Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Donice z hypertufy

Donice z hypertufy 2020/01/23 13:51 #187296

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25989
  • Otrzymane podziękowania: 68159
Jaki model zamierzasz zrobic?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Donice z hypertufy 2020/01/23 14:54 #187297

  • kryzysowa
  • kryzysowa Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 735
  • Otrzymane podziękowania: 1841
Pollu, cudne te koryta :woohoo: i niechybnie baaardzo ciężkie, ewidentnie betonowe..
Tutaj www.srgc.org.uk/bulblog/log2008/170908/log.html pan Young wspomina o tym, że wykonywane przez Niego hypertufy okazały się być nietrwałe, dlatego proponuje takie rozwiązanie / żeby nie było pudła styropianowe też już skombinowałam, zabiorę się i za taką opcję ;) /
Z drugiej strony kilka dni temu rozmawiałam z kolegą, który takie właśnie duże koryta wykonywał z hypertufy w 2015 roku, do tej pory zdobią ogród bez żadnego uszczerbku, więc nie pozostaje nic innego, jak spróbować :)
Co do ciężaru, betonowe donice są jednak nieporównywalnie cięższe.
Niedawno byliśmy u miejscowego producenta ozdób ogrodowych z betonu. Zakupiłam u w/w taki "kopnięty" dzban na skalniak, omal sobie jęzora nie przydeptałam, kiedy musiałam go przenieść kilka metrów :blink: , a jak wiecie cherlakiem nie jestem B)
Myślę, że ilość użytego materiału na dzban, była podobna, do tej, jakiej użyłam do zrobienia pokazanej wyżej "kołyski", ciężar za to niewspółmierny, a dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę, że moje doniczki wykonane były raptem tydzień temu, więc są jeszcze mokre, co z resztą widać po kolorze.
Wiesiu clap
Będzie dobrze, zobaczysz :)
Tutaj dość szybko osiąga się efekt końcowy, więc nie zdążysz się zniechęcić :)
Zrobienie jednego korytka zajmuje mi około 1h, nie dłużej. Najwięcej czasu od początku chyba pochłaniało mi przygotowanie samej hypertufowej "paćki", tak się czaiłam, żeby nie przesadzić z ilością wody, że dolewałam po ociupinie, teraz już mimo, iż ciągle "na oko", robię to znacznie szybciej :)
Z wodą tak jak pisałam na początku, ostrożnie. Jak się okaże, że masa jest zbyt "sypka" i nie chce się kleić, zawsze zdążysz dolać :)
Ja aktualnie pracuję nad kulami, jak osiągnę pożądany efekt, to cały proces powstawania pokażę, a jeśli nie osiągnę, to też pokażę ;), może ktoś wpadnie na inne rozwiązanie, "pękniętą" kulę mieć muszę i basta! :D
Ostatnio zmieniany: 2020/01/23 14:57 przez kryzysowa.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, piku, Elżbieta, zanetatacz, nelu-pelu, a.nia


--=reklama=--

 

Donice z hypertufy 2020/01/23 16:45 #187301

  • GosiaM
  • GosiaM Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Małgoś
  • Posty: 1171
  • Otrzymane podziękowania: 4092
No nie! :patel Kacha przez Ciebie też będę próbować. Ale dopiero w przyszłym miesiącu. polewkamax Tylko najpierw pomysł musi przyjść do głowy. :P Jak będzie pomysł to i chęci się znajdą rotfl
zielonozakreceni.pl/forum/ogrody-zielono-zakreconych/9755-wszystko-od-nowa?start=%1$d
"Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia"

"Zakładaj własne ogrody i ozdabiaj swoją duszę zamiast czekać aż ktoś inny przyniesie ci kwiaty"
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Donice z hypertufy 2020/01/23 16:52 #187303

  • nelu-pelu
  • nelu-pelu Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 6697
  • Otrzymane podziękowania: 14591
Kasia szacun recourse recourse
Twój profesjonalizm w amatorskim działaniu (ładny oksymoron mi wyszedł.. :lol: ) jest niesamowity..!!
A przy tym opowiadasz tak.. zaraźliwie.. że człowiek już by rękawy zakasywał rotfl a wszystko wydaje
się zwykłą łatwizną i dlaczego ja na to nie wpadłam.. 2smiech
I jesteś kopalnią inspiracji.. zwyc

Niestety muszę czekać na prawdziwą wiosnę gdy na działce będę mogła coś zrobić.. a na razie zacznę
gromadzić materiały... rotfl
Pozdrawiam, Nela
Moje metamorfozy - zapraszam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): zanetatacz

Donice z hypertufy 2020/01/23 19:16 #187317

  • piku
  • piku Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8398
  • Otrzymane podziękowania: 25081
Poll napisał:
Jaki model zamierzasz zrobic?

Marzy mi się takie duże koryto na szczelinowca think:, dlatego zamówiłam 130l B) , a może jeszcze jakieś małe domki dla skrzatów :na_ucho
pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Ostatnio zmieniany: 2020/01/23 19:18 przez piku.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta

Donice z hypertufy 2020/01/24 07:18 #187354

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7488
  • Otrzymane podziękowania: 16415
Ja chyba ostatecznie domki dla skrzatów zrobię ze zwykłego betonu, właśnie ze względu na ciężar. Domki mają być małe i obawiam się, że mogą być zbyt lekkie. Nie chcę, żeby silniejszy wiatr ganiał je po ogrodzie think:.
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku

Donice z hypertufy 2020/01/24 13:39 #187374

  • kryzysowa
  • kryzysowa Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 735
  • Otrzymane podziękowania: 1841
Gosiu, myśl, kombinuj, i czekamy na efekty zwyc
Nelciu, tak mi mów, a opowiadać będę i opowiadać, i opowiadać.. vishenka
Cieszę się ogromnie, że "zainfekowałam" Cię wink-3 najpierw zabawą w fairy house, a teraz hypertufą, zawsze co dwie głowy, to nie jedna zwyc
Coraz nas więcej,a to znaczy, że hypertufowy wirus jest zaraźliwy wink-3
Zmontowałam kilka nowych rzeczy, musimy troszku poczekać aż podeschną, i będą foteczki :)
Edyta, o to, że domki odfruną przy podmuchach wiatru, nie obawiałabym się, aż tak lekki nie jest ten budulec :)
Apropos betonu..
Kolegami to my chyba nie będziemy.. :dry:
Cokolwiek próbuję robić z w/w, to albo wychodzi kompletna klapa / nie dalej jak wczoraj zaliczyłam kolejną B) /, albo efekt końcowy zupełnie odbiega od oczekiwań. Jakoś nie mogę dojść z tym materiałem do porozumienia :nie_wiem , z hypertufą pracuje mi się znacznie przyjemniej.
Wina betonu w tym zapewne żadna, jakby to rzekł mój kolega z pracy: maszyna gwizda, tylko maszynista... B) pierdoła! 2smiech
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, piku, Iwona1311, zanetatacz, nelu-pelu

Donice z hypertufy 2020/01/27 09:21 #187601

  • kryzysowa
  • kryzysowa Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 735
  • Otrzymane podziękowania: 1841
Cacko z dziurką i my- kule wink-3
Jeszcze "cieplutkie", mokre, trzeba poczekać aż podeschną, żeby szczotką drucianą potraktować i pozbyć się "zbędności" :)
Dzięki różnym drobnym, mobilnym elementom, można dowolnie zmieniać aranżację, efekt końcowy na pewno będzie widoczny dopiero po posadzeniu roślin, ale myślę, że koncepcja ciekawa, np na ogrodowy stolik.








Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, piku, takasobie, Olusia, Iwona1311, nowababka, Elżbieta, zanetatacz, nelu-pelu ten użytkownik otrzymał 3 podziękowań od innych

Donice z hypertufy 2020/01/27 11:17 #187607

  • piku
  • piku Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8398
  • Otrzymane podziękowania: 25081
Kasiu, pomysłów masz co nie miara a co jeden to ciekawszy :woohoo: . Fajny ten krążek z kulami :kocham
pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Donice z hypertufy 2020/01/27 14:10 #187614

  • GosiaM
  • GosiaM Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Małgoś
  • Posty: 1171
  • Otrzymane podziękowania: 4092
Kasiu a jak ciężkie te donice są później? Świetne są. Zamawiam perlit :lol:
zielonozakreceni.pl/forum/ogrody-zielono-zakreconych/9755-wszystko-od-nowa?start=%1$d
"Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia"

"Zakładaj własne ogrody i ozdabiaj swoją duszę zamiast czekać aż ktoś inny przyniesie ci kwiaty"
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Donice z hypertufy 2020/01/27 18:12 #187634

  • zanetatacz
  • zanetatacz Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 9815
  • Otrzymane podziękowania: 21226
Kasiu-jestem pod wrażeniem ,genialne te Twoje hypertufy :bravo :bravo :bravo
pozdrawiam Żaneta
"Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek"-Cyceron
597 metrów zieloności
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Donice z hypertufy 2020/01/27 19:58 #187651

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7488
  • Otrzymane podziękowania: 16415
Kasiu, a czego użyłaś na forme do tej donicy. Bardzo mi się podoba a nic nie mogę wymyślić think: .kryzysowa napisał:
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Donice z hypertufy 2020/01/28 08:28 #187703

  • kryzysowa
  • kryzysowa Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 735
  • Otrzymane podziękowania: 1841
Wiesiu, Twoje słowa jak zawsze miód na moje serce vishenka
Kiedy zaczynasz zabawę? B)
Gosiu, ciężko mi na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ żadna z moich donic nie jest jeszcze do końca sucha, na pewno są nieporównywalnie lżejsze, niż beton.
Może przy okazji pokażę, jak w miarę wysychania, zmienia się kolor hypertufy. Kulki są jeszcze mokre, wykonałam je trzy dni temu, dla porównania doniczka wykonana jakieś dwa tygodnie temu, jest różnica, prawda?
Przy wyschniętej hypertufie zaczyna dominować kolor torfu, bardzo mi ten efekt odpowiada zwyc


Żanetko, pięknie dziękuję vishenka
Edytko, akurat tą formę zrobiłam sama.




Bardzo mi się taki kształt podobał, a żadnego "gotowca" znaleźć nie mogłam, przekopałam w poszukiwaniach całą chałupę ;)
Mam w podobnym kształcie tylko brytwannę /taka mała podpowiedź dla ewentualnych poszukujących formy ;) /, ale ona jest niewielka. Wykonana przeze mnie forma ma 50cm długości, 25cm szerokości i 13cm wysokości.
Wykonanie w warunkach domowych takiej formy nie jest proste, kiedy nie ma się odpowiednich narzędzi. Żeby skleić dno z bokiem, potrzebny jest stół montażowy z otworami służącymi do klinowania, klej agresywny, służący do łączenia m.in. spienionego komatexu /z niego wykonana jest forma/, dosyć długo schnie, jakoś kształt musimy przytrzymać, bez kołków klinowych ani rusz, przynajmniej tak mi się wydaje think: , nie wspomnę o tym, że elipsę wycięłam na frezie tnącym.
Oczywiście mogę wyżej w/w użyczyć, albo po prostu zmajstruję dla Ciebie drugą :)
Ostatnio zmieniany: 2020/01/28 08:45 przez kryzysowa.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, a.nia

Donice z hypertufy 2020/01/28 11:01 #187723

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7488
  • Otrzymane podziękowania: 16415
Kasiu, przeczytałam dwukrotnie instrukcję, i... nic nie zrozumiałam :blink: .
Najbardziej czytelne jest dla mnie to ostatnie zdanie, o użyczeniu rotfl . Nie chciałabym kłopotać Cię robieniem kolejnej, bo zdaje się, nie jest to wcale proste. Ja myślę o zrobieniu takiej 1, góra 2 takich donic, więc chyba szkoda czasu na robienie kolejnej formy.
Zastanawiałam się nawet, czy nie mogłybyśmy podjechać do Ciebie z Gosią i zrobić na miejscu, ale to chyba jednak się schodzi think: . Zresztą wiezienie potem takiej niedosuszonej donicy też chyba nie wyszłoby jej na dobre think: .
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Ostatnio zmieniany: 2020/01/28 11:01 przez edyta.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Donice z hypertufy 2020/01/28 12:01 #187730

  • GosiaM
  • GosiaM Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Małgoś
  • Posty: 1171
  • Otrzymane podziękowania: 4092
Edyta możemy po prostu pojechać do Kasi i pożyczyć formę. (?) Jeśli Kasi nie będzie już potrzebna oczywiście. :heart Ale to dopiero wtedy, kiedy Wam mówiłam, jak wrócę. :) Na razie muszę zamówić perlit. I możemy Edyta razem coś kombinować jeśli chcesz. Mój tata i mąż mają fajne pomysły więc pokażę im kształt który Ci się podoba. Może mają taką formę albo będą mieli z czego zrobić. Jeśli nie to i tak do Kasiuli w odwiedziny można jechać :buziak
zielonozakreceni.pl/forum/ogrody-zielono-zakreconych/9755-wszystko-od-nowa?start=%1$d
"Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia"

"Zakładaj własne ogrody i ozdabiaj swoją duszę zamiast czekać aż ktoś inny przyniesie ci kwiaty"
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Donice z hypertufy 2020/01/28 12:24 #187734

  • piku
  • piku Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8398
  • Otrzymane podziękowania: 25081
Kasiu, mam już formę i składniki, nie doczytałam tylko jaki to cement a jakieś resztki pobudowlane w domu mam. Czekam jeszcze na lepszą pogodę bo w domu nie mam warunków na wielkogabarytową twórczość a na zewnątrz nocą przymrozki :unsure:
pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Donice z hypertufy 2020/02/06 18:40 #188960

  • Krzysia
  • Krzysia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2770
  • Otrzymane podziękowania: 7374
Bardzo mnie to ciekawi, trochę już nawet próbowałam w tym temacie.
Jako formy na kule wykorzystuję stare klosze do lamp, choć ostatniego nie użyłam, bo przypasował do wysokiej donicy i ładnie się wkomponował wśród niewielkich host pod domem wink-3 . Zbieram też duże kuliste szklane znicze, tylko przy nich trzeba trochę popracować nad kształtem, piłki też wpadły mi do głowy, ale nie przemyślałam jeszcze do końca. Robiliśmy dotąd z samego cementu, a kiedyś przecież gdzieś tu wrzucałam namiary na takie z torfem :glupek .

Betonowe poidełka robiliśmy z 2 plastikowych misek z B. większej i mniejszej, do mniejszej wkładaliśmy kamień aby lepiej docisnąć. Smarowałam olejem, są wielokrotnego użytku.

Te pojemniki zrobiły się same, chłopaki wyleli resztki zaprawy betonowej na kupę piachu.


Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, MarzenaSantaFe, piku, kryzysowa, nowababka, Elżbieta, zanetatacz, Maggie

Donice z hypertufy 2020/02/06 20:31 #188982

  • kryzysowa
  • kryzysowa Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 735
  • Otrzymane podziękowania: 1841
Bardzo naturalnie wyglądają te "resztki" Krzysiu, bardzo mi się podobają :kocham
Betonowe kule na piłce już się robią zwyc
Tzn właśnie nie pełne kule, tylko kule ze szparką na rojniki ;)
Dla trwałości najpierw wylądowała na piłce taśma do łączenia płyt karton-gipsowych, pokryta cienką warstwą cementu.



Kiedy cement wysechł /warto podczas procesu wysychania spryskiwać wodą/, kolejna warstwa cementu, wysychanie, i kolejna i wysychanie, i kolejna, i kolejna............




Kiedy piłkę ze środka wyjmiemy, warto zrobić zaprawę cementową o konsystencji naleśnikowego ciasta, i oblać kulę od środka. Najlepiej nie raz.
Ostatecznie moje "rozprute" kule mają ścianki grubości około 2 cm, efekt końcowy pokażę niebawem :)

Kulę z hypertufy też robię B) , to już troszeczkę wyższa szkoła jazdy /na piłce, tudzież balonie nie do wykonania, sprawdziłam/, ale zapewniam, że zrobić się da zwyc
Niebawem pokażę cały udokumentowany zdjęciami proces powstawania w/w, z góry za jakość zdjęć przepraszam, ale jak się ma upaprane ręce po łokcie, to ciężko się robi :fotka
Ostatnio zmieniany: 2020/02/06 20:40 przez kryzysowa.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, piku, Krzysia, Olusia, Elżbieta, nelu-pelu, Maggie

Donice z hypertufy 2020/02/08 13:39 #189161

  • kryzysowa
  • kryzysowa Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 735
  • Otrzymane podziękowania: 1841
Są i rozprute ;) kule z hypertufy :)
Wiadomo, efekt będzie widoczny dopiero, jak zaczną się z nich "wylewać" rojniki :)









Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, piku, Krzysia, nowababka, Elżbieta, zanetatacz, a.nia, Maggie

Donice z hypertufy 2020/02/08 14:16 #189163

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25989
  • Otrzymane podziękowania: 68159
Jak tą piłkę wyjęliście? Została przebita, czy wypuściliście powietrze a potem znów była nadmuchana? think:

P.S. Kurowate niedługo produkcję uruchomią :lol:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Czas generowania strony: 0.178 s.