecna kolorystyka 'Rosali różni się od tej z momentu zakupu


Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2023/03/07 07:49 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, elakuznicom, GosiaM, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna, Monika83

Ciemiernik glandorfski (Helleborus x glandorfensis) 'HGC® Ice N' Roses® Rosali' 2023/03/10 22:06 #288602

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66661
Jedna kępa Rosali wypuściła tylko liście, ale uczciwie musze napisać, że była po prostu zmiażdżona przy budowie tarasu. odbija i to mnie cieszy.
Inny egzemplarz tego ciemiernika ma się dobrze i kwitnie (zdjęcia robiłam pod wieczór, więc kolory mogą być nieco zafałszowane, zbyt ciepłe)




fot. 10.03.2023r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, elakuznicom, Shalina, a.nia, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik glandorfski (Helleborus x glandorfensis) 'HGC® Ice N' Roses® Rosali' 2023/03/14 02:49 #288863

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5707
  • Otrzymane podziękowania: 15078
Ice N'Roses Rosali w końcu bez deszczu i śniegu :silly:

Zdjęcia z 13.03.2023










Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2023/03/14 02:50 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, elakuznicom, Shalina, janka.p, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik glandorfski (Helleborus x glandorfensis) 'HGC® Ice N' Roses® Rosali' 2023/03/25 01:34 #289776

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5707
  • Otrzymane podziękowania: 15078
Ice N'Roses Rosali w pełni kwitnienia

Zdjęcia z 24.03.2023



]












Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2023/03/25 02:14 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, Efkaraj, elakuznicom, wojtek, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik glandorfski (Helleborus x glandorfensis) 'HGC® Ice N' Roses® Rosali' 2023/03/27 16:00 #290043

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7691
  • Otrzymane podziękowania: 39497
fot. 26.03.2023




Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, th, elakuznicom, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik glandorfski (Helleborus x glandorfensis) 'HGC® Ice N' Roses® Rosali' 2023/04/20 00:14 #291883

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66661
Ciągłe opady deszczu nie służą ciemiernikom. Jeśli nie przestanie padać, to wiele może zaliczyć choroby grzybowe.

Pogoda zapłakana, to i Rosali także


fot. 19.04.2023r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, elakuznicom, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik glandorfski (Helleborus x glandorfensis) 'HGC® Ice N' Roses® Rosali' 2023/04/20 12:16 #291904

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4211
  • Otrzymane podziękowania: 16202
Sezonu Rosali ciąg dalszy...

23.02.2023

14.03.2023


22.03.2023

03.04.2023
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, elakuznicom, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna
  • Strona:
  • 1
  • 2
Czas generowania strony: 0.218 s.