Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2022/03/04 19:35 #260785

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25989
  • Otrzymane podziękowania: 68091
Dorotko, siewka to raczej nie jest, bo wygląda na jakiś Helleborus nigercors, lub Helleborus ericsmithii ... z tego- zastrzegam- co widzę na fotkach.
One są w gruncie rzeczy podobne do siebie, różni je tylko domieszka, lub brak domieszki genów Helleborus lividus. Natomiast jesli masz go od wielu lat, to jest zagwozdka, bo oba te gatunki dość szybko przyrastają, czego nie widzę na Twojej fotce.
Zajrzyj do: Helleborus nigercors Emma i Helleborus ericsmithii Anna... Porównaj liście, sposób budowania kępy... Wiem, że jakieś 4, może 5 lat temu, pojawił się w wielu centrach handlowych Helleborus ericsmithii 'Pink Beauty' i może to tym tropem powinnaś zdążać?
Ostatnio zmieniany: 2022/03/04 19:39 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): DorotaZ

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2022/03/04 20:14 #260790

  • DorotaZ
  • DorotaZ Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1524
  • Otrzymane podziękowania: 4833
Polu, on prawdopodobnie nie przyrasta, bo ma bardzo słabą miejscówkę, no i nie dbałam o niego jak należy :mlotek . Rośnie u mnie z 8-10 lat praktycznie bez dostępu słońca. Obejrzałam i Emmę i Annę - młode kwiaty są raczej białe, podczas gdy mój jest od początku wyraźnie brudnoróżowy. Przynajmniej tak mi się w tej chwili wydaje think: . W tym roku lepiej mu się przyjrzę, kiedy już rozwinie kwiatki i udokumentuję w miarę możliwości zmiany kolorystyki.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.


--=reklama=--

 

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2022/03/07 17:21 #260932

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7804
  • Otrzymane podziękowania: 40204


Moje ciemierniki stan na 6 marca ... trochę je oczyściłem ale zaprzestałem tych prac bo ostatnie noce były bardzo mroźne i przez kilka dni codziennie rano leżały rozpłaszczone na ziemi.
Wraz ze wzrostem temperatury wstawały, jednak zrobiło mi się ich szkoda. 'Merlot' stracił dwa pędy ale może to wina jakiegoś zwierzaka, a nie mrozów think:











W sobotę do kolekcji dodałem odmianę Champion ... na razie siedzi w doniczce.


Ostatnio zmieniany: 2022/03/07 17:24 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, VERA, jugo, Danusia, GosiaM, a.nia, ewakatarzyna

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2022/03/07 19:25 #260941

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25989
  • Otrzymane podziękowania: 68091
Dorotko, wiem, ze to nie Emma, ani Anna- chodziło o porównanie budowy tych ciemierników, w celu ustalenia gatunku. Przyglądałaś się zaproponowanemu przeze mnie 'Pink Beauty'?

Te ciemierniki, które zdążyły wcześniej zakwitnąć, zawiązują spokojnie nasiona- nocna temperatura -6C/-7C im w tym nie przeszkadza .
Jednym z nich jest Helleborus hybridus 'Valerie' z serii Spring Promise. Część zielono- fioletowych kwiatów jest jeszcze w pąkach, część w pełni rozkwitu...



... a na zawiązujące się nasiona nałożyłam dziś woreczki z organzy


fot.07.03.2022r.
.
Ostatnio zmieniany: 2022/03/07 19:27 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, Danusia, wojtek, a.nia, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2022/03/08 20:10 #260988

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5739
  • Otrzymane podziękowania: 15220
Dziś rozpakowywałam palety w L&M :silly: 2smiech 2smiech 2smiech






Bo na kwiatka w Dzień Kobiet trzeba sobie zasłużyć... :P i oto nagroda... Ice N' Roses Rosali :kocham








Poza Rosali w ofercie były:

Candy Love
Champion
Crystal Love
Snow Love
Ivory Prince
Pink Frost
Joker
Anna
Winter Passion
Ice Breaker Max
i Ice N' Roses Red oraz White





Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2022/03/08 23:09 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, jugo, zanetatacz, Ingrid, Danusia, GosiaM, ewacz, wojtek, DorotaZ ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2022/03/08 20:51 #260994

  • DorotaZ
  • DorotaZ Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1524
  • Otrzymane podziękowania: 4833
Polu, zaglądałam do Pink Beauty, ale w opisie ma, że na początku jest czysto biały, a ten mój jest od początku brudnoróżowy. Najbardziej przypomina mi Maestro, ale Maestro widziałam tylko na zdjęciach, nigdy w realu...
Obfocę go lepiej, może to coś pomoże.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): a.nia

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2022/03/09 06:50 #260999

  • Asia2
  • Asia2 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1177
  • Otrzymane podziękowania: 3718
Moniko, zazdrość mnie pożera z głośnym mlaskaniem.... Na Rosalie poluję od ostatniej Gardenii, a jeszcze marzy mi się Jerry. Muszę znów zrobić rundę po naszych Lirojach. W ubiegłym tygodniu były tylko w jednym i to te same odmiany co rok temu. W dwóch pozostałych pustki...
Ostatnio zmieniany: 2022/03/09 06:51 przez Asia2.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, zanetatacz, a.nia, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2022/03/09 17:47 #261009

  • GosiaM
  • GosiaM Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Małgoś
  • Posty: 1170
  • Otrzymane podziękowania: 4092
Asiu w takim razie jak ja się bardzo cieszę,że Monika zakupiła mi wczoraj Rosali. Widać dobrze wybrałam. :)
zielonozakreceni.pl/forum/ogrody-zielono-zakreconych/9755-wszystko-od-nowa?start=%1$d
"Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia"

"Zakładaj własne ogrody i ozdabiaj swoją duszę zamiast czekać aż ktoś inny przyniesie ci kwiaty"
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): DorotaZ

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2022/03/10 17:59 #261047

  • Brydziasia
  • Brydziasia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 533
  • Otrzymane podziękowania: 2557
M. nie uznaje dnia kobiet, więc kupiłam sobie sama kwiaty.... niestety wybór w moim LM nie był tak obfity.




Pozdrawiam

Joanna zwana Brygidą
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, th, zanetatacz, Danusia, GosiaM, wojtek, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2022/03/10 18:48 #261052

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7488
  • Otrzymane podziękowania: 16415
Ten jasny jest piękny :mniam . Co to za odmiana?
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2022/03/10 19:54 #261055

  • Brydziasia
  • Brydziasia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 533
  • Otrzymane podziękowania: 2557
Edyta plakietka twierdzi, że Shooting star, ciemny to Ice n roses red.
Pozdrawiam

Joanna zwana Brygidą
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, GosiaM, ewakatarzyna

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2022/03/10 20:50 #261062

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25989
  • Otrzymane podziękowania: 68091
Ciekawe od czego zależą dostawy do takich sklepów, bo LM, to chyba nie są franczyzy?


Czasem samosiejki mają zaskakujące kolory, absolutnie nieprzystające do tego, jak wyglądają rodzice. 'Pretty Ellen Red', który rośnie u mnie od 2011, lub 12 roku naprodukował wiele siewek, zazwyczaj powtarzających kolory rośliny matecznej. Zdarzają się jednak i takie cudaki, jak te trojaczki sprzed 4 lat. Oczywiście, każda jest nieco inna, ale generalnie , barwy są od ecru po podróżowiony budyń



Na tej fotce widać siewkę tej samej rośliny matecznej, która powtórzyła kolor rodzica




W tym roku raczej nie będzie tylu siewek, no, chyba, że nagle pogoda się znacznie polepszy. Teraz nie działa na rzecz ciemierników i większość z nich nie zawiązuje nasion- kwiaty szybko brązowieją i zamierają. A ja przezornie zapowiedziałam sobie, ze w tym roku będę zakładać na nasienniki woreczki, bo w niektórych miejscach mam taki wysyp siewek, że głowa boli. Chyba rozpikuję po kilkanaście a resztę po prostu... wypielę.

Helleborus x hybridus
'Xanthia
'- z tej mąki chleba nie będzie :nie_wiem



Inne trzymają jeszcze zamknięte pąki...I może lepiej? 'Cerise'



Ciemierniki z Oaktree Nurseries, opisany, jako 'Double red with paler center'...



... i 'Double Abergine'



Kwiat będzie raczej przeciętny, ale liście.... :mniam Helleborus x Frostkiss Illumi Lime'




fot.07/09.03.2022r.
.
Ostatnio zmieniany: 2023/03/09 18:46 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, zanetatacz, basik, Danusia, GosiaM, a.nia, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2022/03/10 21:09 #261065

  • Asia2
  • Asia2 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1177
  • Otrzymane podziękowania: 3718
Monisiu :buziak :przytulam :buziak :przytulam :buziak :przytulam .
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2022/03/11 07:10 #261078

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7488
  • Otrzymane podziękowania: 16415
Brydziasia napisał:
Edyta plakietka twierdzi, że Shooting star, ciemny to Ice n roses red.

To wychodzi na to, że oba już mieszkają w moim ogródku :lol: .
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2022/03/11 13:10 #261091

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16428
  • Otrzymane podziękowania: 55438
Od wczoraj jestem szczęśliwą posiadaczką takich piękności :kocham

Edytko, Gosiu wielkie dzięki :buziak :buziak :buziak



Penny's Pink






Charmer




Dacaya, o stosunkowo niewielkich kwiatach, ale ładniutkich i w dużej ilości.







pozdrawiam Basia
Ostatnio zmieniany: 2022/03/11 13:13 przez basik.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, Danusia, GosiaM, a.nia, dultom, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2022/03/11 16:24 #261095

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25989
  • Otrzymane podziękowania: 68091
Ale masz fajnie! Moje jeszcze w paczkomacie, Jarek odbierze wracając z pracy. :tup Już się nie mogę doczekać, choć z drugiej strony, te, które doszły ostatnio do mnie, stoją w kartonach, bo nocne mrozy położyły wszystkie świeżo posadzone. :angry: Od jutra ma być nieco cieplej, wtedy zacznę wysadzać w grunt.

Yellow Red Center



Jestem nieco zawiedziona ciemiernikiem 'Slaty Blue Single'- dla mnie jest dość przeciętnie purpurowy. Tę odmianę mam z dwóch źródeł- z UK i kupiona w Polsce, w OL. Ciekawa jestem, czy będą wyglądać jednakowo, ale z zaspokojeniem ciekawości muszę poczekać jeszcze przynajmniej rok, bo te z OL, to były malusie ciemierniczątka, nie ciemierniki.


fot.11.03.2022r.
.
Ostatnio zmieniany: 2023/03/09 18:52 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, takasobie, jugo, Danusia, a.nia, dultom, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2022/03/11 16:30 #261097

  • GosiaM
  • GosiaM Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Małgoś
  • Posty: 1170
  • Otrzymane podziękowania: 4092
Basiu, nie ma za co.
U mnie jak u Poli. Ciemierniki czekają na wysadzenie. Jeszcze muszę dostarczyć zakupione dla Moniki sadzonki i odebrać mój i Edyty. A jak tylko zrobi się ciepło (mam nadzieję, że wreszcie to nastąpi) to naganiam Kamila do sadzenia. clap
zielonozakreceni.pl/forum/ogrody-zielono-zakreconych/9755-wszystko-od-nowa?start=%1$d
"Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia"

"Zakładaj własne ogrody i ozdabiaj swoją duszę zamiast czekać aż ktoś inny przyniesie ci kwiaty"
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): basik

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2022/03/11 16:37 #261098

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4226
  • Otrzymane podziękowania: 16305
Pola mój maleńki SLaty Blue Single z OL w tym roku ma już pąki i jak przez ostatnie mrożne noce nie zmarzły, to w przyszłym tygodniu może zobaczę kwiat. O ile pamiętam to kupowałyśmy je w tym samym roku… think: Slaty Blue W pąku jest prawie czarny…. Pozostałe dwa maleństwa też zakwitły … Orientalis Double Super Yellow Spotted jest yellow ale single- i bede pisała reklamacje, a Double Red Aubergine with White Edge spotted wygląda na zgodny… wylazły po jednym pędzie ale kwitną…
A Twoja siewka śliczna …

Moje zakupy też dotarły Gosia , Edyta :buziak Czekają na lepsze temperatury w garażu…
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Ostatnio zmieniany: 2022/03/11 16:40 przez a.nia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, GosiaM, ewakatarzyna

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2022/03/11 19:29 #261104

  • nena08
  • nena08 Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 189
  • Otrzymane podziękowania: 968
Kolejna siewka. :)

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, takasobie, zanetatacz, Danusia, Shalina, a.nia, dultom, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2022/03/11 22:01 #261120

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25989
  • Otrzymane podziękowania: 68091
Lubię czekać na kwitnienie siewek, bo nigdy nie wiadomo, co się pojawi na pędzie. :tup

Ciemiernik ogrodowy, czyli Helleborus x hybridus 'French Kiss' ze zwieszonymi pędami po mroźnej nocy


fot.11.03.2022r.
.
Ostatnio zmieniany: 2023/03/01 20:26 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, takasobie, jugo, zanetatacz, Danusia, Shalina, a.nia, dultom, DorotaZ, ewakatarzyna
Czas generowania strony: 0.191 s.