Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Alpinarium Grulicha (Grulichowe Skałki) / Czechy - Sedlonov

Alpinarium Grulicha (Grulichowe Skałki) / Czechy - Sedlonov 2016/08/21 18:43 #21307

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66653
Alpinarium Grulicha - Grulichowe Skałki
Czechy, Sedlonov w Górach Orlickich
(15 min autem od ogrodu japońskiego w Jarkowie, p.Edward Majcher udzieli wskazówek, gdzie skręcić i jak dotrzeć)
Wstęp 'co łaska', do puszki przy domu p. Marii Grulichowej
(mogą być tez złotówki);)

Będąc w Kotlinie Kłodzkiej i zwiedzając ogród japoński w Jarkowie koło Lewina Kłodzkiego, warto zajrzeć na czeską stronę do położonego w Górach Orlickich alpinarium Grulicha, zwanego Grulichowymi Skałkami. To tylko kilkanaście minut drogi samochodem od Lewina Kłodzkiego a myślę,że nie będziecie żałowali.




W niedużej czeskiej miejscowości Sedloňov , dzięki pasji Jaromíra Grulicha , latami powstawało wspaniałe alpinarium . Był on alpinistą, który podczas wspinaczek w Tatrach do tego stopnia zauroczył się roślinnymi drobinkami rosnącymi w szczelinach skalnych, że sam postanowił stworzyć ogród, który w jak największym stopniu przypominałby naturalne środowisko tych roślin.

Jaromilek - jak mówi o mężu przemiła i chętnie rozmawiająca ze zwiedzającymi Maria, jego żona - spoczywa dziś w jamie/pieczarze u stóp Grulichowych Skałek . Tam pani Maria przygotowała miejsce dla urny z prochami męża. Jak nam powiedziała , nie chciała go 'oddawać na cmentarz, bo nie tam jest jego miejsce '. Wiem, że różne są gusta ogrodnicze, ale mój jest taki, iż po tym na poły dzikim, położonym na naturalnych , niemal czarnych skałach ogrodzie, niewiele już ogrodów zrobi na mnie takie wielkie wrażenie.
Po śmierci męża, ogrodem zajmuje się zona, której pomaga syn. Niestety, dwie powodzie, które nawiedziły to miejsce i amatorzy darmowych roślin przyczynili się ... i nadal przyczyniają do zubożenia kolekcji. Pani Maria jest już w podeszłym wieku i nie wiadomo,co stanie się z tym pięknym miejscem , kiedy odejdzie za swoim Jaromilkiem. :heart

Zdjęcia z końca czerwca 2015r.

Cześć alpejska, którą Jaromil obsadzał drobinkami skalnymi wisząc na uprzęży !



















Widok ze szczytu Grulichowych Skałek




cdn
Ostatnio zmieniany: 2016/08/22 01:30 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, rispetto, edyta, piku, Efkaraj, Baba z psami, zanetatacz

Alpinarium Grulicha (Grulichowe Skałki) / Czechy - Sedlonov 2016/08/21 19:00 #21311

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7463
  • Otrzymane podziękowania: 16257
Polu, byłam tak blisko :mur . i dlatego właśnie potrzebuję takich opisów teacher .
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.


--=reklama=--

 

Alpinarium Grulicha (Grulichowe Skałki) / Czechy - Sedlonov 2016/08/21 19:20 #21322

  • Baba z psami
  • Baba z psami Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Poznasz charakter człowieka tego po zachowaniu psa jego
  • Posty: 411
  • Otrzymane podziękowania: 721
Ale cudność! Wspaniałe miejsce. Mam nadzieję, że uda mi się je kiedyś zobaczyć na własne oczy, dziękuję Pollu :heart
Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek (dodałabym jeszcze psy :-))
Joanna
Psia Ferajna od Baby z psami
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Alpinarium Grulicha (Grulichowe Skałki) / Czechy - Sedlonov 2016/08/21 20:11 #21352

  • zuzanna2418
  • zuzanna2418 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3576
  • Otrzymane podziękowania: 13811
Rzeczywiście to coś wspaniałego! Tak powinno wyglądać alpinarium. Szacunek dla założyciela i opiekunów tego miejsca!
Nie rozmnażaj, nie porzucaj-sterylizuj!
Miejska i wiejska dżungla
Blog wiejski

Zuzanna
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Alpinarium Grulicha (Grulichowe Skałki) / Czechy - Sedlonov 2016/08/21 20:15 #21359

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66653
Edyto, świetnie, że nasza baza/spis ogrodów powstaje z uwzględnieniem województw. Wyjeżdżając w nieznane mam strony Polski, warto mieć informacje, co warto zwiedzić. Kupne przewodniki, mapy, pokazują zazwyczaj zabytki , czy wielkie, znane obiekty. Informacja na forum w takim wypadku jest bezcenna. Przyznam, że kiedy zjawiliśmy się w Jarkowie, nie miałam pojęcia, iż Grulichowe skałki sa tak blisko. Coś o nich słyszałam, ale gdyby nie p.Edward, zapewne byśmy tam nie trafili.

Joasiu, zapraszam w nasze strony...Tylu nagromadzenia różnego rodzaju obiektów, miejsc wartych zwiedzenia, nie spotka sie chyba nigdzie indziej. Niecałe 10 kilometrów od Jarkowa, znalazłam np stanowisko naturalne ciemiężycy. W życiu nie widziałam takiej ich ilości. zdziwko Kilka kilometrów dalej sa słynne torfowiska batorowskie, skalne grzyby, Szczeliniec a tuż pod nim łąka z tysiącami dziewięćsiłów ... :)

Zuzanno, zauroczyłam się tym miejscem i myślę,że kazdy, kto zobaczy, ma podobne odczucia. :heart

Wracając do tematu....Dojeżdżając do alpinarium , mijamy piękne przykłady starego, zabytkowego sudeckiego budownictwa...



... i równie stary krzyż Męki Pańskiej z 1812r!, pod którym zostawiliśmy nasze auto



W sumie, relację zaczęłam od końca, bo wzniesiona część alpejska z ostrą skałą na szczycie , to korona tego ogrodu. Wcześniej jednak, idąc od domu pani Marii, mijamy część nadwodną, połozoną przy stawie i górskim potoku. Możemy tu podziwiać rośliny wodne, bagienne, ale i cienioluby . Nad potokiem zadziwia feeria barw kolorowych , płożących dywanów, utworzonych z roślin skalnych.

Początek zwiedzania. W tle dom Grulichów









Wejscie na teren shrekowiska







cdn :slonko
Ostatnio zmieniany: 2016/08/21 20:33 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, edyta, zuzanna2418, Baba z psami, zanetatacz

Alpinarium Grulicha (Grulichowe Skałki) / Czechy - Sedlonov 2016/08/22 01:24 #21435

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66653
Idąc od shrekowiska w stronę szczytu Grulichowych Skałek , trafiamy na trawiastą ścieżke, która dzieli ogród na część cienistą i alpejską.



Stąd roztacza się otwarty widok na alpinarium i rozpoczyna się wędrówka wąskimi ścieżynkami pod górę.






Wcześniej, u stóp stoku zauważamy żelazne drzwiczki z tablicą , umieszczone w jednej z czarnych skał.Jest porośnięta mnóstwem drobnych roślin, ale łatwo zauważyć, że człowiek ingerował w jej porządek.W pierwszym poście napisałam:
Jaromilek - jak mówi o mężu przemiła i chętnie rozmawiająca ze zwiedzającymi Maria, jego żona - spoczywa dziś w jamie/pieczarze u stóp Grulichowych Skałek . Tam pani Maria przygotowała miejsce dla urny z prochami męża. Jak nam powiedziała , nie chciała go 'oddawać na cmentarz, bo nie tam jest jego miejsce '.

To właśnie miejsce wybrała pani Maria dla męża i tu złożyła prochy Jaromila. Nadal czuwa nad swoim alpinarium.



:witaj
Ostatnio zmieniany: 2016/08/22 01:32 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, piku, zuzanna2418, Semper, Snigdha, zanetatacz

Alpinarium Grulicha (Grulichowe Skałki) / Czechy - Sedlonov 2016/08/27 09:09 #22277

  • Semper
  • Semper Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2303
  • Otrzymane podziękowania: 5588
Trudno żebym Ja sie w tym momencie nie odezwał.Przecież to Moje okolice.
O Grulichu słyszałem od jakiegoś czasu.Dopiero w maju tego roku udało Mi zwołać pospolite rodzinne ruszenie.
Akurat koniec maja to nie najlepszy czas na zwiedzanie ogrodów skalnych, ale byłem pod ogromnym wrażeniem.
Podziwiam takich ludzi, którzy swoją pasją potrafią zmieniać otaczający nasz świat.
Niestety Pan Jaromir nie żyje od kilka lat i to w ogrodzie widać.Trochę zdziczał, ale na swój piękny sposób.
Polu.Ta ciemiężyca to chyba gdzieś koło Łężyc.
Z okolicznych ogrodów chętnie też zaglądam do Radkowa.Jest tam fajna szkółka z ogrodem pokazowym.
Oczywiście nie zapominam o Parkach w tutejszych Zdrojach.




















CHYBA ZAŁOŻĘ WĄTEK :fotka

Ostatnio zmieniany: 2017/08/04 02:05 przez th. Powód: Uaktywnienie zdjęcia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, th, piku, zanetatacz

Alpinarium Grulicha (Grulichowe Skałki) / Czechy - Sedlonov 2016/08/27 09:50 #22281

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7463
  • Otrzymane podziękowania: 16257
Jurku, pewnie, że zakładaj wątek clap . A zaraz potem możesz wstawić zdjęcia z ogrodu pokazowego w Radkowie i Parków Zdrojewskich gwizdac .
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Efkaraj

Alpinarium Grulicha (Grulichowe Skałki) / Czechy - Sedlonov 2017/06/16 07:51 #71092

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8384
  • Otrzymane podziękowania: 24992
Pierwszym ogrodem zwiedzanym przez Zielono Zakręconych w czasie tegorocznego spotkania były Grulichowe skałki.
Zapraszam na spacer tych którzy nie mieli okazji podziwiać tego skalnego dzieła a odwiedzających na wspominki :)



















pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, Efkaraj

Alpinarium Grulicha (Grulichowe Skałki) / Czechy - Sedlonov 2017/06/16 07:54 #71093

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8384
  • Otrzymane podziękowania: 24992
pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Tomek Mr, edyta, th, Efkaraj

Alpinarium Grulicha (Grulichowe Skałki) / Czechy - Sedlonov 2017/06/16 07:58 #71094

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8384
  • Otrzymane podziękowania: 24992
łąkowo


arnika górska
















pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, th, Efkaraj

Alpinarium Grulicha (Grulichowe Skałki) / Czechy - Sedlonov 2017/06/16 08:00 #71095

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8384
  • Otrzymane podziękowania: 24992
pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Tomek Mr, edyta, th, Efkaraj, Semper, Elsi, sierika, Iwona1311, mira
Moderatorzy: wojtek
Czas generowania strony: 0.214 s.