Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/04/21 20:26 #233347

• wojtek
  • wojtek Avatar
  • Moderator
  • Otrzymane podziękowania: 18894
Kolejny z Wojsławic - Helleborus 'Crystal Love'

fot. 18.04.2021

A tak na marginesie. W pogoni za nowościami (zgromadziłem ich już kilkanaście) moje stare ciemierniki zeszły na drugi plan ... żeby to tylko na drugi :silly:
Są u mnie przynajmniej 20 lat. Kiedyś były niezwykłe, "nikt" takich nie miał a teraz rosną w kącie ... i wyglądają tak :oops:

Ostatnio zmieniany: 2021/04/21 20:39 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, piku, zanetatacz, elakuznicom, Danusia

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/04/21 20:38 #233350

• Poll
  • Poll Avatar
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Otrzymane podziękowania: 38566
Wystarczyło wyciąć liście i byłoby ok. :mniam Ja bardzo cenie swoje stare kępy, ale faktycznie, zwiedzający ogród wzdychają tylko do wizualnych wypasów. :lol:
Jedna z moich najstarszych kęp.

fot.20.04.2021r.
.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, zanetatacz, elakuznicom, Danusia, ewacz, wojtek, a.nia

--=reklama=--

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/04/21 22:45 #233384

• SantaRispetto
  • SantaRispetto Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Otrzymane podziękowania: 369

Z tyminazwami to riznie bywa jak zauważyła Poll. Mnie cieszą wszystkie, ale zlapałam się na tym, że przechodzę obok 3 chyba i nic, żadnego pukpuk, tętno miarowe, jak taki calkiem zdrowy człowiek polewkamax A nie ześwirowana ogrodniczka, myślicie, że to może już starość?
Santa
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, piku, zanetatacz, elakuznicom, Danusia, wojtek

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/04/21 23:04 #233393

• a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Otrzymane podziękowania: 6818
Dzisiaj nabyłam takiego... Helleborus Lividus Purple Price... 16.90 zł ... dobrze myślę, że to po polskiemu korsykański? Tylko ten wzrost... w kapeluszu 25cm... think: Do donicy i na zimę do garażu? Czy przeżyje na dworze...?

Fotki komórkowe...
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, zanetatacz, elakuznicom, Danusia, wojtek, alik

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/04/21 23:19 #233394

• Poll
  • Poll Avatar
  • Administrator
Ciężko Ci radzić, ale ja bym uprawiała go w donicy. Nie było dwóch? Wtedy mogłabyś zaryzykować jednym.
Wystaw na słoneczko, póki co, niech zawiąże nasiona. Z góry proszę o kilka sztuk. recourse

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/04/21 23:28 #233397

• a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Otrzymane podziękowania: 6818
Pola były 3szt... powiadasz, że trzeba było wszystkie zabrać ? :P
Jakieś nasienniki rosną... stał pomiędzy różnymi wielkimi...
Pójdzie do większej donicy i go zadołuję obok korsykańskiego Variegata.
Nasionka zapisane...
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Ostatnio zmieniany: 2021/04/21 23:30 przez a.nia.

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/04/22 21:41 #233518

• Poll
  • Poll Avatar
  • Administrator
Trzeba było! :lol:
Jeden z nielicznych ciemierników, które dopiero rozwijają kwiaty - Helleborus 'Hello Pearl'.
Kupiony u Havlisa ma nieco inne cechy, niż kwiaty, które widzę w internetach. Jest ciekawszy :lol:

fot.20.04.2021r.
.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, piku, zanetatacz, elakuznicom, Danusia, ewacz, a.nia

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/04/22 22:16 #233532

• piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Otrzymane podziękowania: 18070
Ojej, Polu on zapowiada się cudnie :woohoo:

To jeszcze moje siewki :zielony

pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, zanetatacz, Danusia, ewacz, wojtek, a.nia

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/04/22 23:28 #233547

• elakuznicom
  • elakuznicom Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Otrzymane podziękowania: 359
W 2014r kupiłam kilka ciemierników od chwalonego wówczas na forum p.Podstolca, w tym roku jednak przestał być chyba dobrym sprzedawcą albo ja miałam pecha, roślinki przyszły mikroskopijne
ale je wsadziłam, z kilku tylko jeden dawał oznaki życia, co roku pokazywał się tylko jeden liść, lata mijały a ja chciałam sprawdzić swoją cierpliwość.W tym roku po 7 latach zobaczyłam oprócz 1 liścia
1 gruby pęd zakończony pączuszkiem, 18 04 2021r tak wygląda mój wyczekiwany prawdopodobnie CIEMIERNIK "DOUBLE ELLEN WHITE taki jest znacznik odnawiany co roku przeze mnie.

pozdrawiam Ela
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, th, piku, takasobie, zanetatacz, Danusia, ewacz, wojtek, a.nia ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/04/22 23:41 #233549

• elakuznicom
  • elakuznicom Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
Nooo...mam jeszcze sporo do pokazania, nareszcie od kilku dni się udało, pytanie czy to faktycznie On?
pozdrawiam Ela

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/04/23 08:30 #233566

• Katarzyna2021
  • Katarzyna2021 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Otrzymane podziękowania: 1031
Masz do nich serce i zdjęcia Twoich ciemierników są wyjątkowo ujmujące, prześliczne.
Za tę wiadomość podziękował(a): elakuznicom

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/04/23 08:51 #233567

• SantaRispetto
  • SantaRispetto Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
elakuznicom napisał:
W 2014r kupiłam kilka ciemierników od chwalonego wówczas na forum p.Podstolca, w tym roku jednak przestał być chyba dobrym sprzedawcą albo ja miałam pecha, roślinki przyszły mikroskopijne
ale je wsadziłam, z kilku tylko jeden dawał oznaki życia, co roku pokazywał się tylko jeden liść, lata mijały a ja chciałam sprawdzić swoją cierpliwość.W tym roku po 7 latach zobaczyłam oprócz 1 liścia
1 gruby pęd zakończony pączuszkiem, 18 04 2021r tak wygląda mój wyczekiwany prawdopodobnie CIEMIERNIK "DOUBLE ELLEN WHITE taki jest znacznik odnawiany co roku przeze mnie.

Elu to on, Podstolec nie sklamał :lol:

Poll, super ten ciemiernik, bardzo podobne dwa egzemplarze, prawie zamordowane udalo nam się kupić w LM, budyniowa żółć z rozowym zylkowaniem. Kwiat dokladnie tego ksztaltu w na wpół rozwiniętym pąku. Pojechały razem z Pawełkiem na Kaszuby. Może bedzie to coś podobnego, kto wie, oby! Już szukam zdjecia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, piku, zanetatacz, elakuznicom, ewacz

Helleborus orientalis 'Black Double' 2021/04/23 18:46 #233653

• Poll
  • Poll Avatar
  • Administrator
Elu, też uważam, że to ta odmiana, więc śmiało możesz go dodać do wątku merytorycznego :przytulam

Marzuś, podobny w tej fazie. think:

Helleborus hybridus (orientalis) 'Black Double'

fot.21.04.2021r.
.
Ostatnio zmieniany: 2021/04/23 18:55 przez Poll.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, piku, zanetatacz, elakuznicom, Danusia, ewacz

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/04/23 19:54 #233676

• SantaRispetto
  • SantaRispetto Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
Ja trochę rozdmuchałam mu płatki do zdjęcia, moze brak mu tej perełki jednak, ale tak mnie naszło jak ujrzałam Twojego, ze coś znajomy, zresztą nie wiem.. Może jednak zamiast w łazienkę powinnam zainwestować w porządne okulary polewkamax

Ostatnio zmieniany: 2021/04/23 19:58 przez SantaRispetto.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, piku, jugo, zanetatacz, elakuznicom, Danusia, ewacz, a.nia

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/04/23 20:25 #233688

• Danusia
  • Danusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Otrzymane podziękowania: 14075
Moje dalej czekają na słonko i ciepełko.

Danusia

Człowiek jest kowalem swego losu.Może dlatego znajdujemy się tak często miedzy młotem a kowadłem. HORACY
Moje małe szczęścia i porażki
WIZYTÓWKA
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, piku, zanetatacz, elakuznicom, ewacz, a.nia, dultom

Ciemiernik (Helleborus) 'Tutu' 2021/04/29 18:20 #234431

• Poll
  • Poll Avatar
  • Administrator
Ciemiernik 'Tutu' - bez kryzki, ale za to z nasiennikami hu_rra

fot.28.04.2021r.
.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, jugo, zanetatacz, ewacz, a.nia, dultom

Ciemiernik (Helleborus) 'Tutu' 2021/05/03 16:47 #234999

• ewacz
  • ewacz Avatar
  • Platynowy forowicz
  • Otrzymane podziękowania: 1569
Gdy dopisuje pogoda to lubię chodzić z kawą i oglądać ich kwiaty. A podglądanie kwiatów siewek i czekanie kiedy wreszcie w pełni rozwiną kwiat to dopiero zabawa... rotfl

Pozdrawiam, Ewa
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, jugo, zanetatacz, elakuznicom, basik, Maggie

Ciemiernik (Helleborus) 'Tutu' 2021/05/03 18:01 #235013

• elakuznicom
  • elakuznicom Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
14.04 - przyjechały do mnie 2 ciemierniki z kryzą , no może z kryzą to za dużo powiedziane ale kryzeczka jest.

pozdrawiam Ela
Za tę wiadomość podziękował(a): jugo, zanetatacz, ewacz

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/05/03 18:14 #235017

• Poll
  • Poll Avatar
  • Administrator
Śliczne Elu Namnażaj, zbieraj nasionka :slonko
Za tę wiadomość podziękował(a): elakuznicom

Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje 2021/05/03 18:20 #235019

• elakuznicom
  • elakuznicom Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
dn 25 04 tak wyglądał, szkoda, że w czasie podróży złamaną miał 1 gałązkę. 2 - nie męczyłam bo kwiatki zwieszone mocno.
pozdrawiam Ela
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, takasobie, zanetatacz, basik, ewacz
Czas generowania strony: 0.248 s.