Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Dyskusja o Polystichym braunii- zdjęcia

Dyskusja o Polystichym braunii- zdjęcia 2023/01/06 09:41 #284182

  • PolystichErwin
  • PolystichErwin Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • I am botanist in Austria, interested in all organisms, acting here as fern expert.
  • Posty: 62
  • Otrzymane podziękowania: 123
Thanks, Pola!

The here Presented Image could possibly agree with Polystichum braunii, although it doesn't show details clearly, so i could not be sure at last.
As far as i have seen upon other images, which are added to the species' profile by you and other users, these will represent P. setiferum and P. aculeatum.
Unfortunately trading companies will frequently mix up diverse species' as well as cultivars, hence it is all but easy to achieve confident identifications.
This fact does certainly not minder the value of your personal plant collections, and i do assure that i do admire your work!!
Since i got no garden on my own, i got no chances to do the same.

Kind regards, Erwin
Ostatnio zmieniany: 2023/01/06 09:44 przez PolystichErwin. Powód: link addition
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Dyskusja o Polystichym braunii- zdjęcia 2023/01/09 17:19 #284368

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25632
  • Otrzymane podziękowania: 66639
Erwinie, mamy paprocie z różnych źródeł, to znaczy, że kupujemy je u różnych sprzedawców, często z różnych krajów. Nie wykluczam możliwości pomyłki, bo znam takie sytuacje z własnego doświadczenia, ale chyba nie u tylu sprzedawców z różnych krajów? think: Szkoda, że Twoje zdjęcia są trochę mało wyraźne.
Obiecałam Ci na PW, jutro, lub pojutrze zrobię zdjęcia wszystkim dwóm, czy trzem egzemplarzom paproci, które uprawiam, jako Polystichum braunii. Tymczasem jednak znalazłam kilka zdjęć- zbliżeń, które zrobiłam jakieś dwa tygodnie temu, jednemu z nich. Raczej nie mam wątpliwości, że to ten gatunek. A co Ty sądzisz?




fot.27.12.2022r.
.
Ostatnio zmieniany: 2023/01/09 20:16 przez Poll. Powód: literówka
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): dultom, PolystichErwin


--=reklama=--

 

Dyskusja o Polystichym braunii- zdjęcia 2023/01/09 20:24 #284390

  • PolystichErwin
  • PolystichErwin Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • I am botanist in Austria, interested in all organisms, acting here as fern expert.
  • Posty: 62
  • Otrzymane podziękowania: 123
I am sorry Pola, i took my photos at rather bad light conditions, without flashlight, and reduced the data size prior to uploading. In general these images do show the species' characteristic details.
However, both photos presented now by you, do clearly match with P. braunii hu_rra clap , saying you got this species, although other images presented by you, do certainly show P. aculeatum. That way we'll step by step approach confirmed IDs of species, although i might not serve with comparable expertise in case of many other fern genera, SORRY!
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll

Dyskusja o Polystichym braunii- zdjęcia 2023/01/11 17:16 #284490

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25632
  • Otrzymane podziękowania: 66639
Kochani, w związku z podejrzeniem, że niektóre przedstawione w tym wątku paprotniki mogą być nie tymi, które powinny się tu znaleźć, bardzo proszę poszczególne osoby o zrobienie zdjęć/ zbliżeń na listki, czyli podobnych do tych, jakie ostatnio zamieściłam Proszę też o zamieszczenie źródła zakupu i roku. Pozwoli nam to na prześledzenie, skąd wzięły się pomyłkowe egzemplarze.

W najbliższym czasie chciałabym zrobić tu porządki - przeredagować ten wątek, a wpisy z paprociami innego gatunku przemoderować do innych, odpowiednich.
Z góry pięknie dziękuję i mam nadzieję, że zrobienie 2-3 zdjęć, to nie jest wielki problem. :przytulam
Ostatnio zmieniany: 2023/01/11 17:17 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, dultom, PolystichErwin

Dyskusja o Polystichym braunii- zdjęcia 2023/01/12 16:45 #284554

  • dultom
  • dultom Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2731
  • Otrzymane podziękowania: 11749
Ok, to ja poddaję swojego paprotnika Waszej weryfikacji. Jest to młoda roślina, więc nie wiem, czy ma wykształcone już charakterystyczne cechy, w dodatku teraz zimą okryta trochę się pokłada, ale cyknąłem kilka zdjęć i niech się dzieje, co chce. Zakupiłem go na początku maja 2021r. w szkółce 'Wrzos' z Krzemienicy.







Pozdrawiam, Tomek

Mój ogród jest mym najpiękniejszym arcydziełem (Claude Monet)

Ogród na kółkach
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): jugo, basik, ewacz, PolystichErwin

Dyskusja o Polystichym braunii- zdjęcia 2023/01/12 17:10 #284557

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16345
  • Otrzymane podziękowania: 54861
Mój egzemplarz jest już mocno sponiewierany wiatrem i ostatnimi dużymi opadami śniegu. Ciężko mi było znaleźć nieuszkodzony liść.
U mnie rośnie od 2018 roku, kupiłam w Aga-Flora.





pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewacz, dultom, PolystichErwin

Dyskusja o Polystichym braunii- zdjęcia 2023/01/12 18:14 #284564

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4212
  • Otrzymane podziękowania: 14696
Polystichum braunii to czteroletni egzemplarz.Zakupiony w Aga-Flora.



Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewacz, dultom, PolystichErwin

Dyskusja o Polystichym braunii- zdjęcia 2023/01/12 19:01 #284572

  • PolystichErwin
  • PolystichErwin Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • I am botanist in Austria, interested in all organisms, acting here as fern expert.
  • Posty: 62
  • Otrzymane podziękowania: 123
Best Thanks to all of you!

As i had seen and mentioned before, all these imaged individuals do represent Polystichum setiferum.
I needed to see further photos added to the species profile by Pola, which do look like P. aculeatum to me, and by Basia, which looks as well like P. aculeatum, and the other image where the same kind could be mixed together with P. setiferum. Edit: "Wspaniałe egzemplarze paprotnika Brauna rosnące w OB w Poznaniu" saying these erroneously IDed plants are not at Basia's garden, as i see now.
I am sorry you got wrongly IDed plants, however you got your joy to see them growing!
In case somebody liked to grow P. braunii from spores, i would collect them the coming growth season, please let me know.

Erwin
Ostatnio zmieniany: 2023/01/12 20:26 przez PolystichErwin. Powód: Addition
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): basik, dultom

Dyskusja o Polystichym braunii- zdjęcia 2023/04/07 13:56 #290858

  • PolystichErwin
  • PolystichErwin Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • I am botanist in Austria, interested in all organisms, acting here as fern expert.
  • Posty: 62
  • Otrzymane podziękowania: 123
Dear frieds, Tomasz has sent me a mail with a link to the trading company Westdijk's westdijkplant.nl/polystichum-braunii/ in order to tell me they are selling Polystichum setiferum under the name P. braunii. Maybe someone of you liked to tell the company about their error at westdijkplant.nl/contact/ or Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kind regards
Erwin

See Tomasz' reply: "I sent a message to the nursery that they had been selling a mislabeled fern for many years. I wonder how they'll respond to that?
When I get an answer, I will inform you."

Thanks, Tomasz!
Ostatnio zmieniany: 2023/04/07 20:52 przez PolystichErwin. Powód: Addition of answer
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Dyskusja o Polystichym braunii- zdjęcia 2023/08/11 23:14 #301014

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8385
  • Otrzymane podziękowania: 24992
I ja kupiłam niedawno Polystichym braunii w OBI i pewnie nim nie jest a może ktoś mi podpowie jak ją zwać?





pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Dyskusja o Polystichym braunii- zdjęcia 2023/08/12 08:16 #301024

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6267
  • Otrzymane podziękowania: 24463
Wiesiu, zwij ją - paprotniku mój paprotniku...szczecinkozębny - :lol: .
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Dyskusja o Polystichym braunii- zdjęcia 2023/08/12 21:53 #301059

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8385
  • Otrzymane podziękowania: 24992
No ładnie Tomku, dziękuję, tak więc ją będę zwać :woohoo:
pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Dyskusja o Polystichym braunii- zdjęcia 2023/08/18 14:47 #301448

  • PolystichErwin
  • PolystichErwin Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • I am botanist in Austria, interested in all organisms, acting here as fern expert.
  • Posty: 62
  • Otrzymane podziękowania: 123
"Piku", gatunek Polystichum braunii, zwykle nie jest przedmiotem handlu, przynajmniej nie przez zwykłe firmy, jak w przypadku "OBI".
Jeśli pod tą nazwą sprzedawane są rośliny, to często są to tak naprawdę P. setiferum, twierdząc, że Tomasz ma rację z jego identyfikacją.
Być może P. braunii jest rzadkością w twoim rodzinnym regionie południowej Polski, więc nie można doradzać zbierania roślin ze stanowisk naturalnych, aby im nie zagrażać.
Ponieważ gatunek ten jest lokalnie liczny i dobrze się rozmnaża w moim rodzinnym regionie w Styrii w Austrii, mogę wziąć trochę i wysłać ci, jeśli sobie tego życzysz.
Serdeczne pozdrowienia
Erwina

"Piku", the species Polystichum braunii is for usual not traded, at least not by common companies as with "OBI".
In case plants are sold under that name, these are frequently P. setiferum in fact, saying Tomasz is right with his identification.
Perhaps P. braunii is rare at your home region in southern Poland, so one could not advice to gather plants from natural occurrences, for not to threaten them.
Since the species is locally abundant and well propagating in my home region in Styria, Austria, i could take some and send to you, in case you wished that.
Kind regards
Erwin
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, Efkaraj

Dyskusja o Polystichym braunii- zdjęcia 2023/08/18 21:39 #301475

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8385
  • Otrzymane podziękowania: 24992
Dziękuję Erwinie, to miłe z Twojej strony ale nie chciałabym Cię obarczać, nie muszę już koniecznie jej mieć bo paprociowo to ja dopiero raczkuję B) , ale może kiedyś będzie i u mnie ładna kolekcja i moje chciejstwa będą rosły :zielony
pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Dyskusja o Polystichym braunii- zdjęcia 2023/10/05 20:49 #304554

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8385
  • Otrzymane podziękowania: 24992
To znowu ja B) . Pomału robię przeprowadzkę większych paproci ze Śląska na Podkarpacie i w ramach inwentaryzacji odkryłam że od roku 2019 ukrywa się u mnie paprotnik podpisany Polystichum braunii ale po burzliwej dyskusji na forum już wiem że to nie on i pewnie też go będę zwać paprotniku mój paprotniku...szczecinkozębny :zielony czy tak?

wieczorową porą










i z porannym słonkiem
pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj, Shalina, dultom

Dyskusja o Polystichym braunii- zdjęcia 2023/10/05 20:53 #304556

  • dultom
  • dultom Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2731
  • Otrzymane podziękowania: 11749
Wiesiu, podziwiam. Z takim olbrzymem się przeprowadzać! recourse
Pozdrawiam, Tomek

Mój ogród jest mym najpiękniejszym arcydziełem (Claude Monet)

Ogród na kółkach
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Dyskusja o Polystichym braunii- zdjęcia 2023/10/05 21:00 #304559

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8385
  • Otrzymane podziękowania: 24992
Tomku, tak to często u mnie wygląda że podpędzam rośliny w ogródku by dorosłe radziły sobie bez pomocy w zagajniku :zielony . Ale może masz rację że olbrzyma przed wyjazdem powinnam podzielić think:
pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): dultom, PolystichErwin

Dyskusja o Polystichym braunii- zdjęcia 2023/10/06 11:47 #304611

  • PolystichErwin
  • PolystichErwin Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • I am botanist in Austria, interested in all organisms, acting here as fern expert.
  • Posty: 62
  • Otrzymane podziękowania: 123
Drogi „Piku”, dziękujemy za Twoje wpisy i zdjęcia Twojego dobrze rozwiniętego, dużego Polystichum setiferum!
To bardzo dostojna paproć, nie wiem czy sama chciałam ją ciąć? Kilka lat temu przeszczepiłem ten sam gatunek, P. setiferum, do wąwozu niedaleko mojego domu. Nie mogę już policzyć, ile koron urosło, bo są tak gęste; w najlepszym razie mógłbym określić całą średnicę.
Ponieważ w tym temacie omawiane są (możliwe) okazy Polystichum braunii, zalecam przeniesienie odpowiednich postów do gatunku P. setiferum - lub poproszenie o to administratora.
Pozdrowienia z Austrii
Erwina

Dear "Piku", thank you for your contributions and photos of your well-grown, large Polystichum setiferum!
This is a very stately fern, I don't know if I wanted to cut it up myself? A few years ago I transplanted the same species, P. setiferum, into a ravine near my home. I can no longer count how many crowns have grown because they are so dense; at best I could determine the entire diameter.
Since this topic discusses (possible) specimens of Polystichum braunii, I recommend moving your relevant posts to the species P. setiferum - or asking an administrator to do so.
Greetings from Austria
Erwin
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku

Dyskusja o Polystichym braunii- zdjęcia 2023/10/06 18:27 #304625

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8385
  • Otrzymane podziękowania: 24992
Erwinie, dziękuję za potwierdzenie moich domysłów. Już podzieliłam go na dwie części i wkrótce znajdą się w moim podkarpackim zagajniku, wtedy zrobię im zdjęcia i ulokuję w odpowiednim wątku :)

Erwin, thank you for confirming my suspicions. I have already divided the fern into two parts and soon they will be in my grove in Podkarpacie. Then I will take photos of them and post them in the appropriate forum thread :)
pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): PolystichErwin
Moderatorzy: Poll, Tomek Mr
Czas generowania strony: 0.194 s.