Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto

Helleborus orientalis 'Black Double' 2021/04/23 18:46 #233653

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25879
  • Otrzymane podziękowania: 67676
Elu, też uważam, że to ta odmiana, więc śmiało możesz go dodać do wątku merytorycznego :przytulam

Marzuś, podobny w tej fazie. think:

Helleborus hybridus (orientalis) 'Black Double'


fot.21.04.2021r.
.
Ostatnio zmieniany: 2021/04/23 18:55 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, piku, zanetatacz, elakuznicom, Danusia, ewacz

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/04/23 19:54 #233676

  • SantaRispetto
  • SantaRispetto Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Posty: 157
  • Otrzymane podziękowania: 656
Ja trochę rozdmuchałam mu płatki do zdjęcia, moze brak mu tej perełki jednak, ale tak mnie naszło jak ujrzałam Twojego, ze coś znajomy, zresztą nie wiem.. Może jednak zamiast w łazienkę powinnam zainwestować w porządne okulary polewkamax







Ostatnio zmieniany: 2021/04/23 19:58 przez SantaRispetto.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, piku, jugo, zanetatacz, elakuznicom, Danusia, ewacz, a.nia


--=reklama=--

 

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/04/23 20:25 #233688

  • Danusia
  • Danusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 11327
  • Otrzymane podziękowania: 20865
Moje dalej czekają na słonko i ciepełko.













Danusia

Człowiek jest kowalem swego losu.Może dlatego znajdujemy się tak często miedzy młotem a kowadłem. HORACY
Moje małe szczęścia i porażki
WIZYTÓWKA
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, piku, zanetatacz, elakuznicom, ewacz, a.nia, dultom

Ciemiernik (Helleborus) 'Tutu' 2021/05/03 16:47 #234999

  • ewacz
  • ewacz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1077
  • Otrzymane podziękowania: 5043
Gdy dopisuje pogoda to lubię chodzić z kawą i oglądać ich kwiaty. A podglądanie kwiatów siewek i czekanie kiedy wreszcie w pełni rozwiną kwiat to dopiero zabawa... rotfl













Pozdrawiam, Ewa
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, jugo, zanetatacz, elakuznicom, basik, Maggie

Ciemiernik (Helleborus) 'Tutu' 2021/05/03 18:01 #235013

  • elakuznicom
  • elakuznicom Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 467
  • Otrzymane podziękowania: 853
14.04 - przyjechały do mnie 2 ciemierniki z kryzą , no może z kryzą to za dużo powiedziane ale kryzeczka jest.





pozdrawiam Ela
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): jugo, zanetatacz, ewacz

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/05/03 18:14 #235017

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25879
  • Otrzymane podziękowania: 67676
Śliczne Elu Namnażaj, zbieraj nasionka :slonko
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): elakuznicom

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/05/03 18:20 #235019

  • elakuznicom
  • elakuznicom Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 467
  • Otrzymane podziękowania: 853
dn 25 04 tak wyglądał, szkoda, że w czasie podróży złamaną miał 1 gałązkę. 2 - nie męczyłam bo kwiatki zwieszone mocno.
pozdrawiam Ela
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, takasobie, zanetatacz, basik, ewacz

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/05/03 18:22 #235020

  • elakuznicom
  • elakuznicom Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 467
  • Otrzymane podziękowania: 853
Oczywiście Polluniu, w przydomowym i na działce podglądam czy nasienniki są, niech tylko zrobi się trochę cieplej.
pozdrawiam Ela
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/05/09 00:09 #235813

  • elakuznicom
  • elakuznicom Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 467
  • Otrzymane podziękowania: 853
A co tu taka cisza?.. u mnie jeszcze w przydomowym cieszą, dzisiejsze w ostrym zachodzącym już słońcu.












i z tyłu domu:





pozdrawiam Ela
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, th, piku, Semper, zanetatacz, basik, ewacz, a.nia, dultom ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/05/09 13:49 #235871

  • zanetatacz
  • zanetatacz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 9790
  • Otrzymane podziękowania: 21102
Elu -śliczne ciągle są
pozdrawiam Żaneta
"Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek"-Cyceron
597 metrów zieloności
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): elakuznicom

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/05/10 00:26 #235991

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25879
  • Otrzymane podziękowania: 67676
elakuznicom napisał:
A co tu taka cisza?..]

Nie wiem Elu- my, zachód i centrum Polski ciągle się chwalimy, wschód i południe ciągle milczą. :silly:

U mnie ciemierniki już przekwitają- na wielu widzę nasiona. Zaczęłam usuwać nasienniki ciemiernikom białym, bo mam jeszcze wiele nierozpikowanych siewek. Zamierzam je wysadzić nad rzeczką, ale dopiero, jak podrosną i gdy do końca uporządkuję teren.
W dobrej formie są jeszcze ciemierniki wschodnie:




fot.08/09.05.2021r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, piku, Franusiowa, elakuznicom, ewacz, dultom

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/05/10 14:15 #236030

  • alik
  • alik Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forowicz
  • Posty: 22
  • Otrzymane podziękowania: 53
Można wiedzieć, gdzie zakupiłaś? Chodzi mi o tego z pięknymi liśćmi. Pozdrawiam
Ostatnio zmieniany: 2021/05/10 14:16 przez alik.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/06/01 20:37 #239560

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25879
  • Otrzymane podziękowania: 67676
Alik, nie ma odpowiedzi, bo nie wiemy, do kogo i o jakim ciemierniku piszesz. :)

Ciekawa jestem, kto kupił mikromaluszki w firmie Ogrodniczy Lublin?




fot.31.05.2021r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Franusiowa, elakuznicom, ewacz

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/06/09 23:42 #240569

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25879
  • Otrzymane podziękowania: 67676
Helleborus torquatus zawiązał sporo nasion. hu_rra Bylebym zdążyła na czas wrócić ze zlotu, aby je zebrać do wysiewu :lol:


fot.05.06.2021r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): elakuznicom, ewacz, dultom

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/06/11 02:53 #240711

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5733
  • Otrzymane podziękowania: 15192
Mikromaluszków w Lublinie nie zamawiałam, ale solidniejszym się nie oparłam :silly:

Nie wiem jednak, czy ten sezon nie był ostatnim, w którym się zaopatrywałam w ciemierniki... zakupione u Petersa wegetują na granicy śmierci, straciły niemal wszystkie pędy kwietne, teraz walczą nowe liście... wysadziłam je z powrotem do doniczek i na razie słabo to wygląda... :unsure: natomiast do wszystkich zdrowo rosnących w ogrodzie dobrała się mszyca w ilościach kosmicznych, codziennie wygniatam a wieczorem robię opryski sodą i... powoli mam dość... wyglądam pomocy biedronek, bo zawsze załatwiały tą robotę a tych brak :(




Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, zanetatacz, elakuznicom, ewacz

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/06/11 09:55 #240740

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4222
  • Otrzymane podziękowania: 16286
Poll napisał:
Alik, nie ma odpowiedzi, bo nie wiemy, do kogo i o jakim ciemierniku piszesz. :)

Ciekawa jestem, kto kupił mikromaluszki w firmie Ogrodniczy Lublin?




fot.31.05.2021r.
.
Ja kupiłam w zeszłym roku takie maleństwa ... trzy sztuki... Bałam sie je wyciągać z donicy i zadołowałam tak jak przyszły. Tej wiosny nie zakwitły ale wypuściły wielkie liście i jak wyciagnęłam je z ziemi to byłam w szoku. Te małe doniczki musiałam rozcinać bo korzenie przelazły przez dolne otwory, a donica cała była nimi wypełniona... Mam nadzieje, że w przyszłym roku już zakwitną...
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, ewacz

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/06/11 10:01 #240741

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4222
  • Otrzymane podziękowania: 16286
th napisał:
Mikromaluszków w Lublinie nie zamawiałam, ale solidniejszym się nie oparłam :silly:

Nie wiem jednak, czy ten sezon nie był ostatnim, w którym się zaopatrywałam w ciemierniki... zakupione u Petersa wegetują na granicy śmierci, straciły niemal wszystkie pędy kwietne, teraz walczą nowe liście... wysadziłam je z powrotem do doniczek i na razie słabo to wygląda... :unsure: natomiast do wszystkich zdrowo rosnących w ogrodzie dobrała się mszyca w ilościach kosmicznych, codziennie wygniatam a wieczorem robię opryski sodą i... powoli mam dość... wyglądam pomocy biedronek, bo zawsze załatwiały tą robotę a tych brak :(




Mszycy u mnie tez multum... na wszystkim... jedyny pożytek ż może więcej miodu spadziowego bedzie :P
petersowe ciemierniki tak samo... aczkolwiek moje siedzą ciągle w ziemi .... Po posadzeniu dostały popalić bo akurat przyszła fala upałów ... no zobaczymy.
Wg mnie najfajniejsze sadzonki ma Zymon... może nie wypasione odmiany, ale sadzonki solidne i jak wyciągam z donicy to nie mam korzennego kamienia w rękach.
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, ewacz

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/06/11 18:10 #240762

  • elakuznicom
  • elakuznicom Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 467
  • Otrzymane podziękowania: 853
Zymonowe, faktycznie fajne ale szkoda że nie ma innych odmian,,
pozdrawiam Ela
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/06/15 15:41 #241135

  • SantaRispetto
  • SantaRispetto Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Posty: 157
  • Otrzymane podziękowania: 656
Sadzonki od Petersa są bardzo ładne, ale jak się je kupuje odniego na berlińskich wiosennych targach. Wtedy jest och i ach nawet.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/09/02 22:02 #248301

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25879
  • Otrzymane podziękowania: 67676
Ja nie narzekałam na ciemierniki od Petersa, zwłaszcza na te, które kupowałam w październiku. :nie_wiem
Może w 2022 odbędą się w końcu targi w Berlinie? Bardzo ich brakuje! :angry:

Tymczasem ciemierniki nie próżnują, co jakiś czas któryś z nich rozwija kwiaty. Często są gorzej wybarwione, niż te zimowo- wiosenne, ale nawet takie cieszą.




fot.02.09.2021r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, jugo, zanetatacz, Franusiowa, elakuznicom, Ingrid, Danusia, ewacz, a.nia
Czas generowania strony: 0.200 s.