Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: A miało być tylko na biało...

A miało być tylko na biało... 2022/12/13 12:19 #282762

  • Katarzyna2021
  • Katarzyna2021 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2680
  • Otrzymane podziękowania: 8796
Witaj Asiu, wszyscy już żyją Twoim ogrodem, widzę, że jestem spóźnialska. Masz tu wielki format i widać zacięcie projektanta ogrodów i nowoczesne rozwiązania. Skarpy niesamowite, trudne do zagospodarowania, widać już wszystko się powoli rozrasta. Masz już dużo pięknych i ciekawych odmian. U mnie trochę inne klimaty, więc będę z ciekawością odwiedzać. :owady :)
Ostatnio zmieniany: 2022/12/13 12:20 przez Katarzyna2021.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): rojodziejowa

A miało być tylko na biało... 2022/12/13 13:23 #282767

  • edulkot
  • edulkot Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 9996
  • Otrzymane podziękowania: 22872
Bardzo trudny teren do zagospodarowania macie, pidziwiam ten trud w obsadzeniu i utrzymaniu tej skarpy.
Majka - "Pamiętajcie o ogrodach"
Domek pod Dębami w różanym ogrodzie część II
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): rojodziejowa


--=reklama=--

 

A miało być tylko na biało... 2022/12/13 15:42 #282780

  • rojodziejowa
  • rojodziejowa Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • Posty: 71
  • Otrzymane podziękowania: 303
Poll napisał:
Widać na Twoich zdjęciach, że teren nie jest łatwy. Ta drabina przy skarpie.....
W pewnym sensie rozumiem dlaczego znalazła się tam agromata, choć sama nie stosuję i jestem przeciwniczką zasłaniania gleby, nooo, chyba że zrąbkami, czy korą.

Też nie stosuję szmaty na rabatach. Tam gdzie zakładam świeże kładę tekturę, skoszonę trawę i korę.
Skarpa jest wyjątkiem. Są na niej tak jakby dwie strefy. Jedna wyjątkowo gliniasta i zbita, a druga trochę luźniejsza. I ta szmata tutaj ma zwie zalety:
1. Początkowo, gdy rośliny były małe mimo wszystko trochę (nie całkowicie oczywiście) chwasty tłumiła. W tych najwyższych miejscach, do których dostęp jest ciężki była więc zbawieniem.
2. Spora część to glina i niestety nie przykryta wypłukuje się mocno. Kiedyś nawet obok szmaty zostawiłam wyplewiony kawałek niczym nie przykryty, gdzieniegdzie posadziłam jakieś rośliny. Glinę wypłukiwało permanentnie, spływała powoli, ale w okresach suszy zaschnięta skorupa bardzo powoli tą wodę przyjmowała wgłąb.
Ani się obejrzysz, a rośliny wyskoczą do góry, dojrzeją. To- w zależności od warunków- kwestia 2-3 lat i zapewne trzeba będzie rozluźnić. To z kolei wymusi :lol: szukanie następnych miejsc, gdzie pada odrobinka cienia. :lol:

Powiem szczerze, że aktualnie wręcz się cieszę na te wymuszone kombinacje ogrodowe :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edulkot, Ave, Danusia, ewakatarzyna

A miało być tylko na biało... 2022/12/13 16:43 #282781

  • rojodziejowa
  • rojodziejowa Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • Posty: 71
  • Otrzymane podziękowania: 303
Katarzyna2021 napisał:
U mnie trochę inne klimaty, więc będę z ciekawością odwiedzać. :owady :)

I bardzo dobrze! Uwielbiam oglądać wszelakie ogrody. Zawsze można coś pozornie do naszego ogrodu niepasującego wychwycić i odgapić ;)

Zacznę od Waszych wizytówek, bo ilość stron w wątkach robi wrażenje
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

A miało być tylko na biało... 2022/12/13 17:15 #282784

  • rojodziejowa
  • rojodziejowa Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • Posty: 71
  • Otrzymane podziękowania: 303
Majko, ileż ja razy labiedziłam na te moje skarpy. Ale jakoś je trzeba ogarnąć, bo trochę widok psują takie zachwaszczone. Największa część skarpy i to dodatkowo frontowa niestety nie jest jeszcze ruszona, ale to również przez to, że jest najwyższa. Chyba będę musiała tam pracować na uprzęży ;j Murek przy niej czeka też jeszcze na zasypanie ziemią.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edulkot, VERA, Ave, zanetatacz, Katarzyna2021, ewakatarzyna

A miało być tylko na biało... 2022/12/14 21:55 #282931

  • rojodziejowa
  • rojodziejowa Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • Posty: 71
  • Otrzymane podziękowania: 303
Pozostała część ogrodu jest mocno raczkująca. Swego czasu była częścią roboczą, a teraz powoli odkąd zamiast zbitej z palet szopy postawiliśmy wiatę garażową i w końcu doczekałam się kostki mogłam zacząć coś grzebać w ziemi :) Rabaty są za wąskie, ale na razie o każdy skrawek walczę z moim chłopem ;)
Pierwsza powstała tzw. rabata lamelkowa. Miała być w przewadze biała, z fioletowymi akcentami. Biel okazała się miejscami mocno podbarwiona żółtościami i to w zasadzie z przypadku :) Zamysł był mniej więcej taki, ale już "w praniu" zmieniło się kilka rzeczy i już wiem, jakie będą kolejne ;)



Znajdują się na niej takie rośliny jak:
Irysy (białe) kremowe
3x Irys Dark Passion
3x SCHNEEKÜSSCHEN
2x Dzwonek brzoskwiniolistny
Piwonia Shirley Temple
Piwonia Biała/kremowa nn
Szałwia Caradonna
3x Trzcinnik krótkowłosy brachytricha
rozwar
przywrotnik
bylica Schmidta Nana Attraction
przetacznik biały
floks wiechowaty biały
powojnik joe
łubin
malwa
Pleioblastus pygmeus 'Distichus'

W pasie prostopadłym do wiaty, a równolegle do domu (tam gdzie są wyrysowane pasem idące trawki) znajdą się 3 sztuki piwonii, które wczoraj do mnie dotarły i leżakują w torfie, czekając aż zniknie śnieg ;)

A teraz wrzucę kilka fotek z tego, co na razie wyrosło i jako tako wyglądało :D










Ostatnio zmieniany: 2022/12/14 22:24 przez rojodziejowa.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Kalmia, piku, takasobie, edulkot, VERA, Ave, Danusia, Katarzyna2021, ewakatarzyna

A miało być tylko na biało... 2022/12/14 22:51 #282949

  • Franusiowa
  • Franusiowa Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3899
  • Otrzymane podziękowania: 13578
A co to za roślina na pierwszym zdjęciu ?
Ogród młodziutki i fajnie ,że masz cel do którego dążysz .
wszystko takie uporządkowane w przeciwieństwie jak jest u mnie .
Będę zaglądała, bo rosną u Ciebie piękne róże .
Pozdrawiam :przytulam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): rojodziejowa

A miało być tylko na biało... 2022/12/14 23:34 #282962

  • rojodziejowa
  • rojodziejowa Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • Posty: 71
  • Otrzymane podziękowania: 303
Majko, to taki bardzo wczesny powojnik Joe. Kwiatuszki ma drobniutkie.

A co do róż, to pod koniec października posadziłam sporo zupełnie nowych dla mnie odmian. W zasadzie to całkiem nowa rabata, która powstała na koniec sezonu. Zachciało mi się różanki z kwiatami o kolorach nieoczywistych, takich ciut sepiowych.





2x Novalis (bliżej donicy od Hyżych)
2x Jude the Obscure
2x Koko Loko
2x Honey Dijon
1x Wollerton Old Hall
2x Schneekusschen
A jako towarzystwo: trzcinniki overdam, karl foerster, ostnica olbrzymia, perowskie, penstemony, drakiew kaukaska biala i na testy zimowe kilka innych roślinek, które posadziłam po jednej sztuce.

A jeszcze gdzie indziej też młodziutkie: Bouquet Parfait, kilka krzaczków Aspirin i Ballerinę.
Ostatnio zmieniany: 2022/12/14 23:45 przez rojodziejowa.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edulkot, Ave, zanetatacz, Danusia, a.nia, Katarzyna2021, ewakatarzyna

A miało być tylko na biało... 2022/12/15 00:32 #282964

  • GosiaM
  • GosiaM Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Małgoś
  • Posty: 1163
  • Otrzymane podziękowania: 4045
Witaj..
Wreszcie jakiś wątek,który mogę od początku obserwować.
Bardzo fajnie się zapowiada. Będę zaglądać aby być na bieżąco.
Z jakiego zakątka Polski jesteś jeśli mogę zapytać skoro piszesz,że teren trudny. ?
Różę Novalis mam i ja. Ma piękny kolor. Na pewno będziesz zadowolona.
Pozdrawiam
zielonozakreceni.pl/forum/ogrody-zielono-zakreconych/9755-wszystko-od-nowa?start=%1$d
"Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia"

"Zakładaj własne ogrody i ozdabiaj swoją duszę zamiast czekać aż ktoś inny przyniesie ci kwiaty"
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): rojodziejowa

A miało być tylko na biało... 2022/12/15 09:08 #282971

  • nowababka
  • nowababka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • A na drogę w nieznane - nadzieję…
  • Posty: 3635
  • Otrzymane podziękowania: 11489
To i ja się przywitam flower Czytam wątek od początku, skarpy, zdecydowanie mniejsze, mam i ja więc trochę wiem o czym piszesz. W niektórych miejscach mojego miasta widziałam podobne nasadzenia - niestety ze szmatą, ale to chyba konieczność :(
Czy projekty są tylko Twoje? Na wygląd mojego ogrodu ma także wpływ mój mąż i u nas biały kolor wszędzie by nie przeszedł :lol: Dla M. kwiat jest piękny, (szczególnie róża), tylko jeśli czerwony 2smiech
pozdrawiam (◕‿◕✿)
Marysia [a.k.a olibabka]
"Jeśli masz dwa bochenki chleba, sprzedaj jeden i kup liliowca" - przysłowie chińskie
:tup u mnie
Ostatnio zmieniany: 2022/12/15 09:11 przez nowababka.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): rojodziejowa

A miało być tylko na biało... 2022/12/15 09:28 #282978

  • Katarzyna2021
  • Katarzyna2021 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2680
  • Otrzymane podziękowania: 8796
Różanka fiuu fiuu, bardzo wyszukana, będę śledzić, co za profesjonalny projekt. wink-3 Ja kupuje jak mi się coś podoba, :diabelek a potem się zastanawiam, gdzie posadzić. think:
Ostatnio zmieniany: 2022/12/15 10:01 przez Katarzyna2021.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): rojodziejowa

A miało być tylko na biało... 2022/12/15 09:59 #282981

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4211
  • Otrzymane podziękowania: 16202
I ja się w końcu przywitam Asiu... podczytuje od początku, ale z pisaniem u mnie na bakier... nie tylko u Ciebie :oops:
Podziwiam... za konsekwencje i profesjonalne, przemyślane projekty. Też ogarniam nowy przydomowy i drugi już dojrzały, ogród. Tylko ja na odwrót... zanim miałam miejsce do sadzenia to czekał już pokaźny zastęp doniczek do wysadzenia :P kupuje co mi się podoba, a potem dylam z donicami i kombinuję jak posadzić żeby było ładnie... przeważnie sie udaje... polewkamax Twój sposób zdecydowanie mniej pracochłonny... zaplanowć i dopiero kupić, posadzić- żebym ja tak umiała polewkamax
Twój Ogród już robi wrażenie, a jak dojrzeje to dopiero będzie.
A zakupione piwonie gdzie wylądują? gwizdac notabene piękne odmiany... Solange udało Ci się dorwać ...
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, rojodziejowa

A miało być tylko na biało... 2022/12/15 12:08 #282991

  • rojodziejowa
  • rojodziejowa Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • Posty: 71
  • Otrzymane podziękowania: 303
Gosiu, jestem z Pogórza Wiśnickiego. Mieszkam w takiej pięknie nazwanej gminie mieszkam - Gnojnik. Na samym grzbiecie górki. Wieje mocno, dość niskie temperatury…Nie wszystkie roślinki będą tu chciały sobie rosnąć




- Novalis kupiłam w donicy i już miałam szczęście widzieć jej kwiat. Jak i Honey Dijon. Wiem, że te kolory są bardzo zmienne i zależą reż od nasłonecznienia, więc ciekawość mnie zżera, jak to będzie wyglądać w miejscu docelowym :)

Ostatnio zmieniany: 2022/12/15 12:11 przez rojodziejowa.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Kalmia, edulkot, VERA, Ave, zanetatacz, Danusia, ewakatarzyna

A miało być tylko na biało... 2022/12/15 12:24 #282993

  • rojodziejowa
  • rojodziejowa Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • Posty: 71
  • Otrzymane podziękowania: 303
Marysiu u nas sytuacja jest rozwojowa. Początkowo to mój wręcz się kłocił, że zabieram kolejny skrawek trawy, bo jemu by wystarczył żywopłot z thuji, kilka drzewek, ale nie za dużo! I połacie trawy…
Po jakimś czasie jednak, jak to nabiera wyglądu, to siada w tym ogrodzie i od czasu do czasu nawet skrycie jakąś fotkę strzeli ;)
Ponieważ utrata każdego kawałka trawy jest dla niego tragedią, to staram się zasięgać jego opinii przy kolejnych planach… ale czasem nie wytrzymam i biorę go z zaskoczenia :P
Więc jeśli i niego chodzi, to im mniej tym lepiej. Mniej kolorów, mniej kwiatów… trochę nam się wiec wizje rozjeżdżają i musze choć trochę iść na kompromis, dlatego rabaty są za wąskie i na razie niewiele się wgryzają w trawnik. Ja natomiast chciałabym się tym ogrodem opatulić… ale mam nadzieję, że czasu jeszcze trochę przed nami jest i urządzimy go tak, żebyśmy się w nim wszyscy czuli dobrze :)
Ostatnio zmieniany: 2022/12/15 16:23 przez rojodziejowa.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, edulkot, Ave, nowababka, zanetatacz, Katarzyna2021, ewakatarzyna

A miało być tylko na biało... 2022/12/15 12:28 #282994

  • rojodziejowa
  • rojodziejowa Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • Posty: 71
  • Otrzymane podziękowania: 303
Kasiu, ja tak kupowałam kiedyś, czasem jeszcze mi się zdarzy. Szczególnie gdy natrafię na coś, czego w okolicy w szkółkach nie ma. Staram się jednak z tym walczyć.
A na różance chciałam mieć jeszcze jedną odmianę - Mokarosa, ale zanim się zdecydowałam to już ją wykupili ;)
Ostatnio zmieniany: 2022/12/15 16:25 przez rojodziejowa.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edulkot, Ave, zanetatacz, ewakatarzyna

A miało być tylko na biało... 2022/12/15 12:35 #282995

  • rojodziejowa
  • rojodziejowa Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • Posty: 71
  • Otrzymane podziękowania: 303
Aniu u mnie plan to jedno, a realizacja rozciąga się zazwyczaj niemiłosiernie. Bardzo często te zastępu doniczek czekają aż znajdę czas…

A piwonie prawdopodobnie poza Kings Day i 3 sztukami Kelway’s Glorious wylądują wzdłuż tarasu. Nie będą mieć tam konkurencji :)


Ja to mam chyba sklerozę… pisałam o odmianach, jakie kupiłam? :)

Edit: Postaram się Drodzy Zaglądający do mnie Wasze wątki nadrobić choć z tego roku, ale jest to dość spory materiał do ogarnięcia, więc może mi to trochę zająć. Na szczęście zbliża się ciut wolnego... :D
Ostatnio zmieniany: 2022/12/15 17:45 przez rojodziejowa.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edulkot, VERA, Ave, zanetatacz, Danusia, a.nia, ewakatarzyna

A miało być tylko na biało... 2022/12/15 18:54 #283029

  • VERA
  • VERA Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 5962
  • Otrzymane podziękowania: 24660
Asiu, jak długo rośnie u Ciebie powojnik Joe ? Czy on jest rzeczywiście taki bezproblemowy i zimozielony ?
U mnie poległ po pierwszej zimie, po zdjęciu zabezpieczenia zimowego w połowie marca załatwiły go kwietniowe przymrozki :(
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): rojodziejowa

A miało być tylko na biało... 2022/12/15 20:19 #283038

  • rojodziejowa
  • rojodziejowa Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • Posty: 71
  • Otrzymane podziękowania: 303
Oj… ja go zostawiłam bez zabezpieczenia. Wsadziłam go w jednym miejscu na wiosnę tego roku, w drugim latem, w trzecim późną jesienią.. W ostatnim podejrzewam, że nie da rady. A z dwoma pozostałymi zobaczymy. Z powojnikami doświadczenia nie mam wcale. Twoje pytanie mi uświadomiło, że postąpiłam dość beztrosko :dry:
Ostatnio zmieniany: 2022/12/15 21:19 przez rojodziejowa.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

A miało być tylko na biało... 2022/12/16 11:25 #283083

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4211
  • Otrzymane podziękowania: 16202
rojodziejowa napisał:


Ja to mam chyba sklerozę… pisałam o odmianach, jakie kupiłam? :)
Asiu nie masz sklerozy.. polewkamax chwaliłaś się, ale nie na forum, a na piwoniowej grupie... skojarzyłam po wcześniejszym avatarku... :) spacerujemy tymi samymi ścieżkami... :P
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): rojodziejowa

A miało być tylko na biało... 2022/12/16 19:27 #283115

  • rojodziejowa
  • rojodziejowa Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • Posty: 71
  • Otrzymane podziękowania: 303
A to takie buty... :) No tak. Trochę się obłowiłam :D Jak na pierwsze zakupy piwoniowe, to trochę chyba szaleństwo ;)

To tu też się pochwalę :D W garażu czekają:
Brother Chuck
Chiffon Parfait
Colonel Owen Cousins
Kelway’s Glorious x3
King’s Day
Mother’s Choice
Nancy Nora
Solange
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, Kalmia, edulkot, VERA, zanetatacz, Danusia, a.nia, ewakatarzyna
Moderatorzy: Efkaraj
Czas generowania strony: 0.186 s.