Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Tradycje wigilijne i bożonarodzeniowe

Tradycje wigilijne i bożonarodzeniowe 2016/11/06 15:34 #34183

  • Roma
  • Roma Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2477
  • Otrzymane podziękowania: 2424



Zbliżają się Wigilia i Boże Narodzenie. Mogą to być kolejne święta, kilka dni wolnych od pracy o których szybko zapomnimy. Możemy jednak przeżyć je tak aby na długo utkwiły w naszej pamięci . Oprócz praktyk religijnych pomocne w tym okażą się świąteczne tradycje. Zarówno te do tej pory nam nieznane, jak i znane.

Liczę na dużą aktywność w tym wątku i podzielenie się z nami jak to jest w Waszych domach.
Ostatnio zmieniany: 2016/11/09 12:24 przez Roma.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, VERA, zanetatacz

Tradycje wigilijne i bożonarodzeniowe 2016/11/08 23:05 #34607

  • Roma
  • Roma Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2477
  • Otrzymane podziękowania: 2424
Nadszedł już chyba najwyższy czas aby pomyśleć o upominkach pod choinkę. Jak co roku większość z nas ma problemy co komu pod :choinka




Mam do przygotowania przynajmniej 20 upominków dla osób w przedziale wiekowym od roczku do 88 lat. W głowę zachodzę to co może być think:
Jak na razie to mam jedynie prezent dla mojego Skrzata a jest nim pistolet do kleju
Najstarsza z wnuczek w tym roku poszła na swoje mieszkanie i z nią nie będzie problemu bo wszyscy zrzucamy się na stół i krzesła a co z resztą? jestem w czdziura

Podzielicie się swoimi pomysłami?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA, zanetatacz


--=reklama=--

 

Tradycje wigilijne i bożonarodzeniowe 2016/11/08 23:28 #34610

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25957
  • Otrzymane podziękowania: 67969
Ja kupuję zawsze raczej praktyczne prezenty i takie właśnie kupiłam : powerbanki, lokalizator GPS, podręcznik- audiobook do nauki języka hiszpańskiego, komplet herbacianych czajniczków nakładanych na filiżanki do kawalerskiego gospodarstwa i anioły od Celinki , jako piekny, artystyczny dodatek .... To moje zakupy dla najbliższych. Zawsze dodaje też jakiś delikatesowy drobiazg, typu dobra kawa, czy praliny z wyższej półki.
Najbliższym lubiłam darowac albumy z 'przeglądem roku' w zdjęciach , które sama im robiłam....Albumy były tez mojej roboty.teraz nie mam na to czasu, więc wszystkie prezenty kupne.
Ostatnio zmieniany: 2016/11/08 23:30 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma, zanetatacz

Tradycje wigilijne i bożonarodzeniowe 2016/11/09 08:24 #34631

  • zielonajagoda
  • zielonajagoda Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 982
  • Otrzymane podziękowania: 2242
To ja trochę sprofanuję zwyczaje, tylko mnie nie zlinczujcie. Jeszcze kilka lat temu była trybikiem przedświątecznego szaleństwa, pucowałam wszystko, gotowałam, robiłam zakupy w tłoku i harmidrze. W końcu padałam na nos, byłam drażliwa, co odbijało się na atmosferze w domu.
Od kilku lat, zamawiam w zaufanej restauracji, uszka i pierogi, mama moja ma ZAKAZ klejenia czegokolwiek, jej działka to barszcz i ziemniaczki, ryby to działka Połówka od początku do końca, moje surówki (w Termom. to chwilka) odrobina kaszy z grzybami i kapuchy z grochem, obowiązkowy kompot z suszonych owoców. Moja córa robi oprawę biblijną, bo ona biblie zna lepiej niż niejeden Świadek Jehowy, w wersji mini ma zawsze w torebce przy sobie krecigl
Post zawsze w Wigilię u nas był i będzie, amen.
Zamiast przedświątecznej nerwówki, jeździmy na przedświąteczne kiermasze, szukamy tych ludowych, choć czasem trafia się typowa komercha, zwiedzamy szopki w kościołach, w moim niewielkim mieście mamy ich 12!
Romo, nie zabij mnie, bo ja zamiast do kuchni zapraszam do odpoczynku, by przeżyć te święta duchowo a nie żołądkowo :liscie

Najpierw kościół i szopka :)













Tu sobie ogrzejemy łapki ;)



Robimy zakupy, oprócz ozdóbek, tradycyjne smakowite wyroby regionalne.










Siadamy do stołu, w chałupach autentycznie panie gotują wigilijne tradycyjne specjały, można podyskutować o wszystkim, spróbować barszczyku, uszek, pierogów itp..., tylko zdjęcia w ciemnościach wiejskich chałup nie wychodziły :nie_wiem






I czas wracać do domu, a kto ma w miarę blisko to może w grudniu www.muzeumwsiopolskiej.pl/node/213, ja tam będę na pewno, zamiast w markecie czy inszej galerii ;)



:witaj
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Roma, piku, VERA, Elżbieta, zanetatacz

Tradycje wigilijne i bożonarodzeniowe 2016/11/09 13:04 #34671

  • mirdem
  • mirdem Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2373
  • Otrzymane podziękowania: 5818
Spojrzałam na obrazek otwierający ten wątek , wklejony przez Romę i przypomniało mi się jak na Wigilii u dziadków zawsze musiał w rogu stać 'dziad' czyli wiązka zboża i jak z namaszczeniem gospodarz domu (dziadek ) go wnosił i ustawiał ( z dużo większym niz choinkę , bo ona też była ) ............ gdy wyprowadziliśmy się od dziadków (rodzice poszli na swoje gwizdac gwizdac ) 'dziada' już na wigilii nie stawiali , a teraz w dobie kombajnów nawet pewnie nie byłoby go z czego zrobić :nie_wiem .

....................i jak dobrze się pisze o Bożym Narodzeniu , za oknem wali śnieg i robi całkiem świąteczny nastrój 2smiech 2smiech
Pozdrawiam wiosennie przez cały rok - Mirka - :P
Ostatnio zmieniany: 2016/11/09 13:08 przez mirdem.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma, VERA, Elżbieta, zanetatacz

Tradycje wigilijne i bożonarodzeniowe 2016/11/09 13:17 #34674

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25957
  • Otrzymane podziękowania: 67969
mirdem napisał:
Spojrzałam na obrazek otwierający ten wątek , wklejony przez Romę i przypomniało mi się jak na Wigilii u dziadków zawsze musiał w rogu stać 'dziad' czyli wiązka zboża i jak z namaszczeniem gospodarz domu (dziadek ) go wnosił i ustawiał ( z dużo większym niz choinkę

No własnie Mireczko, bo choinka, to zupełnie niedawno zapożyczone z Germanii ustrojstwo a nie polska tradycja, jak się powszechnie uważa. Polską tradycją był właśnie snopek zbóz z kłosami, ustawiany z szacunkiem w kącie. U mnie też tak było. :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma, danutal, Elżbieta, zanetatacz

Tradycje wigilijne i bożonarodzeniowe 2016/11/09 13:29 #34676

  • mirdem
  • mirdem Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2373
  • Otrzymane podziękowania: 5818
Osobiście tego nie pamiętam , bo moje Święta to już choinka ale mama opowiada , że całe popołudnia w czasie Postu Filipowego ( w cerkwi post przed Bozym Narodzeniem - odpowiednik adwentu w kościele katolickim ) spędzało się na przygotowywaniu ozdób , robiło się pająki ze słomy i bibułek , ja takie ozdoby widziałam już tylko w muzeum.
Pozdrawiam wiosennie przez cały rok - Mirka - :P
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): MagdaH, zanetatacz

Tradycje wigilijne i bożonarodzeniowe 2016/11/09 13:39 #34677

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25957
  • Otrzymane podziękowania: 67969
Ja pamiętam, bo dzieciństwo spędziłam w domu dziadków. Podejrzewam,ze w miastach nie było mozliwości ustawiania snopków a i mieszkania mniejsze, łatwo było zaprószyć ogień, wiec choinki szybciej zdominowały Boże Narodzenie. Najpierw nie całe drzewka a gałęzie a potem, to już komercja ruszyła na całego.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Elżbieta, zanetatacz

Tradycje wigilijne i bożonarodzeniowe 2016/11/09 14:42 #34688

  • zielonajagoda
  • zielonajagoda Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 982
  • Otrzymane podziękowania: 2242
Piękne, piękne te stare tradycje :)
Tradycja choinki została u mnie skutecznie wyrugowana przez koty, została tylko podłaźniczka z gałęzi świerkowych, a choinka wylądowała przed drzwiami, jako maluśkie drzewko w doniczce, ale wielka sosna ma światełka więc może choinki nie mamy ale ubraną wielką sosnę ;) Wyobraźcie sobie osiem kotów i jedna choinka z bombkami i łańcuchami krecigl , te dwie rzeczy to niemożliwa niemożliwość do pogodzenia, a to największy wróg choinki, sprowadził do domu stary podłaźniczkowy zwyczaj, bo do sufitu nie doskoczy ;)

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Roma, danutal, VERA, Elżbieta, zanetatacz

Tradycje wigilijne i bożonarodzeniowe 2016/11/24 08:46 #36724

  • Semper
  • Semper Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2325
  • Otrzymane podziękowania: 5636
Zbliża się okres mikołajkowo-gwiazdkowy. :choinka
Rodzina juz zaczyna myśleć nad prezentami.
Ja tez jestem delikatnie nagabywany co bym chciał.
Pomyślałem sobie dosyc skarpetek i kremów do golenia.
Chciałbym cos ogrodniczego.Myślałem i wymyśliłem- sito do kompostu.
Zaraz pisze list o Św. Mikołaja.Nawet adres znam. :mikolaj
No dobra- napiszę prawdę.Te Moje wypociny maja jeden cel.
Chciałbym poznac chciejstwa ogrodników
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): zanetatacz

Tradycje wigilijne i bożonarodzeniowe 2016/11/24 08:54 #36726

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 14577
  • Otrzymane podziękowania: 43980
Problem polega na tym, że większość artykułów ogrodniczych zniknęła z półek na rzecz świecidełek, a w necie straszny tłok, choć szansa jest, że da się coś zamówić, co dotrze przed gwiazdką.
Ja bym chciała nowe laczki* do ogródka (takie jak croksy, ale żeby z przodu dziur nie miały), fartuch z kieszonkami i szlufkami na narzędzia, nową taczkę, worek obornika granulowanego i żeby mi Gwiazdor* wyczyścił i naostrzył wszystkie sekatory i nożyce w ogrodzie.

*jestem z Poznania :hejka
Ostatnio zmieniany: 2016/11/24 08:55 przez takasobie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): zanetatacz

Tradycje wigilijne i bożonarodzeniowe 2016/11/24 09:15 #36729

  • Semper
  • Semper Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2325
  • Otrzymane podziękowania: 5636
Miłko clap
Lista długa i imponująca.
Zastanawiam sie tylko jak Gwiazdor z tym wszystkim wlezie przez komin 2smiech
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): zanetatacz

Tradycje wigilijne i bożonarodzeniowe 2016/11/24 10:32 #36756

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8395
  • Otrzymane podziękowania: 25047
O chciejstwa ogrodnicze to ja mam duuuże i raczej przez komin nie przejdą :silly:
Na początek marzę o dużej i masywnej rozdrabniarce do gałęzi i głębokiej metalowej taczce na dwóch kołach oraz pracowitych krasnoludkach :mikolaj
pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): zanetatacz

Tradycje wigilijne i bożonarodzeniowe 2016/11/24 11:21 #36761

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 14577
  • Otrzymane podziękowania: 43980
U mnie tradycyjnie Gwiazdor zrzuca z helikoptera na balkon (pamięta ktoś bajkę "Piaskowy Dziadek"?), bo dzieciństwo spędziłam w bloku i komina jako takiego nie było. Teraz zrzuca na próg domu siostry.
Nie robimy upominków każdy każdemu. Prezenty dostają nieletni oraz gospodarze. Schodzi się kilka rodzin i osób jest tak do 23. Dopuszczalne jest, żeby uszykować prezenty dla swoich domowników, ale my zostawiamy te pod swoją choinką i otwieramy jak wrócimy z wieczerzy i pasterki. Kiedyś było tak, że dawaliśmy wszyscy dla wszystkich, ale prezenty rozdawaliśmy godzinę i z braku pomysłów często prezenty były nietrafione :mur
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): zanetatacz

Tradycje wigilijne i bożonarodzeniowe 2016/11/24 11:48 #36767

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8395
  • Otrzymane podziękowania: 25047
Z powodu nietrafionych prezentów w mojej rodzinie już dawno zrezygnowaliśmy ze świątecznych podarunków. A w dzieciństwie u mnie anioł wlatywał przez okno :owady . Dlatego z niecierpliwością czekaliśmy z bratem na wieczorne wietrzenie pokoju :woohoo:
pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): zanetatacz

Tradycje wigilijne i bożonarodzeniowe 2016/11/24 17:13 #36802

  • mirdem
  • mirdem Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2373
  • Otrzymane podziękowania: 5818
Już o tym pisałam ..... ale się powtórze bo dla mnie to przemiła opowieść wigilijna . Któregos roku zażyczyłam sobie od Mikołaja porzadny szpadel ............. i takiż dostałam ( zresztą służy do dziś :P ). Przy rozdawaniu prezentów pięknie przyozdobiony kokoardkami ,no prezent jak sie patrzy . i w tym całym zawirowaniu ............. przerażony wzrok moich bratanic ( chyba wtedy 4 i 7 letnich ) i zatroskany tekst : 'Ciociu , byłaś bardzo niegrzeczna ??? ' ...................... i za chwilę deklaracja 'My mamy dużo czekolad , to się podzielimy" 2smiech 2smiech 2smiech

W tym roku chciałabym nową taczkę .......... ale takiego efektu to juz nie będzie bo dziewczynki są starsze :)
Pozdrawiam wiosennie przez cały rok - Mirka - :P
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, zanetatacz

Tradycje wigilijne i bożonarodzeniowe 2016/11/24 17:28 #36808

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13598
  • Otrzymane podziękowania: 31830
A wiecie, że u mnie w domu nigdy nie robiło się prezentów na Boże Narodzenie? U nas Mikołaj przychodził nocą z 5 na 6 grudnia. Za to w Wigilię mieliśmy z bratem imieniny. Na wigilie do babci przychodziło ok. 20 osób i od wszystkich dostawaliśmy prezenty imieninowe :)
Tę sama tradycję kultywuję w moim obecnym domu. Mikołaj przychodzi 6 grudnia. A w Wigilię, z racji (niestety) komercji prezenty dostają najmłodsi :) I ja I mój brat 2smiech
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): zanetatacz

Tradycje wigilijne i bożonarodzeniowe 2016/11/26 23:12 #37143

  • Krzysia
  • Krzysia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2770
  • Otrzymane podziękowania: 7373
W tym roku prezent świąteczny dostałam już na urodziny, czytnik do ebooków hu_rra .
Tak się złożyło, że urodziny mamy w miesiącach około bożenarodzeniowych, ja i starszy w listopadzie, a młodszy na początku lutego, ponieważ wszyscy już jesteśmy dorośli i wolimy jeden konkretny prezent zamiast drobnicy to od kilku lat robimy sobie łączone.

W ubiegłym roku dostałam bardzo ogrodniczy i na długo przed urodzinami, wybrałam zestaw host, a chłopcy załatwili formalności :diabelek.

Podobną sytuację jak Mirka też kiedyś miałam, z tym, że ja bardzo się cieszyłam z kilkunastu motków nici do haftu, swoją drogą wcale nie tanich, a bratanica prawie się rozpłakała ze współczucia 2smiech . Natomiast zaprzyjaźnieni mali sąsiedzi ciągle mnie pytają jaki zestaw Lego chcę na urodziny, bo to że marzę o Lego przecież jest oczywiste i na pewno nie z serii Friends, bo te są dla dziewczyn, a fuj 2smiech .
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma, zanetatacz

Tradycje wigilijne i bożonarodzeniowe 2016/11/26 23:52 #37145

  • Roma
  • Roma Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2477
  • Otrzymane podziękowania: 2424
Dla najstarszych gości i tych mieszkających na obczyźnie mam kalendarze pt "Nasze miasteczko dawniej i dzisiaj"
Ostatnio zmieniany: 2016/11/26 23:53 przez Roma.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): zanetatacz

Tradycje wigilijne i bożonarodzeniowe 2016/11/27 15:22 #37169

  • Asia2
  • Asia2 Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1176
  • Otrzymane podziękowania: 3715
Mirko, uśmiałam się do łez!
Miłko, z tym helikopterem to może taka poznańska tradycja think: ... Będąc dzieckiem mieszkałam w domku z piecami (kominy były i to kilka), a i do mnie Gwiazdor przylatywał helikopterem... Pamiętam jaka byłam zła któregoś roku, że rodzice nie pozwolili mi wyjść na dwór. Bardziej niż prezenty, interesowała mnie ta latająca maszyna 2smiech !

:choinka

Mimo, że nasze Wigilie od wielu lat są skromne liczebnie (tzn. moi rodzice + my) i "bezdzietne", to prezenty zawsze pod choinką muszą być! W końcu w każdym z nas gdzieś w środku mieszka małe dziecko i warto je przynajmniej raz w roku obudzić :jupi !
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma, zanetatacz, nelu-pelu
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Czas generowania strony: 0.188 s.