Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Proliferum'

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Proliferum' 2020/11/14 19:56 #218145

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13598
  • Otrzymane podziękowania: 31833
Mam nadzieję, że wkrótce Pola lub Tomasz dopiszą początek do tego wątku. Ja wklejam moje zdjęcia, bo wciąż zapominam nazwę tego paprotnika :oops:
Tak więc, niech sobie wątek czeka do zimy, na więcej czasu, aż powstanie wstępniak :)


Do mnie pod las paprotnik szczecinkozębny 'Proliferum' przyjechał z wyprzedaży w jednym ze sklepów ogrodniczych. Pośród niewielu odmian był jeden jedyny i urzekł mnie fakturą liści.
Posadzony pod lasem liściastym, w ziemi gliniasto-próchnicznej, na stale wilgotnym stanowisku, a w tym sezonie wręcz mokrym, ze względu na wciąż padające deszcze.

14.09.2020r



I zobaczyłam przy okazji sadzenia, że mi się trafił egzemplarz z rozmnóżkami



14.11.2020r




Ostatnio zmieniany: 2020/11/28 01:18 przez th. Powód: Dodanie miniaturki do bazy
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, halszka, nelu-pelu, ewacz, dultom, PolystichErwin

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Proliferum' 2020/11/22 08:51 #218894

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13598
  • Otrzymane podziękowania: 31833
Do sesji zbliżeniowej przydałby się specjalista od fotografii... ale jest jak jest ;)







I troszkę dziabnięte przymrozkiem

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, edyta, th, piku, halszka, nelu-pelu, ewacz, dultom


--=reklama=--

 

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Proliferum' 2020/11/22 15:04 #218927

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 6344
  • Otrzymane podziękowania: 24920
Efkaraj napisał:
Mam nadzieję, że wkrótce Pola lub Tomasz dopiszą początek do tego wątku. Ja wklejam moje zdjęcia, bo wciąż zapominam nazwę tego paprotnika :oops:
Tak więc, niech sobie wątek czeka do zimy, na więcej czasu, aż powstanie wstępniak :)
Ewo, z 'Proliferum' sprawa nie jest tak oczywista jak się nam może wydawać.Wiele odmian z grup Divisilobum, Acutilobum, Plumoso multilobum, Plumoso divisilobum, są proliferujące czyli mają skłonność do wytwarzania rozmnóżek.
Wydaje mi się, że podpisywanie odmiany paprotnika 'proliferum' to spore uproszczenie. W nowym wydaniu książki 'Polystichum Cultivars' nie ma odmiany 'Proliferum'. Jest ona przypisana do odmiany 'Wollaston', jako 'Proliferum Wollaston' lub 'Acutilobum Proliferum Wollaston'...wydaje mi się, że opisanie odmiany 'Laxum' jako 'Divisilobum Proliferum Laxum' tez nie byłoby błędem.
Dość wiarygodna, Niemiecka szkółka sprzedaje 'Proliferum' jako podobne do gatunku, ale bardziej pokładające się i wytwarzające pąki,... ale takich odmia jest wiele...
Przyjrzałem się dzisiaj dwóm moim 'Proliferum' i wydaje mi się, że jeden podchodzi bardziej pod grupę 'Acutilobum ', a drugi pod 'Divisilobum'.
Dodatkowym utrudnieniem jest to, że niektóre grupy różnią się nieznacznie między sobą, a cechy zaczynają być widoczne dopiero u dorosłych egzemplarzy.
Tyle ode mnie.Nie wiem co na to Pola? Czy zostawiamy wątek 'Proliferum' ? think:
Ogólnie oznaczanie paproci to dość trudny temat. Często spotyka się sprzeczne informacje. Cały czas przy oznaczaniu odmian wraca się do XIX wiecznych opracowań...szczególnie przy oznaczaniu języczników, wietlic czy paprotników szczecinkozębnych, tam gdzie zmienność gatunku jest największa.
... doszliśmy z Polą do wniosku, ze im więcej wiemy o paprociach tym więcej widzimy luk w naszej wiedzy ;)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, halszka, Efkaraj, ewacz, dultom

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Proliferum' 2020/11/28 16:26 #219493

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13598
  • Otrzymane podziękowania: 31833
Tomaszu, no to ja nie wiem... ale żeby było co robić na przyszłość (przenosić posty) to jeszcze dzisiejsze zdjęcia, po dwudniowych przymrozkach.
Co by o niej nie powiedzieć, czy ma imię, czy nie, to z pewnością warta jest by ją mieć zwyc
Zdjęcie z dziś



.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, halszka, jugo, ewacz, dultom

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Proliferum' 2020/11/28 17:28 #219496

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25959
  • Otrzymane podziękowania: 68002
Tomek Mr napisał:
Wydaje mi się, że podpisywanie odmiany paprotnika 'proliferum' to spore uproszczenie. W nowym wydaniu książki 'Polystichum Cultivars' nie ma odmiany 'Proliferum'. Jest ona przypisana do odmiany 'Wollaston', jako 'Proliferum Wollaston' lub 'Acutilobum Proliferum Wollaston'...wydaje mi się, że opisanie odmiany 'Laxum' jako 'Divisilobum Proliferum Laxum' tez nie byłoby błędem.
... doszliśmy z Polą do wniosku, ze im więcej wiemy o paprociach tym więcej widzimy luk w naszej wiedzy ;)

Tomku, Ewciu....
... ksiązka 'Polystichum Cultivars' jest niby nowym wydaniem, ale prawda jest taka, że nie obejmuje, mimo aktualizacji, sporej ilości odmian Polystichum setiferum, o czym kiedyś z Tomaszem dyskutowalismy pod kątem odmiany...chyba... 'Othello'? Nie pamiętam dokładnie. Być może cierpię na pomrocznośc jasną, ale nie znalazłam w tej książce także znanej i uznanej odmiany 'Proliferum Gracile'. :nie_wiem .

Niejednoznaczność uwzględniania cech w nazwach roślin daje szerokie pole do spekulacji i może być wykorzystana przy sprzedaży np nieoznaczonych siewek paprotników szczecinkozębnych.... Bo co nam mówi nazwa 'Proliferum'? Tyle, co 'viviparum', czy po prostu ' żyworodna' a przecież odmian produkujących rozmnóżki w obrębie gatunku Polystichum setiferum jest bardzo dużo. Tak więc, przy każdej nazwie własnej, powinien widnieć dopisek '(Proliferum Group)',

Ja również mam 2, czy 3 egzemplarze Polystichum setiferum 'Proliferum' kupionych w Polsce i moje chyba najbardziej przypominają 'Proliferum Gracile', ale by mieć pewnośc, musiałabym je posadzić obok siebie, na takich samych stanowiskach.

Paprotnik kupiony w Polsce , jako 'Proliferum'....


fot.05.11.2020r.

.... i Polystichum setiferum 'Proliferum Gracile'

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, halszka, Efkaraj, ewacz, dultom

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Proliferum' 2020/11/28 17:56 #219498

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13598
  • Otrzymane podziękowania: 31833
Tomek Mr napisał:
Ogólnie oznaczanie paproci to dość trudny temat. Często spotyka się sprzeczne informacje. Cały czas przy oznaczaniu odmian wraca się do XIX wiecznych opracowań...szczególnie przy oznaczaniu języczników, wietlic czy paprotników szczecinkozębnych, tam gdzie zmienność gatunku jest największa.

Polu, Tomaszu, cóz mogę powiedzieć.... Nasuwa mi się tylko jedna, głęboka refleksja:
Acha.

:lol:

... doszliśmy z Polą do wniosku, ze im więcej wiemy o paprociach tym więcej widzimy luk w naszej wiedzy ;)
Nie na darmo paprocie przetrwały miliony lat...
Ostatnio zmieniany: 2020/11/28 17:57 przez Efkaraj.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewacz

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Proliferum' 2020/11/28 21:48 #219540

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 6344
  • Otrzymane podziękowania: 24920
Poll napisał:
Tak więc, przy każdej nazwie własnej, powinien widnieć dopisek '(Proliferum Group)',...
Myślę Polu, Proliferum to raczej dopisek, że odmiana w danej grupie wytwarza rozmnóżki. Dlatego jest 'Acutilobum Wollaston' i 'Acutilobum Proliferum Wollaston'...kiedyś nawet się zastanawiałem, czemu jeden mój Wollaston mocno. rozmnóżkuje, a drugi wcale.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Proliferum' 2020/11/28 21:50 #219542

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25959
  • Otrzymane podziękowania: 68002
Efkaraj napisał:

Polu, Tomaszu, cóz mogę powiedzieć.... Nasuwa mi się tylko jedna, głęboka refleksja:
Acha.

:lol:
.

Ewciu, dokładnie: acha :lol:
Ciągle się dziwimy z Tomkiem, dlaczego nie znajdzie się grupa mądrali w stylu Frasera- Jenkinsa (pięknie dopracował systematykę Dryopteris affinis Group) i nie zrobi porządków. Ileż niektóre paprocie mają powszechnie używanych synonimów, ile nazw jest nadal niepotwierdzonych, lub niedopuszczalnych.

Dzięki paprociom bliski stał mi się Sokrates i jego: 'wiem, ze nic nie wiem'. :lol:
Ostatnio zmieniany: 2020/11/28 21:50 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Proliferum' 2021/02/06 19:45 #225135

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13598
  • Otrzymane podziękowania: 31833
Jakkolwiek ją zwał, ma się dobrze. Przetrwała pod śnieżną pierzyną 10-cio stopniowe mrozy.



W prognozach następne mroźne dni, a śnieg stopniał... mam nadzieję, że jeszcze zdąży posypać :)

.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, piku, jugo, ewacz, dultom

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Proliferum' 2021/05/18 20:23 #237371

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25959
  • Otrzymane podziękowania: 68002
Ja nadal obserwuję swoje dwa paprotniki, które kupiłam pod nazwa 'Proliferum'. Z roku na rok przybierają na masie, więc może w końcu uda mi się okreslić, czy i jaka to odmiana


fot.13.05.2021r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): basik, ewacz, Maggie, dultom

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Proliferum' 2021/06/12 18:39 #240816

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16414
  • Otrzymane podziękowania: 55392
Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Proliferum', egzemplarze rosnące na cienistych stanowiskach w Arboretum w Wojsławicach.

fot.07.06.2021
pozdrawiam Basia
Ostatnio zmieniany: 2021/06/12 18:40 przez basik.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewacz, dultom, DorotaZ

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Proliferum' 2021/07/04 08:42 #243402

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13598
  • Otrzymane podziękowania: 31833
Mój malec dziś



Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewacz, dultom, DorotaZ

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Proliferum' 2021/09/19 20:30 #249433

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16414
  • Otrzymane podziękowania: 55392
Polystichum setiferum 'Proliferum' rosnący w zakątku paprociowym w Wojsławicach.

fot.13.09.2021




pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj, Franusiowa, ewacz, dultom

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Proliferum' 2021/09/19 21:09 #249442

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 6344
  • Otrzymane podziękowania: 24920
Basiu, a czy widziałaś na nich rozmnóżki? Ja mam dwa 'Proliferum', w tym jeden z Wojsławic i tych rozmnóżek za bardzo nie widać... :nie_wiem
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Proliferum' 2021/09/19 21:29 #249448

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16414
  • Otrzymane podziękowania: 55392
Tomaszu rozmnóżek nie przyuważyłam.
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Proliferum' 2021/09/27 20:07 #249999

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13598
  • Otrzymane podziękowania: 31833
Polystichum setiferum 'Proliferum' dziś :)



Z ubiegłorocznych rozmnóżek nic nie wyrosło... zabiłam te dzieci :glupek A w tym sezonie, żadnych rozmnóżek nie wyprodukował.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, nelu-pelu, ewacz, dultom, DorotaZ

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Proliferum' 2022/01/01 16:02 #257077

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13598
  • Otrzymane podziękowania: 31833
Paprotnik szczecinkozębny "Proliferum' noworocznie :)

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, th, nelu-pelu, basik, ewacz, dultom, DorotaZ

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Proliferum' 2022/05/02 23:06 #264626

  • dultom
  • dultom Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2825
  • Otrzymane podziękowania: 12173
Obudził się wreszcie, zaraz mi odwinie. 2smiech

Pozdrawiam, Tomek

Mój ogród jest mym najpiękniejszym arcydziełem (Claude Monet)

Ogród na kółkach
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, Efkaraj, nelu-pelu, basik, ewacz, DorotaZ, ewakatarzyna

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Proliferum' 2022/05/02 23:19 #264631

  • nelu-pelu
  • nelu-pelu Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 6689
  • Otrzymane podziękowania: 14559
polewkamax polewkamax
Pozdrawiam, Nela
Moje metamorfozy - zapraszam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): dultom

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Proliferum' 2022/05/03 18:55 #264681

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13598
  • Otrzymane podziękowania: 31833
Mój paprotnik 'Prolifreum' również idzie do przodu

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, nelu-pelu, ewacz, dultom, DorotaZ, ewakatarzyna
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Moderatorzy: Poll, Tomek Mr
Czas generowania strony: 0.201 s.