Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ogród japoński przy szkółce krzewów ozdobnych Antoniego PUDEŁKO w Pisarzowicach

Ogród japoński przy szkółce krzewów ozdobnych Antoniego PUDEŁKO w Pisarzowicach 2018/11/15 11:00 #137818

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4224
  • Otrzymane podziękowania: 16296
Gdzieś wyczytałam, że historia tego ogrodu rozpoczęła się od wycieczki Pana Antoniego i jego syna Sebastiana Pudełko do Japonii. W Kraju Kwitnącej Wiśni, jak na ogrodników przystało, zwiedzali przede wszystkim ogrody. Po powrocie do domu Panu Sebastianowi zaczął marzyć się ogród japoński w Pisarzowicach. I tak podobno się zaczęło... od marzeń, potem namów rodziców, planu ogrodu..
Ogród został otwarty bodajże w 2003 roku ale ciągle powstają nowe zakątki.
Herbaciarnia Satomi została udostępniona zwiedzającym w 2010 roku - tu można odpocząć i napić się jednego z wielu rodzajów herbaty.
Wstęp jest bezpłatny.

Wspomnienia z mojej pierwszej wizyty:
koniec maja 2016 r
pierwsze 3 zdjęcia to najstarsza część ogrodu



















Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Ostatnio zmieniany: 2018/11/16 14:14 przez a.nia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Tomek Mr, th, piku, Zielona Ania, Iwona1311, zanetatacz, Franusiowa, Danusia

Ogród japoński przy szkółce roślin Antoni Pudełko w Pisarzowicach 2018/11/15 11:03 #137819

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4224
  • Otrzymane podziękowania: 16296
zdjęcia z tegorocznej wiosennej wizyty
01.05.2018











Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Zielona Ania, Iwona1311, zanetatacz, Franusiowa, Danusia, Zawszewiosna


--=reklama=--

 

Ogród japoński przy szkółce roślin Antoni Pudełko w Pisarzowicach 2018/11/15 11:11 #137820

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4224
  • Otrzymane podziękowania: 16296
i ostatnie jesienne fotki
10.11.2018
herbaciarnia Satomi





Klon palmowy Sango Kaku w jesiennej odsłonie



































Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Zielona Ania, Iwona1311, Franusiowa, Danusia, Fiona

Ogród japoński przy szkółce roślin Antoni Pudełko w Pisarzowicach 2018/11/15 11:17 #137821

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4224
  • Otrzymane podziękowania: 16296
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Ostatnio zmieniany: 2018/11/15 11:25 przez a.nia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, Zielona Ania, Iwona1311, zanetatacz, Franusiowa, Danusia, wojtek, Fiona

Ogród japoński przy szkółce roślin Antoni Pudełko w Pisarzowicach 2018/11/15 11:23 #137822

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4224
  • Otrzymane podziękowania: 16296
i ostatnie sztuki z ogrodu i szkółki





ta brama to kiedyś było wejście do ogrodu, teraz wchodzimy furtką od strony parkingu





Mam nadzieję, że ilością zdjęć Was nie zanudziłam :) ... ale nie wiedziałam które wybrać :)

Ogród piękny, jeszcze tylko zima muszę tam zajrzeć...
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, Zielona Ania, Iwona1311, jugo, zanetatacz, Franusiowa, basik, Danusia ten użytkownik otrzymał 3 podziękowań od innych

Ogród japoński przy szkółce krzewów ozdobnych Antoniego PUDEŁKO w Pisarzowicach 2018/11/15 20:04 #137876

  • nelu-pelu
  • nelu-pelu Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 6687
  • Otrzymane podziękowania: 14558
Nigdy nie widziałam japońskiego ogrodu jesienią.. nostalgiczne fotki..
Dzięki Aniu. :buziak
Pozdrawiam, Nela
Moje metamorfozy - zapraszam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): a.nia

Ogród japoński przy szkółce krzewów ozdobnych Antoniego PUDEŁKO w Pisarzowicach 2018/11/15 20:39 #137884

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 293
  • Otrzymane podziękowania: 1000
Ja bardzo dziękuję Aniu za te zdjęcia i komentarz - byłam kilka razy w tym ogrodzie, zawsze latem. O ile wiosenne kwitnienie azalii byłam sobie w stanie wyobrazić, to zupełnie mnie zaskoczyły zdjęcia jesienne, świetne widoki z tą mgiełką, zupełnie inny odbiór miejsca niż przy ostrym słońcu.
W lecie żarówkowate kolory, najmocniejszymi akcentami są czerwone mostki. Duży staw robi wrażenie - zwłaszcza krystalicznie czysta woda.







Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, zanetatacz, nelu-pelu, a.nia, Fiona

Ogród japoński przy szkółce krzewów ozdobnych Antoniego PUDEŁKO w Pisarzowicach 2018/11/15 21:44 #137902

  • zanetatacz
  • zanetatacz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 9812
  • Otrzymane podziękowania: 21192
Mojemu nieogrodowemu mężowi- czerwony mostek też przypadł do gustu i koniecznie chciał przemalować nasz maleńki 2smiech ,ogród mnie zachwycił byłam na koniec maja


pozdrawiam Żaneta
"Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek"-Cyceron
597 metrów zieloności
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, Zielona Ania, nelu-pelu, Danusia, wojtek, a.nia, Fiona

Ogród japoński przy szkółce krzewów ozdobnych Antoniego PUDEŁKO w Pisarzowicach 2018/11/15 23:39 #137931

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4224
  • Otrzymane podziękowania: 16296
Miło mi, że jesiennym spacerem umiliłam Wam dzisiaj dzień :)

W ogrodach fajne jest to, że na każdą porę roku czeka się z niecierpliwością... bo o każdej porze pierwsze skrzypce grają inne rośliny ...

Ale jesienny spacer tydzień temu był wyjątkowy 8,30 rano i po ogrodzie szwędałam się sama zdziwko nawet obsługi nie było, dopiero przy kasie szkółki rotfl
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona Ania, zanetatacz, wojtek

Ogród japoński przy szkółce krzewów ozdobnych Antoniego PUDEŁKO w Pisarzowicach 2018/11/24 09:44 #138717

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7798
  • Otrzymane podziękowania: 40164
To ja Was przeniosę do wczesnej wiosny :P - zdjęcia z 21 kwietnia 2018 r.
... sezon zakupowy w tym roku zaczynałem właśnie końcem kwietnia od wyprawy do Podbielskiego zagłębia szkółek :silly:

























Ostatnio zmieniany: 2018/11/24 09:48 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, piku, Zielona Ania, zanetatacz, Danusia, a.nia, Fiona

Ogród japoński przy szkółce krzewów ozdobnych Antoniego PUDEŁKO w Pisarzowicach 2018/11/25 08:09 #138761

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7798
  • Otrzymane podziękowania: 40164
W ogrodzie japońskim w Pisarzowicach najbardziej zachwycają mnie cięte azalie japońskie, duże egzemplarze, przycięte kuliście upodabniają się do bukszpanów.
Też muszę w moim w ogrodzie rozpocząć takie cięcie ponieważ azalie robią się powoli za duże ... ale jakoś ciągle zwlekam :silly:
może po wiosennym kwitnieniu mi się uda, ponieważ efekt jest wspaniały.











Klony palmowe najpiękniej wyglądają wczesną wiosną i jesienią. Niestety także tam trochę chorują ale mimo tego i tak robią oszołamiające wrażenie.





... zresztą wszystkie kolony wiosną są piękne, ten po prostu oślepiał swoja jaskrawością





... no i obowiązkowe zakupy w szkółce





a po zakupach wracam jeszcze raz do ogrodu :)















Ostatnio zmieniany: 2018/11/25 08:28 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, th, Zielona Ania, zanetatacz, Franusiowa, Danusia, a.nia, Fiona

Ogród japoński przy szkółce krzewów ozdobnych Antoniego PUDEŁKO w Pisarzowicach 2018/11/25 09:57 #138767

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25957
  • Otrzymane podziękowania: 67998
wojtek napisał:
W ogrodzie japońskim w Pisarzowicach najbardziej zachwycają mnie cięte azalie japońskie, duże egzemplarze, przycięte kuliście upodabniają się do bukszpanów.
.

Faktycznie, efekt jest bardzo ciekawy a jak wspaniale muszą wyglądać, gdy kwitną... Ciekawe, ile lat mają te azalie? think:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród japoński przy szkółce krzewów ozdobnych Antoniego PUDEŁKO w Pisarzowicach 2018/11/25 20:06 #138814

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7798
  • Otrzymane podziękowania: 40164
Z tego co pamiętam te azalie były sadzone już jako duże egzemplarze. Wcześniej musiały być przygotowane w szkółce ... gdyby chcieć taką kupić to kosztowałaby majątek :silly:
Taki sposób prowadzenia azalii jest powszechny w Japonii. Z tego co czytałem tną je nawet kilka razy w roku by zachować formę krzewu, co sprawia że rośliny niekoniecznie będą intensywnie kwitły.
Jeśli zależy nam na kwitach cięcia trzeba wykonać zaraz po wiosennym kwitnieniu gdyż pąki kwiatowe są wiązane latem na nowych przyrostach.

Najbardziej przykuwającym uwagę elementem są jednak czerwone mostki. Niestety nie znam ich znaczenia, a podejrzewam że jest bardzo istotne.
W ogrodach japońskich nic nie dzieje się bowiem przypadkiem i wszystkie elementy są bardzo ważne i coś symbolizują think:















Ostatnio zmieniany: 2018/11/25 20:10 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, Zielona Ania, zanetatacz, nelu-pelu, Danusia, a.nia, Fiona

Ogród japoński przy szkółce krzewów ozdobnych Antoniego PUDEŁKO w Pisarzowicach 2018/12/05 20:05 #139796

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7798
  • Otrzymane podziękowania: 40164
Podsumowując ogród z pewnością robi bardzo dobre wrażenie. Posiada jednak też kilka mankamentów które trochę psują efekt.
Niestety dość widoczna jest folia uszczelniająca zbiornik wodny, nie najlepiej wyglądała też murawa z kotuli ale byłem tam wczesną wiosną więc może później jest lepiej.
Najbardziej jednak doskwiera otoczenie ogrodu. Jest on wciśnięty między szkółkę i domy jednorodzinne co psuje harmonijną całość ogrodu japońskiego nawiązującego do naturalnych krajobrazów przyrody.

Kto nie był zachęcam do odwiedzin; zajrzyjcie koniecznie do herbaciarnia Satomi, która jest głównym elementem ogrodu, usytuowana tak aby można było z jej wnętrza i tarasu podziwiać otaczający ją ogród.



















Ostatnio zmieniany: 2018/12/05 20:06 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, edulkot, Zielona Ania, nelu-pelu, basik, Danusia, a.nia

Ogród japoński przy szkółce krzewów ozdobnych Antoniego PUDEŁKO w Pisarzowicach 2021/10/14 09:53 #251263

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7798
  • Otrzymane podziękowania: 40164
W sobotę 9 października byłem w okolicy, więc nie mogłem się oprzeć pokusie, aby nie wdepnąć do szkółki ... no i warto było :lol:









Zimno było okrutnie, ale zobaczyłem jesień w najlepszym wydaniu.





















Ostatnio zmieniany: 2021/10/14 09:55 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, edyta, th, nelu-pelu, Franusiowa, a.nia, dultom

Ogród japoński przy szkółce krzewów ozdobnych Antoniego PUDEŁKO w Pisarzowicach 2021/10/14 16:46 #251280

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6344
  • Otrzymane podziękowania: 24920
Wojtek, rozumiem, że wdepnięcie skończyło się podziwianiem ogrodu japońskiego... bo z roślin to już chyba wszystko macie ? gwizdac
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Ogród japoński przy szkółce krzewów ozdobnych Antoniego PUDEŁKO w Pisarzowicach 2021/10/14 19:21 #251316

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7798
  • Otrzymane podziękowania: 40164
No prawie wszystkie, bo znalazłem 3 których nie miałem :nie_wiem
A że w okolicy są i inne szkółki to przyjechał pełen bagażnik nowych roślin polewkamax

































Ostatnio zmieniany: 2021/10/14 19:26 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, th, nelu-pelu, Franusiowa
Moderatorzy: wojtek
Czas generowania strony: 0.252 s.