Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/04/18 19:43 #232962

  • tabaaza
  • tabaaza Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 615
  • Otrzymane podziękowania: 2270
Różnice pomiędzy kfiotami z tych subtelnych, znaczy zamiast kropek żyłki widoczne przy bliższych oględzinach. Agniecha, znajomka od koników, nadała takowym różowym w stylu "cóś kole picotee", zaszczytną nazwę "szynkowe". Zdjęcia pod spodem takie poglądowe w tychże sprawach.











Kolejne siewki , przewaga różyków u mła w siewkach, sporo też kropek .







Pozdrówka
Tabs :kot
Ostatnio zmieniany: 2021/04/18 19:48 przez tabaaza.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, piku, zanetatacz, elakuznicom, wojtek, a.nia

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/04/18 20:04 #232973

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26119
  • Otrzymane podziękowania: 68870
Tabs, ten na drugiej focie, z kryzką, jest piękny. Gdybyś zebrała nasiona, to kłaniam i czapkuje do powierzchni gruntu o kilka. recourse

Ponieważ sporo pada, zdecydowałam się na podrzucenie gatunkom trochę wapna. Dostały go wszystkie Helleborus thibetanus, w tym Deep Tibet :lol: ,Helleborus x torquatus (gat. i odmiany), oraz Helleborus multifidus z podgatunkami. To im chyba najbardziej ciąży mocno kwaśna gleba mojego ogrodu.

Generalnie, ciemierniki blakną, przekwitają powoli














fot.11.04.2021r.
.
Ostatnio zmieniany: 2021/04/18 21:05 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, piku, elakuznicom, a.nia


--=reklama=--

 

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/04/18 20:23 #232980

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8426
  • Otrzymane podziękowania: 25221
Asiu, udane Twoje siewki, gratuluję :bravo i równocześnie chwalę się że w miejscu wysiania Twoich nasionek pokazało się coś zielonego :woohoo: , jak tylko uda się maleństwa złapać w obiektyw to uwiecznię teacher

Tabiczku, zaciemiernikowanie do wypęku godne pozazdroszczenia :woohoo: , u mnie co prawda siewek sporo ale do nadmiaru jeszcze mi brakuje :silly:

Tymczasem jedna z nich będąca już kępą sporych rozmiarów hu_rra

pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, tabaaza, zanetatacz, elakuznicom, wojtek, a.nia

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/04/18 20:36 #232988

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7832
  • Otrzymane podziękowania: 40489
Helleborus nigercors 'Snow Love'

fot. 18.04.2021 Wojsławice








Ostatnio zmieniany: 2021/04/18 20:36 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, tabaaza, piku, zanetatacz, elakuznicom

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/04/19 11:37 #233069

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7832
  • Otrzymane podziękowania: 40489
Helleborus x ericsmithii 'Angel Glow'

fot. 18.04.2021 Wojsławice






Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, tabaaza, piku, zanetatacz, elakuznicom, a.nia, alik

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/04/20 20:50 #233231

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26119
  • Otrzymane podziękowania: 68870
Może to drobnostka, ale moim zdaniem warto odnotować, że ciemiernik Ashwood Marble Form ma 'nadmuchane' nasienniki. hu_rra Na 99% powtarza cechy z siewu, więc jak uda się pozyskać nasiona, będzie sianko clap clap clap


fot.19.04.2021r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, tabaaza, piku, elakuznicom, wojtek

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/04/21 00:59 #233260

  • tabaaza
  • tabaaza Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 615
  • Otrzymane podziękowania: 2270
Hejka :P
Siej, siej, mła tyż będzie nasionkować. I z tymi od kryzek i z tymi bez kryzek a nawet z takimi co kfioty majo jakby większe.


















Pozdrówka
Tabs :kot
Ostatnio zmieniany: 2021/04/21 01:01 przez tabaaza.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, zanetatacz, elakuznicom, wojtek

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/04/21 11:14 #233283

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7832
  • Otrzymane podziękowania: 40489
Podpisany w Wojsławicach jako Helleborus orientalis double mix. Mam u siebie bardzo podobna siewkę i myślałem że poznam odmianę, ale to tylko "double mix" :lol:

fot. 18.04.2021




Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, zanetatacz, elakuznicom

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/04/21 19:28 #233329

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14599
  • Otrzymane podziękowania: 44108
To wszystko, co u mnie zakwitło. 3 sztuki nie raczyły, a reszta to maleństwa - siewki.



Ostatnio zmieniany: 2021/04/21 19:30 przez takasobie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, zanetatacz, elakuznicom, wojtek, a.nia

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/04/21 20:38 #233350

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26119
  • Otrzymane podziękowania: 68870
Wystarczyło wyciąć liście i byłoby ok. :mniam Ja bardzo cenie swoje stare kępy, ale faktycznie, zwiedzający ogród wzdychają tylko do wizualnych wypasów. :lol:
Jedna z moich najstarszych kęp.


fot.20.04.2021r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, zanetatacz, elakuznicom, Danusia, ewacz, wojtek, a.nia

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/04/21 22:45 #233384

  • SantaRispetto
  • SantaRispetto Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 162
  • Otrzymane podziękowania: 664



Z tyminazwami to riznie bywa jak zauważyła Poll. Mnie cieszą wszystkie, ale zlapałam się na tym, że przechodzę obok 3 chyba i nic, żadnego pukpuk, tętno miarowe, jak taki calkiem zdrowy człowiek polewkamax A nie ześwirowana ogrodniczka, myślicie, że to może już starość?
Santa
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, piku, zanetatacz, elakuznicom, Danusia, wojtek

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/04/21 23:04 #233393

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4243
  • Otrzymane podziękowania: 16416
Dzisiaj nabyłam takiego... Helleborus Lividus Purple Price... 16.90 zł ... dobrze myślę, że to po polskiemu korsykański? Tylko ten wzrost... w kapeluszu 25cm... think: Do donicy i na zimę do garażu? Czy przeżyje na dworze...?








Fotki komórkowe...
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, zanetatacz, elakuznicom, Danusia, wojtek, alik

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/04/21 23:19 #233394

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26119
  • Otrzymane podziękowania: 68870
Ciężko Ci radzić, ale ja bym uprawiała go w donicy. Nie było dwóch? Wtedy mogłabyś zaryzykować jednym.
Wystaw na słoneczko, póki co, niech zawiąże nasiona. Z góry proszę o kilka sztuk. recourse
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/04/21 23:28 #233397

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4243
  • Otrzymane podziękowania: 16416
Pola były 3szt... powiadasz, że trzeba było wszystkie zabrać ? :P
Jakieś nasienniki rosną... stał pomiędzy różnymi wielkimi...
Pójdzie do większej donicy i go zadołuję obok korsykańskiego Variegata.
Nasionka zapisane...
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Ostatnio zmieniany: 2021/04/21 23:30 przez a.nia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/04/22 21:41 #233518

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26119
  • Otrzymane podziękowania: 68870
Trzeba było! :lol:
Jeden z nielicznych ciemierników, które dopiero rozwijają kwiaty - Helleborus 'Hello Pearl'.
Kupiony u Havlisa ma nieco inne cechy, niż kwiaty, które widzę w internetach. Jest ciekawszy :lol:




fot.20.04.2021r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, piku, zanetatacz, elakuznicom, Danusia, ewacz, a.nia

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/04/22 22:16 #233532

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8426
  • Otrzymane podziękowania: 25221
Ojej, Polu on zapowiada się cudnie :woohoo:

To jeszcze moje siewki :zielony





pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, zanetatacz, Danusia, ewacz, wojtek, a.nia

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/04/22 23:28 #233547

  • elakuznicom
  • elakuznicom Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 468
  • Otrzymane podziękowania: 861
W 2014r kupiłam kilka ciemierników od chwalonego wówczas na forum p.Podstolca, w tym roku jednak przestał być chyba dobrym sprzedawcą albo ja miałam pecha, roślinki przyszły mikroskopijne
ale je wsadziłam, z kilku tylko jeden dawał oznaki życia, co roku pokazywał się tylko jeden liść, lata mijały a ja chciałam sprawdzić swoją cierpliwość.W tym roku po 7 latach zobaczyłam oprócz 1 liścia
1 gruby pęd zakończony pączuszkiem, 18 04 2021r tak wygląda mój wyczekiwany prawdopodobnie CIEMIERNIK "DOUBLE ELLEN WHITE taki jest znacznik odnawiany co roku przeze mnie.


pozdrawiam Ela
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, th, piku, takasobie, zanetatacz, Danusia, ewacz, wojtek, a.nia ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/04/22 23:41 #233549

  • elakuznicom
  • elakuznicom Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 468
  • Otrzymane podziękowania: 861
Nooo...mam jeszcze sporo do pokazania, nareszcie od kilku dni się udało, pytanie czy to faktycznie On?
pozdrawiam Ela
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/04/23 08:30 #233566

  • Katarzyna2021
  • Katarzyna2021 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2752
  • Otrzymane podziękowania: 9113
Masz do nich serce i zdjęcia Twoich ciemierników są wyjątkowo ujmujące, prześliczne.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): elakuznicom

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/04/23 08:51 #233567

  • SantaRispetto
  • SantaRispetto Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 162
  • Otrzymane podziękowania: 664
elakuznicom napisał:
W 2014r kupiłam kilka ciemierników od chwalonego wówczas na forum p.Podstolca, w tym roku jednak przestał być chyba dobrym sprzedawcą albo ja miałam pecha, roślinki przyszły mikroskopijne
ale je wsadziłam, z kilku tylko jeden dawał oznaki życia, co roku pokazywał się tylko jeden liść, lata mijały a ja chciałam sprawdzić swoją cierpliwość.W tym roku po 7 latach zobaczyłam oprócz 1 liścia
1 gruby pęd zakończony pączuszkiem, 18 04 2021r tak wygląda mój wyczekiwany prawdopodobnie CIEMIERNIK "DOUBLE ELLEN WHITE taki jest znacznik odnawiany co roku przeze mnie.




Elu to on, Podstolec nie sklamał :lol:


Poll, super ten ciemiernik, bardzo podobne dwa egzemplarze, prawie zamordowane udalo nam się kupić w LM, budyniowa żółć z rozowym zylkowaniem. Kwiat dokladnie tego ksztaltu w na wpół rozwiniętym pąku. Pojechały razem z Pawełkiem na Kaszuby. Może bedzie to coś podobnego, kto wie, oby! Już szukam zdjecia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, piku, zanetatacz, elakuznicom, ewacz
Czas generowania strony: 0.202 s.